«Зимний фестиваль знаний 2025»

Қазақстанда жасалған

Пән:дүниетану Мектеп: Малайсары ЖОББМ

ҰМЖ бөлімі Мұғалімнің аты жөні: Жакупова Роза Маратовна

Сынып: 1

4A бөлім: Тағам және сусын

Бөлімше: 1.1 Мен және менің отбасым Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстанда жасалған

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты:

1.1.1.5 Тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келетінін анықтау.

1.1.1.4 Тауар-ақша қатынасының қарапайым түрлерін түсіндіру.

Сабақ мақсат-тары:

Барлық оқушылар: тұтынуға қажетті өнімдерді біледі.

Көптеген оқушылар: тұтынуға қажетті өнімдердің қайдан және қалай келе-тінін түсінеді.

Кейбір оқушылар: Қазақстанда жасалатын өнімдерді, Отандық фабрика, зауыттардың қандай өнімдерін күнделікті өмірде қолданатынын біледі, зерттейді

Бағалау крите-рийлері

  • Тұтынуға қажетті өнімдерді атайды;
  • Тұтынуға қажетті өнімдердің қайсысы ақшаға және қайсысы еңбек нәтижесінде келетінін түсінеді;
  • Отандық өнімдерді Қазақстан экономикасындағы маңыздылығын анықтайды

Тілдік мақсат-тар

Өнім – продукт –product

өндіріс – производство – production

құрам – состав – ingrediens

Құндылықтарды дарыту

Отанымыздың қай жерлерінде өнімдер шығаратынын ұғындыра отырып, еңбектің маңызын түсіндіру, оның еліміздің экономикасына маңыздылы-ғын түсіндіру.

Пәнаралық бай-ланыс

Жаратылыстану, көркем еңбек, математика

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтаны қолдану барысында оқушылар бірін-бірі тыңдау ойларын айту дағдыларын жүзегеге асады

Бастапқы білім

Тауар ақша қатынасының қарапайым түрлері.

Тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктері және олардың қайдан келетіні

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2мин

5 мин

Ширату жаттығулары «Тәтті және дәмді»

Мақсаты:Жағымды көңіл-күй орнату

  • Балалар музыкаға әртүрлі қимылдар жасайды.
  • Музыка тоқтағасын 3 түрлі шиколад көрсетіп, балалар өздеріне ұнаған шиколадтты жейді.

  • Ал осы шиколадтардың ішінде біздің елде жасалған шиколад бар ма? (оқушылар оны анықтайды)

«Алматы апорты», «Фудмастаер» компаниясы туралы бейнебаян

Тілдік мақсаттарды орындау: Өнім – продукт –product

Балалар бұл белгіні қайда көргенін сұрау арқылы жаңа сабаққа көшу

Музыка

Шиколадтар

Бейнебаян

Youtube.com/wjj6xTvgzFE

Youtube.com/JU3UWTe09w

Сабақтың ортасы

5 мин

5 мин

5 мин

3 мин

5 мин

1-тапсырма. Ойлан.

(Ж) «Ойлан» тапсырмасы

Тұтынуға қажетті өнімдерді атайды.

Күнделікті қолданатын заттардын суретін көрсетіндер.(Оқушылар алдарында жатқан суреттерді көтереді)

Олар сенің үйіңе қайдан келеді?

Нені тегін алуға болады?

Дискриптор:

Ақшаға сатып алынатын заттарды атады.

Күнделікті қолданатын заттардын суретін көрсете біледі.

Олар үйге қалай келетінің біледі.

(ҚБ) «Бармақ» әдісі арқылы оқушыларды ынталандырамын.

Балалар, олай болса біздің бүгінгі өтетін сабағымыз не туралы болмақ? Қалай ойлайсыңдар?

/Оқушылар жауаптары тыңдалады/

Елімізде қандай өнімдер шығарылатынын білетін боласыңдар.

Олай болса сабағымызға критерий құрайық.

  • Балалар, енді барлығымыз тақтаға қарап мына заттың не екенін айтайықшы? /Мұғалім тұсбағдардың суретін көрсетеді/

-Бұл не? /Тұсбағдар/

Тұсбағдардан не көреміз? /тұстарды көреміз/

Картамен жұмыс.

Картанын суретін көрсету.

-Бұл не? Картадан Қазақстанның төрт тұсын анықтап шығайық.(Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан, Батыс Қазақстан, Шығыс Қазақстан).

- Картадан біз тұратын өңірді көрсетіндер? (Солтүстік)

- Павлодар қаламызда «Павлодар- Құс» фабрикасында жұмыртқа өндіреді.

Мұғалім:

-Бүгінгі сабақта Қазақстанда қандай өнімдер өндірілетіні жайлы айтамыз.

- Сабақ саяхат түрінде өтеді.

Оқушылар саяхат жасау үшін 2 топқа бөлінейік. Ол үшін суреттер тандап алады (Суреттер: ет өнімдері, сүт өнімдері, )

Мұғалімнің түсіндіруі:

Өндіріс – кез келген пайдаланатын заттарды жасап шығаратын орын, ал құрам – бір бүтін нәрсенің барлық бөлшектерінің жиынтығы. Мысалы, «Анаң саған бәліш дайындады. Анаң бәлішті жасап шығар-ған өндіріс орны ас үй болса, шығарылған өнімі бәліш болады»,«Анаң ботқа дайындау үшін нелерді қосады?

Осы атаған заттардың барлығы ботқаның құрамы деп аталады». Бұл сөздердің үш тілдегі атауларының жазылуын интерактивті тақтада көрсету. Оқулықтағы мәтінді бір оқушыға сыныптың алдында мәнер-леп оқып беруін сұрау.

ЗЕРТТЕУ ЖҰМЫСЫ.

1-саяхат. "Ғажайып Қазақстан" еліне

Бұл тапсырманы орындау үшін оқушылар оқулықтағы картаны қол-данады.

(Т) Еліміздегі тамақ өндірісі.

Әр топқа Солтүстік, Оңтүстік, Шығыс, Батыс атаулары бойынша елі-міздің бөліктеріне зерттеу саяхатын жасауды тапсыру. Оқушылар қай өңірде қандай тағам өндірілетінін анықтауы керек.Нәтижесін постерге орындауы тиіс. Бұл тапсырманы орындау үшін оқушылар сынып бойынша ілінген суреттер мен сөйлемдерді жинайды. Әр топ мүшесі тиісті сурет пен сөйлемді табуы тиіс.

Берілген сөйлемдер:

  • Оңтүстік Қазақстанда қант өндіреді.
  • Алматыда әлемге танымал апорт алмасы өседі.
  • Каспий теңізінде балық өндіреді.
  • Батыс Қазақстан- консерв және балық өндіретін жер.
  • Солтүстік Қазақстанда бидай өсіреді.
  • Солтүстік Қазақстанның нан өнімдері өте дәмді және сапалы.
  • Шығыс Қазақстанда аралардан бал өнімін алады.
  • Шығыс Қазақстанда ет консерв зауыты бар.

Дескриптор:

Казақстанның аймақтарында қандай өнімдер өндірілетінін біледі.

Қазақстандағы өнім өндіруші зауыт, фабрикаларды біледі.

Отандық өнімдерді Қазақстан экономикасындағы маңыздылығын анықтайды

(ҚБ) Асық әдісімен оқушыларды мадақтаймын.

Саралап оқыту

2-саяхат. "Ауылдағы әжеме" (Ж) Дастарқандағы ас.

- Ас дастарқанға қалай келді?

1. Оқулықта берілген әңгімен І жұпта рөлге бөліп оқу.

2. Диалогтың қалай аяқталатынын ойластыру.

3. Әңгімелеп айтып беру немесе сахналап көрсету.

Дескриптор:

Ауылшаруашылық, балық, сүт өнімдерін ажыратады.

Еңбекпен және ақшаға келетін өнімдерді айта алады.

(ҚБ) «Шапалақ» әдісі арқылы оқушыларды ынталандырамын.

3- саяхат. Ізден

Тілдік құзыретілік-ті қалыптастыру.

«Дүкенде» ойыны.

Әр топқа номиналды тиындар таратып, бұл тиындарға не сатып алуға болатыны біледі.

Дескриптор

Берілген ақшаға сай зат сатып алады.

Тұтынуға қажетті өнімдердің қайсысы ақшаға және қайсысы еңбек нәтижесінде келетінін түсінеді

(ҚБ) «Теңге» әдісін қолданамын, яғни 1тг,2 тг 5тг деп оқушылардын деңгейін анықтаймын. Бұл тәсілді қолдану себебім оқушылар «бір» ең кіші сан екенің біледі, «екі» орташа деңгей екенін білдіреді және «5» жоғары деңгей екенің айтады.

Сергіту сәті: Көк тудың желбірегені

Интереактивті тақтадан көрсету суреттер

Қазақстанның физикалық картасы

Интерактивті тақта

Өнім – продукт –product

өндіріс – производство – production

құрам – состав – ingrediens

Постер құрастырады

карточка ретінде фотосуретті ба-сып шығарып ламинаттап

Номиналды тиындар

Әр түрлі заттар-дың суреттері

Сабақтың соңы

8 мин

Рефлексия

7 мин

Сәйкестендір:

.

(Т) Сен сен білесің бе?

Топтарға әртүрлі Қазақстанда жасалған өнім түрлері таратылады.Олар ол өнімдерді қарап, оның не екенін айтады, қай жерде өндірілгенін сыртқы қабынан оқиды.

Саяхат соңында Алматы қаласына келеміз. Оқушылар картадан Алматы қаласын көрсетеді. Қаланың неге бұлай аталу себебін сұрау

Қосымша мәлімет: Алматының апорт алмасы туралы әңгімелеу.

Таңғажайып апорт алмасы. Апорт – бұл алманыңбірегей сұрыбы. Ол халықаралық көрмелерде жоғары марапатқа ие болды. Апорт Алматы қаласының нағыз нышанына айналды. Бүгінгі таңда Қазақстанда Алматы апортын өсіруді жандандыру мәселесі көтеріліп отыр. Мемлекеттің қолдауымен бұл алма сұрыбын қайта жандандыру жөніндегі ғылыми бағдарлама жасалды.

Рефлексия: «Жүректен жүрекке» шеңбері

Оқушылармен шеңберге тұрып, сұрақтарға жауап алу, сабақта алған түсініктерін анықтау.

  1. Елімізде негізгі қандай тағам түрлері өндіріледі?
  2. Ауылшаруашылық өнімдері мен кәсіпорын өнімдерін ата?
  3. Мал өнімдері мен өсімдік өнімдерін ата?
  4. Еліміздің қай өңірінде не өндіріледі?

Дискриптор:

  • елімізде өндірілетін негізгі тағам түрлері туралы білді;
  • барлық тағам түрі ауыл еңбеккерлері мен кәсіпорын жұмысшыларының қажырлы еңбегімен келетінін түсінді.
  • мал өнімдері мен өсімдік өнімдерін ажыратуды үйренді;
  • Қазақстан картасынан еліміздің қай өңірінде не өндіретіндігін көрсете алады.

Өзін-өзі бағалау «Мен..». Тақтада ілініп түрған жетістік ағашына стикерлер жапсыру арқылы өздерін бағалайды.

.. білемін және түсінемін-жасыл

. білемін, бірақ қолдануға қиналамын- сары

Маған қиын болды- қызыл.

Топтама

Дискриптор: дұрыс сәйкестендіре алды.

(ҚБ)

  • Бірін-бірі тексеру;
  • Интертақтадан тексеру

Саралау

Қазақстанда Отандық өнімдер шығаратын қандай зауыт, фабрикаларды білесің?

«Болашақта мен. өнім шығаратын. болам»

Кейбір оқушылар топтық жұмыста жетекші рөл атқарады,

«Еңбегің қатты болса, татқаның тәтті болар» мақаланың мағынасын қалай түсінгендерін айтады;

жұмыстардың нәтижесіне қарай өз ойларын білдіреді.

Бағалау

Дискрипторлар, Отандық «Рахат» фабрикасының тәттілерін таратылып, Отанымызда жасалғанын біледі.

Оқушылар:

–– елімізде өндірілетін негізгі тағам түрлері туралы білді;

–– барлық тағам түрі ауыл еңбеккерлері мен кәсіпорын жұмысшыларының қажырлы еңбегімен келетінін түсінді.

Оқушылар:

–– мал өнімдері мен өсімдік өнімдерін ажыратуды үйренді;

–– Қазақстан картасынан еліміздің қай өңірінде не өндіретіндігін көрсете алады.

Бағалаудың бір түрі ретінде берілген дұрыс және жалған сөйлемнің тұсына тиісті белгілерін қою қажет. Оқушылар ұғымы жағынан дұрыс құрылған сөйлемге +, ұғымдық қатесі бар сөйлемге – белгісін қояды.

1. Еліміздің шығысында қант өндіреді.

2. Қызылорда – күріштің Отаны.

3. Барлық тағам түрлері еңбекпен келеді.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуды

Сергіту сәті орындалды, дұрыс тамақтану үйретілді, гигена талаптары орындалды

Пәнаралық байланыс

Қосымша тапсырмалар

АКТ. 1-тапсырмада және «Анықта» айдарының тапсырмасын орындау кезінде оқушылар интернетті пайда-ланады.

Өнер. Оқушылар жұмыс дәптерінде бірінші тапсырманы орындайды (бояйды).

«Үлкен адамға жүз сұрақ» ойынын ойнатуға болады. Ортада үлкен адамға арналған орындық қойылады. Ол орындыққа отырған оқушы өзін үлкен адам сезініп, қойы-латын барлық сұрақтарға жауап беруі керек. Мұғалім де орындыққа отырып, оқушылардың сұрақтарына жауап бе-руіне болады.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1. Жаңа сабақ ұтымды берілді.

2.Кері байланыс нақты болды.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1. Егер оқушыларға жекелеген зерттеу жұмысы берілгенде, сабақ нәтижесі бүгінгіден де жоғары болар еді.

2.Ата-аналармен тығыз байланыс орнату арқылы тілдік тосқауылдың алдын алуға болады.

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жеке оқушылар туралы келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім.

1. Зерттеуге негізделген тапсырмаларды қолдану керектігін білдім.

2. Терминологиялық сөздікті пайдалану керектігін түсіндім.

Олимпиады: Литературное чтение 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Пән:дүниетану Мектеп: Малайсары ЖОББМ

ҰМЖ бөлімі Мұғалімнің аты жөні: Жакупова Роза Маратовна

Сынып: 1

4A бөлім: Тағам және сусын

Бөлімше: 1.1 Мен және менің отбасым Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстанда жасалған

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты:

1.1.1.5 Тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келетінін анықтау.

1.1.1.4 Тауар-ақша қатынасының қарапайым түрлерін түсіндіру.

Сабақ мақсат-тары:

Барлық оқушылар: тұтынуға қажетті өнімдерді біледі.

Көптеген оқушылар: тұтынуға қажетті өнімдердің қайдан және қалай келе-тінін түсінеді.

Кейбір оқушылар: Қазақстанда жасалатын өнімдерді, Отандық фабрика, зауыттардың қандай өнімдерін күнделікті өмірде қолданатынын біледі, зерттейді

Бағалау крите-рийлері

  • Тұтынуға қажетті өнімдерді атайды;

  • Тұтынуға қажетті өнімдердің қайсысы ақшаға және қайсысы еңбек нәтижесінде келетінін түсінеді;

  • Отандық өнімдерді Қазақстан экономикасындағы маңыздылығын анықтайды

Тілдік мақсат-тар

Өнім – продукт –product

өндіріс – производство – production

құрам – состав – ingrediens

Құндылықтарды дарыту

Отанымыздың қай жерлерінде өнімдер шығаратынын ұғындыра отырып, еңбектің маңызын түсіндіру, оның еліміздің экономикасына маңыздылы-ғын түсіндіру.

Пәнаралық бай-ланыс

Жаратылыстану, көркем еңбек, математика

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтаны қолдану барысында оқушылар бірін-бірі тыңдау ойларын айту дағдыларын жүзегеге асады

Бастапқы білім

Тауар ақша қатынасының қарапайым түрлері.

Тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктері және олардың қайдан келетіні



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


2мин













5 мин

Ширату жаттығулары «Тәтті және дәмді»

Мақсаты:Жағымды көңіл-күй орнату

  • Балалар музыкаға әртүрлі қимылдар жасайды.

  • Музыка тоқтағасын 3 түрлі шиколад көрсетіп, балалар өздеріне ұнаған шиколадтты жейді.

  • Ал осы шиколадтардың ішінде біздің елде жасалған шиколад бар ма? (оқушылар оны анықтайды)






«Алматы апорты», «Фудмастаер» компаниясы туралы бейнебаян

Тілдік мақсаттарды орындау: Өнім – продукт –product


Балалар бұл белгіні қайда көргенін сұрау арқылы жаңа сабаққа көшу


Музыка

Шиколадтар







Бейнебаян

Youtube.com/wjj6xTvgzFE

Youtube.com/JU3UWTe09w

Сабақтың ортасы


5 мин

















5 мин
















5 мин





















3 мин





















5 мин

1-тапсырма. Ойлан.

(Ж) «Ойлан» тапсырмасы

Тұтынуға қажетті өнімдерді атайды.

Күнделікті қолданатын заттардын суретін көрсетіндер.(Оқушылар алдарында жатқан суреттерді көтереді)

Олар сенің үйіңе қайдан келеді?

Нені тегін алуға болады?

Дискриптор:

Ақшаға сатып алынатын заттарды атады.

Күнделікті қолданатын заттардын суретін көрсете біледі.

Олар үйге қалай келетінің біледі.

(ҚБ) «Бармақ» әдісі арқылы оқушыларды ынталандырамын.

Балалар, олай болса біздің бүгінгі өтетін сабағымыз не туралы болмақ? Қалай ойлайсыңдар?

/Оқушылар жауаптары тыңдалады/

Елімізде қандай өнімдер шығарылатынын білетін боласыңдар.

Олай болса сабағымызға критерий құрайық.

  • Балалар, енді барлығымыз тақтаға қарап мына заттың не екенін айтайықшы? /Мұғалім тұсбағдардың суретін көрсетеді/

-Бұл не? /Тұсбағдар/

Тұсбағдардан не көреміз? /тұстарды көреміз/

Картамен жұмыс.

Картанын суретін көрсету.

-Бұл не? Картадан Қазақстанның төрт тұсын анықтап шығайық...(Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан, Батыс Қазақстан, Шығыс Қазақстан).

- Картадан біз тұратын өңірді көрсетіндер? (Солтүстік)

- Павлодар қаламызда «Павлодар- Құс» фабрикасында жұмыртқа өндіреді.

Мұғалім:

-Бүгінгі сабақта Қазақстанда қандай өнімдер өндірілетіні жайлы айтамыз.

- Сабақ саяхат түрінде өтеді.

Оқушылар саяхат жасау үшін 2 топқа бөлінейік. Ол үшін суреттер тандап алады (Суреттер: ет өнімдері, сүт өнімдері, )

Мұғалімнің түсіндіруі:

Өндіріс – кез келген пайдаланатын заттарды жасап шығаратын орын, ал құрам – бір бүтін нәрсенің барлық бөлшектерінің жиынтығы. Мысалы, «Анаң саған бәліш дайындады. Анаң бәлішті жасап шығар-ған өндіріс орны ас үй болса, шығарылған өнімі бәліш болады»,«Анаң ботқа дайындау үшін нелерді қосады?

Осы атаған заттардың барлығы ботқаның құрамы деп аталады». Бұл сөздердің үш тілдегі атауларының жазылуын интерактивті тақтада көрсету. Оқулықтағы мәтінді бір оқушыға сыныптың алдында мәнер-леп оқып беруін сұрау.

ЗЕРТТЕУ ЖҰМЫСЫ.

1-саяхат. "Ғажайып Қазақстан" еліне

Бұл тапсырманы орындау үшін оқушылар оқулықтағы картаны қол-данады.

(Т) Еліміздегі тамақ өндірісі.

Әр топқа Солтүстік, Оңтүстік, Шығыс, Батыс атаулары бойынша елі-міздің бөліктеріне зерттеу саяхатын жасауды тапсыру. Оқушылар қай өңірде қандай тағам өндірілетінін анықтауы керек.Нәтижесін постерге орындауы тиіс. Бұл тапсырманы орындау үшін оқушылар сынып бойынша ілінген суреттер мен сөйлемдерді жинайды. Әр топ мүшесі тиісті сурет пен сөйлемді табуы тиіс.

Берілген сөйлемдер:

  • Оңтүстік Қазақстанда қант өндіреді.

  • Алматыда әлемге танымал апорт алмасы өседі.

  • Каспий теңізінде балық өндіреді.

  • Батыс Қазақстан- консерв және балық өндіретін жер.

  • Солтүстік Қазақстанда бидай өсіреді.

  • Солтүстік Қазақстанның нан өнімдері өте дәмді және сапалы.

  • Шығыс Қазақстанда аралардан бал өнімін алады.

  • Шығыс Қазақстанда ет консерв зауыты бар.

Дескриптор:

Казақстанның аймақтарында қандай өнімдер өндірілетінін біледі.

Қазақстандағы өнім өндіруші зауыт, фабрикаларды біледі.

Отандық өнімдерді Қазақстан экономикасындағы маңыздылығын анықтайды

(ҚБ) Асық әдісімен оқушыларды мадақтаймын.

Саралап оқыту

2-саяхат. "Ауылдағы әжеме" (Ж) Дастарқандағы ас.

- Ас дастарқанға қалай келді?

1. Оқулықта берілген әңгімен І жұпта рөлге бөліп оқу.

2. Диалогтың қалай аяқталатынын ойластыру.

3. Әңгімелеп айтып беру немесе сахналап көрсету.

Дескриптор:

Ауылшаруашылық, балық, сүт өнімдерін ажыратады.

Еңбекпен және ақшаға келетін өнімдерді айта алады.

(ҚБ) «Шапалақ» әдісі арқылы оқушыларды ынталандырамын..


3- саяхат. Ізден





Тілдік құзыретілік-ті қалыптастыру.

«Дүкенде» ойыны.

Әр топқа номиналды тиындар таратып, бұл тиындарға не сатып алуға болатыны біледі.

Дескриптор

Берілген ақшаға сай зат сатып алады.

Тұтынуға қажетті өнімдердің қайсысы ақшаға және қайсысы еңбек нәтижесінде келетінін түсінеді

(ҚБ) «Теңге» әдісін қолданамын, яғни 1тг,2 тг 5тг деп оқушылардын деңгейін анықтаймын. Бұл тәсілді қолдану себебім оқушылар «бір» ең кіші сан екенің біледі, «екі» орташа деңгей екенін білдіреді және «5» жоғары деңгей екенің айтады.

Сергіту сәті: Көк тудың желбірегені




Интереактивті тақтадан көрсету суреттер

















Қазақстанның физикалық картасы









Интерактивті тақта

Өнім – продукт –product

өндіріс – производство – production

құрам – состав – ingrediens










Постер құрастырады










карточка ретінде фотосуретті ба-сып шығарып ламинаттап
























Номиналды тиындар

Әр түрлі заттар-дың суреттері






Сабақтың соңы



8 мин






































Рефлексия


7 мин


Сәйкестендір:














.







(Т) Сен сен білесің бе?

Топтарға әртүрлі Қазақстанда жасалған өнім түрлері таратылады.Олар ол өнімдерді қарап, оның не екенін айтады, қай жерде өндірілгенін сыртқы қабынан оқиды.

Саяхат соңында Алматы қаласына келеміз. Оқушылар картадан Алматы қаласын көрсетеді. Қаланың неге бұлай аталу себебін сұрау

Қосымша мәлімет: Алматының апорт алмасы туралы әңгімелеу.


Таңғажайып апорт алмасы. Апорт – бұл алманыңбірегей сұрыбы. Ол халықаралық көрмелерде жоғары марапатқа ие болды. Апорт Алматы қаласының нағыз нышанына айналды. Бүгінгі таңда Қазақстанда Алматы апортын өсіруді жандандыру мәселесі көтеріліп отыр. Мемлекеттің қолдауымен бұл алма сұрыбын қайта жандандыру жөніндегі ғылыми бағдарлама жасалды.


Рефлексия: «Жүректен жүрекке» шеңбері

Оқушылармен шеңберге тұрып, сұрақтарға жауап алу, сабақта алған түсініктерін анықтау.

  1. Елімізде негізгі қандай тағам түрлері өндіріледі?

  2. Ауылшаруашылық өнімдері мен кәсіпорын өнімдерін ата?

  3. Мал өнімдері мен өсімдік өнімдерін ата?

  4. Еліміздің қай өңірінде не өндіріледі?

Дискриптор:

  • елімізде өндірілетін негізгі тағам түрлері туралы білді;

  • барлық тағам түрі ауыл еңбеккерлері мен кәсіпорын жұмысшыларының қажырлы еңбегімен келетінін түсінді.

  • мал өнімдері мен өсімдік өнімдерін ажыратуды үйренді;

  • Қазақстан картасынан еліміздің қай өңірінде не өндіретіндігін көрсете алады.

Өзін-өзі бағалау «Мен .......». Тақтада ілініп түрған жетістік ағашына стикерлер жапсыру арқылы өздерін бағалайды.

..... білемін және түсінемін-жасыл

...... білемін, бірақ қолдануға қиналамын- сары

Маған қиын болды- қызыл.



Топтама












Дискриптор: дұрыс сәйкестендіре алды.

(ҚБ)

  • Бірін-бірі тексеру;

  • Интертақтадан тексеру








































Саралау

Қазақстанда Отандық өнімдер шығаратын қандай зауыт, фабрикаларды білесің?


«Болашақта мен ... өнім шығаратын .... болам»

Кейбір оқушылар топтық жұмыста жетекші рөл атқарады,

«Еңбегің қатты болса, татқаның тәтті болар» мақаланың мағынасын қалай түсінгендерін айтады;

жұмыстардың нәтижесіне қарай өз ойларын білдіреді.


Бағалау

Дискрипторлар, Отандық «Рахат» фабрикасының тәттілерін таратылып, Отанымызда жасалғанын біледі.

Оқушылар:

–– елімізде өндірілетін негізгі тағам түрлері туралы білді;


–– барлық тағам түрі ауыл еңбеккерлері мен кәсіпорын жұмысшыларының қажырлы еңбегімен келетінін түсінді.


Оқушылар:

–– мал өнімдері мен өсімдік өнімдерін ажыратуды үйренді;


–– Қазақстан картасынан еліміздің қай өңірінде не өндіретіндігін көрсете алады.


Бағалаудың бір түрі ретінде берілген дұрыс және жалған сөйлемнің тұсына тиісті белгілерін қою қажет. Оқушылар ұғымы жағынан дұрыс құрылған сөйлемге +, ұғымдық қатесі бар сөйлемге – белгісін қояды.

1. Еліміздің шығысында қант өндіреді.

2. Қызылорда – күріштің Отаны.


3. Барлық тағам түрлері еңбекпен келеді.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуды

Сергіту сәті орындалды, дұрыс тамақтану үйретілді, гигена талаптары орындалды

Пәнаралық байланыс


Қосымша тапсырмалар


АКТ. 1-тапсырмада және «Анықта» айдарының тапсырмасын орындау кезінде оқушылар интернетті пайда-ланады.


Өнер. Оқушылар жұмыс дәптерінде бірінші тапсырманы орындайды (бояйды).

«Үлкен адамға жүз сұрақ» ойынын ойнатуға болады. Ортада үлкен адамға арналған орындық қойылады. Ол орындыққа отырған оқушы өзін үлкен адам сезініп, қойы-латын барлық сұрақтарға жауап беруі керек. Мұғалім де орындыққа отырып, оқушылардың сұрақтарына жауап бе-руіне болады.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1. Жаңа сабақ ұтымды берілді.

2.Кері байланыс нақты болды.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1. Егер оқушыларға жекелеген зерттеу жұмысы берілгенде, сабақ нәтижесі бүгінгіден де жоғары болар еді.

2.Ата-аналармен тығыз байланыс орнату арқылы тілдік тосқауылдың алдын алуға болады.

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жеке оқушылар туралы келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім.

1. Зерттеуге негізделген тапсырмаларды қолдану керектігін білдім.

2. Терминологиялық сөздікті пайдалану керектігін түсіндім.













Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Зимний фестиваль знаний 2025»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее