Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану | Мектеп: «№19 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ | ||||||||||||||||||||||
Күні: 02.03.2018ж. | Мұғалімнің аты-жөні: Жумабаева Саулеш Аргынбековна | ||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 «Ж» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||
Сабақтақырыбы: | Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000,...сандарына көбейту және бөлу | ||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 5.1.2.29 ондық бөлшектерді 10, 100, ... көбейту ережелерін қолдана алу; 5.1.2.31 ондық бөлшектерді 10, 100,... бөлу ережелерін қолдана алу. | ||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары
Оқу мақсаттары (оқушыларға арналған)
| - Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000; ... көбейту және бөлу ережелерін өздігінен тұжырымдайды; - ондық бөлшектерді 10; 100; 1000; ... көбейту және бөлу ережелері мен алгоритмін біледі және колдана алады.
Оқушылар: 1. Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000; ...; көбейту ережесін біліп, есеп шығаруда қолданады; 2. Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000; ...; бөлу ережесін біліп, есеп шығаруда қолданады;
| ||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | -ондық бөлшектерді 10; 100; 1000; ... көбейтуді орындай алады; - ондық бөлшектерді 10; 100; 1000; ... бөлуді орындай алады; - ондық бөлшектерді 10; 100; 1000; ... көбейту және бөлу ережелерін қолдана алады. | ||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - ондық бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады; Пәнге қатысты лексика мен терминология: - ондық бөлшек; оңға, солға үтірді жылжыту; - 10-ға, 100-ге, 1000-ға және т.с.с. көбейту және бөлу; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: - 10-ға, 100-ге, 1000-ға және т.с.с. көбейту үшін ... керек; - 10-ға, 100-ге, 1000-ға және т.с.с. бөлу үшін ... керек; - егер ондық бөлшектің соңына бір немесе бірнеше нөлдер тіркеп жазылса ( алып тасталса), онда ...бөлшек шығады; | ||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Тыңдау, сыйластық, жауапкершілік | ||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Ғылыми-жаратылыстану бағытындағы пәндер , экономика | ||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта | ||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану дағдыларының болуы. | ||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар | |||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1 мин 2 мин 2 мин 3 мин | Психологиялық дайындық: Ал, қанекей балалар, Бері таман қараңдар. Сабағымызды бастайық Есептерді қиналмай Лезде шешіп тастайық. І. Оқушылардың зейінін шоғырландыру мақсатында қайталауға ауызша жаттығулар ұсыну, «Ой қозғау»
6) 0,6 : 2 8) 7,2 : 8 10) 0,28 : 7
Оқушыларға мына теңдіктерді беру арқылы сабақтың мақсатын айқындау. Жаңа сабаққа бағыт беру. Сабақтың соңында бастапқы жауап пен соңғы жауапты салыстырады. Сабақтың түйінін оқулыра өздері анықтайды. ІІ. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын айқындау және сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау 1.Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000; ... көбейту және бөлу ережелерін өздігінен тұжырымдайды; 2. Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000; ... көбейту және бөлу ережелері мен алгоритмін біледі және колдана алады. Оқу мақсаттары: (оқушыларға арналған) 1. Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000; ...; көбейту ережесін біліп, есеп шығаруда қолданады; 2. Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000; ...; бөлу ережесін біліп, есеп шығаруда қолданады;
|
Слайд 1
Слайд 2
Карточкалар бойынша
Слайд 3, 4
| |||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
9 мин
5 мин
1 мин 3 мин 8 мин
2 мин 1 мин
| І. Оқушыларды жұптарға біріктіру. ІІ. Жұптарға тапсырмалар ұсыну. Әр амалдың нәтижелерін алғашқы ондық бөлшекпен салыстыруды сұрау. Оқушыларды үтірді «жылжыту» туралы қорытынды жасауға бағыттау. Оқушыларға ондық бөлшектерді 10, 100, 1000 сандарына көбейту ережелерін тұжырымдауды ұсыну. Амалдарды орындаңдар:
96,1: 10 6,387•10 96,1 : 100 6,387•100 Жұптық жұмыс (жауаптары) 1- топ: 6,387•10 =63,87 6,387•100=638,7 2-топ: 96,1: 10=9,61 96,1 : 100=0,961
Ережені анықтау: 1. Ондық бөлшекті 10, 100, 1000, … көбейту үшін көбейткіште неше нөл болса, ондық бөлшектегі үтірді сонша цифрға оңға қарай жылжыту керек. 2.Ондық бөлшекті 10, 100, 1000, … бөлу үшін бөлгіште неше нөл болса, ондық бөлшектегі үтірді сонша цифрға солға қарай жылжыту керек.
Сергіту сәті
Проблемалық жағдай: Оқушыларға ондық бөлшектің жазылуында разряд бірліктердің жетпейтін жағдайларын түсіндіру 2,9 · 1000 = 2,900 · 1000 = 2900 0,065 · 1000 = 0065 = 65
Ондық бөлшектерді 10,100,1000,… көбейту Оқушылар өздері айтып шығу керек: 1. Разрядтық бірлікте қанша нөл бар екенін анықтау керек. 2. Қандай арифметикалық амалды орындау керек екенін анықтау керек. 3. Егер КӨБЕЙТУ амалын орындасаң, ондық бөлшектегі үтірді разряд бірліктерінің жазылуында қанша нөл болса, сонша цифрға ОҢҒА қарай жылжыту керек. 4. Егер БӨЛУ амалын орындасаң, ондық бөлшектегі үтірді разряд бірліктерінің жазылуында қанша нөл болса, сонша цифрға СОЛҒА қарай жылжыту керек.
ІІІ.Келесі тапсырманы орындау өздік жұмыс арқылы іске асады. Оқушылар өзін- өзі бағалайды. Бағалау критерийлері беріледі. 1) 1,35 · 100 = Жауаптары: 1) 135 Тапсырмалардың жауаптарын салыстыру арқылы оқушылар бір тұжырымға келеді, басқа жұптармен ауысып, қорытындыларымен бөліседі. Мұғалім тағы бір қорытындылайды. Ережені қайталайды. Сабақтың соңына қарай:
Сабақтың соңында осы карточканы толтыру арқылы сабақтың түйінін анықтау, сабақты қорытындылау.
Үйге тапсырма: №936 (1) ; №938 (3) ; №942 (2) (деңгей бойынша беріледі) Үй жұмысы бойынша нұсқаулықтар беріледі. |
Жұптық жұмыс Карточкалар бойынша Слайд 5
Слайд 6
Слайд 7,8
Жұптық жұмыс Слайд 10
Слайд 11
Өздік жұмыс карточкалар бойынша
Слайд 12
Слайд 13
| |||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин | Рефлексия Оқушылар сабақ туралы өз ойларын айтады.
|
Слайд 14
| |||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||
Қабілетті оқушылармен жұмыс оларға қиындығы жоғары есептерді ұсыну арқылы жүреді. | Оқушылардың тақырыпты меңгеруі жұптық, топтық, жеке жұмыс арқылы іске асады. Оқушылар тапсырмаларды орындау барысында өзін-өзі, бірін-бірі бағалайды.
| Сабақ барысында оқушылардың дем алуына назар аудару. Сабақ кезеңдері арасында 1 мин көзге жаттығу, 1 мин сергіту сәттерін ұйымдастыру | |||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралынені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |