«Весенне-летний фестиваль знаний 2024»

Поурочный план урока

Поурочный план обновленного программы 7класс

Олимпиады: Информатика 1 - 11 классы

Содержимое разработки

Сабақтың жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Есептерді электрондық кестелер көмегімен шешу

Күні:

Сынып: 7

Мектеп:М.Мөңкеұлы атындағы орта мектебі

Мұғалімнің аты-жөні: Анесова Райхан Байжановна

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:


Процестерді электрондық кестелерде үлгілеу

Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.2.3. Электрондық кестеде диаграммалар құру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар

Электрондық кестеде диаграммалар құруды біледі

Оқушылардың басым бөлігі

Компьютердегі модельдеу кезеңдерімен танысып, электрондық кестеде модельдеу диаграммаларын құра біледі

Кейбір оқушылар

Зерттелетін нысанды электронды кестелерде модельдеуді біледі

Бағалау критерийі

Электрондық кестеде диаграммалар құра біледі

Компьютердегі модельдеу кезеңдерімен танысып, электрондық кестеде модельдеу диаграммаларын құра біледі

Зерттелетін нысанды электронды кестелерде модельдеуді біледі

Тілдік мақсаттар

Электрондық кесте – электронная таблица – elektronik table

Модель – модель -model

Модельдеу моделирование -modelirovaniye

Құндылықтарға баулу

Оқушылардың бір-бірімен қарым – қатынасы артады. Жауапкершілікті сезінеді өз ойын еркін жеткізе алады

Пәнаралық байланыс

Математика, бейнелеу

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Электронды кестеде шартты пішімдеу баптау

Сабақтың барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы






3-минут







1. «Сәлемдесу» жаттығу. Балалар ортаға шеңбер құрып тұра қалайық. Мен сіздерге бірнеше сурет көрсетемін. Егер суретте «күн» бейнеленсе, бір-бірімізге күлімдей қараймыз, «алақан» бейнеленсе, қолымызды қысып амандасамыз, «жүрек» бейнеленсе, құшақтасамыз.

Оқушыларды топқа бөлу.

Топқа бөлу. Пазл әдісі

Диаграмма суреттері қиындысынан пазл құрастыру

«График», «Гистограмма», «Нүктелік», «Кеңістік»

«Ыстық орындық» әдісі арқылы өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар қою.

Шеңбер құру










Топқа бөлу



Сабақтың ортасы




7 минут














8 минут











































10 минут



















































15 минут

















Жаңа білім

Компьютерде модельдеу теориясы

Адамзат ежелден табиғаттағы нысандарды, болып жатқан құбылыстарды зерттеу мақсатында оның

моделін жасауменайналысып келген. Нәтижесінде өмірге кеме, ұшақ, тік ұшақ, суастыкемесі т.б.с.с. адам өмірінде үлкен маңызы бар техникалар пайдаболды. Компьютер көмегімен модельдеу жүргізудің арқасындаадамдар модельденуі қиын болған құбылыстарды да жылдам, анық және нақты модельдей алатын болды.

Модель – нақты нысанды, құбылысты немесе үдерісті қарапайым етіп түсіндіреді. Модельдеу дегеніміз – нысандарды, үдерістерді және құбылыстарды зерттеу үшін модель құру үдерісі.


Жаңа тақырыпты бекіту 4 топқа модельдеу кезеңдерін анықтап, соған сәйкесті тапсырмалар орындап, постер арқылы қорғайды.

1.Астана «Экспо-2017» көрмесінің моделінің құрылу мақсаты модельдеудің қай кезең?

2. Астана «Экспо-2017» көрмесінің моделінің параметрлерімен математикалық байланысықай кезең?

3. Астана «Экспо-2017» көрмесінің моделінің алгоритмдік құрылысы қай кезең?

4. Астана «Экспо-2017» көрмесінің моделін зерттеп нысанның бағдарламасына тестілеу жүргізу қай кезең?


Оқушылардың білімін БББ әдісі арқылы бағалап, саралаймын.


Жаңа білімге байланысты Bilimland.kz сайтынан модельдеу кезеңдерін түсіндіріп бекітемін





«Ойлан-Есепте-Құрастыр»

1-Тапсырма

Мектеп кітапханасында әр беті орташа 3000 символы бар 50 беттен тұратын 1200 журнал және әр беті орташа 2500 символы бар 400 беттен тұратын 25000 кітап бар.

Мектеп кітапханасында неше байт, Кбайт, Мбайт , Гбайт ақпаратбар?

1

А

В

С

D

E

Берілгені

Журнал

Кітап

Нәтижесі

Өлшем бірлігі

2

Бет саны

1200

25000

180000000

байт

3

Бір беттегі қатар саны

50

400

25000000000

байт

4

Бір беттегі символдар саны (байтпен)

3000

2500

25180000000

байт

5

Бір беттегі символдар саны (Кбайтпен)



24589843,75

Кбайт

6

Бір беттегі символдар саны (Мбайтпен)



24013,51929

Мбайт

7

Бір беттегі символдар саны (Гбайтпен)



23,45070243

Гбайт

8

Табу керек:



Жауабы:


9




23,45070243

Гбайт

Математикалық моделі:




B8

Журналдағы ақпарат көлемі: = 3000*50*1200

C8

Кітаптағы ақпарат көлемі: = 2500*400*25000

D9

Ақпараттар көлемінің қосындысы: =

Журналдағы ақпарат көлемі + Кітаптағы ақпарат көлемі= (В2*В3*В4) + (С2*С3*С4)

Қосымша ақпарат

1 символ = 1 байт

1 байт =1 Кбайт/1024

1 байт =1 Мбайт/1024/1024

1 байт =1 Гбайт/1024/1024/1024

Дескриптор

1.Ақпарат көлемін есептеу жолымен танысады

2.Журналдың ақпарат көлемін анықтайды

3.Кітаптың ақпарат көлемін анықтайды

4. Ақпарат көлемінің қосындысын есептейді.

5.Қосымша ақпарат арқылы өлшем бірліктерін анықтай алады.

«Бағдаршам» әдісі бойынша бағалау

2-Тапсырма

Екі жеңіл автокөлік екі қаладан бір уақытта, бір-біріне қарама-қарсы бағытта жолға шықты. Қалалар арасындағы қашықтық S километр. Бірінші автокөліктің жылдамдығы V1 км/сағат, екінші автокөліктің жылдамдығы V2 км/сағат болса, олар қанша уақыттан кейін кездесті?

1

А

В

С

D

E

Берілгені

Шамалар

Мәні

Нәтижесі

Өлшем бірлігі

2

Бірінші көліктің жылдамдығы

V1

30


км/сағат

3

Екінші көліктің жылдамдығы

V2

20


км/сағат

4

Қашықтық

S

300


км

5

Табу керек:

кездесу уақыты t

?


сағ

6


Жауабы:

300/20+30

6 сағ


7

Математикалық моделі:

8


Бірінші көліктің жүрген жолы: S1= V1t

9


Екінші көліктің жүрген жолы: S2= C4 –V2t

10


Диаграмма салу:

11




t = 1, 2, 3, …, 13 болғанда S1(t) және S2(t) мәндерін табу. S1(t) және S2(t) графиктерін сызу, ол үшін көлденең осьте уақытты сағатпен және тік осьте жүрген жолды километрмен көрсетіңдер.


Қосымша ақпарат

Кездесу жылдамдығы: = 30 + 20

Кездесу уақыты: = 300/30+20










Дескриптор

1. Электрондық кесте элементтерін дұрыс пішімдейді

2. Есептеу кезінде автоматты толтыруды тиімді пайдаланады.

3. Бірінші көліктің жүрген жолын анықтайды

4. Екінші көліктің жүрген жолын анықтайды

5. Кездесу уақытын сипаттайтын диаграмма құрады.


Смайлик әдісі

Өте жаксы

Орташа


Төмен



Сабақтың соңы



2 минут








«Күтіңіз және түйіндеңіз» әдісі бойынша сабақты қорытындылау.

Кері байланыс

Парақша тарату

маркер





Саралау

Бағалау

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау

Мен мұғалім ретінде оқушыларға тақырыпты түсіндіру мен тапсырмаларды орындау барысында қолдау көрсетіп көмектесемін. Топтық жұмыстың тапсырмаларын орындау барысында жеңілден күрделіге қарай берілетіндігі ескеріліп, оқушылардың орындау деңгейлері сараланады.

-Топтық жұмыстағы белсенділігі;

- Компьютердегі тәжірибелік жұмысты орындауы

«Бағдаршам» әдісі бойынша бағалау



Смайлик әдісі

Өте жаксы

Орташа

Төмен


















Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Весенне-летний фестиваль знаний 2024»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее