«Осенний фестиваль знаний 2024»

"Сравнение двухзначных чисел"

Математика

Сабақтың тақырыбы: Салыстыру. (екі таңбалы сандар)

Сабақтың мақсаты: Екі таңбалы сандарды жазу, салыстыру тәсілдерін үйрету.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік: Екі таңбалы сандарды салыстыру дағдысын қалыптастыру.

Түзете – дамытушылық: Таным, ойлау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелілік: Қамқорлыққа, көмек қолын соза білуге тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, жаздыру, сұрақ-жауап,сергіту сәті, ойын, талдау.

Көрнекі-құралдар: суреттер, кеспе цифрлар, үлестір. материалдар, тақта, бор.

I апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Қызығушылықты ояту:

1, 2, 3 Сынып іші тып-тыныш Жалқаулықты тастаймыз Сабақты біз бастаймыз!

III. Жаңа сабақ. -Біз «Артық-кем» деп аталатын бойжазу жаттығуын өткіземіз.Мұғалім тапсырманы жариялайды: «Мен бір санды айтамын,сендер айтылған саннан бірге артық (кем) санды атайсыңдар»,сосын допты балаға лақтырады. Бала жауап беріп,допты қайта лақтырады. Бойжазудан кейін мұғалім сабақтың тақырыбын жариялайды.

-Жарайсыңдар, балалар! Балалар, сыныптағы парталарды орындықтарды, шкафтарды, т.б. заттарды санаймыз. Заттардың санының көп-аздығын, тең екенін анықтаймыз.

Мысалы: парта-25 орындық-14 шкаф-20 тақта -15

25 > 14 20 > 15

Оқулықпен жұмыс.

-Суретте неше жолақша бар -Әр жолақша неше шаршыдан құрастырылған -Он шаршыдан -Дұрыс -Жасыл жолақша нешеу (20)

-Көк шаршылар нешеу (5) -Барлығы неше шаршы бар (25) Бұл былай жазылады (тақтада көрсету) Бұл да екі таңбалы сан.

Дәптермен жұмыс.

1.Фигуралардың санын салыстырып, тиісті түспен бояу.

2.Ыдыстардың әрқайсысының өз қақпағын тауып, сызық арқылы қосу.

Дидактикалық ойын «Қай қолымда көп?»

IV.Сергіту сәті: Сағаттың тіліндей иіліп оңға бір

Сағаттың тіліндей иіліп солға бір

Оң аяқ, сол аяқ

Жаттығу оңай ақ

1,2,3 отырамыз тып-тыныш

II апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау,ой қозғау (көрнекіліктер арқылы).

Қызығушылықты ояту: 1, 2, 3 Сынып іші тып-тыныш Жалқаулықты тастаймыз Сабақты біз бастаймыз!

«Сапарға шығамыз» ойыны. Шаңғымен сырғанау

ұлдар- 16 қыздар – 15 16 > 15 тағы қандай заттарды салыстыруға болады? қоян -22, тиін – 35 22 < 35 /артық, кем/

Сандар қатарындағы заңдылықтарды сақтай отырып, түсіп қалған сандарды тауып жаз:

А) 2,4,-,1, -,5,- ә)1,3,-,-,2,-.

IV.Сергіту сәті.

III апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). «Фигуралардан жұп құрастыр.» Жұбы жоқ фигураларды боя. Сандарды салыстыр және « =» немесе « >» «<» белгілерін қой.

«Қанша болса, сонша» Шаршының саны қанша болса, дөңгелектің де саны сонша болатындай суретті толықтыр.

Ойын: «Салыстыр.» Салыстыру амалын орында. 15, 32, 45, 30,.

32, 50, 10 теңгеліктердің құрамын анықтау.

32 >10; 35 >30; 10 > 5; 18 > 8; 19 < 30;

IV.Сергіту сәті.

IV апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Әрбір футболкаға нөмерлерді ретімен жаз. 20 санынан баста. Екінші футболканы боя. 20-дан 30-ға дейінгі сандарды сандық сәулеге ретімен орналастыр. Берілген сан нешені көрсетіп тұрса, торкөзге сонша фигура сал. Дәптермен жұмыс: Екі таңбалы сандарды жазу.

14 14 14 14

16 16 16 16

25 25 25 25

VI. Қорытынды.Сұрақ-жауап арқылы тақырыпты қорытындылау.

VII. Мадақтау: Балаларды жеке-жеке мадақтау.

Күтілетін нәтиже: Екі таңбалы сандарды ажыратып салыстыруды.

Меңгереді: Екі таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыруды.

Игереді: Екі сандарды санай білуді;солдан оңға санап, сандарды ретімен атауы;сандарды таңбалардың көмегімен жазуды; салыстыруды игереді.

Біледі: Екі таңбалы сандарды салыстыра алуды.

Олимпиады: Математика 1 - 11 классы

Содержимое разработки

Математика


Сабақтың тақырыбы: Салыстыру. (екі таңбалы сандар)

Сабақтың мақсаты: Екі таңбалы сандарды жазу, салыстыру тәсілдерін үйрету.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік: Екі таңбалы сандарды салыстыру дағдысын қалыптастыру.

Түзете – дамытушылық: Таным, ойлау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелілік: Қамқорлыққа, көмек қолын соза білуге тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, жаздыру, сұрақ-жауап,сергіту сәті, ойын, талдау.

Көрнекі-құралдар: суреттер, кеспе цифрлар, үлестір. материалдар, тақта, бор.

I апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Қызығушылықты ояту:

1, 2, 3
Сынып іші тып-тыныш
Жалқаулықты тастаймыз
Сабақты біз бастаймыз!

III. Жаңа сабақ. -Біз «Артық-кем» деп аталатын бойжазу жаттығуын өткіземіз.Мұғалім тапсырманы жариялайды: «Мен бір санды айтамын,сендер айтылған саннан бірге артық (кем) санды атайсыңдар»,сосын допты балаға лақтырады. Бала жауап беріп,допты қайта лақтырады. Бойжазудан кейін мұғалім сабақтың тақырыбын жариялайды.

-Жарайсыңдар, балалар! Балалар, сыныптағы парталарды орындықтарды, шкафтарды, т.б. заттарды санаймыз. Заттардың санының көп-аздығын, тең екенін анықтаймыз.

Мысалы: парта-25 орындық-14 шкаф-20 тақта -15

25 14 20 15

Оқулықпен жұмыс.

-Суретте неше жолақша бар -Әр жолақша неше шаршыдан құрастырылған -Он шаршыдан -Дұрыс -Жасыл жолақша нешеу (20)

-Көк шаршылар нешеу (5) -Барлығы неше шаршы бар (25) Бұл былай жазылады (тақтада көрсету) Бұл да екі таңбалы сан.

Дәптермен жұмыс .

1.Фигуралардың санын салыстырып, тиісті түспен бояу.

2.Ыдыстардың әрқайсысының өз қақпағын тауып, сызық арқылы қосу.

Дидактикалық ойын «Қай қолымда көп?»

IV.Сергіту сәті: Сағаттың тіліндей иіліп оңға бір

Сағаттың тіліндей иіліп солға бір

Оң аяқ, сол аяқ

Жаттығу оңай ақ

1,2,3 отырамыз тып-тыныш

II апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау,ой қозғау (көрнекіліктер арқылы).

Қызығушылықты ояту: 1, 2, 3
Сынып іші тып-тыныш
Жалқаулықты тастаймыз
Сабақты біз бастаймыз!

«Сапарға шығамыз» ойыны. Шаңғымен сырғанау

ұлдар- 16 қыздар – 15 16 15 тағы қандай заттарды салыстыруға болады? қоян -22, тиін – 35 22

Сандар қатарындағы заңдылықтарды сақтай отырып, түсіп қалған сандарды тауып жаз:

А) 2,4,- ,1, -,5,- ә)1,3,-,-,2,-.

IV.Сергіту сәті.

III апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). «Фигуралардан жұп құрастыр.» Жұбы жоқ фигураларды боя. Сандарды салыстыр және « =» немесе « » «

«Қанша болса, сонша» Шаршының саны қанша болса, дөңгелектің де саны сонша болатындай суретті толықтыр.

Ойын: «Салыстыр.» Салыстыру амалын орында. 15, 32, 45, 30, ...

32, 50, 10 теңгеліктердің құрамын анықтау.

32 10; 35 30; 10 5; 18 8; 19

IV.Сергіту сәті.

IV апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Әрбір футболкаға нөмерлерді ретімен жаз. 20 санынан баста. Екінші футболканы боя. 20-дан 30-ға дейінгі сандарды сандық сәулеге ретімен орналастыр. Берілген сан нешені көрсетіп тұрса, торкөзге сонша фигура сал. Дәптермен жұмыс: Екі таңбалы сандарды жазу.

14 14 14 14

16 16 16 16

25 25 25 25

VI. Қорытынды.Сұрақ-жауап арқылы тақырыпты қорытындылау.

VII. Мадақтау: Балаларды жеке-жеке мадақтау.

Күтілетін нәтиже: Екі таңбалы сандарды ажыратып салыстыруды.

Меңгереді: Екі таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыруды.

Игереді:  Екі сандарды санай білуді;солдан оңға санап, сандарды ретімен атауы;сандарды таңбалардың көмегімен жазуды; салыстыруды игереді.

Біледі: Екі таңбалы сандарды салыстыра алуды.

























Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Осенний фестиваль знаний 2024»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее