Урок по английскому языку в среднем звене
по теме «Funny Halloween»
Цель: развитие интереса обучающихся к изучению иностранного языка.
Задачи:
Развивать речевые навыки учащихся по данной теме.
Расширить страноведческие знания о наиболее популярных праздниках Великобритании и США.
Создать возможность для проявления индивидуальных творческих способностей учащихся.
Формировать положительную мотивацию учения, готовности воспринимать культуру другого народа.
Необходимое оборудование и материалы:
Мультимедийный проектор, компьютер, операционная среда POWER POINT , презентация, видеоурок, карточки с заданиями.
Ход мероприятия:
T: Dear friends, welcome to our Party! Today you have an unusual Watch the video and define the theme of our lesson.
Видео
Today we are going to talk about one of the most popular holidays in the English –speaking countries.
Look at the symbol and help me to name the holiday. What is it? What holiday does it symbolize?
Зрители: Halloween.
- You are right. It’s Halloween.
- OK, let's start
T: What do you want to learn at our lesson?
P: I want to learn about Halloween, sing songs, play games, have fun.
T: We are going to learn about Halloween celebration in America.
T: Let’s have a funny travelling to America to celebrate Halloween but we must tell the magic words to get there.
One of the most interesting and exciting moments of Halloween parties is telling spooky stories by candle light in the dark room. Let’s listen to some of them
Halloween
(Хэллоуин)
by Myra Cohen Livingston
Green cats eyes (Зеленые кошачьи глаза)
in midnight gloom (в полуночном мраке)
fly with the witch (летят с ведьмой)
on her ragged broom (на потрепанной метле)
over dark hills where (над темными холмами где)
bonfires loom (костры маячат)
T: Halloween is one of the loveliest holidays in America. Our pupils have made reports about it.
The sky is black, the moon is white.
Do you know tonight’s the night
When witches fly above the street
And boys and girls say” Trick or treat”.
T: Well friends, what other Halloween chants do you know?
Halloween, Halloween, magic night
We are glad and very bright
We all dance and sing and recite
Welcome, Welcome , Halloween night!
Halloween is coming. What will you be?
I’ll be a pirate on the deep blue sea.
T: OK, now let’s listen to the story of Halloween (ученики рассказывают историю праздника).
1 In America and Britain people have a special holiday on the night of the October, 31st. It’s Halloween, a night of magic, when ghosts and witches come out!
2 Children like this holiday very much. They decorate their houses and schools with pictures of black cats, bats, goblins and witches.
3 They make lamps from pumpkins, dress up in scary costumes and have noisy parties.
Kids like to play “Trick or Treat" on Halloween night. They dress up as ghosts and witches, go to people’s houses and say “Trick or Treat”. The people must give them a “treat” (sweets or cookies). If they don’t, the kids play a trick on them!
T: Children like to play special games on Halloween. One of them is « Trick or Treat». They dress up as ghosts and witches, go to people’s houses and say «Trick or Treat”. People must give them a Treat (sweets or cookies); if they don’t, the kids play a trick on them.
T: Answer the questions:
-When is Halloween celebrated?
- How do people decorate their houses?
- What costumes do they wear?
- What do they do?
- What are the symbols of Halloween?
Конкурсы:
Разминка:
1. Как ещё называют Halloween? (Ночь злой тыквы, Ночь лесных духов, Ночь плавающих яблок, Ночь волшебства)
2. Один из символов праздника – это… (выдолбленная дыня, выдолбленная тыква, выдолбленный арбуз, выдолбленный кабачок)
3. Считалось, что души умерших вселялись в … (растения, животных, птиц, рыб)
4. Как в этот день защититься от нечистой силы? (ходить с включённым фонариком, плевать через левое плечо, шептать заклинания, рядиться в маски)
5. В этот день не принято … (обижаться, ругаться, смеяться, плакать)
6. В эту ночь девушки гадали. Что было плохим предзнаменованием? (разлитая вода, разбитое стекло, упавший подсвечник, упавший стул)
7. Интересно празднуют Halloween в Мексике. В домах сооружают семейные алтари с фотографиями почивших, украшают их цветами и «балуют» умерших … (шампанским и ананасами, пивом и шоколадками, лимонадом и орешками, текилой и лимонами)
8. В Halloween дети стучатся в дома и кричат: “Treat or trick!” (Угощай или пожалеешь!). Хозяева, услышав эту фразу, должны дать ребёнку …(сладости, деньги, одежду, макулатуру).
Отгадай слово
Разгадай криптограмму
Составь слово из букв
Сосчитай призраков
Разгадай кроссворд
Составь рецепт фонаря по порядку
Заключительная часть. Анализ деятельности. Рефлексия.
T: Why do people like Halloween?
Did you like our lesson?
Did you have fun?
Вы получили удовольствие от урока?
What have you learned at our lesson?
What did you like most of all?
Что нового вы сегодня узнали на уроке?
Какой этап урока для вас был интересным?
Как ты оцениваешь работу своей группы?
Мне было интересно, потому что…
Что для тебя было трудным? Почему?
Что тебе запомнилось и понравилось больше всего? Почему?
Достигли ли вы результата?
T: Our lesson is over, I’m glad you liked our lesson. I wish you good luck and Happy Halloween!