«Осенний фестиваль знаний 2024»

Процент.Есептер шығару

Пән: Математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Күні: 19.04.2017ж.

Сынып: 5 «А»

Мектеп: «Ы. Алтынсарин атындағы орта мектебі» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Зейнова Гүлсім

Қатысқандар саны:29

Қатыспағандар саны: 29

Сабақ тақырыбы

Процент

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Процент, оның мағынасы туралы мағлұмат беру. Есептер шығару дағдыларын қалыптастыру. Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Ондық бөлшектерді қосу, азайту, көбейту және бөлу ережелерін біледі

Көптеген оқушылар: Ондық бөлшектерді қосу, азайту, көбейту және бөлу ережелерін біледі және оларды пайдаланып есептер шығара алады

Кейбір оқушылар:Күрделі есептер шығара алады

Жетістік критерийлері

Сандарды процентпен және керісінше жазуды біледі,талдауды жинақтауды біледі.

Тілдік мақсаттар

Құндылықтарды дарыту

Оқуышылар мен жұмыс жасай отырып оларды тәртіпке, бірлесіп жұмыс жасауға дағдылау

Пәнаралық байланыстар

Физика, алгебра

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта

Бастапқы білім

Ондық бөлшектерге амалдар қолдану

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

  • Ұйымдастыру. Оқушыларды түгелдеу. Дайындығын тексеру
  • Үй тапсырмасын дәптер жинау арқылы тексеру

Оқушылар ондық бөлшектерді қосу, азайту, көбейту және бөлуді орындауды постер сызып, түсіндіреді

3мин

7 мин

Сабақтың ортасы

Жинақтау

1) 2,8: 7 2) 0,74+0,26 3) 0,691*100 4) 3-0,44

Ондық бөлшектерді жүздік үлестерге дейін дөңгелектеу.

Ондірісте халық шаруашылығында қолдана алатын проценттер.

Процент сөзінің келіп шығу тарихы.

Ондық бөлшектерді процент түрінде жазу:

0,07=7% 0,425=42,5%

0,15=15% 0,075=7,5%

0,4=40% 0,606=60,6%

Проценттерді ондық бөлшектермен жазыңдар:

15%=0.15 0,9%=0.009

32%=0,32 5%=0.05

4,5%=0.045 90%=0.9

60%=0,6 0,65%0,0065

Есептер шығару.

1 тапсырма №1362 ауызша

2 тапсырма №1363 (1),№1363 (2)

3 тапсырма №1364

Бөлшектер

3/100

0.08

3/10

0.5

3/4

0.8

1.7

Проценттер

3

8

30

50

75

80

170

4 тапсырма №1367, №1376

5 тапсырма

1-топ: 1метрдің 7%-і неше сантиметр? } 1 центрдің 15 %-і неше килограмм? } 1 килограмның 3 %-і неше грамм?

2-топ: 1метрдің 40%-і неше сантиметр? } 1 центрдің 75 %-і неше килограмм? } 1 килограмның 10%-і неше грамм?

Тест

1. Процент- бұл: а) санның мыңнан бір бөлігі; б) санның жүзден бір бөлігі в) санның оннан бір бөлігі.

2. 8% - бұл: а) 0,08; б) 0,8; в) 0,008; г) 0,0008.

3. 0,269 – бұл: а) 269%; б) 2,69%; в) 26,9%; г) 0,269%. }

4. Бөлшекті немесе натурал санды ______ жазу үшін,_____ санын 100-ге көбейтіп, ________белгісін тіркеп жазу керек. } А) процент, процент (%), процентпен } Б) процент (%), процент, процентпен } в) процентпен, процент, процент (%) }

5. Теңіз суының 5% -і тұз. Теңіз суының неше бөлігі тұз? } А) 0,05 Б) 0,5 С) 0,005 Д) 5

3 мин

5мин

5 мин

5 мин

3 мин

5 мин

5 мин

Сабақтың соңы

Бағалау

Өзіңді өзің бағала.

Сабаққа белсенді қатыстым - 1 балл. 2. Тақырыпты түсіндім – 1 балл. 3. Біреуге түсіндіре аламын – 1 балл. 4.Өз бетімше есептерді шығара аламын-2 балла.

Сабақты қорытындылау:

  • Кері байланыс:

Бүгінгі сабақ маған.

Келесі сабақтан күтетінім.

Осы сабақтағы жетістігім.

  • Рефлексия. Алма ағашы

Ағаштың төбесі - Сабақ өте жақсы ұнады және бар мүмкіндігімді пайдаландым

Ағаштың ортасы – Сабақ ұнады және өз мүмкіндігімше қатыстым

Ағаштың асты – Тарау бойынша әлі жұмыс жасау керек

Үйге тапсырма: №1374 Процент тақырыбын оқу және ережесін қайталау

4мин

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Бағалау шкаласы

«5» - 5 балл

«4» - 4 балл

«3» - 3 балл

Сабақ бойынша рефлексия

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Олимпиады: Математика 1 - 11 классы

Содержимое разработки


Пән: Математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Күні: 19.04.2017ж.

Сынып: 5 «А»

Мектеп: «Ы. Алтынсарин атындағы орта мектебі» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Зейнова Гүлсім

Қатысқандар саны:29

Қатыспағандар саны: 29

Сабақ тақырыбы

Процент

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Процент, оның мағынасы туралы мағлұмат беру. Есептер шығару дағдыларын қалыптастыру. Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.

Сабақ мақсаттары




Барлық оқушылар: Ондық бөлшектерді қосу, азайту, көбейту және бөлу ережелерін біледі

Көптеген оқушылар: Ондық бөлшектерді қосу, азайту, көбейту және бөлу ережелерін біледі және оларды пайдаланып есептер шығара алады

Кейбір оқушылар:Күрделі есептер шығара алады

Жетістік критерийлері


Сандарды процентпен және керісінше жазуды біледі,талдауды жинақтауды біледі.


Тілдік мақсаттар


Құндылықтарды дарыту

Оқуышылар мен жұмыс жасай отырып оларды тәртіпке, бірлесіп жұмыс жасауға дағдылау

Пәнаралық байланыстар

Физика, алгебра

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта

Бастапқы білім

Ондық бөлшектерге амалдар қолдану

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы




  • Ұйымдастыру. Оқушыларды түгелдеу. Дайындығын тексеру

  • Үй тапсырмасын дәптер жинау арқылы тексеру

Оқушылар ондық бөлшектерді қосу, азайту, көбейту және бөлуді орындауды постер сызып, түсіндіреді

3мин


7 мин

Сабақтың ортасы






















Жинақтау

1) 2,8: 7 2) 0,74+0,26 3) 0,691*100 4) 3-0,44

Ондық бөлшектерді жүздік үлестерге дейін дөңгелектеу.

Ондірісте халық шаруашылығында қолдана алатын проценттер.

Процент сөзінің келіп шығу тарихы.

Ондық бөлшектерді процент түрінде жазу:

0,07=7% 0,425=42,5%

0,15=15% 0,075=7,5%

0,4=40% 0,606=60,6%



Проценттерді ондық бөлшектермен жазыңдар:

15%=0.15 0,9%=0.009

32%=0,32 5%=0.05

4,5%=0.045 90%=0.9

60%=0,6 0,65%0,0065



Есептер шығару.

1 тапсырма №1362 ауызша

2 тапсырма №1363 (1) ,№1363 (2)

3 тапсырма №1364

Бөлшектер

3/100

0.08

3/10

0.5

3/4

0.8

1.7

Проценттер

3

8

30

50

75

80

170


4 тапсырма №1367, №1376

5 тапсырма

1-топ: 1метрдің 7%-і неше сантиметр? 1 центрдің 15 %-і неше килограмм? 1 килограмның 3 %-і неше грамм?


2-топ: 1метрдің 40%-і неше сантиметр? 1 центрдің 75 %-і неше килограмм? 1 килограмның 10%-і неше грамм?

Тест

1. Процент- бұл: а) санның мыңнан бір бөлігі; б) санның жүзден бір бөлігі в) санның оннан бір бөлігі.

2. 8% - бұл: а) 0,08; б) 0,8; в) 0,008; г) 0,0008.

3. 0,269 – бұл: а) 269%; б) 2,69%; в) 26,9%; г) 0,269%.

4. Бөлшекті немесе натурал санды ______ жазу үшін,_____ санын 100-ге көбейтіп, ________белгісін тіркеп жазу керек. А) процент, процент (%), процентпен Б) процент (%), процент, процентпен в) процентпен, процент, процент (%)

5. Теңіз суының 5% -і тұз. Теңіз суының неше бөлігі тұз? А) 0,05 Б) 0,5 С) 0,005 Д) 5



3 мин





5мин





5 мин





5 мин


3 мин







5 мин






5 мин


Сабақтың соңы

Бағалау


Өзіңді өзің бағала.

Сабаққа белсенді қатыстым - 1 балл. 2. Тақырыпты түсіндім – 1 балл. 3. Біреуге түсіндіре аламын – 1 балл. 4.Өз бетімше есептерді шығара аламын-2 балла.

Сабақты қорытындылау:

  • Кері байланыс:

Бүгінгі сабақ маған ...

Келесі сабақтан күтетінім ...

Осы сабақтағы жетістігім ...

  • Рефлексия. Алма ағашы

Ағаштың төбесі - Сабақ өте жақсы ұнады және бар мүмкіндігімді пайдаландым

Ағаштың ортасы – Сабақ ұнады және өз мүмкіндігімше қатыстым

Ағаштың асты – Тарау бойынша әлі жұмыс жасау керек


Үйге тапсырма: №1374
Процент тақырыбын оқу және ережесін қайталау

4мин

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Бағалау шкаласы

«5» - 5 балл

«4» - 4 балл

«3» - 3 балл


Сабақ бойынша рефлексия




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Осенний фестиваль знаний 2024»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее