«Весенне-летний фестиваль знаний 2024»

Отбасындағы мерекелер

Қысқа мерзімді жоспар

Пән:Дүниетану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3-бөлім

Менің отбасым және достарым

Күні: 20.11.2017

Мектеп: №276 орта мектеп

Мұғалімнің аты-жөні:Бакенова А

Сынып: 2А

Қатысқандар саны:30

Қатыспағандар саны:1

Сабақ тақырыбы

Отбасындағы мерекелер 34-35- бет

жұмыс дәптері 22 - бет

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.6.1.Отбасылық мерекелердің бірін сипаттау

Сабақтың мақсаты

Оқушылар баспана түрлерімен танысады,айырмашылығын анықтайды,үйдегі әр бөлменің неге арналғанын біледі.Жайлылық» ұғымымен танысады,үйде тәртіп сақтауға үйренеді.

Бағалаукритерийлері

-үйлердің көптеген түрлері болатынын;

-қазақтардың дәстүрлі баспанасы-киіз үй екенін;

-үй ішіндегі жайлылық туралы;

-үй мекенжайын дұрыс жазу реті туралы білді.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Негізгі сөздер мен тіркестер:

баспана – жилище – house; жайлылық – уют – comfort; киіз үй – юрта – yurt.

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

Отбасылық мерекелер дегенді қалай түсінесіңдер?

Көшпелі заманда кандай үйдің түрін пайдаланған?

Сіз неліктен. екенін айта аласыз ба?

Шаңырақты неліктен әкеден балаға мирас етеді?

Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:

Баспана түрлерін біледі,өз мекенжайларын айта алады

Құндылықтарды дарыту

Отбасы мүшелерінің бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Жаратылыстану,математика, өзін-өзі тану

АКТ қолдану дағдылары

Компьютер

Бастапқы білім

отбасы туралы түсінігі бар

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Топқа бөлу:

1. Ата

2.Әке

3. Ана

4. Бала

Қызығушылықты ояту.

Тақтаға үлкен ватман қағазын ілу. Оқушылар сабақ барысында әр дұрыс жауап үшін үйді дайындауға қажетті «іргетас», «кірпіш», «шатыр» желімдейді. «Кірпіштерге» үйді сипаттайтын сөздер жазуға болады. Мысалы, жайлы, жарық, таза, кең, жылы, әдемі, биік және т.б.

Сюжетті суреттер

Сабақтың ортасы

30 мин

Топтық жұмыс. 1-тапсырма. Суретпен жұмыс

Суреттен не байқадың? Баспаналарды пайдалану ретіне қарай ретімен ата.Бұл баспаналардың айырмашылығы қандай? Өз үйің туралы әңгімеле.Үйің қай жерде орналасқан?

Бағалау: топаралық бағалау

(Ұ) 2-тапсырма. Оқулықпен жұмыс. Мәтінді оқу.

Ертеде қазақтар кең даланы мекендеген.Мал баққан. Жазда жайлауға, қыста қыстауға көшкен.

Сондықтан олар киіз үйді ойлап тапқан.Киіз үй көшуге қолайлы.Ол тез жиналады.

Киіз үйді қайдан көрдің?(суреттен, мерекелерде, ауылдық жерде, елді мекенде т.б.) Мазмұнын талдату

Бағалау: марапаттау арқылы

(Ж) 3-тапсырма. Сен білесің бе?

Шаңырақ-бұл отбасының белгісі.Ертеде дәстүр бойынша киіз үйдің шаңырағы әкеден балаға мұраға қалған.

Оқушылар мәтінді оқып шығады. Олармен бірге өткен сабақта танысқан «дәстүр» сөзінің мағынасын еске түсіру. Шаңырақты әкеден балаға мирас ету ұрпақ жалғастығын, отбасылық дәстүрлер мен рухани құндылықтың сақталуына ықпал етеінін білуі қажет.

Бағалау: смайликтер арқылы

(Т) 4-тапсырма.Ойлан.

«Көмектес» сөзін қалай түсінесің?(Әр топтан спикер шығып,топтың ойын айтады)

-Сен отбасыңа қалай көмектесесің?

Бағалау: топаралық бағалау

(Т) 5-тапсырма. Көмектес

Оқушылардан бала неліктен өз портфелін таба алмай жатқанын сұрау. Оқушылар балаға мінездеме береді. Бұл тапсырманы қорытындылай отырып, оқушылар өз үйлерінде тазалық пен тәртіпті қалай сақтайтынын әңгімелейді.

Бағалау: смайликтер арқылы

(МТ) «Жайлылық» және «өзіне-өзі қызмет көрсету» ұғымдарын түсіндіру.

Үйдегі жайлылық – бұл тек тазалық, тәртіп қана емес, сонымен бірге үйдегі жандар жылы ерекше жағдай. Үйдегі тәртіпті отбасының әр мүшесі сақтауы тиіс. Өзіне қызмет көрсету – бұл жайлылық пен тазалық сақтауға бағытталған қызмет түрі.

(Ұ) 6-тапсырма. Оқулықпен жұмыс.. Мәтінді оқу.

Тәртіп пен тазалықты сыныпта ғана емес, үйде де сақтау керек. Тәртіп бар жерде тазалық та болады.Отбасының әр мүшесі үйді таза ұстауға үлес қосады.Сен де үйді таза ұстауды үйрен.

(Ұ) 7-тапсырма.Анықта.

Бұл айдар оқушылардың «мекенжай» ұғымы бойынша білімін анықтауға көмектеседі. Тапсырма оқушылардың өз мекенжайларын дұрыс айту және жазу дағдысын бекітеді.

Бағалау: ауызша мадақтау

(Т) 8-тапсырма.Орындап көр.

Оқушыларға түрлі түсті геометриялық фигуралардан үй құрастыруға тапсырма беру. Үшбұрыш, тік төртбұрыш, шаршы, сопақ фигураларды қолдануға болады. Оқушылардан бұл фигураларды атап, санап шығуын сұрау.

Бағалау: бағдаршам арқылы

Дәптермен жұмыс 22 – бет

1.Өз бөлмеңнің қандай болғанын қалайсың? Суретін салып көр.

2.Өз мекенжайыңды жаз.

Бағалау: смайликтер арқылы

Сабақтың соңы

5 мин

Ойын: «Тақия». Оқушылар шеңбер жасап тұрады.Жүргізуші оны айнала жүріп, бір балаға тақия кигізеді.Тақия киген оқушыға басқа оқушылар сұрақ қояды.

Кері байланыс: Смайлик арқылы өз көңіл-күйін білдіру

Түсіндім Сұрағым бар Түсінбедім

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топпен жұмыс, жұппен жұмыс орындау барысында, сөйлем құрау кезінде олардың толық әрі дұрыс берген жауаптарын бақылаймын.

Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында ауызша мадақтау, смайлик, жұлдызшалар, бас бармақ арқылы және әр оқушыны берілген жетістік критерийлері арқылы бағалаймын.

Жаратылыстану пәнімен байланысты оқушы жұмыс орындау барысында қарым-қатынас жасай біледі. Отбасы мүшелерінің бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеуді тапсырмаларды орындау арқылы көрсеттім.

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз.

Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

-Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

-Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

-Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

-Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

-Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Олимпиады: Литературное чтение 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Қысқа мерзімді жоспар

Пән:Дүниетану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3-бөлім

Менің отбасым және достарым

Күні: 20.11.2017

Мектеп: №276 орта мектеп

Мұғалімнің аты-жөні:Бакенова А

Сынып: 2А

Қатысқандар саны:30

Қатыспағандар саны:1

Сабақ тақырыбы

Отбасындағы мерекелер 34-35- бет

жұмыс дәптері 22 - бет

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.6.1.Отбасылық мерекелердің бірін сипаттау

Сабақтың мақсаты

Оқушылар баспана түрлерімен танысады,айырмашылығын анықтайды,үйдегі әр бөлменің неге арналғанын біледі.Жайлылық» ұғымымен танысады,үйде тәртіп сақтауға үйренеді.

Бағалаукритерийлері

-үйлердің көптеген түрлері болатынын;

-қазақтардың дәстүрлі баспанасы-киіз үй екенін;

-үй ішіндегі жайлылық туралы;

-үй мекенжайын дұрыс жазу реті туралы білді.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Негізгі сөздер мен тіркестер:

баспана – жилище – house; жайлылық – уют – comfort; киіз үй – юрта – yurt.

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

Отбасылық мерекелер дегенді қалай түсінесіңдер?

Көшпелі заманда кандай үйдің түрін пайдаланған?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Шаңырақты неліктен әкеден балаға мирас етеді?

Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:

Баспана түрлерін біледі,өз мекенжайларын айта алады

Құндылықтарды дарыту

Отбасы мүшелерінің бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Жаратылыстану,математика, өзін-өзі тану

АКТ қолдану дағдылары

Компьютер

Бастапқы білім

отбасы туралы түсінігі бар

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Топқа бөлу:

1. Ата

2.Әке

3. Ана

4. Бала

Қызығушылықты ояту.

Тақтаға үлкен ватман қағазын ілу. Оқушылар сабақ барысында әр дұрыс жауап үшін үйді дайындауға қажетті «іргетас», «кірпіш», «шатыр» желімдейді. «Кірпіштерге» үйді сипаттайтын сөздер жазуға болады. Мысалы, жайлы, жарық, таза, кең, жылы, әдемі, биік және т.б.

Сюжетті суреттер


Сабақтың ортасы

30 мин

Топтық жұмыс. 1-тапсырма. Суретпен жұмыс

Суреттен не байқадың? Баспаналарды пайдалану ретіне қарай ретімен ата.Бұл баспаналардың айырмашылығы қандай? Өз үйің туралы әңгімеле.Үйің қай жерде орналасқан?

Бағалау: топаралық бағалау

(Ұ) 2-тапсырма. Оқулықпен жұмыс. Мәтінді оқу.

Ертеде қазақтар кең даланы мекендеген.Мал баққан. Жазда жайлауға , қыста қыстауға көшкен.

Сондықтан олар киіз үйді ойлап тапқан.Киіз үй көшуге қолайлы.Ол тез жиналады.

Киіз үйді қайдан көрдің?(суреттен, мерекелерде, ауылдық жерде, елді мекенде т.б.) Мазмұнын талдату

Бағалау: марапаттау арқылы

(Ж) 3-тапсырма. Сен білесің бе?

Шаңырақ-бұл отбасының белгісі.Ертеде дәстүр бойынша киіз үйдің шаңырағы әкеден балаға мұраға қалған.

Оқушылар мәтінді оқып шығады. Олармен бірге өткен сабақта танысқан «дәстүр» сөзінің мағынасын еске түсіру. Шаңырақты әкеден балаға мирас ету ұрпақ жалғастығын, отбасылық дәстүрлер мен рухани құндылықтың сақталуына ықпал етеінін білуі қажет.

Бағалау: смайликтер арқылы

(Т) 4-тапсырма.Ойлан.

«Көмектес» сөзін қалай түсінесің?(Әр топтан спикер шығып ,топтың ойын айтады)

-Сен отбасыңа қалай көмектесесің?

Бағалау: топаралық бағалау

(Т) 5-тапсырма. Көмектес

Оқушылардан бала неліктен өз портфелін таба алмай жатқанын сұрау. Оқушылар балаға мінездеме береді. Бұл тапсырманы қорытындылай отырып, оқушылар өз үйлерінде тазалық пен тәртіпті қалай сақтайтынын әңгімелейді.

Бағалау: смайликтер арқылы

(МТ) «Жайлылық» және «өзіне-өзі қызмет көрсету» ұғымдарын түсіндіру.

Үйдегі жайлылық – бұл тек тазалық, тәртіп қана емес, сонымен бірге үйдегі жандар жылы ерекше жағдай. Үйдегі тәртіпті отбасының әр мүшесі сақтауы тиіс. Өзіне қызмет көрсету – бұл жайлылық пен тазалық сақтауға бағытталған қызмет түрі.

(Ұ) 6-тапсырма. Оқулықпен жұмыс. . Мәтінді оқу.

Тәртіп пен тазалықты сыныпта ғана емес, үйде де сақтау керек. Тәртіп бар жерде тазалық та болады.Отбасының әр мүшесі үйді таза ұстауға үлес қосады.Сен де үйді таза ұстауды үйрен.

(Ұ) 7-тапсырма.Анықта.

Бұл айдар оқушылардың «мекенжай» ұғымы бойынша білімін анықтауға көмектеседі. Тапсырма оқушылардың өз мекенжайларын дұрыс айту және жазу дағдысын бекітеді.

Бағалау: ауызша мадақтау

(Т) 8-тапсырма.Орындап көр.

Оқушыларға түрлі түсті геометриялық фигуралардан үй құрастыруға тапсырма беру. Үшбұрыш, тік төртбұрыш, шаршы, сопақ фигураларды қолдануға болады. Оқушылардан бұл фигураларды атап, санап шығуын сұрау.

Бағалау: бағдаршам арқылы

Дәптермен жұмыс 22 – бет

1.Өз бөлмеңнің қандай болғанын қалайсың? Суретін салып көр.

2.Өз мекенжайыңды жаз.

Бағалау: смайликтер арқылы



Сабақтың соңы

5 мин

Ойын: «Тақия». Оқушылар шеңбер жасап тұрады.Жүргізуші оны айнала жүріп, бір балаға тақия кигізеді.Тақия киген оқушыға басқа оқушылар сұрақ қояды.

Кері байланыс: Смайлик арқылы өз көңіл-күйін білдіру

Түсіндім Сұрағым бар Түсінбедім



Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топпен жұмыс, жұппен жұмыс орындау барысында, сөйлем құрау кезінде олардың толық әрі дұрыс берген жауаптарын бақылаймын.

Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында ауызша мадақтау, смайлик, жұлдызшалар, бас бармақ арқылы және әр оқушыны берілген жетістік критерийлері арқылы бағалаймын.

Жаратылыстану пәнімен байланысты оқушы жұмыс орындау барысында қарым-қатынас жасай біледі. Отбасы мүшелерінің бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеуді тапсырмаларды орындау арқылы көрсеттім.

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз.

Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

-Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

-Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

-Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

-Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

-Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Весенне-летний фестиваль знаний 2024»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее