Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Деректерді ұсыну
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 10 Қатысқандар: Қатыспағандар: | ||||
Сабақтың тақырыбы | § 2.3 СЕГІЗДІК ЖӘНЕ ОНАЛТЫЛЫҚ САНАУ ЖҮЙЕЛЕРІ | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу программасына сілтеме) | Ондық санау жүйесінен сегіздік және оналтылық санау жүйелеріне және кері ауысуды жүзеге асыру | |||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушы: Ондық санау жүйесінен сегіздік, оналтылық санау жүйесіне ауыстыру тәсілін анықтайды Көпшілік оқушы: Ондық санау жүйесін сегіздік, оналтылық санау жүйесіне ауыстырады Кейбір оқушы: Ондық санау жүйесін басқа санау жүйесіне және кері ауыстырады | |||
Ойлау дағдылары | Білу, түсіну, қолдану | |||
Бағалау критерийі | Ондық санау жүйесінен сегіздік, оналтылық санау жүйесіне ауыстыру тәсілін анықтайды. Ондық санау жүйесін сегіздік, оналтылық санау жүйесіне ауыстырады. Ондық санау жүйесін басқа санау жүйесіне және кері ауыстырады. | |||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология: санау жүйесі-система подсчета-counting system, екілік санау жүйесі-система двоичного счета-binary counting system, сегіздік санау жүйесі-система с восемью подсчетами-the eight-count system, ондық санау жүйесі-система расчета десятичных чисел-decimal calculation system, он алтылық санау жүйеcі-шестнадцатеричная система-Hexadecimal system | |||
Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Санау жүйесінің түрлері мен айырмашылықтарын жазыңдар. Сандарды ондық санау жүйесінен сегіздік, он алтылық жүйесіне ауыстыру үшін ... қолданылады. | ||||
Құндылықтарға баулу | Топта бірлесіп жұмыс істеу, топ ережесіне бағыну, бір-бірінің пікірін тыңдау | |||
Пәнаралық байланыс | Математикалық сандар, амалдар қолданылады, он алтылық санау жүйесінде ағылшын тілінің әріптері қолданылады | |||
Алдыңғы білім | Сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне ауыстыру | |||
Сабақтың барысы | ||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Уақыт | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |
Сабақтың басы | 3 мин | Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу |
|
|
5 мин | Шаттық шеңбері: «Жүректен жүрекке» Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады. Топқа біріктіру: «Мозайка» әдісі Оқушылар сурет қиындыларын құрастыру арқылы топтарға бірігеді.
Өткен сабақты пысықтау: «Креативті матрица» әдісі
Смайлдер арқылы бағалау |
Сурет қиындылары
А4 парағы |
Сабақтың ортасы | 3 мин | «Миға шабуыл» әдісі |
|
|
| - Не үшін екілік санау жүйесімен қоса сегіздік және |
|
|
| он алтылық санау жүйелері қолданылады (үштік |
|
|
| немесе 7 емес)? |
|
|
| - Компьютерде сегіздік және оналтылық санау |
|
|
| жүйелерін қолдану қандай қажеттіктен туындаған деп |
|
|
| ойлайсың? |
|
| 5 мин | «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі | Оқулық |
|
| Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін |
|
|
| жұбымен талқылайды. Мұғалім оқушылардың білімін |
|
|
| толықтырады. |
|
|
| Ауызша мадақтау, ынталандыру |
|
| 7 мин | 1-тапсырма. |
|
|
| Төменде берілген ондық санау жүйесіндегі сандарды |
|
|
| сегіздік санау жүйесіне ауыстырыңдар. | Жұмыс дәптері |
|
| 1)219 2) 136 3) 79 4)80 5) 1024 6) 307 7) |
|
|
| 3128 8) 64 9)120 10) 109 |
|
|
| Дескриптор: |
|
|
| - Санау жүйесін анықтайды. |
|
|
| - Сандарды сегіздік санау жүйесіне ауыстырады. |
|
|
| Смайлдер арқылы бағалау |
|
| 7 мин | 2-тапсырма. |
|
|
| - Төменде берілген ондық санау жүйесіндегі сандарды |
|
|
| оналтылық санау жүйесіне ауыстырыңдар. |
|
|
| 1) 2012 2) 736 3) 729 4) 380 5) 1024 6) 237 |
|
|
| 7) 428 8) 643 9) 520 10) 21 |
|
|
| - Төменде берілген екілік санау жүйесіндегі сандарды |
|
Түрі |
|
|
|
247 |
|
|
|
қалай |
|
|
|
|
|
|
|
|
| сегіздік санау жүйесіне ауыстырыңдар. |
| ||
| 1)10010 2)10011011 3)11011 4)110111 | ||||
| 5) 11110011 6)10101001 | ||||
| Дескриптор: | ||||
| Сандарды сегіздік және оналтылық санау жүйесіне | ||||
| ауыстыра алады. | ||||
| Смайлдер арқылы бағалау | ||||
5 мин | 3-тапсырма. | ||||
| - Төменде берілген екілік санау жүйесіндегі сандарды | ||||
| он алтылық санау жүйесіне ауыстырыңдар. | ||||
| 1) 10111010 2)1110011011 3)1111011 | ||||
| 4)1100011 5) 11110011 6)1011101001 | ||||
| - Төменде берілген сандарды екілік санау жүйесіне | ||||
| ауыстырыңдар. | ||||
| 1) 258 2) 768 3) 172 2 4) 382 5) 1028 6) 2316 | ||||
| 7) 12816 8) 643816 9)15216 10) 4116 | ||||
| Дескриптор: | ||||
| Сандарды оналтылық, екілік санау жүйесіне ауыстыра | ||||
| алады. | ||||
| Смайлдер арқылы бағалау | ||||
Сабақтың соңы | 3 мин
2 мин | «Конверттегі сұрақтар» әдісі
Өздерін бағалайды
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі Оқушылар сабақтан алған жақсы екі түсінігін, түсінбеген бір сұрағын айтады. |
| ||
Саралау. Сіз қандай тәсілмен | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін | Денсаулық және | |||
көбірек қолдау көрсетпексіз? | қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | қауіпсіздік | |||
Сіз басқаларға қарағанда |
| техникасын | |||
қабілетті оқушыларға қандай |
| сақтау | |||
тапсырма бересіз? |
|
| |||
Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс | Фигуралар арқылы ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру | Компьютермен | |||
арқылы сабақты меңгерту. | жұмыс кезіндегі | ||||
Шаттық шеңбері, «Мозайка» – | қауіпсіздік | ||||
топқа біріктіру, «Креативті | ережелерін еске | ||||
матрица» әдісі бойынша өткен | түсіру | ||||
тақырыпты пысықтау, «Миға |
| ||||
шабуыл», «Ойлан, жұптас, |
| ||||
бөліс», деңгейлік тапсырмалар, |
| ||||
«Конверттегі сұрақтар» әдісі, |
| ||||
кері байланыс орнату: «Екі |
| ||||
жүрек, бір тілек» |
|