«Тексерілді»: мектеп-интернат директорының
оқу ісі жөніндегі орынбасары:
Көпжасаров Қ.А.
Оңтүстік Қазақстан облысы Түлкібас ауданы үш тілде оқытатын мамандандырылған
мектеп-интернатының Адам Қоғам Құқық пәніне арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні: Адам Қоғам Құқық | Күні: 01.02.2017 | Сыныбы: 10А,Б | ||||
Сабақтың тақырыбы |
Азаматтың саяси өмірге қатысуы | |||||
Мақсаты
| Демократиялық биліктің басқару құралдары туралы түсінік беру Өз ойларын еркін, нақты жеткізе білуге баулу, тіл байлықтарын дамыту, өз бетімен ізденуге, ой қорытуға дағдыландыру. Топтық жұмыс арқылы оқушылар арасында ынтымақтастық орнату. | |||||
Күтілетін нәтижелер
| Демократиялық биліктің басқару құралдары туралы түсінік бере алды Өз ойларын еркін, нақты жеткізе білуге баулу, тіл байлықтарын дамыту, өз бетімен ізденуге, ой қорытуға дағдыландыру. Топтық жұмыс арқылы оқушылар арасында ынтымақтастық орнату. | |||||
Сабақтың түрі | Жаңа білімді меңгерту | |||||
Пәнаралық байланыс | Құқық. | |||||
Қолданылатын әдістер | Жигсо стратегиясы, ББҮ стратегиясы, АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, | |||||
Керекті жабдықтар
| Оқулық, интербелсенді тақта, семантикалық карта, кеспеқағаздар, ватман, стикер, маркер т.б. | |||||
Сабақтың барысы: | ||||||
Сабақ кезеңдері | Уақыт |
| Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | ||
Кіріспе
| 1 мин
10 мин
8 мин | Жұптық
Жеке
жұптық | Ұйымдастыру: сәлемдесу, түгелдеу
1)Сайлаудың қанша түрі бар?
2) Демократия сөзін алғаш қолдана бастаған адам ?
3) Мажоритарлық жүйе
4) Пропорционалды сайлау жүйесі дегеніміз:
2.Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылардың өткен білімдерін тексеру 1)Абсолюттік монархия 2) Президенттік республикалар 3) Парламенттік республикалар 4) Аралас республика 5) Унитарлы мемлекет 6) Федератифтік мемлекет 7) конфедеративтік мемлекет 8) Демократия 9) Авторитаризм 10) Тоталитаризм
|
3
Тарихтың атасы Геродот
(фр. majorite — басым көпшілік деген сөзінен шыққан) — сайлаушылардың басым көпшілігі дауысын берген кандидат сайланған болып саналатын сайлау жүйесі. Ол көптеген (АҚШ, Франция, Ұлыбритания, т.б.) елдердің президент, парламент депутаттарын сайлауда қолданылады.
Сайлауда ұсынған партиялық тізімге сәйкес саяси партия Парламентте депутаттың мандат сайын иеленетін сайлау жүйесі. Қазақстан Республикасында мажоритарлық және пропорциоиалды сайлау жүйелері қолданылады. Президент, Парламент депутаттарын сайлауда мажоритарлық сайлау жүйесі қолданылады. Оқушылар жұппен бір-біріне сұрақ- жауап береді | ||
Сергіту сәті | 4 мин | Топпен | «Күн сәулесіндегі менің автопортретім» | Оқушылардың өзі жайлы айналасындағы адамдар қалай ойлайтынын біледі | ||
Негізгі бөлім Мағынаны ашу | 5 мин | топтық | АКТ арқылы ЖИГСО -әдісімен жаңа ақпарат табу | Интернеттен саяси партия туралы мағлұмат іздеп, топта талқылап, басқа топтармен бөлісу | ||
«Ой қозғау» | 5 мин | жеке | Демократи, Сайлау жүиесі туралы анынықтама іздеп табады | Демократия туралы не білетіндерін, не білгілері келетіндерін интернет арқала біледі. | ||
Түсіну | 7 мин
| Жеке топтық жұмыс | Мақсаты:Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау. Топта талқылап болған соң, бір оқушы тапсырманы басқа топтарға оұып береді. 1.Интербелсенді тақта арқылы тапсырма беру. | Оқушылар жеке орындап, топ болып тапсырманы талқылайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді. Топтағы бір оқушы өз тобының тапсырмасын оқиды. | ||
«Ой толғаныс» кезеңі
| 5 мин | жеке | Мақсаты: Оқушының қиялдау дағдыларын жетілдіру. ойыны «Ойтолғаныс» кезеңі
«сұрақ-жауап »құрастыру. | Бұл ойынды ойнату арқылы оқушылар өлеңнен өздеріне қатысты жолдарды тауып, талдайды.
Бір–біріне сұрақ қояды ! | ||
Рефлексия Бағалау | 2 мин | жеке | Бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын толықтыру | Оқушылар стикерлерге бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады. | ||
Үй тапсырмасы |
|
| §19 -оқу | Күнделікке жазып алады |