Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: қазақ тілі Мектеп: №59 ЖББОМ Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Аспан әлемінің құпиялары Мұғалім:Кемалова А.С Күні: 27.04.2017ж. Қатысқандар саны:21 Сынып: 5 Қатыспағандар саны:20 | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Ай және күн | |||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.О.1. Ақпаратты түсіну. 5.Ж3. Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру. 5.Ж6. Мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау. | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастырады, ай мен күн жөнінде мәлімет алады, мәтіндегі негізгі ойды анықтайды. Көптеген оқушылар: мәтінге тақырып қояды, мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып түзетеді, мәтіндегі қосымша ақпараттарды анықтайды. Кейбір оқушылар: мәтіндегі орфографиялық қателерді түзетеді және редакциялайды. | |||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Білім алушы - Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды. - Тірек сөздерді қолданып, сурет бойынша әңгіме құрастырады; - Орфографиялық нормаға сәйкес мәтінді түзетіп, редакциялайды. | |||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі | жоғары деңгей дағдылары | |||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: жұлдыз, жер, жер серігі, ғарыш, ай, күн, аспан. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен сөз тіркестері:
| |||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Аспан құпиялары туралы білімдерін кеңейту; Табиғатқа деген сүйіспеншілік сезімдерін ояту; Табиғатты қадірлей білуге тәрбиелеу. | |||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Ағылшын тілі, орыс тілі, жаратылыстану | |||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Слайд, бейнематериалдар | |||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Жер кіндігі | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Шаттық шеңбері. - Амансыңдар ма, балалар?! Қандай керемет таң?! Бір-бірімізді көңілді әрі үлкен қуанышпен қарсы алу үшін мен сендерді шаттық шеңберіне шақырамын. Өйткені біздің шеңберімізге әрқашан да нағыз шынайы достар жиналады. Қол ұстасып, айтайық: Ән салуға барамыз, (балалар шеңбер бойымен жүреді) Досымызды табамыз. (жүріп келіп, тоқтайды) Сәлемет пе?! Міне, мен! (қолдарын екі жаққа сермейді) Доспын енді сенімен. (бір-бірімен қол алысады) Топқа бөлу. Суреттер арқылы оқушыларды үш топқа бөлу 1-топ "Ай" 2-топ "Күн" 3-топ "Жер" Ай-луна-sun Күн-солнце-moon Жер-земля- earth
| Ай, күн, жердің суреті | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | Топпен жұмыс. 1-тапсырма “Екі жақты күнделік" стратегиясы.
Жұппен жұмыс. 2-тапсырма "Сәйкестікті айқында" стратегиясы Жеке жұмыс. 3-тапсырма “Суретті әңгімеле” әдісі. Мақсаты: берілген тірек сөздер мен суреттер арқылы әңгіме құрастыру, постер қорғау Топпен жұмыс. 4-тапсырма Мәтінді оқып шығып, “Ішкі-сыртқы шеңбер” әдісі бойынша орындау
| Оқулық, оөыту әдістемесі
Суретті салуға қажетті құралдар
Стикер, плакат
Тақырыптық суреттер, "Ай, күн" тақырыбына суреттер топтамасы
| ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Кері байланыс
| | ||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы | Ай және күн туралы ертегі құрастыру | | ||||||||||||||||||||||||
Рефлексия | | |
Бағалау критерийі | Тапсырма | Дескриптор | Балл |
Білім алушы | |||
Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды. | 1
2
3
4 | -мәтіндегі айтылатын ойды анықтайды; | 1 |
- мәтіндегі ақпараттарды ажыратады; | 1 | ||
Тірек сөздерді қолданып, сурет бойынша әңгіме құрастырады. | - тірек сөздерді орынды қолданады; | 1 | |
-әңгімеге ат қояды; | 1 | ||
- сурет бойынша әңгіме құрастырады; | 1 | ||
Орфографиялық нормаға сәйкес мәтінді түзетіп, редакциялайды | - қате жазылған сөздерді анықтайды; | 1 | |
- дұрыс сөзбен салыстырады; | 1 | ||
- ережемен сәйкестендіреді. | 1 |