«Зимний фестиваль знаний 2025»

ҚБЖ жүйесі 7.1.2.1 Халықаралық бірліктер жүйесі (ХБЖ)

ХБЖ жүйесін түсіндіру, слайдтар.7.1.2.1 Халықаралық бірліктер жүйесі (ХБЖ). Бір өлшем бірліктерді ХБЖ жүиесіне көшіре білуге дағдыландыру. Есептершығаруда қолдана білуге дағдыландыру.

Олимпиады: Физика 7 - 11 классы

Содержимое разработки

Математика- физика мұғалімі: Карил Сайран.     Айыртау  ауданы Лобанова  орта мектебі

Математика- физика мұғалімі: Карил Сайран.

Айыртау

ауданы Лобанова

орта мектебі

Сабақтың тақырыбы: 7.1.2.1 Халықаралық бірліктер жүйесі (ХБЖ)

Сабақтың тақырыбы:

7.1.2.1 Халықаралық бірліктер жүйесі (ХБЖ)

Оқу мақсаттары 7.1.2.1Физикалық шамаларды оладың SI жүйесіндегі өлшем бірліктерімен сәйкестендіру. Сабақ мақсаты ХБЖ жүйесін біледі. Бағалау критерийлері Бір өлшем бірліктен екінші бір өлшем бірлікке айналдыруды біледі. Физикалы шамаларды олардың SI жүйесіндегі өлшем бірліктерімен сәйкестендіреді .

Оқу мақсаттары

7.1.2.1Физикалық шамаларды оладың SI жүйесіндегі өлшем бірліктерімен сәйкестендіру.

Сабақ мақсаты

ХБЖ жүйесін біледі.

Бағалау критерийлері

Бір өлшем бірліктен екінші бір өлшем бірлікке айналдыруды біледі.

Физикалы шамаларды олардың SI жүйесіндегі өлшем бірліктерімен сәйкестендіреді .

Тілдік мақсаттар Физикалық терминологиялар Құндылықтар Қоғамымыздағы ұжымдық бірлік, бейбішілікпен келісім. Пәнаралық байланыс  1875-жылы өлшемдердің метрлік жүиесін көптеген елдер қабылданған болатын.  Математика-үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу дағдылары. Алдынғы білім Физикалық шамаларды біледі. Физикалық шамаларды өлшеу тәсілдерін біледі

Тілдік мақсаттар

Физикалық терминологиялар

Құндылықтар

Қоғамымыздағы ұжымдық бірлік, бейбішілікпен келісім.

Пәнаралық байланыс

1875-жылы өлшемдердің метрлік жүиесін көптеген елдер қабылданған болатын.

Математика-үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу дағдылары.

Алдынғы білім

Физикалық шамаларды біледі. Физикалық шамаларды өлшеу тәсілдерін біледі

Кезеңдері Кезеңдері Сабақ басы Сабақ басы Жаттығу түрлері Жаттығу түрлері Оқушыларға тапсырма беріледі. Топтық жұмыс 5мин Оқушыларды топқа бөлу. 5мин Оқушыларды топқа бөлу. Мақсатты айқындау 1 тапсырма: Оқушылар қазақ халқырың бұрынан қолданған өлшем бірліктерін сәйкестендіріңіз. Сызғыш және сағаттың суреттерін таңдау арқылы сыныптағы оқушыларды екі топқа бөлемін. Мақсатты айқындау Сызғыш және сағаттың суреттерін таңдау арқылы сыныптағы оқушыларды екі топқа бөлемін. Ой шоғырлын   Ой шоғырлын дыру дыру

Кезеңдері

Кезеңдері

Сабақ басы

Сабақ басы

Жаттығу түрлері

Жаттығу түрлері

Оқушыларға тапсырма беріледі. Топтық жұмыс

5мин

Оқушыларды топқа бөлу.

5мин

Оқушыларды топқа бөлу.

Мақсатты айқындау

1 тапсырма: Оқушылар қазақ халқырың бұрынан қолданған өлшем бірліктерін сәйкестендіріңіз.

Сызғыш және сағаттың суреттерін таңдау арқылы сыныптағы оқушыларды екі топқа бөлемін.

Мақсатты айқындау

Сызғыш және сағаттың суреттерін таңдау арқылы сыныптағы оқушыларды екі топқа бөлемін.

Ой шоғырлын

Ой шоғырлын

дыру

дыру

Сабақтың ортасы 33 мин     2-тапсырма.     Мұғалім оқушыларға тақырыпты оқуға уақыт береді. 1-топқа. Оқулықтан ХБЖ жүйесінің шығу тарихын оқиды. Оқулық     дәптер 2-топқа. Оқулықтан ХБЖ жүйесімен танысады.     2 топтан бір-бір оқушы шығып түсініктерін айтады және барлық оқушылар толықтырады,талдайды.   Кейін уақыт біткеннен кейін қарама-қарсы сұрақтар қоямын. «Ыстық үстел» әдісі бойынша оқушыларға сұрақтар қойылады     Оқушылар түсініктерін айтады, қалған оқушылар толықтырады             Саралап Оқыту

Сабақтың ортасы

33 мин

 

 

2-тапсырма.

 

 

Мұғалім оқушыларға тақырыпты оқуға уақыт береді.

1-топқа. Оқулықтан ХБЖ жүйесінің шығу тарихын оқиды.

Оқулық

 

 

дәптер

2-топқа. Оқулықтан ХБЖ жүйесімен танысады.

 

 

2 топтан бір-бір оқушы шығып түсініктерін айтады және барлық оқушылар толықтырады,талдайды.

 

Кейін уақыт біткеннен кейін қарама-қарсы сұрақтар қоямын.

«Ыстық үстел» әдісі бойынша оқушыларға сұрақтар қойылады

 

 

Оқушылар түсініктерін айтады, қалған оқушылар толықтырады

 

 

 

 

 

 

Саралап

Оқыту

2- тапсырма. Берілген өлшем бірліктерді екінші өлшем бірліктерге аударыңыз.  I топ II топ  1сағ=-----с 1тәу= -------c 2ц=------кг 1км=--------м 10дм= -----м 3т=---------кг 2т= ----------кг 1мм=--------м Бағалау критерийі   өлшем бірліктерді екінші өлшем бірліктерге аударады. тапсырма өлшем бірліктерді екінші өлшем бірліктерге аударыңыз.   Дескрипторлар SI жүйесінің негізгі өлшем бірліктерін біледі   өлшем бірліктерді екінші өлшем бірліктерге аударады.

2- тапсырма. Берілген өлшем бірліктерді екінші

өлшем бірліктерге аударыңыз.

I топ II топ

1сағ=-----с 1тәу= -------c

2ц=------кг 1км=--------м

10дм= -----м 3т=---------кг

2т= ----------кг 1мм=--------м

Бағалау критерийі

өлшем бірліктерді екінші өлшем бірліктерге аударады.

тапсырма

өлшем бірліктерді екінші өлшем бірліктерге аударыңыз.

 

Дескрипторлар

SI жүйесінің негізгі өлшем бірліктерін біледі

 

өлшем бірліктерді екінші өлшем бірліктерге аударады.

А деңгейі 1.Оқушы үйден шығып мектепкедейін 15мин жүреді. Осы уақытты сағат және секундпен өрнектеңіз. 2. Жер өз осін қанша уақытта толық бір айналады? В деңгейі 1.1,5 сағатта неше секунд болатынын анықта.  2. Ай өз осінің төңерегінде 27,3 тәулікте толық бір айланып шығады. Бұл қанша сағат, қанша минутты құрайды?  С деңгейі

А деңгейі

1.Оқушы үйден шығып мектепкедейін 15мин жүреді.

Осы уақытты сағат және секундпен өрнектеңіз.

2. Жер өз осін қанша уақытта толық бір айналады?

В деңгейі

1.1,5 сағатта неше секунд болатынын анықта.

2. Ай өз осінің төңерегінде 27,3 тәулікте толық бір

айланып шығады. Бұл қанша сағат, қанша

минутты құрайды?

С деңгейі

  • Қабырғасы 1,2дм квадрат берілген. Оны дециметр,
  • сантиметр, миллиметр және километрмен өрнектеңіз.
  • Ыдыстағы сұйықтың көлемі 2800см 3 -ке тең.
  • Осы көлемді литрмен өрнектеңіз.
Бағалау критерийі Дескрипторлар Физикалы шамаларды олардың SI жүйесіндегі өлшем бірліктерімен сәйкестендіреді. SI жүйесінің негізгі өлшем бірліктерін біледі өлшем бірліктерді екінші өлшем бірліктерге аударады. Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру арқылы саралап оқыту әдісін қолдандым .

Бағалау критерийі

Дескрипторлар

Физикалы шамаларды олардың SI жүйесіндегі өлшем бірліктерімен сәйкестендіреді.

SI жүйесінің негізгі өлшем бірліктерін біледі

өлшем бірліктерді екінші өлшем бірліктерге аударады.

Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру арқылы саралап оқыту әдісін қолдандым .

4- тапсырма А деңгейі 1.1,5 сағатта неше секунд болатынын анықта. 2.30 минутта неше секунтд болатынын анықта. Бағалау критерийі Дескрипторлар Берілген өлшем бірліктерді екінші өлшем бірліктерге аударады.   Есептің физикалық мағынасын дұрыс біледі Сағатты минутқа, минутты секундқа айландырады. Тапсырманың жауабын дұрыс жазады.

4- тапсырма

А деңгейі

1.1,5 сағатта неше секунд болатынын анықта.

2.30 минутта неше секунтд болатынын анықта.

Бағалау критерийі

Дескрипторлар

Берілген өлшем бірліктерді екінші өлшем бірліктерге аударады.

 

Есептің физикалық мағынасын дұрыс біледі

Сағатты минутқа, минутты секундқа айландырады.

Тапсырманың жауабын дұрыс жазады.

В деңгейі 1.Оқушы үйден шығып мектепкедейін 15 мин жүреді. Осы уақытты сағат және секундпен өрнектеңіз . Бағалау критерийі Дескрипторлар Берілген өлшем бірліктерді екінші өлшем бірліктерге аударады. Берілгенін дұрыс жазады Минутты сағатқа және секундқа айналдырады Тапсырманың жауабын дұрыс жазады. В деңгейі 1.Оқушы үйден шығып мектепкедейін 15 мин жүреді. Осы уақытты сағат және секундпен өрнектеңіз .  Бағалау критерийі Берілген өлшем бірліктерді екінші өлшем бірліктерге аударады. Дескрипторлар Берілгенін дұрыс жазады Минутты сағатқа және секундқа айналдырады Тапсырманың жауабын дұрыс жазады.

В деңгейі

1.Оқушы үйден шығып мектепкедейін 15 мин жүреді. Осы уақытты сағат және секундпен өрнектеңіз .

Бағалау критерийі

Дескрипторлар

Берілген өлшем бірліктерді екінші өлшем бірліктерге аударады.

Берілгенін дұрыс жазады

Минутты сағатқа және секундқа айналдырады

Тапсырманың жауабын дұрыс жазады.

В деңгейі

1.Оқушы үйден шығып мектепкедейін 15 мин жүреді. Осы уақытты сағат және секундпен өрнектеңіз .

Бағалау критерийі

Берілген өлшем бірліктерді екінші өлшем бірліктерге аударады.

Дескрипторлар

Берілгенін дұрыс жазады

Минутты сағатқа және секундқа айналдырады

Тапсырманың жауабын дұрыс жазады.

С деңгейі 1.Қабырғасы 1,2 дм 2 берілген. Оны дециметр, сантиметр, миллиметр және километрмен өрнектеңіз. 2.Ыдыстағы сұйықтың көлемі 2800см 3 -ке тең. Осы көлемді литрмен өрнектеңіз. Бағалау критерийі Дескрипторлар Берілген өлшем бірліктерді екінші өлшем бірліктерге аударады. Дм 2 - ты  м 2 - қа, см 3 -ты литрге айландырады. Тапсырманың жауабын дұрыс жазады.

С деңгейі

1.Қабырғасы 1,2 дм 2 берілген. Оны дециметр, сантиметр, миллиметр және километрмен өрнектеңіз.

2.Ыдыстағы сұйықтың көлемі 2800см 3 -ке тең. Осы көлемді литрмен өрнектеңіз.

Бағалау критерийі

Дескрипторлар

Берілген өлшем бірліктерді екінші өлшем бірліктерге аударады.

Дм 2 - ты м 2 - қа, см 3 -ты литрге айландырады.

Тапсырманың жауабын дұрыс жазады.

Сабақты бағалау. 2мин Екі жұлдыз, бір тілек (бағалау парағын толтырады) Бүгінгі сабақ бойынша алған керекті ақпараттарыңызды чемоданға салыңыздар, ( не екенін жазыңыздар), Осы ақпараттың ішінде өзіме қажет, әлі толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар) Ал бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (оның не екенін жазыңыздар).  Білемін   Білдім Білгім келеді    

Сабақты бағалау. 2мин

Екі жұлдыз, бір тілек (бағалау парағын толтырады)

Бүгінгі сабақ бойынша алған керекті ақпараттарыңызды чемоданға салыңыздар, ( не екенін жазыңыздар),

Осы ақпараттың ішінде өзіме қажет, әлі толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар)

Ал бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (оның не екенін жазыңыздар).

Білемін

 

Білдім

Білгім келеді

 

 

Үй тапсырмасы §7, 2-жаттығу (5,7,8) Назарларыңызға рахмет!!!

Үй тапсырмасы

§7, 2-жаттығу (5,7,8)

Назарларыңызға рахмет!!!

Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Зимний фестиваль знаний 2025»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее