«Весенне-летний фестиваль знаний 2024»

Сабак жоспары 7 сынып "Қышқылдардың металдармен әрекеттесуі"

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер, Химиялық реактивтер

Сұйылтылған қышқылдардың металдармен әрекеттесуі.

«Мырыштың сұйылтылған тұз қышқылымен әрекеттесуі».

«Сутекке сапалық реакция»

Олимпиады: Химия 7 - 11 классы

Содержимое разработки

ТЕКСЕРІЛДІ: 17.01.2018 ж 7 А Химия

САБАҚ:

Сұйылтылған қышқылдардың металдармен әрекеттесуі.

9 зертханалық тәжірибе

«Мырыштың сұйылтылған тұз қышқылымен әрекеттесуі».

10 зертханалық тәжірибе

«Сутекке сапалық реакция»

Мектеп: Ы.Алтынсарин атындағы №219 қазақ орта мектебі

Күні: 17.01.2018 ж

Мұғалімнің есімі: Г.Сыздық


СЫНЫП: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ негізделген оқу

мақсаты (мақсаттары)

7.2.2.1 -сұйылтылған қышқылдардың қолдану аяларын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау

7.2.2.2 -сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу және сутек газының сапалық реакциясын жүзеге асыру

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.

Кейбір оқушылар:

  • Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.

Бағалау критерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.

Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Тілдік құзіреттілік


Сұйылтылған қышқылдардың металдармен әрекеттесуі.

«Мырыштың сұйылтылған тұз қышқылымен әрекеттесуі».

«Сутекке сапалық реакция»

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер, Химиялық реактивтер

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Музыка, қазақ тілі,тарих.

Алдыңғы тақырып

Табиғи қышқылдар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы


Топқа бөлу

Себетпен жеміс әкелу. Оқушыларға себеттен жеміс алуларын сұраймын. Жемістің түрлеріне қарай 4 топқа бөлініп отырады.

1-топ «Алма»

2-топ «Апельсин»

3-топ «Өрік»

4-топ «Жүзім»

Сергіту немесе Психологиялық ынтымақтастық

Ойын интербелсенді тақтада


Ортасы 20 минут

Білу және түсіну 10 минут

Топтық жұмыс

Оқулықтағы мәтінмен жұмыс



Тәжірибе: Металдың қышқылмен әрекеттесуі Демонстрация жасау

Қауіпсіздік техника ережелерін сұрау, еске салу



«Ойлан,зертте,бөліс»

Әр топқа түрлі металдарды береміз. Әр топ металдармен қышқылдардың әрекеттесуін бақылайды.

Оқушылар өз бақылауларын кестеге жазады. Оны топ бойынша қорғайды

Реакцияға

қажетті

реактивтердің

тізімі

Не байқадың?

Реакция теңдеуі

Мырыш



Алюминий



Мыс



Темір



Қолдану «Интервью» әдісі

Жалпыға арналған тапсырма:

Проблемалық сұрақ

Қышқылдар барлық металдармен әрекеттесе ма?

Бұл проблеманы қалай шешуге болады? (оқушылар өз ойын айтады)

Жeкe жұмыс.

Саралау тапсырмалары

  • Мына берілген металдардың ішінен қышқылмен әрекеттесетін металдарды таңдап, реакция теңдеулерін сөзбен жаз Fe, Pt, Na, Cu


Смайликтер арқылы бағалау

«Салют» әдісі арқылы жүгіртпелі сұрақтарға жауап береді






«Интервью» әдісі

Оқушылар өз ойларын ортаға салады




Видео және тәжірибе арқылы көрсету

Аяқталуы 20 минут

Синтез

Біліміңді тексер

1. Сутектің тазалығын не үшін тексереді және қалай тексереді?

2. Кестені дәптерге сызып, металдарды сәйкесінше екі бағанға бөліпжаз: K, Hg, Nі, Al, Fe, Pt, Pb, Na, Cu, Sn, Ag, Mg, Au.


Қышқыл ерітіндісінен сутекті ығыстыратын металдар

Қышқыл ерітіндісінен сутекті ығыстырмайтын металдар









Оқушылар жұмыс жасайды

Кері байланыс

  • Не қызық болды?

  • Не қиындық туғызды?

  • Нені қайта қарау керек?

Өздері ерікті пікірлерін білдіре алады




































Тапсырма


Төменде суретте берілген қышқылдарды қолдану аясын атаңыз. Мысал келтіре отырып бос ұяшықтарды толтырыңыз.










Лимон қышқылы

Күкірт

қышқылы

Қымыздық қышқылы

Бор қышқылы









Сіз өзіңізді химия пәнінің мұғалімі ретінде елестетіп көріңізші. Онда сіз, өзіңіздің оқушыларыңызға химия лабораториясында немесе химия кабинетінде қышқылдармен жұмыс жасаған кезде қандай қауіпсіздік ережесін сақтауын талап етер едіңіз?


Дескриптор Білім алушы


− суретте берілген қышқылдардың қолдану аясын атайды; − қышқылдарды қолдану салаларына өзі мысал келтіреді; − сұйытылған қышқылдармен жұмыс жасаған кезде қажетті қауіпсіздік ережесін ұсынады.



Тапсырма


Төменде суретте берілген қышқылдарды қолдану аясын атаңыз. Мысал келтіре отырып бос ұяшықтарды толтырыңыз.










Лимон қышқылы

Күкірт

қышқылы

Қымыздық қышқылы

Бор қышқылы









Сіз өзіңізді химия пәнінің мұғалімі ретінде елестетіп көріңізші. Онда сіз, өзіңіздің оқушыларыңызға химия лабораториясында немесе химия кабинетінде қышқылдармен жұмыс жасаған кезде қандай қауіпсіздік ережесін сақтауын талап етер едіңіз?


Дескриптор Білім алушы


суретте берілген қышқылдардың қолдану аясын атайды; қышқылдарды қолдану салаларына өзі мысал келтіреді; сұйытылған қышқылдармен жұмыс жасаған кезде қажетті қауіпсіздік ережесін ұсынады.



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Весенне-летний фестиваль знаний 2024»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее