План урока с использованием сказки для развития фонетических навыков во 2 классе
Тема: Practice English sounds
Цель: 1) Образовательная - помочь ученикам освоить правильное произношение английских звуков в ненавязчивой, игровой форме.
2) Развивающая - развить умение правильно произносить звуки, следить за сюжетом и умение логически выстроить ход событий.
3) Воспитывающая - в ходе разыгрывания сказки, воспитать раскованность и умение работать коллективно.
Оборудование: Картинки с изображением эпизода сказки, сказка на печатном носители, доска, тетради, ручки, элементы костюма - бумажные ободки на голову с именами героев.
План урока:
Организационный момент (3минуты)
Проверка домашнего задания и повторения лексики, которая понадобится для настоящего урока (10 минут)
Постановка цели перед учащимися, снабжение необходимой информацией (7 минут)
Чтение сказки детьми по цепочке (7минут)
Устная тренировка произнесения звуков, хором (3 минуты)
Проверка понимания сюжета (3 минуты)
Разыгрывание эпизода сказки по ролям (7 минут)
Подведение итогов урока, обсуждение домашнего задания (5 минут)
Ход работы
1. Организационный момент
а) Учитель приветствует учащихся:
Good morning, boys and girls! Take your seats. Im very glad to see you today.
б) Учитель задает учащимся некоторые организационные вопросы (цель: развитие навыка устной речи, формирование дисциплины в классе):
What is the date today?is absent today?is the weather like today?
2. Проверка домашнего задания и повторение лексики.
Учитель предлагает ученикам проверить домашнее задание.
Now, pupils, its time to check your homework. What was your home task?
Учитель заканчивает проверку домашнего задания, выполненного учащимися, благодарит их за работу и предлагает выполнить упражнение, ранее подготовленное на доске:
Now, pupils, who remember the main theme of our previous lessons? Right youre.was theme Body and we learnt names of parts of our body. Lets do an exercise that will help us to remember new words that we have learnt.
Учитель вызывает к доске учащихся, где предварительно приготовлено задание. После того, как учащиеся закончат вспоминать слова, учитель переходит к следующей части урока.
3. Постановка цели
Учитель сообщает ученикам, какая цель их сегодняшнего урока и в какой форме будет проходить приобретение новых навыков.
Today I want you to practice some English sounds. Good pronunciation is very important, so we will improve it with one fairy-tale. I will give you this tale on the papers and you have to read it one by one. One person - one sentence. Try to put attention on the English sounds pronunciation.
4. Чтение сказки по цепочке.
Дети читают сказку, произнося английские звуки. Учитель поправляет их ошибки и хвалит за правильное произношение. Параллельно учитель просит детей запоминать сюжет сказки.
Устная тренировка произнесения звуков, хором.
Учитель просит детей произнести хором только английские звуки, которые были использованы в сказке. Это помогает детям лучше запомнить эти звуки на слух.
Thats good! Now lets repeat all sounds from this text all together. One, two, three…lets go!
Проверка понимания сюжета.
Учитель развешивает на доске картинки - иллюстрации к сказке. Картинки расположены в неверном порядке и задача учеников дать картинкам правильные номера, по мере того, как они появлялись в сказке.
Now I want to check how you remember the order of events. Please, put these pictures in the right order.
Разыгрывание сказки по ролям.
Учитель выбирает нескольких учеников, для того, чтобы они разыграли предложенную сказку по ролям. Он раздает им ободки с именами героев, дети одевают их на голову. По ходу разыгрывания сказки, при произнесении английских звуков весь класс хором помогает героям их произносить.
Подведение итогов, обсуждение домашнего задания.
Учитель подводит итоги урока, суммирует то, чему дети научились, и раздает домашнее задание - написать продолжение сказки в 4-5 предложениях.
So, our lesson was funny, I think. We learnt to pronounce a lot of different sounds and it will very helpful in our further work. So, your home task is to write a short sequel just in 4-5 sentences. See you next time, goodbye!
ПРИЛОЖЕНИЕ
The TONGUE by the name [ j ], lives in a comfortable warm house, in the mouth of his master. The house has two walls ( cheeks), floor and ceiling.The tongue loves the heat, so he's in the house two doors: the outer lips, inner teeth.
The tongue sleeping on the floor, where it is more convenient, and at the tip of the tongue, have a favorite place on the ceiling, on the hill, just behind the upper teeth. The tongue likes to play different sounds:-[ d ], [ t ], [ n ], [ l ], [ s ],[ z ]. So the tongue living happily,does not go out, afraid of the cold.night he played the bad weather, strong wind blew [ u:], rustled the trees and the rain. The tongue woke up and listened to the sounds outside. First he heard the hooting owl on the tree [ u ]how close ran snorting hedgehog[ f ], [ v ]. A bird kept saying to [ ?: ].in the distance, bellowing cow [ m ], growled the dog [ r ] and please shut up geese [ g ].the window tab, angrily talking, hurried into the shelter two beetle [ ? ], [ C ].tongue asleep, and quietly breathed [ h ].his sleep he heard the pounding rain on the roof [ p ].in the morning from the storm and had not a trace. It was Sunny, singing birds, the sound of flies [ð] the Tongue woke up, stretched like a cat [?-?-? ]., and he wanted to go for a walk.opened the outer door and first stuck just the tip, and then, emboldened,ran out of the house and ran to the pond. The tongue chuckled and began to throw into the pond pebbles [ b ], and then decided to swim.water was very cold, but the tongue I forgot about it and sat in the pond for a long time, until he froze [? ? ?].He returned to his house, tip jumped on his favorite spot on the ceiling, but even there he continued to tremble slightly. In the rush of tongue forgot to close the door, and she clapped [ w ]. The tongue it quickly closed, and went to bed under the blanket.to latch to protect yourself from cold. He has a good neck, started coughing [ k ], temperature rose, and he sneezed several times [t ]tongue lay before a doctor was quietly moaning . First, [e ], and then proteine [ e: ].the doctor came and shook his head when he learned about bathing [ ?:]. and bade the tongue to say [ ?: ].the tongue has turned out to be something else: a strange [ ?], then [ i ] finally [ i: ]. The doctor was not satisfied, and then the tongue tried very hard, but he could only[?].the doctor give tongue bitter medicine. The tongue swallowed the tasteless pill and said [æ]soon fell asleep, and he dreamed a wonderful dream.To him came to visit eight little gnomes. They wanted to meet and play with him. Senior dwarf, putting his finger to his lips said" [?], he sleeps, he will not interfere." And the little dwarf said "We dream about him, so we did not interfere". And then each dwarf approached the tongue, politely greeted him and called his name. So they met and became friends - the tongue by the name of [ j ] and the eight dwarfs [ ei ], [ ai ], [ ?i ], [ au ], [ ?u ], [ u? ], [ i? ],[ є? ] . Then they had fun playing, and at parting the tongue asked the dwarves often come to visit him in his sleep.