29-сабақ.
Сабақтың тақырыбы:
Нақты көрсеткішті дәрежелік
функцияның туындысы мен интегралы.
Сабақтың мақсаты:
Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияны
интегралдау мен дифференциалдау әдісін
білу, алған теориялық білімдерін практикада
қолдана алу . ҰБТ-ке дайындық жұмысын
жалғастыру.
Міндеттері:
- Әр түрлі жағдайларда білімін қолдану
арқылы оқушылардың өзіндік ойлау қабілетін
дамыту.
-Оқушыларды еңбекке, адамгершілікке, өз
достарына көмектесе білуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Білімді жүйелеу және тереңдету.
Сабақтың түрі: «Қарлы кесек» оқыта үйрету ойыны.
Оқытудың техникалық құралдары:
интерактивті тақта, слайдтар.
Бағыттаушы парақтар
Жеке тапсырмалары бар карточкалар
Столдарды белгілеуге арналған сілтемелер.
Бағалау парағы.
Сабақтың ұраны: «Нақты жауап , дұрыс шешім таба біл!»
Сабақтың кезеңдері:
Ұйымдастыру кезеңі . 2 мин.
Мақсатты анықтау. 1 мин.
«Қарлы кесек» оқыта үйрету ойыны.
1-тур. 10 мин.
2-тур. 5 мин.
3-тур. 10 мин.
Сергіту сәті. 3 мин.
Тест жұмысы. 10 мин.
Рефлексия. 2 мин.
Үй жұмысы. 1 мин.
Қорытынды, бағалау. 1 мин.
Сабақтың өту барысы :
Ұйымдастыру кезеңі.
Сабақтың мақсатымен таныстыру.
«Қарлы кесек» оқыта үйрету ойыны.
(Үй жұмысын тексеру үшін дәптерлерін ауыстыру)
1-тур. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өз тапсырмаларын алып, дайындалады.
А столы:
Дәрежелік функцияны дифференциалдау формуласы.
Функцияның туындысын табыңдар: у=5 -х2
Берілген сызықтармен шектелген фигураның ауданын табыңдар: у=х3, у=0, х=2
Функцияның туындысын табыңдар: у=
Интегралды есептеңдер:
dx
Ә столы:
Дәрежелік функцияны интегралдау формуласы.
Функцияның туындысын табыңдар: у=х2-4
Берілген сызықтармен шектелген фигураның ауданын табыңдар: у=х2, у=0, х=1
Функцияның туындысын табыңдар: у=
Интегралды есептеңдер:
Б столы:
Бөлшек көрсеткішті дәреже туралы тарихи мағлұмат.
Функцияның туындысын табыңдар: у=
Берілген сызықтармен шектелген фигураның ауданын табыңдар: у=6х-х2, у=0.
Функцияның туындысын табыңдар:
у= 7
Интегралды есептеңдер:
dx
2-тур. Оқушылар орындарынан тұрып , әрқайсысы өзінің бағыттаушы парақтары бойынша жаңа орынға отырады. Алдымен жетонында «А» әрпі бар ,содан соң «Ә», «Б» әріптері бар оқушылар сөйлейді. Жаңа топ өздеріне берілген тапсырмаларды 5 минут түсіндіреді. Осы уақытта тақтада әр столдан бір оқушыдан өздерінің тапсырмаларын орындайды. Оқушылардың жауаптары бағалау парағына мынадай ретпен қойылады: ең алдымен оқушы өзін-өзі бағалайды, содан соң досы , соңында мұғалім бағалайды.
3-тур. Оқушылар орындарынан тұрып , әрқайсысы өзінің бағыттаушы парақтары бойынша тағы да жаңа орынға отырады.
Сергіту сәті. Блиц-турнир. Топ бойынша сұрақтарға тез жауап беру керек.
Тест жұмысы.
Тест-2010 (тестер жинағынан)
Функцияның анықталу облысын табыңыз:
у =
а) ;1) (1;3)
в) (- ;1) (3; )
с) ;1) (1;
д) ;1)
е)
2. Функцияның туындысын табыңыз:
f(х)=( + ) ( - )
а) -
в) -
с) +
д) +
е) -
3. f(х)= -0,5х2 -3х+2 функциясы туындысының х=-1 нүктесіндегі
мәнін табыңыз:
а) 2,5
в) -1,5
с) -2,5
д) 3
е) 1,5
4. f(х)=4 2х функциясы берілген. . f/( ) нүктесіндегі туындыны
табыңыз:
а) 5
в) 0
с) 1
д) 4
е)
5. f(х)= ( + +1) функциясы үшін алғашқы функцияның
жалпы түрін табыңыз:
а) + + +С
в) 2х2+ + +С
с) х2 + + +С
д) -6 + +С е) + + +С
Тест жауаптары көрсетіліп, өзара тексеріледі.
Номері | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
жауабы | а | с | в | а | а |
Рефлексия.
Әр топ мүшелері сабақ жайында пікірлерін айтады.
Үй жұмысы. №164 , 166.
Қорытынды, бағалау.
Бағалау парағы
А тобы , Ә тобы , Б тобы.
Топ мүшелері | Оқушы бағасы | Досының бағасы | Мұғалімнің бағасы | Қорытынды баға | ||||||||||||
1-тур | 2-тур | 3-тур | тест | 1-тур | 2-тур | 3-тур | тест | 1-тур | 2-тур | 3-тур | тест |
| ||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|