Урок-змагання
за темою «Займенник як частина мови»
(5 - 6 клас)
Тема. Займенник як частина мови , вживання займенників у мовленні
Мета: закріпити знання учнів про займенник як частину мови, вміння виділяти і правильно використовувати їх у мовленні, запобігати типовим помилкам учнів у вивченні займенників; розвивати логічне мислення; підвищувати культуру мовлення, виховувати любов до рідного слова.
Тип уроку : урок закріплення знань, умінь і навичок.
Хід уроку
І. Повідомлення теми та мети уроку:
Тема уроку записана на дошці заздалегідь. Далі вчитель підкреслює, що сьогодні проводиться незвичайний урок змагання „Брейн-ринг”. Вчитель пояснює дітям лексичне значення слова „Брейн-ринг”, „ брейн„ – блискуча думка , „ринг” – майданчик. Цей урок нам допоможе закріпити знання по темі „ Займенник як частина мови, „Умова за кожний конкурс ставиться оцінка – 5 балів.
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Опитування кожної команди лінгвістичної казки про займенник.
ІІІ. Робота над закріпленням знань. Змагання починаємо своєрідною розминкою.
Тестове завдання:
Займенник це частина мови, яка:
А) означає назву ознаки предмета або його прикметників;
Б) вказує на предмет , ознаку , кількість але не називає їх;
В) означає назву предметів .
Знайдіть особовий займенник:
А) мій;
Б) хто;
В) вони ;
Г) нічий .
3. Знайдіть зворотний займенник :
А) абихто ;
Б) себе;
В) скільки ;
Г) нічий .
4. Знайдіть присвійний займенник :
А) хтозна-який ;
Б) їхній ;
В) скільки ;
Г) котрий.
5. Знайдіть вказівний займенник :
А) дехто;
Б) який;
В) воно;
Г) той.
6. Знайдіть означальний займенник :
А) всякий ;
Б) всі;
В) наш ;
Г) котрий.
7. Знайдіть питальний займенник:
А) інший ;
Б) чий;
В) ми;
Г) щось .
8. Знайдіть неозначений займенник :
А) кожний ;
Б) їхній ;
В) хтось ;
Г) який.
9. Знайдіть заперечний займенник.
А) свій;
Б) якийсь;
В) ніхто;
Г) скільки.
Замініть займенником :
Замініть у поданих реченнях виділені слова займенником.
Цілий день потім Артемові батько не сходив з думки ( Весь)
Одного вечора ми всі зібралися біля школи ( Якогось )
Одні учні поливали город , другі носили воду ( Інші)
Всі пішли додому -і Марійка залишилась одна ( Сама)
На це запитання може дати відповідь перший-ліпший учень з присутніх . ( Кожен )
Вийшло по два яблука на брата ( на кожного ).
Відгадати загадки . Виписати займенники , вказати розряд .
Хто співає , свище , плаче, а ніхто його не баче (вітер).
Що без леза та без зуба розтина міцного дуба (блискавка).
Хто малюнок на вікні намалював уночі ( мороз).
У нас зимою білим цвітом
Сад зацвів , неначе літом (іній).
Всі його люблять , всі його чекають,
А хто подивиться , кожен скривиться (сонце).
Сестра до брата в гості прийшла, а він від неї ховається (сонце і місяць).
Сидить Маринка в семи кожухах (цибуля).
Прийшов хтось та взяв щось; бігти за ним – не знала , за ким ; бо пішов туди – не знаю куди (вітер).
Творча робота «Давайте познайомимось»
Скласти діалог, використовуючи займенники: тебе, вас , його , її , мене, з вами.
Хто швидше напише три займенники з двома е ?
Учитель пропонує написати три займенники, щоб у кожному з них було по два е: мене, тебе, себе.
Відредагуйте речення та запишіть їх:
1. Як тільки буря вщухла, вони повернулися додому.
2. Незабаром до мене приїжджає приятель і розказав про себе пригоди.
3. Коли розмова починається, у приміщені всі затихли.
Гра” спіймай займенник”:
Учитель проказує речення. Учні, почувши займенник, плескають у долоні. Приколю картинку над столом у мами я. Ми для тебе із татом подарунок шукаємо весь день. „ Мамо чи кожна пташинка в вечері на землю літає ?” – в неньки спитала дитина. А літа пливуть за ними, пливуть собі стиха, забирають за собою і добро і лихо. Дівчинка де що хотіла спитати , про щось запитати , але не наважилася.
Хто швидше провідміняє займенники: ця, себе, будь-хто.
Угадай займенник. Потрібно записати речення, вставляючи займенники.
Скільки ще не баченого , загадкового, мудрого знаходимо в рослинах. Невідомо, чи зможуть колись люди, пізнати... до кінця. Але... можемо інші як і наші попередники відчувати... красу.
Підведення підсумків уроку, оцінювання.
V. Домашнє завдання: напишіть твір-мініатюру «Сваритися не слід, бо від сварки не злічити бід», використовуючи займенники різних розрядів.