«Зимний фестиваль знаний 2025»

«Жас алаш» жастар газеті ашық сабақ 9 сынып

"Жас алаш" жастар газеті ашық сабақ

Олимпиады: География 5 - 11 классы

Содержимое разработки

Қысқа мерзімді жоспар таныстырылымы

Сабақ: қазақ тілі мен әдебиеті

Мектеп: «4 жалпы білім беретін орта мектеп» КММ

Сабақтың тақырыбы: «Жас алаш» жастар газеті.

Мұғалімнің аты-жөні: Раскильдинова Индира Нуржановна

Сынып: 9-сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

9.3.5.Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерден қорытынды жасау, өз көзқарасын білдіру;

9.4.4. Тақырып бойынша түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады: қосымша ақпарат көздерін қолданып, мәліметтер іріктеп алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: алынған мәліметтерді жинақтап, қорытынды жасай алады.

Оқушылардың кейбірі орындай алады: дереккөздеріне сілтеме көрсете отырып, тақырып төңірегінде өз көзқарасын білдіре алады.

Жетістік критерийлері

Қосымша ақпарат көздерінен мәлімет іріктеп алады.

Мәліметтерді жинақтап, қорытынды жасайды.

Тақырып төңірегінде өз көзқарасын білдіреді.

Тілдік мақсат:


Оқушылар орындай алады:

  • Мәліметтерді іріктейді;

  • қорытынды жасайды;

  • өз көзқарасын білдіреді.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Үгіттеу, әзіл, жаңашыл басылым, «аманатқа қиянат жүрмейді».

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Өз бағытын үгіттеу, әзіл әңгімелер, «Алтын жұлдыз» номинациясы

Талқылауға арналған сұрақ:

Газетте қандай тақырыпта мақалалар жарияланады?

Құндылыққа баулу:

«Мәңгілік ел» - тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы екендігін білу.

Пәнаралықбайланыс:

Тарих, Адам.Қоғам.Құқық.

Алдыңғы оқу:

Ақпарат құралдарының түрлерін біледі.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

ресурстар

Сабақтың басы


5 минут

«Көршіме тілек» тренингі. Мақсаты: жағымды психологиялық ахуал орнату.


«Пазл» ойыны арқылы 3 топқа бөлу.



Ребус арқылы сабақ тақырыбын ашу:

,,, ,,, ,,


  • «Жас алаш» газеті жайлы не білесіңдер?

  • Газетте қандай тақырыпта мақалалар жарияланады?



«Жас алаш» газетінің суретінен пазлдар





ребус


Сабақтың ортасы




8 минут
















10 минут























12 минут

«Сөзмаржан» әдісі арқылы сөздік жұмысын жүргізу.


1-тапсырма. «Сурет галереясы» әдісі арқылы сөйлемдер жазыңдар. Ж/Ж

Сынып қабырғаларына «Жас алаш» газетінен әртүрлі ақпарат ілінеді. Оқушылар дәптерлеріне әр ақпараттан негізгі ойды іріктеп жазып алуы керек.


Дескриптор:

  • қосымша ақпараттарды мұқият оқып, танысады;

  • мәліметтерді іріктейді;

  • негізгі ойды дәптерге жазады.


Қ/Б «Қызық.Қиын.Құнды» әдісі арқылы оқушылар өз ойларын ортаға салады.


2-тапсырма. Мәтін бойынша фишбоун жасаңдар. «Графикалық органайзер» әдісі. Т/Ж


Саралаутәсілдері:

БО: сызба жасайды, мәтіннен тірек сөздер жазады;

ОК: мәліметтерді іріктеп алады, сызбаны толтырады;

КО: сызбаның таныстырылымын жасайды.


Қ/Б «Жақсарту жөніндегі нұсқаулық» әдісіоқушылар сыныптастарының жұмысын бағалаған кезде түсініктемелерді сұрай отырып, өз ұсынысын, нұсқасын (мысалы, ұйғарым, ескерту, т.б.) ұсынады.


3-тапсырма.«Әдеби редакциялау» әдісі арқылы «Жас алаш» газетінің ұстанымын сарапшы ретінде редакциялаңдар. Ж/Ж

Ү

«Жас алаш» - оқиға:

  • «әлдекімдерге қолайсыздық тудырады екен!»-деп, болып жатқан оқиғаны елден жасырып қалуға болмайды;

  • оқиғаның жай-жапсары, себеп-салдары бүркеленбей талданады.

лгі:1-жұп












« Жас алаш» - тек шындықты айтатын газет. Газетте болған оқиға шынайы жазылады. Талдау жүргізіледі.


Қ/Б «Үш пікір» тәсілі. Жасалған жұмыс төңірегінде әр оқушының 3 пікір айтуына мүмкіндігі бар. Ол үшін қолдарына 3 таяқша беріледі. Пікірлерін айтқан сайын қолдағы затты ортадағы қорапқа салады.


Жетістік критерийлері:

Дескрипторлар:

Қосымша ақпарат көздерінен мәлімет іріктеп алады.








Мәліметтерді жинақтап, қорытынды жасайды.








Тақырып төңірегінде өз көзқарасын білдіреді.

-қосымшаақпараттарды мұқият оқып, танысады;

-мәліметтерді іріктейді;

-негізгі ойды дәптерге жазады;



-мәтінді мұқият оқиды;

-тірек сөздерді теріп алады;

-сызбаны толтырады;

-жұмысты топтп қорғайды;



-газет ұстанымынмен танысады;

-ойды талқылайды;

-өз көзқарасын айтады;

-берілген ақпаратты редакциялайды;

-өңделген жұмысты қорғайды.






А3 флипчарттарында жазылған ақпараттар













Қазақ тілі мен әдебиеті, 9-сынып, «Көкжиек» баспасы, 137бет.


А3, маркерлер,

Стикерлер
















Қазақ тілі мен әдебиеті, 9-сынып, «Көкжиек» баспасы, 139бет

















таяқшалар, қорапша

Сабақ соңы


5 минут

«Төрт сөйлем» тәсілі арқылы сабаққа кері байланыс.Жеке жұмыс.

Пікір. Сабақ бойынша өз пікіріңді бір сөйлеммен жаз.

Дәлел. Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде.

Мысал. Пікіріңді өмірмен байланыстырып, мысал келтір.

Қорытынды. Сабақ бойынша қорытынды жаз.


Рефлексия

Сөйлемдерді толықтыр:

Бүгін мен .....білдім.

Мен .... екендігін түсіндім.

Мен енді .... жасай аламын.



Саралау – Сіз қосымша көмек беруді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалауды – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақ мақсаттары, мұғалімнің қолдау көрсетуі, 2-тапсырмада «Жұмыс бойынша» әр деңгейлі балаға саралау жүргізілді.

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды. Сабақ жақсы деңгейде өтті. Жоспарланған саралау жақсы іске асты.Тапсырмалар сәйкес болды.

Уақытты тиімді пайдаландым.

Оқушылардың алған білімі мен түсінгенін келесі қалыптастырушы бағалаулар арқылы тексердім: «Қызық.Қиын.Құнды», «Үш пікір», «Жақсарту жөніндегі нұсқаулық», «Төрт сөйлем» әдіс-тәсілдері.


Сабақта оқушылардың бір-бірімен қарым-қатынас ортасын қалыптастыруда топтық, жұптық жұмыс түрлерін өткізіп, «Сурет галереясы», «Фишбоун», «Бірге ойлаймыз», «Төрт сөйлем» әдіс-тәсілдері арқылы түрлендірдім.

Қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

  1. Тапсырманы графикалық органайзер арқылы орындау.

  2. Оқушылардың қалыптастырушы бағалау кезіндегі өз ойын еркін жеткізуі.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді?

  1. Сабақта қосымша АКТ құралдарын қолдану.

  2. Қосымша сабақтан тыс газет-журнал баспасына экскурсия жасау.

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

  1. Ақпарат құралдарынан қызықты мәліметтер көбірек алу.

  2. Тапсырмаларды орындау барысында сауаттылыққа назар аудару.




Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Зимний фестиваль знаний 2025»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее