| Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3 А бөлімі – Ежелгі Қытай | Мектеп: | ||||||||||||
| Күні: | Мұғалімніңаты-жөні: | ||||||||||||
| Сынып:5 | Қатысқандар саны Қатыспағандар с |
| |||||||||||
| Сабақтақырыбы: | Терракот әскері Ежелгі Қытай туралы қандай ақпарат береді | ||||||||||||
| Оқу мақсаттары | 5.3.1.1– ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау | ||||||||||||
| Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар: Ежелгі Қытайдың терракот әскерінін пайда болу себебін түсіндіреді; Басым оқушылар: Цинь империясының басқару формасын ажырата алады; Жекелеген оқушылар: Цинь Шихуанди императордың қызметіне баға береді. | ||||||||||||
| Дағды Талдау
Бағалау | Бағалау критерийлері: Ежелгі Қытайдың материалдық мәдениетін өзге мемлекеттермен салыстырады; Тарихи деректерге талдау жасайды; Тарихи тұлғаның саясатының жағымды ,жағымсыз жақтарын анықтайды. | ||||||||||||
| Тілдікмақсаттар
| ОқушыларОқушыларжүзегеасыраалады: Қытайдыңқуаттымемлекетболыпқалыптасуыныңсебептерінанықтап, жіктепөзжазбаларына сүйеніп алдымен өзінің пікірін қалыптастырып кейін бүкіл сыныпқа ауызша түрде ұсыну Терминология:Император, терракота, билеушінің өкілі терминдерінқолданаалады; Ауызшажәнежазбашажауаптарда, суреттердісипаттауда, диалогтарда терминдерді қолданады. | ||||||||||||
| Жазылым Берілген тапсырмаға қорытынды жазады | Тыңдалым Оқушылар мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. | Айтылым Жасалған қорытындыларын сыныптастары алдында қорғау барысында өз ойларын еркін жеткізеді. | Оқылым Берілген мәтінді, тапсырманы түсініп оқиды. | ||||||||||
| Құндылықтар
| Құрмет Өзі-өзіне және айналадағы адамдарға құрмет: Оқушы сыныптастарының пікірлерін сыйлайды және пікірталасқа ат салысады. Ынтымақтастық Жауапты азаматтық позиция: Берілген тапсырмаларды нақты жазады және уақытында орындайды. Алған білімін өмірмен байланыстарады. Академиялық шындық:Қалыптастырушы бағалау жұмысын орындауда өз біліміне сүйенеді, өзара бағалауда шынайылық танытады. | ||||||||||||
| Пәнаралық байланыстар | Қазақстан тарихы, археология | ||||||||||||
| Бастапқы білім
| Алдыңғы тарауларда өзге елдердің мәдениетімен танысты | ||||||||||||
| Сабақбарысы | |||||||||||||
| Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
| Ресурстар | |||||||||||
| Сабақтың басы 0-3 мин | Ұймдастыру бөлімі: Сәлемдесу, позитивті көңіл күй қалыптастыру. Үй тапсырмасы бойынша қайталау: Миға шабуыл «Мен саған-сен маған» әдісі.
Конфуций
Лао Цзы ілімдеріне баға беріндер. Жаңа сабаққа көшу: Тақтаға тақырыпқа байланысты суреттерді көрсете отырып, оқушылар сабақтың тақырыбын тауып алады. 1974 ж Қытайдың Сиань қаласында бір шаруа құдықтың жаңынан ескі терракоттың ескі қалдықтарын тауып алды.Кейін археологтар осы жерден үлкен тарихи маңызы бар тарихи ескерткіш тауып алады.
Сұрақ: Суретте не көрсетілген? Қытайлықтар неге осылай жерлеген?Бұл нені білдіреді?
Сабақтың мақсаттары мен бағалау критерийлерімен танысады. |
Презентация | |||||||||||
| 4-10 мин
Сабақтың ортасы
11-20 мин
21-30 мин
31-34 мин
Сабақтың соңы
35-38 мин | Суреттер бойынша топтарға бөлу . Репродуктивті әдіс Тапсырма №1 Жеке жұмыс – Оқушылар оқулықты пайдалана отырып дәлел жинақтайды:
Неліктен терракота жауынгерлері жер астына жерленді? Терракота жауынгерлері бір-біріне ұқсамайды.Мүсіндерінің бет әлпетіі әртүрлі .Бұдан қандай қорытынды шығаруға болады? «Бір сөзбен» әдісі Тапсырма №2 Жұптық жұмыс « Ежелгі Қытайдағы әскери тәртіп» фильмі көрсетіледі. 1. Цинь империясының саясаты. Кесте толтыру.
Тапсырма №3. Топтық жұмыс Цинь Шихуанди туралы қосымша мәліметтер беріледі. Постер жасау. Бағалау критериі:
«Алма ағашы» әдісі бойынша бағалау. Сергіту сәті. «Қытайлардың ұлттық биі» видео «Бірге ойлаймыз» әдісі Тапсырма №4 Цинь Шихуанди «Ұлы Қытай қорғанын» жасатты. Седер қалай ойлайсындар, «әлемдегі ең ұзын зират» деп неге атайды? Кері байланыс «4 себеп» әдісі арқылы.
Оқушылар пікірлерін айтады. | Презентация Видео Оқулық | |||||||||||
| 39-40 мин Бағалау
Үйге тапсырма | Дескриптор бойынша бағалайды
Сабақты қорытындылау «Терракота әскеріне деген ғалымдардың қызуғушылығы». Зерттеу | Плакат пен стикерлер және маркерлер | |||||||||||
| Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
| Баяу оқушыларға мұғалім тарапынан нұсқаулар беріліп, түрткі сұрақтар қойылады. Жылдамдығы жоғары оқушыға тапсырмалар арнайы күрделеніп беріледі. Барлық оқушылар:
Басым оқушылар:
Жекелеген оқушылар:
| 1.Тақырып бойынша жалпыға сұрақ жауап (бағалауды мұғалім жүргізеді) 2.Терминдерді толтыру (бағалауды мұғалім жүргізеді) 3.Топтық жұмыс (бағалауды мұғалім жүргізеді)
| АКТ – оқушылар жоғарыда келтірілген сілтемелер бойынша жүктелген материалдармен жұмыс істей алады. Құндылықтар – өз еліміздің мысалдарымен байланыстыра алуына көмектесу.
| |||||||||||
| Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||
|
| |||||||||||||
| Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1:
2: Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) 1:
2: Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім?
| |||||||||||||
| Бағалау критерийлері | Дескриптор | Ұпай |
| Ежелгі Қытайдың материалдық мәдениетін өзге мемлекеттермен салыстырады; | Басқа мемлекеттердің мәдениетінен ажырата алады | 5 |
| Тарихи деректерге талдау жасайды; | Тарихи деректерді оқи алады | 4 |
| Тарихи тұлғаның саясатының жағымды ,жағымсыз жақтарын анықтайды. | Цинь Шихуандидың саясатына баға бере алады | 3 |






