Күні:
Сыныбы: 5 а, б, в, г
Пәні: Информатика
Сабақтың тақырыбы: Техника қауіпсізжік ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға есептеуiш техника кабинетiндегi қауiпсiздiк ережесi
жайлы түсінік беру және көзге, басқа арналған жаттығулармен, төтенше жағдайдағы іс-әрекет ережелерімен таныстыру
Дамытушылық: Оқушыларға берілген тапсырмаларды дұрыс орындай білуге дағыдыландру, логикалық ойлау қабiлетiн, компьютерде жұмыс iстей бiлу шеберлiгiн дамыту
Тәрбиелілік: Оқушыларды өз ісіне деген жауапкершілікке баулу, тәрбиелікке, ұқыптылыққа, тиянақтылыққа үйрету.
Қазақ халқының танымал ақындарының өмірлерін, шығармаларын оқу.
Сабақтың типі: Жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдері: Түсіндірмелі-иллюстративті, сұрақ-жауап, көрнекілік, практикалық
Сабақтың көрнекiлiктерi: компьютер, слайдтар, суреттер, оқулық, карточкалар.
Стратегиялар: «Тілекті тізбек», «Мен ұқсаспын, өйткені», «Қар кесегі», «Ақылдың алты қалпағы», «Бір сөзбен»
Сабақтың өту барысы:
Сабақтың кезеңдері | Кезең мақсаты
| Уақыты | Мұғалімнің Іс - әрекеті | Оқушының Іс - әрекеті | |||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру | Оқушының сабаққа дайындығын тексеру |
| - Салеметсіңдер ме оқушылар,. - Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру; - Партаның үсіне сабаққа қажетті заттарды ғана қалдыру; - Сабақты бастамас бұрын сыныпта жоқ оқушыларды түгендеу; |
| |||||||||||||||||||||
Психологиялық дайындық
| Сабаққа деген қызығушы-лықтарын ояту | 3 мин | «Тілекті тізбек» «Мен ұқсаспын, өйткені» Оқушылар бір-бірлеріне тілектерін айтып өтеді. | Оқушылар бір-біріне кезек- кезек тілек айтып шығады. | |||||||||||||||||||||
Жаңа білімді меңгерту
| Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбын түсіндіріп,сабақты бастау
| 20 мин | Компьютер түсінігі қауіпсіз жұмыспен тығыз байланысты. Ата-аналарың сендерге компьютер алдында отыруға болмайтынын үнемі айтып отыратын шығар. Қалай ойлайсыңдар компьютер алдында неге көп отыруға болмайды? Компьютермен жұмыс істеу ең алдымен көзге күш түсіреді. Компьютерлік программалармен айналысқанда сендер жұмыстың қызығына түсіп кетесіп көп уақыт отырып қаласыңдар, ал бұл көздің көру қабілетінің нашарлауының бір себебі болып табылады. Көздеріңді шаршатпаудың қандай жолы бар? Ол үшін мынадай талаптарды орындауымыз керек:
Төменде келтірілген көзге арналған гимнастиканы компьютермен жұмыс істеген әрбір 10-15 минут сайын орындап отыру керек. Гимнастика кезінде көздеріңді демалдырасыңдар. Көзге арналған гимнастика Жаттығулар тұрып немесе отырып, экраннан теріс қарап, ритмді тыныс алып, көз қозғалысының амплитудасы неғұрлым үлкен етңп орындаңдар. Жаттығуларды 4-5 реттен қайталау керек.
Компьютердің қауіпсіздігі: Компьютермен жұмыс істегенде тек өз денсаулығыңды ғана ойлап қоймай, компьютерлік техниканы да бұзып алмаулдарың керек. Ол үшін мынадай ережелерді сақтауымыз керек:
| Оқушылар жаңа сабақты түсіне отырып, дәптерлеріне қысқаша жазып алады. | |||||||||||||||||||||
Жаңа білімді түсінгенін тексеру | Жаңа білімді қаншалықты түсінгенін тексеру | 5 мин | «Қар кесегі» Көзден экранға дейінгі арақашықтық қанша болуы керек? Оқушылар бір-біріне сұрақтар қойып,жауаптары айтылады. | 55-65 см | |||||||||||||||||||||
Бекіту | Өтілген тақырып бойынша білімдерін бекіту
| 15 мин
| Топқа бөліну 2-3 топқа. Тапсырмалар жинағы ActivInspire бағдарламасында «Ақылдың алты қалпағы» Карточкамен жұмыс. Төмендегі әрекеттердің орындауға болатындарын жасыл қарындашпен, ал орындауға болмайтындарын қызыл қарындашпен бояңдар да, сөйлемдердің мағынасына қарай «болады» немесе «болмайды» сөздерін қосып жазыңдар.
| | |||||||||||||||||||||
Қорытынды | Сабақты қорытындылау | 2-мин | Бір сөзбен 12 сөз ішінен бүгінгі сабақтағы өз жағдайларын сипаттау. Төзімсіздік Ашу Қуаныш Немқұрайлылық Қанағаттану Шабыт Зерігу Алаңдау Тыныштық Сенімділік Рахаттану Сенімсіздік | Сабақтан алған әсерлерін бір сөзбен жеткізеді. | |||||||||||||||||||||
Үй тапсырма | Тақырыпты пысықтау | 2 мин | Қауіпсіздік ережелерін жаттау | Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. | |||||||||||||||||||||
Бағалау | Оқушыларды бағалау | 1 мин | Сабаққа белсене қатысып отырған оқушыларды, тапсырмалар орындауы бойынша бағалау | | |||||||||||||||||||||
|