«Осенний фестиваль знаний 2024»

Әжетайым менің Әже. (Ф. Оңғарсынова)

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Әдебиеттік оқу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

2-бөлім: «Менің отбасым және достарым»

Күні: 11.10.2018

Мектеп: №276 орта мектеп

Мұғалімнің аты-жөні: Бакенова А

Сынып: 2 А

Қатысқандар саны: 30

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Әжетайым менің Әже. (Ф. Оңғарсынова)

Сүйікті әжем Айгүлдің әңгімесі (М. Қабанбай )

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

2.3.2.1*- мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар мен санамақтар құрастыру

2.3.1.1 - мұғалім көмегімен оқылған шығарманы бөліктерге бөліп, жоспар құру

Сабақтың мақсаттары

Барлығы: мәтінді оқиды, мазмұнын түсінеді, бағалауға қатысады, өлеңді әнімен айтады.

Көпшілігі: тақырыпты болжайды, әңгіме құрастырады, сөзжұмбақты шешеді, өлең шумақтарын жалғастырады.

Кейбірі: мәтіндегі қиын сөздермен жұмыс жасайды, ұйқастырып өлең шумақтарын жалғастырады.

Бағалау критерийлері

Сабаққа белсенді қатысады

Мәтіннің мазмұнын түсіне алады

Жаңа сөздерді түсіне алады

Ұйқастырып өлең шумақтарын жалғастырады

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық және құрмет

Тілдік құзіреттілік

Балауса қыз, турашыл, жезді сандық

Пәнаралық байланыс

Дүниетану, музыка

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба, таныстырылым.

Алдыңғы оқу

Үлкен болған кезімде сыйлы болам өзім де

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

4 минут

Қызығушылықты ояту

Сыныпты қалыпқа келтіру

Ой сергек: Ал, балалар, тұрмайық,

Алақанды ұрайық.

Бір отырып, бір тұрып,

Біз тынығып алайық.

Үй жұмысын сұрау. С. Көбеев «Атасы мен немересі» мәтінді оқу.

Қ. Жұмағалиев «Кім ойлап тапқан ?» өлеңді жаттау.

.

Сабақтың ортасы

  1. минут

Сергіту сәті

3 минут

Мағынаны ажырату.

Айтылым

(Ұ) 1-тапсырма. Ой қозғау. Түсініп оқы.

Күннің шуағы- жылы.

Ананың құшағы- жылы.

(Т) 2-тапсырма. Сөзжұмбақты шеш.

1.Күшті сөзін басқаша тағы қалай атайды? (

2.Ананың құшағы қандай? (жылы)

3.Көп нүктенің орнына сөз қой:..- асқар тау. (әке)

Тақырыпты болжау. Сөзжұмбақты шешу арқылы шыққан сөз бойынша сабақтың тақырыбын болжату.

Бағалау: мадақтау

ЖК: Сабаққа белсенді қатысады

Мәтіннің мазмұнын түсіне алады

Жаңа сөздерді түсіне алады

Ұйқастырып өлең шумақтарын жалғастырады

Оқылым.

(Ө) 3-тапсырма. Түсініп оқу. Ф. Оңғарсынова «Әже»

1) тізбектеп оқыту

2)тұтас, дауыстап, мәнерлеп оқыту.

Бағалау:жұлдызша

Айтылым

(Т) 4-тапсырма. Өлеңнің авторын ата. Сызбаны пайдаланып әңгімеле.

Ф.Оңғарсынова-ақын, аудармашы. (1939-2014) Атырау облысында туған.

Бағалау: смайлик.

Айтылым.

(Т) 7-тапсырма. Өлеңге әуен таңдап, әндетіп айтып көр.

Бағалау: қол соғу арқылы

Оқылым.

(Ө) 2-тапсырма. Түсініп оқу. Айгүлдің әңгімесі (М. Қабанбай )

1) тізбектеп оқыту

2)тұтас, дауыстап, мәнерлеп оқыту.

Сөздік жұмысы жүргізіледі: Балауса қыз, турашыл, жезді сандық (мағынасы түсіндіріледі)

Бағалау:жұлдызша

(Т) 3-тапсырма. Әңгімені кім жазған? Кестеге сүйеніп әңгімеле.

М.Қабанбай-жазушы, аудармашы, Шығыс Қазақстан облысында туған.

Бағалау: қол соғу арқылы

(Т) І ТОП. Оқиға кімнің атынан баяндалған?

ІІ ТОП. Мәтіндегі отбасына қатысты аяулы сөздерді ата.

ІІІ ТОП. Отбасы адамдарының әжені ренжіткісі келмейтініне мәтіннен дәлелдер келтіріңдер.

Бағалау: бағдаршам

Ойын: «Маршрут» Ойын шарты: Бұл ойын чайнворд ұстанымы бойынша жүреді. Чайнворд бас қатыру есебі- ойланып табылған сөздің әріптерін, алдыңғы сөздің соңғы әрпі, кейінгі сөздің алдыңғы әрпі болып табылатындай етіп, бірінің соңына бірі тізбектеле орналасқан торкөздерге сөздер толтырады. Мысалы: Алматы, ыдыс, сабын, нар, рақмет

сөзжұмбақ

Ф. Оңғарсынова суреті, кітаптары

Сергіту жаттығулар жинағы

Аяқталуы

8 минут

Дәптермен жұмыс.

Жазылым

(Ө) 5-тапсырма.Ақын қолданған сөздерге назар аудар. Кестені дәптеріңе толтыр.

Ақын қолданған көркемсөздер

Мағынасы

Ренжіп, ашуланып

Мақтанып, шаттанып

Бағалау: смайлик.

(Ө) 8-тапсырма. Өлең жолдарын өз бетіңше жалғастыр (ұйқасқа берілген кестені пайдалан).

Әже.

Мен ұйықтарда айтады

Ертегісін, әндерін.

(Ө) 7-тапсырма. Айгүлдің іс-әрекетіне өз көзқарасыңды білдір. Оның орнында сен болсаң, не істер едің?

Дәптермен жұмыс.

Сабақтың соңы

5 минут

Үйге: 50-бет, «Әже» өлеңді жаттау.

52-бет, «Айгүлдің әңгімесі» мәтінді оқу, мазмұндау. 6,8-тапсырма. (55-бет)

.

Рефлексия. «Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесі.

Мәтіннен өзіме қандай сабақ алдым?

Не сезіндім?

Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, жабыстырады.

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

А,А+ оқушылар мәтінге жоспар құрады, әңгімелейді, мәтін үзіндісі бойынша қандай сурет салатындарын айтады.

Жетістік критерийлері арқылы

Құндылықтарды дарыту: ынтымақтастық, құрмет.

Пәнаралық байланыс:дүниетану.АКТ-ны қолдану дағдылары: осы сабақ барысында оқушыларға тақырыпқа қатысты көрнекі құралдар слайдпен көрсетіледі.

Тәрбиелік мәні: отбасы адамдарына мейірімділікке тәрбиелеу.

Рефлексия

- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

- Бүгін оқушылар не білді?

- Сыныптағы ахуал қандай болды?

- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Олимпиады: Литературное чтение 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Әдебиеттік оқу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

2-бөлім: «Менің отбасым және достарым»

Күні: 11.10.2018

Мектеп: №276 орта мектеп

Мұғалімнің аты-жөні: Бакенова А

Сынып: 2 А

Қатысқандар саны: 30

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Әжетайым менің Әже. (Ф. Оңғарсынова)

Сүйікті әжем Айгүлдің әңгімесі (М. Қабанбай )


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

2.3.2.1*- мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар мен санамақтар құрастыру

2.3.1.1 - мұғалім көмегімен оқылған шығарманы бөліктерге бөліп, жоспар құру

Сабақтың мақсаттары

Барлығы: мәтінді оқиды, мазмұнын түсінеді, бағалауға қатысады, өлеңді әнімен айтады.

Көпшілігі: тақырыпты болжайды, әңгіме құрастырады, сөзжұмбақты шешеді, өлең шумақтарын жалғастырады.

Кейбірі: мәтіндегі қиын сөздермен жұмыс жасайды, ұйқастырып өлең шумақтарын жалғастырады.

Бағалау критерийлері

Сабаққа белсенді қатысады

Мәтіннің мазмұнын түсіне алады

Жаңа сөздерді түсіне алады

Ұйқастырып өлең шумақтарын жалғастырады

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық және құрмет

Тілдік құзіреттілік

Балауса қыз, турашыл, жезді сандық

Пәнаралық байланыс

Дүниетану, музыка

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба , таныстырылым.

Алдыңғы оқу

Үлкен болған кезімде сыйлы болам өзім де

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

4 минут

Қызығушылықты ояту

Сыныпты қалыпқа келтіру

Ой сергек: Ал, балалар, тұрмайық,

Алақанды ұрайық.

Бір отырып, бір тұрып,

Біз тынығып алайық.

Үй жұмысын сұрау. С. Көбеев «Атасы мен немересі» мәтінді оқу.

Қ. Жұмағалиев «Кім ойлап тапқан ?» өлеңді жаттау.



.




Сабақтың ортасы

  1. минут









































Сергіту сәті

3 минут

Мағынаны ажырату.

Айтылым

(Ұ) 1-тапсырма. Ой қозғау. Түсініп оқы.

Күннің шуағы- жылы.

Ананың құшағы- жылы.

(Т) 2-тапсырма. Сөзжұмбақты шеш.

1.Күшті сөзін басқаша тағы қалай атайды? (

2.Ананың құшағы қандай? (жылы)

3.Көп нүктенің орнына сөз қой: ..........- асқар тау. (әке)

Тақырыпты болжау. Сөзжұмбақты шешу арқылы шыққан сөз бойынша сабақтың тақырыбын болжату.

Бағалау: мадақтау

ЖК: Сабаққа белсенді қатысады

Мәтіннің мазмұнын түсіне алады

Жаңа сөздерді түсіне алады

Ұйқастырып өлең шумақтарын жалғастырады

Оқылым.

(Ө) 3-тапсырма. Түсініп оқу. Ф. Оңғарсынова «Әже»

1) тізбектеп оқыту

2)тұтас, дауыстап, мәнерлеп оқыту.

Бағалау:жұлдызша

Айтылым

(Т) 4-тапсырма. Өлеңнің авторын ата. Сызбаны пайдаланып әңгімеле.

Ф.Оңғарсынова-ақын, аудармашы. (1939-2014) Атырау облысында туған.

Бағалау: смайлик.

Айтылым.

(Т) 7-тапсырма. Өлеңге әуен таңдап, әндетіп айтып көр.

Бағалау: қол соғу арқылы



Оқылым.

(Ө) 2-тапсырма. Түсініп оқу. Айгүлдің әңгімесі (М. Қабанбай )

1) тізбектеп оқыту

2)тұтас, дауыстап, мәнерлеп оқыту.

Сөздік жұмысы жүргізіледі: Балауса қыз, турашыл, жезді сандық (мағынасы түсіндіріледі)

Бағалау:жұлдызша

(Т) 3-тапсырма. Әңгімені кім жазған? Кестеге сүйеніп әңгімеле.

М.Қабанбай-жазушы, аудармашы, Шығыс Қазақстан облысында туған.

Бағалау: қол соғу арқылы

(Т) І ТОП. Оқиға кімнің атынан баяндалған?

ІІ ТОП. Мәтіндегі отбасына қатысты аяулы сөздерді ата.

ІІІ ТОП. Отбасы адамдарының әжені ренжіткісі келмейтініне мәтіннен дәлелдер келтіріңдер.

Бағалау: бағдаршам

Ойын: «Маршрут» Ойын шарты: Бұл ойын чайнворд ұстанымы бойынша жүреді. Чайнворд бас қатыру есебі- ойланып табылған сөздің әріптерін, алдыңғы сөздің соңғы әрпі, кейінгі сөздің алдыңғы әрпі болып табылатындай етіп, бірінің соңына бірі тізбектеле орналасқан торкөздерге сөздер толтырады. Мысалы: Алматы, ыдыс, сабын, нар, рақмет





сөзжұмбақ













Ф. Оңғарсынова суреті, кітаптары

































Сергіту жаттығулар жинағы




Аяқталуы


8 минут







Дәптермен жұмыс.

Жазылым

(Ө) 5-тапсырма.Ақын қолданған сөздерге назар аудар. Кестені дәптеріңе толтыр.

Ақын қолданған көркемсөздер

Мағынасы


Ренжіп, ашуланып

Мақтанып, шаттанып

Бағалау: смайлик.

(Ө) 8-тапсырма. Өлең жолдарын өз бетіңше жалғастыр (ұйқасқа берілген кестені пайдалан).

Әже.

Мен ұйықтарда айтады

Ертегісін, әндерін.

(Ө) 7-тапсырма. Айгүлдің іс-әрекетіне өз көзқарасыңды білдір. Оның орнында сен болсаң, не істер едің?







Дәптермен жұмыс.



Сабақтың соңы

5 минут


Үйге: 50-бет, «Әже» өлеңді жаттау.

52-бет, «Айгүлдің әңгімесі» мәтінді оқу, мазмұндау. 6 ,8-тапсырма. (55-бет)

.


Рефлексия. «Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесі.

Мәтіннен өзіме қандай сабақ алдым?

Не сезіндім?





Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, жабыстырады.

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?



Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

А,А+ оқушылар мәтінге жоспар құрады, әңгімелейді, мәтін үзіндісі бойынша қандай сурет салатындарын айтады.


Жетістік критерийлері арқылы

Құндылықтарды дарыту: ынтымақтастық, құрмет.

Пәнаралық байланыс:дүниетану.АКТ-ны қолдану дағдылары: осы сабақ барысында оқушыларға тақырыпқа қатысты көрнекі құралдар слайдпен көрсетіледі.

Тәрбиелік мәні: отбасы адамдарына мейірімділікке тәрбиелеу.

Рефлексия

- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

- Бүгін оқушылар не білді?

- Сыныптағы ахуал қандай болды?

- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?



Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



















Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Осенний фестиваль знаний 2024»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее