UNIT III: Can People Do Without You?
ТЕМА УРОКА: Why are these day important?
ЦЕЛИ УРОКА:
1.Введение нового грамматического времени « Форма глагола с окончанием –ing»
2.Развивать навыки чтения и аудирования.
3.Введение новой лексики по данной тематике.
ТИП УРОКА: Индивидуальная, групповая.
ОБОРУДОВАНИЕ: Тексты для работы в группах.
ХОД УРОКА.
I. Организационный момент.
:Good morning, dear students!. I’m glad to see you. Let’s begin our lesson. Sit down, please!
(Рапорт дежурного).
Who is on duty today?
What date is it today?
What day is it today?
Who is absent today? What’s the weather like today?
- What season is it today?
- How many lessons do you have today?
- I had five lessons.
- How many lessons will you have tomorrow?
II. Сообщение темы и целей урока.
Today we speak about Adverbs of manner.
III. Говорение.
1. Did you go to school when you were on holidays?
2. Did you do you homework when you were on holidays?
3. Did you have to get up early in the morning?
4. Did you spend a lot of time at your computer?
5. Did you read an interesting book when you were on holidays?
6. Did you go to the cinema when you were free from school?
7. Did you watch new films with your family when you were on holidays?
8. Did you go out with your friends at that time?
9. Did you go to bed late or early?
10. Did you visit your grandparents when you were on holidays?
IV. Грамматика.
« Форма глагола с окончанием –ing»
Таблица стр 202.
Наречия образа действия в английском языке (adverbs of manner)
Наречия образа действия в английском языке (adverbs of manner) отвечают на вопрос "как?" и говорят о том, каким образом что-то происходит. Примеры наречий образа действия (выделены жирным шрифтом):
He swims fast. How does he swim? - fast.
Он плавает быстро. Как он плавает? - Быстро.
She sings beautifully. How does she sing? - beautifully.
Она поёт прекрасно. Как она поёт? - Прекрасно.
I opened the door wide. How did I open the door? - wide.
Я широко открыл дверь. Как я открыл дверь? - Широко.
V.Навыки письма .
Упр 2 стр 51
He _____ (finish) training.
She _____ (score) twenty points in the match.
We _____ (watch) all the Champions League matches this season.
That's amazing! She _____ (run) fifteen kilometers this morning!
She _____ (buy) some really nice rollerblades!
Oh, no! I _____ (lose) my money!
Предлог | Лексическое | Пример | Перевод | |
on | время | в (в днях и датах) | We will visit Donald onFriday. | Мы навестим Дональда впятницу. |
место | на | The TV remote control is onthe sofa. | Пульт от телевизора лежитна диване. | |
о какой-либо тематике | о, об | I like magazines onfishing. | Я люблю журналыо рыбалке. | |
in | время | в (в месяцах и годах); через(через определенный промежуток времени) | Dorothy was born in June. | Дороти родилась виюне. |
The examination will start inthree hours. | Экзамен начнётсячерез три часа. | |||
место | в | Mr. Milton is not in the office at the monent. | На данный момент Мистер Милтон не вофисе. | |
to | направление | в, на; к (куда?) | They are goingto the theatre. | Они идут в театр. |
Philip is walking towork. | Филипп идёт наработу. | |||
She is comingto his car. | Она подходит ксвоей машине. | |||
дательный падеж в русском языке (кому?, чему?) | без перевода | Give this pento me. | Дай эту ручку (кому?) мне. | |
for | время | в течение | Nicole has been learning Spanish fortwo years. | Николь учит испанский язык в течение двух лет. |
направление | в; на/без перевода | The train leftfor London one hour ago. | Поезд уехал вЛондон час назад. | |
My son has gone for a walk. | Мой сын ушёл напрогулку/(куда?) гулять. | |||
дательный падеж в русском языке (кому?, чему?) | для/без перевода | I have bought a gift for my girlfriend. | Я купил подарокдля своей девушки/(кому? ) своей девушке. | |
by | место | у/рядом (с)/возле/около | Joseph stood for a while bythe door and knocked. | Джозеф постоял некоторое |
творительный падеж в русском языке (кем?, чем?) | без перевода; на/без перевода | Recently I have read a bookthat is was written by a very famous writer. | Недавно я прочёл книгу, написанную очень известным писателем. | |
Her mother prefers travelling bycar. | Её мать предпочитает путешествовать наавтомобиле/(как?) автомобилем. |
VI .Подведение итогов урока. Домашнее задание.
You have done a lot today. Your answers were up to the mark (Выставление оценок).