Дата проведення:
Вікова група: старша
Розділ програми: лексико – граматична будова мовлення
Вид занятия: тематическое
Тип занятия: фронтальне
Тема: ЧАРІВНА ШАФА
Програмовий зміст:
Корекційно - розвиваючі завдання:
- розвивати мислення, слухову увагу, дрібну моторику;
- розвивати вміння орієнтуватися в просторі, узгодженість мови з рухом;
Корекційно - навчальні завдання:
* формувати у дітей уявлення про одяг, назви і деталі одягу, матеріали, з якого його виготовляють;
* закріплювати узагальнююче поняття «одяг», «взуття», «головні убори»
* вчити утворювати відносні прикметники від іменників, що називають матеріал;
* продовжувати формувати навички складання графічної моделі речень;
Корекційно - мовленнєві завдання:
* Розширювати активний словник дітей шляхом утворення відносних прикметників, шляхом добору антонімів – прикметників і дієслів;
* відпрацьовувати утворення множини іменників від однини;
* вправляти у доборі прикметників до іменника за змістом;
* відпрацьовувати правильність вживання присвійного займенника МІЙ з іменниками чоловічого, жіночого і середнього роду;
* вправляти в складанні речень з заданим словом;
* вправляти в складанні речень за заданою графічною моделлю;
* вправляти в складовому аналізі слів;
Корекційно - виховні завдання:
- виховувати акуратність, дбайливе ставлення до речей;
- виховувати культуру спілкування;
Матеріал:
Розвиваюче середовище: навчальна зона
Демонстраційна наочність:
предметні картинки по темі, «Скажи одним словом» , диво - дерева
Роздатковий матеріал: схеми для складання речень, зошити
Художнє слово: вірш для пальчикової гімнастики, фізхвилинки, загадки по темі
Хід заняття
I. Організаційний момент
1. Привітання.
2. Сяде той, хто стоїть праворуч, ліворуч…
II. Основна частина.
1.Як у нашого двору,
Подивіться
Диво-дерево росте.
Не листочки на ньому,
Не квіточки на ньому,
А панчохи та черевики , Наче яблука!
2.Діти, подивіться, куди це ми потрапили? Що росте на деревах?
А на інших деревах, що росте? Взуття та головні убори.
Давайте назвемо їх.
Діти : Взуття: валянки, босоніжки, туфлі, чоботи, черевики і т. д. Головні убори: косинка, капелюх, берет, бейсболка, хустка, кепка і т. д.
Який одяг і взуття надягають на вулицю?
Куртку, пальто, шапку, шарф, чоботи, валянки, рукавиці і т. д.
Який це одяг?
Одяг для виходу на вулицю називають верхній.
Картинки : труси, майка, нічна сорочка, піжама. Який це одяг?
Спідній одяг. Інакше як можна назвати цей одяг? Білизна.
А який одяг ви ще знаєте?
3.Гра: «який одяг?»
Діти: Верхню, дитячу, дорослу, чоловічу, жіночу, спортивний, сезонну, весняну, осінню, зимову, демісезонне, брудний, чистий, повсякденне, ошатний, святковий і т. д
Для чого потрібен одяг? Де люди беруть одяг?
4. Діти, а ви хочете пограти з м'ячем? Гра «Один — багато» (з м'ячем)
Шарф сорочка носок рукавичка шапка спідниця
5. Вправа «Виправ помилку»- Я буду називати картинки. Якщо я зроблю помилку, ви мене виправете.
Моя чоботи. Моє рукавички. Моя шарф. Мій куртка.
6.Гра «Скажи навпаки»
Я буду кидати м'яч і говорити дію, а ви мене називаєте протилежну дію: одягати-знімати, взувати-разувати, купувати-продавати, зав'язати-розв'язати, застебнути-розстебнути, прасувати-м'яти, повісити-зняти, зашити-порвати, прати - вимазати і т.
7. «Скажи який?» - утворення відносних прикметників від іменників, що позначають матеріал:
ВЗУТТЯ З гуми – гумове З шкіри – шкіряне Із замші – замшеве
ОДЯГ Їз вовни – вовняний З шовку – шовковий З ситцю – ситцевий і т. д.
Пальчикова гімнастика
Швачка в дім до нас прийшла,
Мені ножиці дала,
Я тканини і папір
Ріжу, ріжу до сих пір.
8. Робота в зошитах : продовжи рядок за зразком
9.Фізхвилинка Присядь стільки разів, скільки у слові складів Відгадаємо загадки.
Не вдягають їх хлоп’ята, мов принцеси в них дівчата. (плаття)
Комірець і рукави, більш для хлопчиків вони. (сорочка)
Від води не промокає, нас від дощику ховає. (дощовик)
Що то за сорочка — рукави ніврочку? І чомусь на ноги вбрали ту сорочку. (Штани)
На голову вдягаємо, вушка захищаємо. (шапка)
Хоч хатинонька маленька, та затишна і тепленька: як мороз кусається, п’ять братів сховається. (Рукавиця)
10.Складемо речення з відгадками. Викреслити зі схеми.
III. Заключна частина. Рефлексія
- що робили? Що було важко?