«Тексерілді» ӘКТ. ___Мустафина Ф.С. «____» _____2019ж | «Бекітілді» Оқу-ісінің меңгерушісі ма: ___Саткенева Ж.К. «____» _____ 2019ж |
|
Сынып: 7м3 | «Оралхан Бөкей атындағы №44 лицейі» | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | «Lazarus» программасының компоненттер панелі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сілтеме | 7 сынып оқулығы, әдістемелік нұсқаулық, интернет материалдары. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | «Lazarus» программалау ортасының интерфейсі ұғымы және интерфейс компоненттерінің қолдану жолдарымен таныстыру. Программалау ортасының негізгі бөліктерін меңгерту,практикада қолдану. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Ашық сабақ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Білім мен біліктілікке қойылатын талаптар | Оқушы білуі тиіс: «Lazarus» программалау ортасын іске қосады.Программамен жұмыс жасауды. Оқушының меңгеруі тиіс: Интерфейс компоненттерін білу және қолдануды. «Lazarus» практикалық жұмыс құруды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Топтар ұйымдасқан түрде жұмыс жасайды. Бір-бірінің пікірлерін тыңдауға, құрметтеуге дағдыланады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақта қолданылатын әдістер | Жеке жұмыс, топпен жұмыс. «Мені түсін» оқыта үйрету әдісі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Көрнекіліктер | Интернеттен алынған ақпараттар, таратпа қағаздар, интертақта, слайдтар. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқуда қолданылатын әдіс –тәсілдер: | Сұрақ- жауап,тәжірибе, ой толғаныс. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Ұйымдастыру кезеңі Үй тапсырамасы Жаңа тақырып материялымен танысу Бекіту тапсырмасы Қорытынды Үйге тапсырма Бағалау Кері байланыс.Рефлексия | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Кезеңі
Рухани жаңғырған адам кім? «Пернелер сөйлейді»
| Топқа бөлу : таратпа қағаз арқылы.Программалар және дербес компьютер құрылымы
1-топ «Бағдарлама» 2-топ «Program» Шаттық шеңберін кұрып, оқушылар рухани қасиеттерді айтады.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы (таратпа қағаз арқылы)
| Сөзжұмбақ
Оқушылар сөзжұмбақты жеке-жеке орындайды. Орындап болған соң қасындағы оқушымен жұмысын ауыстырады. Бір-бірінің жұмыстарын тақтадағы жауапқа қарап өздері тексеріп жауабын айтады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа тақырып материялымен танысу | Lazarus программасында графикалық интерфейсі бар визуалдық қосымшалардан бөлек, мәтіндік режімде прогшрамма құруға арналған консальдық қосымшалар бар. Lazarus программасын іске қосу үшін Пуск-Программы- Lazarus командасын орындап, программа терезесін ашамыз. Терезе төмендегі бөліктерден тұрады:
Программа мәтінін теріп болғаннан кейін компиляция жасау үшін Меню-Запуск-Запустить командалар тізбегін немесе Ғ9 пернесін басу керек. Жобаны сақтау үшін Файл-Сохранить все командасын орындау керек. Lazarus-та программаға атау бермесек , онда автоматты түрде «Unit1.pas» атымен программа мәтіні сақталады. «Project1.lpi» файлымен жобаның пішінін сақтайды. Жоба дайындау кезеңдері: 1.Файл-Создать форму командасын таңдасақ, программа терезесінде Жоба пішіні және Бастапқы код редакторының терезесі пайда болады. 2.Обьекттер инспекторы (Инспектор обьектов) – Қасиет (Свойства) – Caption (тақырып) командаларын таңдап, оған Жоба пішіні деп жазып, жобаның тақырыбын өзгертеміз. 3.Жоба пішініне батырма қосу үшін компоненттер платформасынан Button, Label, Edit, Memo, Button батырмаларын таңдаймыз. Бұл компоненттердің пиктограммаларын мына қасиеттер ұйымдастырады. Label, Button үшін – Caption Edit үшін – Text Memo үшін - Lines | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Компанеттері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бекіту. Практикалық жұмыс Деңгейлік тапсырма | 1.Деңгейлік тапсырма. А-деңгейі 1-топ А -деңгейі 2-топ А-Деңгейі 1-топ «Хабарлама » жобасын дайындау.
А-Деңгейі 2-топ «Бағдаршам» жобасын дайындау. Form1 терезесінің Caption қасиетіне «Бағдаршам» мәнін беріңдер. Panel1 компонентіне «Бағдаршам» деп жазыңыз button1 батырмасынашығарудеп жазыңыз. button1 сaption қасиетіне «Шығару» басқанда информациясын шығаратын команда қосыңыз. Ол үшін процедураға келесі әрекетті қосамыз: Panel1.Caption:='ТОҚТАҢЫЗ'; Panel1.Font.Color:=clWhite; Panel1.Font.Size:=12; Panel1.Font.Style:=[fsBold]; В-деңгейі «Калькулятор» жобасын дайындау. Екі санның қосындысын табатын қарапайым калькулятор жобасын жасаңдар.
var 1сан,2сан Нәтиже:integer; begin 1сан:=StrToInt(edit1.Text); 2сан:=StrToInt(edit2.Text); rezult:=num1+num2; edit3.Text:=IntToStr(Нәтиже); end; end.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды 1-топ «Мықты болсаң тауып көр» 2-топ «Үш тілділік» Топпен жұмыс | Тапсырма 1-топ Кестеде берілген компоненттің атын жазыңдар
Тапсырма. Кестені толтыру. 2-топ
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма | Тақырыпты оқып келу, компоненттерді жаттау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау «Бағалау бекеті» | Поездағы вогондарға міну.Балалар өздерін бағалайды. Мұғалім қорытындысын айтады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия
3.Білгім келеді? | Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикерге жазу арқылы білдіреді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| | | |
а