«Осенний фестиваль знаний 2024»

Уақытты анықтау не үшін қажет?

Уақыттың маңызын түсіну;уақытты анықтауға үйрету,уақытты өлшеу құралдарын анықтау.

Олимпиады: Литературное чтение 1 - 4 классы

Содержимое разработки


Қысқа мерзімді жоспар


Пән: жаратылыстану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Уақытты анықтау не үшін қажет?



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары,үдерістері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру

1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;

1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру

Ойлау деңгейлері

Білу,түсіну,қолдану/ҚБ/

Сабақтың мақсаты:

  • Барлық оқушылар: уақыттың маңызын түсіну;

  • Оқушылардың басым бөлігі: уақытты өлшеу құралдарын анықтау;

  • Кейбір оқушылар: көрсетілген тәжірибені түсіндіру.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар пікірлерін шынайы өмірмен байланыстара алады.

Бұл әр топқа тірек сөздер жазылған үлестірмелі қимақағаздар таратылады. Оқушылар олардан тірек сөздер құрастырып, айта алады. Деңгейлеп оқыту мақсатында кейбір оқушыларға осы сөздермен сөйлем құрастырту.

Берілетін сөздер тізбегі:Сағат,су,құм,уақыт,өмір,жұмыс,бару,тұру,сабақ,мектеп,оқу,жас,ежелгі,тау,ғасыр.

Құндылықтарды дарыту


Оқушылардың бойында өмірге деген қызығушылықтары оянып, уақытты үнемді пайдалану керек екенін түсініп, сағатты тануға ынталанады.


Пәнаралық байланыстар

Математика

Астанадан-Бурабайға саяхат,Гүлдің өсу уақыты,Ойлан!,Уақыт қозғалысы тапсырмаларында уақытты өлшейді,есептейді,ойланады.


АКТ қолдану дағдылары

Презентация, I.mektep kz. Ресурстарын қолдану,сергіту сәті бейнероликпен.

Бастапқы білім


Оқушылар сағатты таниды және оның не үшін қажет екенін біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


Шаттық шеңбері

Табиғат — біздің анамыз,

Табиғатқа баламыз.

Табиғатты қорғайтын,

Біз әдепті баламыз.

Жер байлығы көп екен,

 Меңгеруді қалайды.

 Осының бәрін меңгертер,

 Дүниетану сабағы.

«Мозайка»әдісі

1-топ:Құмсағат

2-топ:Қолсағат

3-топ:Сусағат



Топ ережесін еске салу


«Шеколад коктейлі »әдісі

Жұппен жұмыс

Жұмбақ

Бұрасаң тетігін,
Соғады жүрегі,
Өлшемін түн мен күн,
Әркім-ақ біледі.(Сағат)

Слайд№1









Слайд№2

Топтасу

«Мозайка»

әдісімен



«Шеколад коктейлі» әдісі

Диалогтық әдіс

Сұрақ-жауап




Сабақтың ортасы

Жаңа сабақтың тақырыбы: Уақытты анықтау не үшін қажет?

*Уақыт дегенді қалай түсінесіңдер? Бұл туралы не айтуға болады?

Тілдік құзыреттілікті дамыту


Т:Әр топқа тірек сөздер жазылған үлестірмелі қимақағаздар таратылады. Оқушылар олардан тірек сөздер құрастырып, айта алады. Деңгейлеп оқыту мақсатында кейбір оқушыларға осы сөздермен сөйлем құрастырту.

Берілетін сөздер тізбегі:Сағат,су,құм,уақыт,өмір,жұмыс,бару,тұру,сабақ,мектеп,оқу,жас,ежелгі,тау,ғасыр.

М:Дескриптор арқылы бағалау

Зерттейік.

ОТ: Саяхат. Негеш пен Эврика саяхатқа шығуға жиналды.

  • Кім саяхатқа шығып көрді?

  • Саяхаттан алған әсерлерін қандай?

  • Басқа елдерге саяхаттап баруға, қонақүйлерге, қонақжайларға тоқтауға болады . Сонымен қатар табиғатқа шығуға, орманға баруға, шатырларда демалуға болады.

  • Оқулықпен жұмыс

Негеш пен Эврика қалай демалмақшы ?


— Сапаржайдағы карта мен жазуға қараңдар. Біздің кейіпкерлеріміз қай жерден қайда барады? (Астанадан — Бурабайға.)



— Балалар бірден Бурабайға жете ала ма? Неге?


— Олар қандай көлікпен жетеді?

— Ол қанша уақыт алады?

— Сендерге кейде уақыт “жүйрік” болып көріне ме?


— Ал кейде өте баяу жылжитындай болып көрінді ме?

  • Қандай жағдайда? Айтып беріңдер.

  • Дескриптор арқылы бағалау


ОТ,Ж:«Ойлан,жұптас,ақылдас»әдісі

-Гүлдің өсуіне қанша уақыт қажет?

- “Бірінші суретте не бейнеленген? (Тұқым.) Екіншіде? (Өскін.)

-Өскін қайдан пайда болды? (Тұқымнан.)

- Үшінші суретте не бейнеленген? (Өсімдік гүл жарды.)

-Сендер қалай ойлайсыңдар, бірінші сурет пен үшінші сурет арасында қанша уақыт өтті? (Бір айға жуық.)

-Уақытты тоқтатып қоюға бола ма? (Жоқ.)

-“Егер уақыт тоқтап қалса, онда...” — ....(өз ойын айтқызу)



Сағаттың түрлері.


— Сендер сағат дегеннің не екенін білесіңдер ме?


— Оларды қай жерден көруге болады? (Сапаржайда, мектепте, емханада, үйде, мұражайда және т.б.)


— Сағаттар қандай болады?

Сергіту сәті

Ойлан!


-“Сағаттың неше болғанын білу бізге не үшін керек?”



Зерттейік. Осы зерттеуді холда жасаймыз. Сыныпты топқа бөліңіз

-“Осы уақытты құмсағаттың көмегімен өлшеуге бола ма?”


-Оқушылардан қай сағат бәрінен де нақты болды?



Оқулықпен жұмыс

Уақыт қозғалысы.


— Жағдайлардың әрқайсысында қанша уақыт өтті? Неге?


— Сәби бір минуттан кейін оқушы болуы мүмкін бе?


— Бала төсектен бір жылдан кейін тұруы мүмкін бе?


ТЖ:

1-топ: Картоннан сағат жасау Циферблатты кесіп алып, оны әсемдеп, сандарды жазулары керек. Сағат тілін бөлек қиып алып, оны ортасына сымтемірден жасалған білік арқылы бекіту. Сынып оқушылары өздерінің үйірме уақыты мен күн тәртібіндегі уақытты көрсету керек.

«Смайлик»әдісі арқылы топтық бағалау

2-топ: Құмасағат арқылы өздерінің оқу шапшаңдықтарын тексеру,жазу.(Топ басшысы жазып отырады)

«Доллар»әдісі арқылы бағалау

3-топ: Электронды сағат арқылы белгілі уақытта неше шар үрлегенін тексереді.(Шапшаңдықтарын және өкпе тыныстарын тексеру,байқау)

« Бағдаршам»әдісі арқылы топтық бағалау

ҚБ:

Ө: Оқушылар уақытты анықтайтын құралдар мен құрылғыларды біледі.


Кеш — ерте. Оқушыларға суреттерді қарайды.

-“Ағаш бас кезінде қандай болды? Содан кейін қандай болды?

-Ол бірден үлкен болып өсті ме? Қалай өсті?

Ағаштар қанша жыл тіршілік­ ететіні туралы мәліметті ұсыну. Оқушылар суреттерді дұрыс ретімен орналастырып, нөмірлеп, бояйды.

Дескриптор арқылы өзін-өзі бағалау


Диалогтық әдіс


















Зерттеушілік әдіс

Жалпыға бірдей тапсырма









Электронды оқулық

https://imektep.kz/

Ғылыми мағлұмат беру

Жұппен жұмыс





















Топтық жұмыс

Топтық жұмыс

Зерттеу

Сергіту сәті

(бейнеролик)







Топтық бағалау

Талдау-жинақтау

Зерттеушілік әңгіме

Сарамандық жұмыс

Жеке жұмыс

Сабақтың соңы

«Нысана » әдісі

Өзін-өзі бағалау

Өзіңді бағала

Критерий


Критерийлер

А

Уақыт туралы ,мәтіннің мазмұнын біледі,түсінгенін айта алады.

В

Мәтіннің негізгі идеясын ашады,мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.

С

Сағат түрлерін ажырата алады, қай жерде пайдалануға болатынын біледі.

Сабақтың табыс критерийі

Оқушының аты-жөні:

Критерий

Балл

1

Мен бүгін мәтін мазмұнын түсіндім

1

2

Мазмұнын өз ойымша айта алдым

1

3

Уаықтты немен өлшеуге болатынын білемін

1

4

Тақырыптың негізгі идеясын аша алдым

1

5

Сұрақтарға жауап бердім

1

6

Құм сағатты басқалардан ажырата алдым

2

7

Уақытты тоқтатуға және босқа өткізуге болмайтыны туралы ұғындым.

2

9-10 ұпай«Өте жақсы!»

8-6ұпай «Жарайсың!»

5ұпай«Жақсы!» Рефлексия

Кері байланыс

Рефлексия

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Оқушыларға жеке тапсырмалар,сыни ойланта алатын сұрақтар қоюға дағдыландыру мақсатында түрткі болуға итермелеу,дарынды оқушалырға өз бетінше ізденіп энцеклопедилардан қосымша мәліметтер алып,альбом жасау.




Сабақ бойынша рефлексия



















Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Осенний фестиваль знаний 2024»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее