«Весенне-летний фестиваль знаний 2024»

Урок "М" дыбысы және әрпі

Тақырыбы:Мм дыбысы және әрпі

Мақсаты: Оқушыларға дыбысты таныстыра отырып сөз, сөйлем туралы түсінік беру.

Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, көрсету, жапсыру, бекіту.

Көрнекіліктер: слайдтар,суреттер, кеспе әріптер

Олимпиады: Дошкольникам "Азбука безопасности"

Содержимое разработки

Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы


Тәрбиеші: Дәрібаева А.Т.

Күні: 12.12.2017

Білім беру саласы: «Коммуникация»

Оқу іс-әрекеті:Сауат ашу

Тақырыбы:Мм дыбысы және әрпі

Мақсаты: Оқушыларға дыбысты таныстыра отырып сөз, сөйлем туралы түсінік беру.

Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, көрсету, жапсыру, бекіту.

Көрнекіліктер: слайдтар,суреттер, кеспе әріптер


Сабақтың тақырыбы: М дыбысы мен әрпі.


М дыбысы мен әрпі.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту. Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту. Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту.

Сабақтың мақсаттары:

Барлығы: Жаңа білімді меңгереді.

Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.

Жетістік критерийлері:

Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені дұрыс түсінгенін көрсете алады.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Өнер, ана тілі сабағы.

АКТ қолдану дағдылары

Слайд

Тілдік құзіреттілік

М дыбысы мен әрпі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтың басы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

2 минут










Сабақтың ортасы

8 минут


































Сергіту сәті

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Кел балалар, күлейік,

Күлкіменен түлейік.

Қабақ түйген не керек,

Көңілді боп жүрейік.

Кел балалар, күлейік,

Күлкіменен түлейік.

Күлкі көңіл ашады.


«Сұрақ-жауап»

Үй тапсырмасын сұрау. (өткен әріпті пысықтау)

-дыбыс деген не? (дыбысты естиміз, айтамыз)

-әріп деген не?(әріпті жазамыз, көреміз, оқимыз)

- дыбыстар нешеге бөлінеді?(екіге бөлінеді,дауысты,дауыссыз дыбыстар)

-дауысты,дауыссыз дыбыстардың ережесін кім айтады?(дауысты дыбыстар созылып айтылады,әндетіп айтылады.Дауыссыз дыбыстар тіл кедергіге ұшырап айтылады.

-өткен сабақта қандай дыбыспен таныстық?(ы дыбысы)

-ендеше, «Тез ойла,ойна» ойынын ойнайық. (ы дыбысынан басталатын сөздер айтады)

-Жарайсыңдар, енді бәріміз тақтадағы суретке назар аударайық.

-Суреттегі қай баланың қылығы ұнамайды.(мектептегі)

- 3-сурет бойынша ереже құрап айт.

- мектеп сөзінде қай дыбысты естіп тұрмыз? (м дыбысын)

-бүгінгі өтетін тақырыбымыз М дыбысы мен әрпі.

- М –үнді дауыссыз дыбыс.

- Сөйлемдерді аяқта.

Жерге қоқыс тастауға(болмайды)

Дөрекі ойнауға (болмайды)

Топтық жұмыс.

1-топ Берілген сызба бойынша сөйлем құрап айту.

2-топ Дыбыстық талдау жасау,

3-топ Суретте берілген сөзді буынға бөлу, қандай дыбыс екенін ажырату.






«Көңілді күн»




Ресурстар

Шаттық шеңбері








Сұрақ-жауапты видеодан көріп, сұрақтарға жауап береді.



Өткен сабақ бойынша сұрақтар қояды.


Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, ережелерін айтады.



Сөздерді ойлап айтады.











Сөздерді аяқтап, өз ойларын айтады.



Бәрі бірлесіп жұмыс жасайды.










Қимыл –қозғалыс жаттығуларын бірге жасайды.













Рефлексифті жөндеу кезеңі

Жұптық жұмыс:

Қима әріптерден М дыбысына байланысты сөздер құрап жазу.

Ресурстармен жұмыс:

1-топ Ермексаздан М дыбысын жасау

2-топ Түтікшеден М дыбысын жасау

3-топ Таяқшадан М дыбысын жасау

Дәптермен жұмыс:

Ауада, тақтада жазып көрсету.

Үлгі бойынша м дыбысының кіші және бас әрпін жазады.


Келген қонақтармен қоштасып, сұрақ-жауап арқылы сабақ аяқтаймыз.



Сұрақтарға жауап береді.











Жасаған жұмыстарына қызыға қарайды.




Күтілетін нәтиже

Нені білу керек:Өткен дыбыстарды қайталай отырып, дыбыстық талдау жасады.

Нені игерді:Тапсырмаларды орындай отырып, сабаққа белсене қатысты.

Нені біледі: М дыбысының жазылуын, айтылуын меңгерді.




Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Весенне-летний фестиваль знаний 2024»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее