«Осенний фестиваль знаний 2024»

Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу

«Су түбіне» психологиялық ахуал тудыру. Парақша тандау арқылы топқа бөлінеді: Төртбұрыш, үшбұрыш, дөңгелек.

Математикалық шолу: \ауызша сұрақтарға жауап беру, есептер шығару\

1. Квадрат үшмүше дегеніміз не?

2. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу дегеніміз не?

Олимпиады: Математика 1 - 11 классы

Содержимое разработки

Күні: 17.02.17

СЫНЫП: 8 «А»

Мұғалімі: Игілік Арайлым Досымханқызы

Сабақ : Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу.

Сабақ негізделген оқу мақсаты:

Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеуді біледі және оны есеп шығару барысында қолданды. Квадрат үшмүшелердің түрлерін ажыратады.

Сабақ мақсаттары:


Барлық оқушылар:

  • Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді, формуласын есеп шығару барысында қолданады

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Квадрат үшмүшені көбейткіштерге қатесіз жіктейді, формуласын түрлендіреді. Орташа деңгейлі есептерді шығарғара алады.

Кейбір оқушылар:

  • Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласын жоғары деңгейлі есептерді шығару барысында қолдана алады.

Жоспарлан

ған уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Кіріспе

(3 мин)



Білу

(6 мин)












«Су түбіне» психологиялық ахуал тудыру. Парақша тандау арқылы топқа бөлінеді: Төртбұрыш, үшбұрыш, дөңгелек.


Математикалық шолу: \ауызша сұрақтарға жауап беру, есептер шығару\

1. Квадрат үшмүше дегеніміз не?

2. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу дегеніміз не?

; ;

; ; ; ;

Үй тапсырмасын тексеру: № 326 (дұрыс жауаптары)

Өзіндік жұмыс (тест).

Квадрат теңдеуді шешіңдер.

1) х2+3х+2=0. А) -2; 1. В)-2;-1. С) 2;1

2) –х2+6х-8=0. А) -4;-2. В) 4;2 С) -4;2

3) 3x2+5х-2=0. А) 2;-1/3; В)-2;1/3 С) -2/3;1

4)9x2-6х+1=0. А)-1;-3 В)1/3;0 С) 1/3

5) x2=х+30 А)-5;-6 В)-6;5 С)-5;6

Парақша тандау арқылы топқа бөлінеді. Оқушылар топқа бөлінгеннен кейін алдымен оларға топ ережелерін сақтауды және әр топтан топ басшысын сайлайды.

Қойылған сұрақтарға жауап береді



Үй тапсырмасын бір-бірінің дәптерімен ауыстыру арқылы тексеру





Өздік жұмысының тапсырмаларын орындайды .

Берілген теңдеулерді шешіп, жауаптарын көршілері тексереді (дұрыс жауаптары тақтада), критерий бойынша баға қояды:

1 дұрыс –1ұпай.

Түсіну

(5 мин)


Қолдану

(7 мин)


Сергіту сәті

(2 мин)














Талдау

(8 мин)















Жинақтау

Жалпы квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеуді, формуласын түрлендіру.

«Ой қозғау» әдісі. Оқулықпен жұмыс

І-топ № 327 ІІ-топ №341 ІІІ -топ № 329

1. Білімді мыңды жығады, білекті бірді жығады

2. Жеті рет өлшеп, бір рет кес

3. Бір тал кесең, он тал ек

4. Алтау ала болса, ауыздағы кетеді,Төртеу түгел болса, төбедегі келеді.

5. Ер бір рет өледі, қорқақ мың рет өледі  

6. Жігіт бір сырлы сегіз қырлы

7. Ұлға отыз үйден, Қызға қырық үйден тыю

8. Жеті жұрттың тілін біл

Жеті түрлі білім іл 



«Кім күшті» ойыны. Интербелсенді тақтада тапсырмалар ілінеді. Тапсыр маны орындап болғаннан кейін топтар бір-бірінің жұмыстарын тексереді.

Деңгейлік тапсырма

І-деңгей

Теңдеңдеудің түбірлерін табыңыздар:

А) 2х2-18=0

Б) 3х2-12x=0

В) 7x2=0

ІІ-деңгей

Теңдеңдеудің түбірлерін табып, оны көбейткіштерге жіктеу керек:





ІІІ деңгей

Теңдеулерді шешіп, оны оны көбейткіштерге жіктеу керек:

А) 87х2+100х=500-313x2

Оқушылар жалпы тақырып бойынша түсінгендігін өз ойларымен жеткізу.

Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды Бірінші орындаған оқушы тақтаға есепті шығарады.

Оқушылар сергіту сәтіне көңіл бөледі.














Оқушылар деңгейлік тапсырмаларды орындап, топтар бір-бірінің жұмыстарын тексереді.


Деңгейлік тапсырманы орындай отырып ұпайлар жинайды:

І деңгей тапсырмалары: 1 ұпай.

ІІ деңгей - 2 ұпай

ІІІ деңгей – 3 ұпай

Семантикалық карта (нашар оқитын оқушыға):

1.Түбірдің мәнін тап:

а) √64= б) √ 81/49 =

ә) √2,25= в) √ 49/25 =

2. Есептеңдер:

а) √64* √9 = в) √0,04+√0,16 =

б) √121* √100 = г) √484 -√121 =

3. Есептеңдер:

а) √900= в) √6,25+1,44=

б)√0,04= г) √441-√324 =

Бағалау Қорытынды

(5 мин)

Қорытындылау, бағалау.Үй тапсырмасы беріледі: № 339,340 ; 74 -бет

Бағалау бетшелеріндегі ұпай сандары бойынша критерийді қолданып бағалайды.

Оқушылар квадрат үшмүшені өмірмен байланыстырып,өз ойларын айтады.

22-26 ұпай – «5»,

17-21 ұпай – «4»,

12-16 ұпай – «3»,

11 кем – «2»

Кері байланыс

(4 мин)



Бес саусақ әдісі арқылы сабақты қорыту

Оқушылар өз пікірлерін парақшаға түсіреді.















Топ басшысының бағалауы:



Оқушының аты-жөні

Үй тапсыр

Тест

Таблица түбір табу

Оқулықпен  жұмыс

Деңгейлік тапсырма

Орта баға

1

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

3








4








5








6








7








Бағалау жүйесі

1.Үй тапсырмасы ең көбі -5 ұпай

2.1 дұрыс -1 ұпай, ең көбі -5 ұпай

3.Топпен жұмыс істеу белсенділігі, ең көбі -5 ұпай

4. Оқулықпен  жұмыс жасауы, ең көбі -5 ұпай

5. І деңгей тапсырмалары: 1 ұпай.

ІІ деңгей - 2 ұпай

ІІІ деңгей – 3 ұпай

Бағалау бетшелеріндегі ұпай сандары бойынша критерийді қолданып бағалауы:

22-26 ұпай – «5»,

17-21 ұпай – «4»,

12-16 ұпай – «3»,

11 кем – «2»



Рефлексия

Lesson Study – іс-әрекеттегі зерттеу жұмысын жүргізудің ерекше түрі, ол мұғалімдер топтарының Lesson Study –ді бірлесіп жоспарлауын, оқуын, қадағалауын және талдауын көздейді. Осы орайда мен ақпан айында 8"А" сыныбында білім сапасын көтеру,сонымен бірге пән мұғалімдерінің өзара тәжірибе алмасуын, кәсіби шеберлігін, бақылау дағдыларын дамыту, сынып арасында ынтымақтастық орнату мақсатында алгебра пәнінен Lesson Study өткіздім. Зерттеу жүргізу үшін мұғалімдердің бірлесуімен Lesson Study-ді өткізу жоспары құрылды. Біз қатысушылар үш А, В, С деңгейіндегі оқушыларды таңдап алдық. Әрбіреуіне мінездеме беріліп,жан-жақты қарастырдық. Зерттеуге қатысушы мұғалімдер  оқушыларды бақылап отырды. Тақырыбым: Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу болды. Осы сабағым мен үшін ерекше өтті. Себебі, сабақтың мақсаты, күтілетін нәтижесі және сабақтың жүру барысы барлығы өте жүйелі түрде болды. Сабағымның сәтті және сәтсіз де тұстары болды. Сәтсіз жақтарым бағалау жағына өзгеріс енгізу керек деп ойлаймын, себебі әділ бағаланбады. Сабақтарының нәтижесінде біз мынаны ұқтық. А деңгейіндегі оқушы берілген тапсырманы орындап , қасындағы оқушыларға көмектесе бастағаны, В деңгейіндегі оқушы да топпен жұмыс кезінде оқулықтағы тапсырмамен жұмыс жасады, топта есеп шығарып басқа қырынан көзге түсті. Ал С деңгейіндегі оқушы сұрақтарға жауап беріп, топтық жұмыс барысында өз идеяларын ашық айта білді. Бұл зерттеу жұмысы тек оқушылардың білім сапасын көтеруге ғана бағытталып қойған жоқ, сонымен қатар, тәжірибие алмасу, ынтымақтастық орнату болды. Осыған байланысты, пән мұғалімдеріне төмендегідей ұсыныстар жасалды:

8"А"сыныбында жүргізілген Lesson Study-ді қорытындылай отырып, сабақтағы өз бетімен жұмысты  жетілдіруде  оқушылардың деңгейін міндетті түрде ескерілу керек, қалыптастырушы бағалауды түрлендіре отыра, әр сабақта мұғалімге оқушылардын кері байланыс алу міндетті түрде керек деген түйін жасалды. Ең бастысы, осы зерттеу нәтижесінде 8 "А" сыныбында топ арасында ынтымақтастық орнату байқалды деп ойлаймын. Қорытындылай келе, бұл тәсілдің нәтижесінде біз оқушылардың білімдерін  жаңа тәсілдер арқылы кеңейте алдық.   Бағдарламаның жеті модулін ықпалдастыра отырып, оқушылардың сұрақтарға толық жауап беруіне, ойларын ашық айтуға дағдыланды. Топтық жұмыс арқылы ойларын ортаға салып талқылау, талдау, өз пікірін ашық айтуға дағыдыландыра отырып,бірін-бірі, өздіктерін, жұптарын, топтарын бағалауға үйретіп, оқуға деген қызығушылығын арттырдық. Менің өткізгем сабағым ойдағыдай өтіп, мақсатыма, табыс критерийлеріне жеттім деп ойлаймын. Жалпы табыс критерийлерін орындау арқылы сабақтың жұлдызды сәттері айқындалды.

«А» оқушы –есте сақтауы мен зейіні өте жақсы озат оқушы. Сыныпта өз беделі, өз орны бар өзін сенімді ұстайды тез достасқыш. Алдағы уақытта А оқушымен жұмыс жасау аса қиындық тудырмайды деп ойлаймын

«В» оқушы – есте сақтауы өте жақсы болғанымен,зейіні орташа, оқу екпіндісі. Аналитикалық ақыл-ойы жақсы қалыптасқан, өзін еркін ұстайды, ойын еш қиналмастан еш тежеусіз ашық айтады. В оқушы үшін тапсырмаларды оның зейіні мен есте сақтау қабілетін жетілдіру мақсатында жүргізуім керек деген ойда болдым.

«С» оқушы- есте сақтауы, зейіні нашар оқушы. Мінезі өте ашық, ақкөңіл, елгезек, адамдардың ықпалына тез ергіш. С оқушының зейіні шоғырланатындай қызығушылығы оянатындай тапсырма беруім керек екендігіне көзім жетті.

Әр топ ақылдасып, ортақ ой-пікірлерді жинақтап нәтижесі ретінде ойларын ортаға салды. Сабақта бірнеше әдіс-тәсілдерді пайдалану арқылы зерттеуге алған оқушыларымның одан әрі өзгергенін байқадым. Төмен деңгейдегі оқушым С-ның деңгейлік тапсырмаға ерекше ден қойып, топ мүшелерімен өз ойын бөліскенін байқадым. Берілген тапсырмалар бойынша топтық әңгімелесуден жоғарғы деңгейдегі оқушым А-ның креативті ойлау әрекеті өз тобына көшбасшылық жасап, идеялардың дұрыс бұрыстығына нақты дәлелдермен пікір айтып отырғанын байқадым. Ал орта деңгейлі В-ның сабаққа деген белсенділігі мен қызығушылығы арта түсті.



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Осенний фестиваль знаний 2024»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее