«Иванковская основная общеобразовательная школа»
Урок английского языка
6 класс
Подготовила:
учитель английского языка Колобаева Р.Р.,
МБОУ «Иванковская ООШ»
Класс 6;
Учебник Кузовлев В.П., Лапа Н.М. и др.
Тип урока - комбинированный
Вид урока – изучение нового материала
Форма организации познавательной деятельности – объяснительно – иллюстративный
Задачи урока
Обучающая – знакомство с новым грамматическим материалом (безличные предложения).
Развивающая –развитие навыков чтения и слушания с общим охватом содержания; развитие навыков говорения.
Воспитательная – прививать любовь к природе, учить видеть прекрасное.
Речевой материал:
Грамматический – impersonal sentences
Лексический – лексика по теме «Погода»
Ход урока
I Организационный момент.
Цель: проверить готовность учащихся к уроку.
II Фонетическая зарядка
Цель: настроить речевой аппарат на воспроизведение английских звуков, повторить транскрипцию.
T. Read the transcription of the following words and translate them
(Транскрипция этих слов дана на слайде № 1
Awful, dreadful, to pour, terrible, to cloud over, to melt, sunshine, marvelous, wet, to freeze, stream, ground.)
III Речевая зарядка
Цель: настроить на восприятие и реагирование на иностранную речь.
T. If you gess the central word you’ll know the name of our lesson.
(демонстрируется 2 слайд с кроссвордом и учащиеся разгадывают его)
|
|
|
| ||||
1w | a | r | m | ||||
2w | e | t |
| ||||
3s | e | a | s | o | n | ||
4n | i | g | h | T |
| ||
| 5h | o | t |
| |||
| 6s | t | r | e | a | m |
|
| 7f | r | o | s | t |
Основная часть урока
IV AB ex. 2; p. 35.
Цель: развитие навыков говорения
T. In Britain friendly people often start conversations by talking about the weather. How do they respond (реагируют) to remarks (замечания) about the weather? Choose the correct response(реакцию) from the right column. (3 слайд)
a) The weather is awful. 1.Yes, it is lovely.
b) It is beautiful today. 2. Yes, it is wonderful!
c) It is fine today. 3. Yes, it is terrible.
d) It is a wonderful morning. 4. Yes, it is awful.
e) It is terrible. 5. Yes, it is beautiful.
V T. The weather is different in four seasons in our country. These words can help you to describe the weather. Form adjectives from the following nouns:
Цель данного упражнения: вспомнить образование прилагательных от существительных
Эти слова набраны на эти слова образуют дети:
Слайд № 4
cloud - сloudy
fog - foggy
wind - windy
snow - snowy
sun - sunny
VI Цель: познакомить с образованием безличных предложений.
T. Безличные предложения (impersonal sentences) образуются следующим образом:
EX. It is sunny;
It is foggy;
It is raining.
T. Make up impersonal sentences using the words from two boxes.
(слайд № 5)
Always foggy
Sometimes cloudy
Often sunny
Never windy
Rarely stormy
Snowy
Ex. It is sometimes foggy in spring.
VII T. People like discussing different things. What is the favourite topic of discussions in Britain?
SB Ex. 1, p. 79.
Цель: обучение чтению и слушанию с общим охватом содержания (учащиеся читают текст и отвечают на вопрос)
VIII Цель: развитие навыков говорения
T. What is the weather like during the four seasons in Britain?
Ex.1.2 p. 79 – 80 или слайд № 6
I think Maybe Probably | Spring Summer Autumn winter |
is | Hot, sunny, warm, cloudy, .rainy, Cold, windy, stormy, cool, foggy, snowy, wet |
Ex. I think summer is rainy and cloudy in Britain.
IX T. What do the British like and dislike about the weather?
SB Ex.1.3, p. 80 (или слайд № 7)
Probably I think | The British | Like Dislike hate | When it | Rains, snows, pours, clears up, clouds over, melts, freezes. |
X T. What weather do you like/dislike/hate? (Учащиеся отвечают на вопрос).
XI Homework
R. Ex.1; unit 5. – читать и понять, слова о погоде уметь писать.
XII Подведение итогов урока, выставление оценок.
XIII Релаксация Продолжите мое предложение: сегодня на уроке я узнал….
Дополнительные упражнения, если останется время.
I Прочитайте слова и найдите лишнее слово в каждой строчке
1. ice, harvest, snow, melt.
2. warm, hot, cold, ground.
3. puddle, stream, season, rain.
4. fall, melt, snow, season.
5. rainy, cloudy, sunny, night.
II Прочитайте отрывки и скажите какое время года описано.
А) This season is coldest season of the year. The days of this season are the shortest and the nights are the longest. It is cold and frosty, but children like this season because they cam ski, skate, play snowballs. There is snow on the ground, there is ice on the rivers and animals. They are cold and hungry. Children can help them. They can give them corn, bread and fruit.
B) This season is the hottest. The weather is usually sunny and warm. The days are long and the nights are short. Children can be outdoors all day long. The rivers and lakes are very warm and kids can swim every day. It is a beautiful season. The trees are green. You can see many flowers in the parks and forests. They are blue, yellow, red and pink. Birds sing their beautiful songs in the parks and in the gardens.
C)This is a very beautiful season. The weather is often warm and the snow is melting. So there are many streams and puddles in the streams. Kids have a lot of fun watching them and sailing toy boats and ships. Birds come back and sing their beautiful songs. Kids spends a lot of time outside.
Литература
Учебник английского языка за 6 класс автор Кузовлев В.П. и др.
«Поурочные планы по учебнику Кузовлев В.П.и др.» автор – составитель Л.В. Васильева. Волгоград. Учитель.2007.
«120 устных тем по английскому языку. Сборник заданий и упражнений» А.И. Немыкина. Москва.Аквариум, 2001.