«ОСІННІ ГОСТІ»
Конспект індивідуального
логопедичного заняття в молодшій
групі з використанням здоров’язбережувальних технологій
підготувала та провела в рамках взаємовідвідування
вчитель – логопед Тимофєєва М.С.
Дата проведення: 17.11.2016
Вікова група: молодша
Розділ програми: звукова культура мовлення + лексико - граматична будова мовлення
Вид заняття: тематичне
Тип заняття: індивідуальне
Тема: ОСІННІ ГОСТІ
Програмовий зміст:
Корекційно - розвиваючі завдання:
- розвивати рухливість та укріплювати м’язи артикуляційного апарату;
- розвивати дрібну моторику та зорово – просторовий гнозис;
- розвивати слухове сприймання;
- розвивати мовне дихання та вміння регулювати силу голосу;
- зняття напруги з м’язів обличчя
Корекційно - навчальні завдання:
- закріплювати уявлення про осінь та осінні явища;
- активізувати словник по темі осінь;
- закріпити назви грибів: лисичка, боровик, мухомор, узагальнююче поняття «гриби»
Корекційно - мовленнєві завдання:
- вправляти в називанні предметів оточуючої дійсності;
- вправляти у називанні узагальнюючого поняття «гриби»;
- вправляти у доборі різних форм вітання ;
- закріпити вміння вітатися та знайомитися, називати своє ім’я;
Корекційно - виховні завдання:
- виховувати ввічливість
Матеріал:
Розвиваюче середовище: навчальна зона
Демонстраційна наочність: дощик, вітерець, наочність для артикуляційної гімнастики, малюнки грибів, чарівний екран
Роздавальний матеріал: олівці прості і кольорові, доріжки в зошитах, металофон
Художнє слово: вірші для пальчикової гімнастики і масажу
Хід заняття
I. Організаційна частина
1. Діти, яка зараз пора року? Осінь. Що буває восени? Холодно, дує вітер, іде дощ, листячко опадає з дерев, пташки відлітають у теплі краї. (дитина дає відповіді, спираючись на малюнки). До нас сьогодні завітав осінній гість - Вітерець
II. Основна частина
1. Вправа «Познайомимось – привітаємось»
Як можна привітатися? Дитина добирає слова – вітання (привіт, доброго ранку, вітаю)
Вітерець знайомиться з дитиною: Я вітерець, а тебе як звати?
2. Артикуляційна гімнастика (загальний комплекс)
Покажемо Вітерцю, як ми вміємо робити зарядку для язичка. Навіщо її робити? (щоб язичок був сильний, слухняний)
1.Вправа «Бегемотик»
Вчимося широко і спокійно відкривати і закривати рот.
Повторюємо вправу 3-5 разів. Даємо дитині час для відпочинку і розслаблення. Пропонуємо ковтнути слину. Повторюємо вправу 3-4 рази.
Бегемотик рот відкрив,
Потримав. Потім закрив.
2. Вправа «Посмішка»
Широко розводимо куточки губ, оголивши стислі зуби.
Повертаємо губи в спокійний стан. Даємо дитині час для відпочинку і
розслаблення. Пропонуємо ковтнути слину. Повторюємо вправу 3-4 рази
Посміхнемось, як маленькі цуценятка.
3. Вправа «Хоботок»
Витягуємо губи вперед, як для поцілунку, тримаємо в такому положенні 3-5 секунд. Повертаємо губи в спокійний стан. Даємо дитині час для відпочинку і розслаблення. Пропонуємо ковтнути слину. Повторюємо вправу 3-4 рази.
Хоботок слоненя тяне,
Ось - ось банан достане.
Губки в трубочку зложи
Слоненяті покажи.
4. Вправа «Хом’ячок».
Пропонуємо малюкові надути щоки при закритому роті і потримати в такому положенні 3-5 секунд, а потім видихнути, розслабитися, ковтнути слину. Повторюємо вправу 3-4 рази
Хом’ячок надує щічки,
У нього зерно в мішечках.
3. Вправа «Тихо – голосно» . Вітерцю сподобалася наша зарядка, він хоче навчити нас співати його пісеньку. Маленький вітерець тихо співає: У – У – У. А великий голосно: У – У – У. Заспіваємо разом з вітерцем. Молодці!!
4.Масаж м’язів обличчя (поглажування) . Вітерець хоче поділитися з нами своєю силою, щоб ми були здоровими та бадьорими:
Самомасаж м’язів обличчя
Вітерець посміхнувся, поглажування лоба від середини
До лоба доторкнувся. до скронь 3-4 рази
Його вітер обдував
Та поглажував, поглажував – 2р.
Ветерець посміхнувся, поглажування щік від
До щічок доторкнувся, носа до скринь 3-4 рази
Щічки вітер обдував
Та поглажував, поглажував – 2 р.
І за губки не забув, поглажування підборіддя 3- 4 рази
Він і їх погладив
5. Подякуємо лагідному вітерцю. Що ще буває восени? Наступний осінній гість – Дощик.
Вправа «Веселий дощик» - відображення найпростішого ритму за зразком на металофоні
6. Пройшов осінній дощик і що відбулося? Дихальна вправа «Що сховалося?» Дитина дує на екран і називає малюнок, що сховався.
7. Назви предмети ще раз: боровик, лисичка, мухомор. Назви одним словом – гриби. Поклади в кошик тільки їстівні гриби.
8. Разом зберемо грибочки. Пальчикова гімнастика «По гриби»
Раз, два, три, чотири, п'ять,
Ми йдемо гриби шукать.
Цей ось пальчик в ліс пішов,
Цей ось пальчик гриб знайшов,
Цей ось пальчик раду дав,
Цей ось пальчик зготував,
Цей ось пальчик усе з'їв
І від цього потовстів.
9. Робота в зошиті
Складемо грибочки до кошика «Проведемо доріжки»
Одна доріжка пряма, а інша – хвиляста. Проведи доріжки спочатку пальчиком, а потім олівцем.
III. Заключна частина. Рефлексія
Хто приходив до нас в гості. Що ми робили? З ким тобі сподобалося грати? Скажемо до побачення нашим гостям і підемо до групи.