Қостанай облысы, Қашар кенті
«№1 Қашар орта мектебі» КММ
Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі
Джагалтаева Кунжа Кабаевна
Тақырып: | Үнемшіл болу қазақ тілі 10 сынып | ||
Сабақтың мақсаты: | Мәтінді түсініп оқып, аударып, пікірлесу.Толымды және толымсыз сөйлемдермен танысу, жаттығу.Оқушының мәтінді оқу, аудару, пікірлесу арқылы оқылым, тілдесімдағдыларын дамыту.Сөйлемді талдау, түрін анықтау дағдыларын қалыптастыру. Еңбекқорлыққа, үнемшілдікке тәрбиелеу. | ||
Күтілетін нәтиже : | Сөйлем мүшелердің жасалау жолдарын еске алады Сөйлем мүшелерін ажарата алады Мәтінмен жұмыс орындай алады Топта , жұпта жұмыс істеуді орындайды | ||
Қолданылған модульдері: | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету ; Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау; Оқыту мен оқуда АКТ –ны пайдалану ; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу ; Оқытуды басқару және көшбасшылық. | ||
Стратегиялар: | Шаттық шеңбер «Ыстық алақан,Топ ұстанымы, «Ментальді карта» , «Сұрақ-жауап» әдісі, «Ойлан/жұптас/талқыла» стратегиясы «+,-, қызықты», | ||
Сабақ кезеңі | Мұғалімнің іс – әрекеті | Оқушылардың іс әрекеттері | |
Ұйымдастыру Шеңбер құру Топ ережені қайталау
| Амандасу. Шеңбер құрып, жақсы тілектер айту. Топқа түрлі-түсті смайликтер арқылы бөлу.Топтық жұмыс барысындағы «Алтын ережені» еске түсіру. | Түрлі-түсті смайликтер арқылы бөлінеді. Сынып оқушылары 4 -5адамнан 3 топқа бөлінеді. | |
Негізгі бөлім:
| «Ментальді карта» сөйлем мүшелері жасату. І топ –тұрлаулы мүшелері ІІ топ-тұрлаусыз мүшелері ІІІ топ- пысықтауыш түрлері Толымды және толымсыз сөйлемдер жасалу жолдарынмен таныстыру | Әр топ берілген тапсырма бойынша жұпта, топта талқылау ұйымдастырады. Топта тапсырма талқыланғаннан кейін әр топтан бір оқушы келесі топқа барып тапсырманы түсіндіреді және топ алдында қорғайды. | |
Ереже кезеңі | «Ментальді картаны» сөйлетеді. Сөйлем мүшелері қалай жасалады? Берілген сөйлемдерді сөйлем мүшелерін талдау | Мысалдарын келтіреді, дәлелдейді | |
Оқулық 85 бет Жұптық жұмыс | «Жұптас-ойлан-бөліс» стратегиясы бойынша сөз таптарын пайдалана отырып «Үнемшіл болу» тақырыбына диалог құрастыру арқылы ойларын бөлісу. | Тапсырманы орындайды Жұптасады және ойлана отырып диалог құрастырады | |
86 бет берілген сөздердің орысша баламасын табу | Тапсырманы дәптерге жазып орындайды | ||
Жалпы сұрақтар | Үнемшіл болу дегенді қалай түсінесің? Жапондықтардың ерекше қассиеті қандай? Бизнесті қалай түсінесің? Іскер адам қандай болу керек еп ойлайсың? Өзің кім болғың келеді? | «Сұрақ-жауап» әдісі бойынша 6т сұрақтарға жауап береді
| |
Соңғы бөлім Рефлексия | Сабақта не туралы сөйледік? Сабақ ұнады ма? Кім сабақта жиі қатысты? Қандай қиындық туғызады? Маған сұрақ қойыңыздар. | Топта қалай жұмыс істегені туралы айтады. Мұғалімге сұрақтарды қояды. «+,-, қызықты», | |
Үй жұмысы | Сөлем мүшелерін жасалу жосладарын қайталау | Күнделіктерге жазады |