Тэма ўрока: Восевая сіметрыя.
Мэты ўрока: садзейнічанне ўспрымання і разумення тэарэтычнага матэрыялу па тэме «Восевая сіметрыя»; азнаямленне навучэнцаў з асноўнымі паняццям; фарміраванне ведаў, уменняў і навыкаў будавання фігур, сіметрычных адносна дадзенай прамой; развіццё цікавасці да прадмета, увагі, прамовы, лагічнага мыслення, умення прымяняць свае веды на практыцы; садзейнічанне выхаванню адказнасці, акуратнасці, самастойнасці, творчай актыўнасці.
Тып урока: урок вывучэння новага матэрыялу.
Ход урока:
Арганізыцыйны момант.
Праверка Д/З.
Падготоўка к вывучэнню новага матэрыяла.
Увядзенне новай тэмы.
На лісце паперы паказаны дзве фігуры – F і E – і прамая L. Калі мы перагнем ліст па гэтай прамой, то фігуры F і E сумястяцца:
прамая L – вось семетрыі;
фігуры F і E - семетрычныя адносна прамой L. (мал. 1)
(мал. 1)
На малюнку 41 і 42 у падручніку паказаны іншыя пары фігур.
Разгледзім пабудаванне семетрычных адносна некаторай прамой фігур.
Пабудаваць пункт, семетрычны дадзенаму адносна некаторай прамой. (мал. 2)
праз пункт А правядзём прамую, перпендыкулярную прамой L;
пабудуем на гэтай перпендыкулярной прамой адрэзак А’О, роўны адрэзку АО;
пункт А семетрычны пункту А’ адносна прамой L.
(мал. 2)
Пытанне: Як пабудаваць трохвугольнік , сіметрычны дадзенаму адносна прамой? (мал. 3)
Пабудаваць трохвугольнік А1В1С 1, сіметрычны дадзенаму трохвугольніку АВС адносна прамой а.
пабудаваць пункты А1, В1,С 1, семетрычныя вершыням трохвугольніка АВС адносна прамой а;
злучыць гэтыя пункты адрэзкамі;
трохвугольнік А1В1С 1, сіметрычны дадзенаму трохвугольніку АВС адносна прамой а.
(мал. 3)
Разгледзіць малюнак 45 у падручніку.
Фігура можа мець некалькі восей семетрыі(мал. 4):
(мал. 4)
Воссю семетрыі акружнасці з’яўляецца любая прамая, якая праходзіць праз яе цэнтр.
Таксама фігура можа наувогул не мець вось семетрыі. Напрыклад адвольны трохкутнік і параллелограм іх не маюць (мал. 5):
(мал. 5)
Першаснае асэнсаванне і прымяненне вывучанага.
Практыкаванне 6.109.
Відарысы якіх літар беларускага і латінскага алфавітаў, а таксама лічбў могуць мець:
адну вось семетрыі;
дзве восі семетрыі?
Рашэнне:
п, , к, н, з;
8, ж.
Практыкаванне 6. 110 (б)
Перанясіце рысунак 49 у сшытак і пабудуйце пункты, сіметрычныя пунктам Е, С, М, В і А адносна прамой L.
Пабудаванне:
Праз пункт С:
праз пункт С правядзём прамую, перпендыкулярную прамой L;
пабудуем на гэтай перпендыкулярной прамой адрэзак С’О, роўны адрэзку СО (О – пункт перасячэння прамой L і перпендыкуляра, праведзеннага праз пункт С);
пункт С семетрычны пункту С’ адносна прамой L.
(аналагічна для пунктаў Е, М, В і А)
Фізкультхвілінка.
Практыкаванне 6.113 (1)
Пабудуйце прамы вугал АОС і адзначце ўнутры яго пункты М,Т К і G. Пабудуйце пункты сіметрычныя пунктам М,Т К і G адносна прамой ОА.
Пабудаванне:
Практыкаванне 6.121
Пабудуйце вось сіметрыі хорды АВ акружнасці радыусам 3,5 см з центрам у пункте О.
Пабудаванне:
пабудаваць акружнасць радыуса 3,5 см;
пабудаваць хорду АВ;
праз пункт О правесці прамую перпендыкулярную хорде АВ.
Практыкаванне 6.117 (1)
Пабудуйце квадрат квадрат, семетрычны квадрату МРКТ адносна прамой КТ.
Пабудаванне:
пабудаваць пункты М1,Р1,К 1 і Т1 семетрычныя вершыням квадратаМРКТ адносна прамой КТ;
злучыць гэтыя пункты адрэзкамі.
Пдвядзенне вынікаў урока.
Рэфлексія.
Дамашнее заданне.
параграф 6.5
Практыкаванне 6.113 (2)
Пабудуйце прамы вугал АОС і адзначце ўнутры яго пункты М,Т К і G. Пабудуйце пункты сіметрычныя пунктам М,Т К і G адносна прамой ОС.
(пабудаванне аналагічна 6.113(1))
Практыкаванне 6.120
Пабудуйце вось семетрыі паўакружнасці радыусам 4 см з цэнтрам у пункце О.
Пабудаванне:
пабудаваць акружнасць радыуса 4 см;
праз пункт О правесці прамую перпендыкулярную дыяметру акружнасці.
О