«Весенне-летний фестиваль знаний 2024»

«Қасқыр мен жеті лақ»іс - шара жоспары

  1. Оқушыларды ертегі мазмұнын дұрыс, түсініп оқуға үйрету. 2. Ақыл – ой, шығармашылық қабілетін, сөздік қорын, сөз байлығын молайту, есте сақтау қабілетін дамыту. 3. Адалдыққа, батырлыққа, байқампаздыққа, жан – жақты болуға, мейірімді, қайырымды болуға тәрбиелеу.
Олимпиады: Дошкольникам "Азбука безопасности"

Содержимое разработки

«Қасқыр мен жеті лақ»

Мақсаты:

  1. Оқушыларды ертегі мазмұнын дұрыс, түсініп оқуға үйрету.
    2. Ақыл – ой, шығармашылық қабілетін, сөздік қорын, сөз байлығын молайту, есте сақтау қабілетін дамыту.
    3. Адалдыққа, батырлыққа, байқампаздыққа, жан – жақты болуға, мейірімді, қайырымды болуға тәрбиелеу.

  2. Сабақтың түрі: Панорамалық
    Әдісі: Сахналық көрініс, рөлдік.
    Көрнекілігі: ертегі кітап, қасқыр, ешкі, лақтар, дүкенші, наубайшы, ұста киімдері,
    құдық, сағат, тал макеті.

  3. Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.
Дөңгелене тұрайық шаттық шеңберін құрайық.
Армысың асыл күн
Армысың көк аспан
Армысың, жер ана
Армысың, жан досым
Жылуыма жылу қос, міне, менің қолым Балалар, біз қандай ертегілерді білеміз? суретін қарау
Бүгін біз, сіздермен қонақтармен бірге «Жеті лақ» ертегісін сахналаймыз. (Кейіпкерлердің атрибуттарын киеді)

Оқушыларды түгелдеу, сахналық көрініске дайындау.
Автор: Ержан

Рөлдерде: Қасқыр – Озеруга Сергей
Ұста, наубайшы, дүкенші – Әмірбек

Ешкі – Аяжан
Лақтар – Мөлдір, Арен, Мәди, Әлім, Нұрсолтан, Сержан

ІІ. Негізгі бөлім «Жеті лақ» ертегісі
Ертеде бір ешкінің 7 лағы болыпты.
Орманға жиналған ешкі лақтарын жинап алып, ақылын айтады:
- Шырақтарым, ешкімге есік ашпаңдар. Орманда қасқыр жүр. Мен келгенде: «Шырақтарым, лақтарым, аналарың келді, сүт әкелді», - деп әндетемін.
Осы кезде терезе сыртында тұрған қасқыр оның сөзін естіп қояды. Ешкі кетісімен қасқыр есікті қағып, өзінің жуан даусымен оның әнін айтады. Бірақ лақтар оның бөтен дауыс екенін біліп, есікті ашпады. Қасқыр саудагерге барып, бор сатып алды. Бордың бір кесегін жегенде даусы аздап қана жіңішкерді. Осы дауыспен ән айтып еді, лақтар тағы алданбады.
Қасқыр ұстаға барып, өзіне жаңа тамақ жасатып алды.
- даусы ешкінікі сияқты жіңішке болып шықты.

- Лақтар оның қап – қара аяғын көріп қойып, есік ашпай қойды.
Қасқыр жылдам наубайшыға барып, аяғына себетін ұн сұрады. Наубайшы оған ұн берді. Қасқыр есік алдына қайтып келді, ақ аяғын лақтарға көрсете созып тұрып, әнге басты:
- шырақтарым, лақтарым аналарың келді, сүт әкелді. Қорықпаңдар, есікті ашыңдар!
Лақтар сеніп есікті ашты.
Қасқыр үйге кіріп келгенде лақтар жан – жаққа қашып, тығылып қалды. Қасқыр олардың бәрін де тауып, қапшығына салып алып кетеді. Тек біреуін ғана байқамай қалды. Ол пештің ішіне тығылған еді. Қапшығы толған қасқыр ағаш көлеңкесіне жата кетіп, ұйқыға кірісті.
Ұзамай ешкі үйіне оралды. Есікті итерсе ашық тұр. Ешкі үйге кіріп лақтарын шақырды. Аман қалған лақ қарсы шығып, болған жайды айтып береді. Ешкі мен лағы үйдің артындағы терекке қараса, қасқыр көгалда, ағаш көлеңкесінде шалқасынан түсіп қорылдап жатыр екен.
Ешкі қасқырды оятады. Қасқыр, қасқыр тұршы, маған балаларымды берші дейді. Қасқыр бермеймін деп жауап қайтарады. Ешкі қасқырға мен сенің айтқан тілегіңді орындаймын дейді. Қасқыр келіседі де, айтады егерде кім көп саңырауқұлақ жинайды сол жеңімпаз болады. Ешкі мен қасқыр саңырауқұлақ тереді де, санауға кіріседі. Қасқыр 12345 менде бесеу, ал енді сен сана. Ешкі 1234567 алақай мен көп жинадым мен жеңдім. Қасқыр жеңілгенін мойындап лақтарын береді. Ешкі лақтарын алып, тату – тәтті өмір сүреді.


Қорытынды.

- Балалар, қасқырдың берген тапсырмасын орындап ешкіге көп көмегімізді тигіздік. Ешкі тәрізді тағы көмек сұраған адамдар болса көмек көрсетеміз бе?
-Иә, міне бүгінгі сабағымызда қасқырдың тапсырмасын орындадық.Тапсырма қиын болды ма?

























мектепалды даярлық сыныбында өткізілген

іс - шараның өзіндік талдау


іс – шараның мектепалды даярлық сыныбында өтті.

Тізім бойынша 9 оқушы, сабақта қатысқаны 9 оқушы.

тақырыбы: «Қасқыр мен жеті лақ»

Сақтың мақсатына жету үшін, оқушылардың алдарына осындай

міндеттер қойылды:

  1. Оқушыларды ертегі мазмұнын дұрыс, түсініп оқуға үйрету.
    2. Ақыл – ой, шығармашылық қабілетін, сөздік қорын, сөз байлығын молайту, есте сақтау қабілетін дамыту.
    3. Адалдыққа, батырлыққа, байқампаздыққа, жан – жақты болуға, мейірімді, қайырымды болуға тәрбиелеу.

Білімділігі: Оқушылардың өткен тақырып бойынша білімдерін жүйелеу,тиянақтау.
Дамытушылығы: Ойлау қабілеттерін дамыта отырып,ауызша,жазбаша есептеу дағдыларын жетілдіру,сөздік қорларын молайту,мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру,сөйлеу мәдениетін дамыту.
Тәрбиелігі: Өз білімдерін пайдалана білуге,іздемпаздыққа,еңбек етуге тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі : қасқыр,ешкі және жеті лақ суретті.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Қорытынды


Сабақ сахналық көрініс арқылы өтті. Онда балалар ертегіні мәнерлеп, дауыс ырғағын келтіре отырып сөйлеу, рольге бөліп ойнау, баланың шығармашылық қабілеттерін анықтау керек. Сабаққа қатысу барысында оқушылар белсенділік танытты. Сабаққа оқушылардың барлығы белсене қатысы.

Сабақты қорытындылау барысында:

- Балалар, бүгін біз қандай ертегімен таныстық?

- деген сауалға тиімді, күткен жауабымды алдым. Сабақ өту барысында уақыт тиімді ойлағандай пайдаланылды. Оқушылардың сабаққа қатысқан белсенділіктеріне қарай сабақ мақсатына жетті деп ойламаймын.







Қазан жалпы орта білім беретін мектеп







мектепалды даярлық сыныбында

өткізілген іс - шараның

жоспары




Тақырыбы: «Қасқыр мен жеті лақ»



Өткізген: Бастауыш мұғалімі

Кайдарова Самал Амангелдіқызы









2014 - 2015 оқу жылы













Қазан жалпы орта білім беретін мектеп























Мектепалды даярлық сыныбында

өткізілген іс - шараның жоспары

Тақырыбы: «Жеті лақ»
 


Өткізген тәрбиеші: С. А.Кайдарова














  

                                                                                                                                           

         

2014 - 2015 оқу жылы







Сайыстың талдауы


2014 жылдың 7 сәуірінде география пәнінен 9-10 сыныптар арасында «Географиялық брейн-ринг» атты сайыс өткізілді.

Мақсаты: оқушылардың география пәнінен алған білімдерін тексеру болды. Іс-шара кіріспе сөзден басталды. Интербелсенді тақтада презентация қосылып тұрды. Сайыс 6 кезеңнен тұрды. «Қызықты сөздер» деп аталған 1-кезеңнін мақсаты-оқушылардың географиялық ұғымдарды қаншалықты білетіндіктерін тексеру. «Тұжырымдамалар» деп аталған 2-кезеңде оқушылардың географиялық жан-жақтылығы мен жылдам ойлау қабілеттерін тексеру көзделді. 3-кезеңде «Меннен сұрақ-сізден жауап» оқушылардың қисынды ойлау қабілеттерін байқау көзделді. «Карта оқиық» 4 –кезеңде оқушылардың картаны білу деңгейін тексеру мақсат етіп алынды. 5-кезең «Географиялық әліппе» оқушылардың географиялық сөздік қорларын тексеруге арналды. «Кім зерек» 6-кезеңнің мақсаты оқушылардың бейнелі-логикалық ойлау дәрежесін тексеру болды.

Жалпы сайыс көздеген мақсатына жетті. Оқушылар сайысқа белсене қатысты, сұрақтарға барынша дұрыс жауап беруге тырысты, бірақ 6-7-сыныптың тақырыптарын ұмытып қалған, сондықтан сұрақтарға қате жауап бергендері де болды.

мектепалды даярлық сыныбында өткізілген






























іс - шараның өзіндік талдау

2014 жылдың 14 сәуірінде мектепалды даярлық сыныбында «Жеті лақ» атты іс – шара өтті.

Тізім бойынша 11 оқушы, сабақта қатысқаны 10 оқушы.

Сақтың мақсатына жету үшін, оқушылардың алдарына осындай

міндеттер қойылды:

  1. Оқушыларды ертегі мазмұнын дұрыс, түсініп оқуға үйрету.
    2. Ақыл – ой, шығармашылық қабілетін, сөздік қорын, сөз байлығын молайту, есте сақтау қабілетін дамыту.
    3. Адалдыққа, батырлыққа, байқампаздыққа, жан – жақты болуға, мейірімді, қайырымды болуға тәрбиелеу.
    Іс-шара шаттық шеңберімен басталды.

Сабақтың көрнекілігі : қасқыр,ешкі және жеті лақ суретті.

Сабақ сахналық көрініс арқылы өтті. Онда балалар ертегіні мәнерлеп, дауыс ырғағын келтіре отырып сөйлеу, рольге бөліп ойнау, баланың шығармашылық қабілеттерін анықтау керек. Сабаққа қатысу барысында оқушылар белсенділік танытты. Сабаққа оқушылардың барлығы белсене қатысы.

Сабақты қорытындылау барысында:

- Балалар, бүгін біз қандай ертегімен таныстық?

- деген сауалға тиімді, күткен жауабымды алдым. Сабақ өту барысында уақыт тиімді ойлағандай пайдаланылды. Оқушылардың сабаққа қатысқан белсенділіктеріне қарай сабақ мақсатына жетті деп ойламаймын.

























Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Весенне-летний фестиваль знаний 2024»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее