План-конспект
Тема урока: « What weather! »
Цель урока: активизация лексико-грамматического материала по теме:
« Времена года и погода».
Задачи:
образовательные:
-активизировать употребление в речи лексико-грамматического материала по теме «Seasons and the weather» и структуры It is cloudy, It rains in autumn. The weather iscold.
- ознакомить с новой лексикой по теме «The weather»;
воспитательные:
- воспитывать познавательный интерес к окружающему миру, любовь к природе;
развивающие:
- развивать навыки говорения, чтения, аудирования, письма.
- развивать интеллектуальные и творческие способности детей.
Тип урока: комбинированный
Класс: 5
Оснащение урока: учебник Spotlight для 5 класса, Ю.Е. Ваулина, компьютер, экран проектора, карточки, аудио приложение, электронная физкультминутка для глаз, презентация.
План урока:
1. Организационный момент. Объяснение целей урока.
2. Речевая разминка.
3. Устная речь.
4. Письменная речь. Групповая работа.
5. Физкультминутка.
6. Аудирование.
7. Рефлексия.
8. Итог урока.
Ход урока:
Этапы урока
Деятельность учителя
Деятельность
учащихся
Комментарий
I Орг. момент.
2 минуты
II.Речевая
разминка.
3- 4 минуты
III. Устная речь.
4 - 5 минут
IV. Письменная речь. Групповая работа.
5 - 7 минут
V. Физкультминутка.
2- 4 минут
VI. Формирование навыков аудирования.
10- 12 минут
VII. Рефлексия
2- 3 минуты
VIII. Итог
урока.
2- 3 минуты
- Good morning, dear friends, sit down, please. Let us greet our guests and start our lesson.
- Children, what do you say about the weather
- when the wind blows;
- when the sun shines;
- when it rains;
- when there are many clouds in the sky;
- when it is frog;
- when it is 30 degrees above zero;
- when it is 20degrees below zero.
Very nice! Now look at the window. What is the weather like today?
Работа с лексикой по теме “Seasons”.
-Look at the screen and repeat after me: autumn, spring, summer, winter.
And now, children, answer my questions:
- How many seasons are there in a year?
- What is your favourite season?
- What season is the (coldest, hottest)?
- What are the winter (spring, summer, autumn) months?
-You know, boys and girls that each season has its weather and it can be very different. Let’s repeat the words describing the weather.
-Now I want you to work with the cards. Look at your cards.
-Hands up! Shake, shake. Hands down! Shake, shake. Raise your hands when you hear the word about the weather: foggy, tennis, warm, hot, friends,cold, monkeys, frosty, stormy, good-looking, snowy, rainy. Clap your hands when you hear the season: autumn, August, spring, favourite, rain, summer,snowman. Good of you.
А теперь проведем упражнения с нашими глазками.
- Let’s listen to the sounds. What is the weather like?
p.93, ex.1
-Look at the pictures, match the words in the list to the pictures.
p. 93, ex.2
- And now, you are going to listen to the poem about the weather. Complete the gaps. I’m sure that you’ll understand it.
- You’ve listened to the text and now be ready to check.
- I see that you know the words on topic “Seasons and the weather” and you can describe the weather in different seasons. Let’s look at the screen and answer the question:
What is the weather like in your area?
-I was pleased with your work today. Your homework is page 93, exercise 4. The lesson is over. Good bye!
Список используемой литературы:
1.
УМК Ю.Е. Ваулина “ Spotlight- 5 класс”, «Просвещение», Москва, 2015.
2.
Презентация Power Point: « What weather! »
3.
Аудио - приложение: дорожка 132
4.
Аудио - приложение: дорожка 142
5.
Карточки с заданиями: приложение №1, приложение №2
6.
Электронная физкультминутка для глаз: « Снеговик»