Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 1-бөлім. Бөліп шығару Күні: 15.05.17. Сынып:9 | Мектеп: МДШО Мұғалімнің аты-жөні: Оспанова Б.Б Қатысқандар: Қатыспағандар: | |||||||||
Сабақтың тақырыбы | Зәр шығару жүйесі,бүйрек ауруларының алдын алу шаралары
| |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу мақсаттарына сілтеме) | 9.1.5.4 Зәр шығару жүйесі, бүйрек ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру | |||||||||
Сабақтың мақсаты | Зәр шығару жүйесі, бүйрек ауруларының алдын алу шараларын біледі; Зәр шығару жүйесі, бүйрек ауруларының түрлерін ажыратады; Алған білімдерін өмірде қолданады; косымша ақпарат бере алады; | |||||||||
Бағалау критерийі | Бүйрек ауруларының түрлерін ажыратады, анықтайды; Бүйрек ауруларының алдын алу шараларын оқып біледі, Бүйрек ауруы неден пайда болатынына көз жеткізеді; | |||||||||
Тілдік мақсаттар | Зәр шығару жүйесі ауруларының түрлерін талдап, айта алады Пәнге қатысты жана сөздерді /уролог,цистит,энурез/ талдап, мағанасын түсінеді.Бүйрек ауруының себебін,алдын алу үшін жүргізілетін жұмыстарды талқылайды. Диалог/жазылым үшін/ сөздер мен сөз тіркестері: Бүйрек – почка - bud | |||||||||
Құндылықтарға баулу | Зайырлы қоғам және жоғары руханият.Бүйрек ауруларын болдырмау аркылы,СӨС,адам денсаулығының маңыздылығын айта келе,тазалыққа,ұлттық тәрбиеге баулу. | |||||||||
Пәнаралық байланыс | Түсініктерін білім аясында кенейту мақсатында Химия /химиялық емдеу жолдары,құрылысы туралы/, Экология/адам денсаулығына табиғи факторлардың әсері/ Физика/ ауыр күштің түсуі,қатты қимыл-қозғалыстың болуы | |||||||||
Алдынғы білім | Сонғы өнімдерді бөліп шығару түрлерін,бүйректің құрылысын,зерттейтін ғылымды дамыту мақсатында жалпы түсініктері бар. | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 3минут Сабақтың ортасы 35минут 10минут 2 минут 10минут 15 минут | Ынтымақтастық атмосферасы: Топқа бөлу. «Молекула»әдісі./ұйымшылдықпен,бірігіп жұмыс жүргізу мақсатында/ұйымдастырылды 1-тапсырма. Интербелсенді тақтаменжұмыс. «Миға шабуыл» сратегиясы Тақтада зәр шығару мүшелерінің суреттері,ауру түрлері берілген, сол суреттерге қатысты сұрақ қоя отырып, сабақты байланыстыру арқылы сабақ тақырыбы анықталады. Критерийлер:
Дескриптор:
Бағалау: «Отшашу» әдісі/шапалақтау арқылы пәнге деген қызығушылығын арттырады/ 2-тапсырма: Жеке жұмыс.үлестірме материалдар Венн диаграммасын толтырады
Критерийлер:
Дескриптор: 1. Бүйректің құрылысын салыстыра біледі; 2. Бүйректің атқаратын жұмысын анықтайды; 3. Бүйректің құрылысы мен жұмысының ұқсастығын таба алады; Бағалау: «Бағдаршам» әдісі/деңгейін анықтау мақсатында/толық түсінсе,сенімді болса«жасыл» түсінуге жақын болса, аздап білсе «сары» түсінбесе, сенімді болмаса «қызыл» Ширату жаттығуы: «Мен Қазақпын» 3-тапсырма. Топтық жұмыс. 1топ 2топ Оқушылар топтық жұмыста тақырыпқа қатысты постер құрады. Бүйрек ауруларының себептерін анықтайды.
Бағалау: «Бармақ» әдісі/білімінің қаншалықты түсінгенін анықтау/ Толықтай түсінсе, сенімді болса көрсетіп, бас бармағын жоғары көтереді;
Түсінуге жақын болса, аздап білсе, көрсетіп, бас бармағын ортада ұстайды; Түсінбесе, сенімсіз болса, көрсетіп, бас бармағын төмен түсіреді. | Интербелсенді тақтамен,сурет пен жұмыс Оқулықпен жұмыс | ||||||||
Сабақ соңы 3 минут «Сандар сыры» ойыны арқылы сабақты қорытындылау РЕФЛЕКСИЯ . 2 минут Оқушыларға әр түсті стикер | алма| – беріледі. Балалар стикерге сабақтан не алғанын жазып,алма ағашына жапсырады.
| ||||||||||
1.Топқа берілген тапсырмалар оқушыларға қызық болды 2.Тапсырмаларды интербелсенді тақтадан,ғаламтордан,электронды оқулықтан көрсете алды |