Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Деректерді ұсыну
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 10 Қатысқандар: Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы | § 2.2 ОНДЫҚ САНАУ ЖҮЙЕСІНЕН ЕКІЛІК САНАУ ЖҮЙЕСІНЕ ЖӘНЕ КЕРІ АУЫСТЫРУ |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу программасына сілтеме) | Ондық жүйедегі бүтін сандарды екілік санау жүйесіне және кері ауыстыру |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушы: сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне ауыстыру әдісін біледі Көпшілік оқушы: санау жүйесін ауыстыру әдістерін өмірде қолданады Кейбір оқушы: санау жүйесінің компьютердің дамуындағы маңыздылығын талдайды |
Ойлау дағдылары | Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау |
Бағалау критерийі |
біледі.
|
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология: санау жүйесі-система подсчета-counting system, екілік санау жүйесі-система двоичного счета-binary counting system, сегіздік санау жүйесі-система с восемью подсчетами-the eight-count system, ондық санау жүйесі-система расчета десятичных чисел-decimal calculation system, он алтылық санау жүйеcі-шестнадцатеричная система-Hexadecimal system |
Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне ауыстыру үшін ... санау жүйелері қолданылады. | |
Құндылықтарға | Топта бірлесіп жұмыс істеу, топ ережесіне бағыну, бір-бірінің пікірін тыңдау |
баулу |
| |||
Пәнаралық байланыс | Математикалық сандар, амалдар қолданылады, он алтылық санау жүйесінде ағылшын тілінің әріптері қолданылады | |||
Алдыңғы білім | Санау жүйелері | |||
Сабақтың барысы | ||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Уақыт | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |
Сабақтың басы | 3 мин 7 мин | Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады. Топқа біріктіру: оқушылар есеп шығару арқылы топтарға бірігеді. Өткен сабақты пысықтау: «Пазл» әдісі Мұғалім тапсырмасы үстіне жазылған бар пазлды алдын ала жасайды. Оны А4 форматты қағазда/жұқа қатырма қағазда жасап, содан кейін кесуге болады немесе арнайы программа пайдаланылады. Оқушыларға пазл бөліктері таратылады.
Фигуралар арқылы бағалау | Есеп беру Пазл, А4 парақ | |
Сабақтың ортасы | 3 мин | «Миға шабуыл» әдісі
|
| |
| 5 мин | «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін қасындағы досына әңгімелеп береді. Ауызша мадақтау, ынталандыру | Оқулық | |
| 8 мин | 1-тапсырма.
| А4 парағы, жұмыс дәптері |
|
| 4. Төменде берілген сандарды екілік санау жүйесінен | | ||
| ондық санау жүйесіне ауыстырыңдар. | ||||
| 1) 10000 2) 111011 3) 10011 4) 111111 | ||||
| 5) 110011 6) 111001 | ||||
| 7) 100010,01; 8) 111100,10; 9) 1010,1110; | ||||
| 10) 100011,111; | ||||
| Дескриптор: | ||||
| - Санау жүйелерін анықтай алады. | ||||
| - Сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне | ||||
| ауыстырады. | ||||
| Фигуралар арқылы бағалау | ||||
5 мин | 2-тапсырма. | ||||
| - Екілік санау жүйесімен байланысты 2 есептен | ||||
| құрастырып, оның шешу жолын ұсыныңдар. | ||||
| Дескриптор: | ||||
| - Санау жүйелерін анықтайды. | ||||
| - Санау жүйесімен байланысты есеп құрастырады. | ||||
| - Есептің шешу жолын түсіндіре алады. | ||||
| Фигуралар арқылы бағалау | ||||
4 мин | 3-тапсырма. | ||||
| - Санау жүйелерінің компьютердің дамуындағы рөлін | ||||
| бағалаңдар. | ||||
| Дескриптор: | ||||
| Санау жүйелерінің компьютердің дамуындағы рөлі | ||||
| туралы тұжырым жасай алады. | ||||
| Фигуралар арқылы бағалау | ||||
Сабақтың соңы | 3 мин 2 мин | Шағын тест алу Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді. Өздерін бағалайды Кері байланыс: «Блоб ағашы» әдісі Оқушылар сабақтан алған әсерлерін ағашқа өрмелеген маймылдарды бояу арқылы көрсетеді. |
| ||
Саралау. Сіз қандай тәсілмен | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін | Денсаулық және | |||
көбірек қолдау көрсетпексіз? | қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | қауіпсіздік | |||
Сіз басқаларға қарағанда |
| техникасын | |||
қабілетті оқушыларға қандай |
| сақтау | |||
тапсырма бересіз? |
|
| |||
Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс | Фигуралар арқылы ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру | Компьютермен | |||
арқылы сабақты меңгерту. | жұмыс кезіндегі | ||||
Шаттық шеңбері, «Есеп | қауіпсіздік | ||||
шығару» – топқа біріктіру, | ережелерін еске | ||||
«Пазл» әдісі бойынша өткен | түсіру | ||||
тақырыпты пысықтау, «Миға |
| ||||
шабуыл», «Көршіңе әңгімелеп |
| ||||
бер», деңгейлік тапсырмалар, |
| ||||
«Тест» әдісі , кері байланыс |
| ||||
орнату: «Блоб ағашы» |
| ||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. |