«Весенне-летний фестиваль знаний 2024»

"Мектеп ережелері"

Тақырыбы:"Мектеп ережелері",бастауыш пәнінің мұғалімі

Олимпиады: Дошкольникам "Азбука безопасности"

Содержимое разработки



Күні: 19.11.2018 ж

Сынып:2

Пәні:дүниетану

Мектеп: Шаған шағын жинақталған бастауыш мектебі

Мұғалімі: Баймұханбетова Ж.Б.

Қатысқандар саны: 4 Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы:

Мектеп ережелері

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

2.1.2.3 Мектеп қоғамдастығындағы ұжымдық, топтық және тұлғааралық мінез-құлық нормаларын түсіндіру

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Мектептегі міндеттерін, мектепте өзін-өзі ұстаудың ережелерін біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

Топтың, сыныптың, сабақтың ережелерін біледі.

Кейбіроқушылар:

Мектептің талаптарын , ережелінің кей түрлерін біледі.

Бағалау критерийі

  • мектепте өзін ұстау ережесін біледі;

  • мектеп ережелерін құрастырады;

  • мектеп ережелерінің маңыздылығын түсінеді.

Ресурстар

Оқулық, суреттер, жүрекшелер, стикер, түрлі түсті қағаздардан қиылған алақан бейнесі

Әдіс-тәсілдер

«Стикерлі диолог» әдісі, «Сөзді жазып аяқта» тапсырмасы, «Кір жайғыш» әдісі

Пәнаралық байланыс

қазақ тілі, жаратылыстану

АКТ

Слайд, бейне көрсетілім

Алдыңғы білім

Біздің мектеп

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланғанжаттығулар (төменде

жоспарланғанжаттығуларменқатар,

ескертпелердіжазыңыз)

Ресурстар

Бағалау

Басталуы

3 минут



Психологиялық ахуал.

Шаттық шеңбері.

Оқушылар шаттық шеңберінде тұрып «Менің саған тілейтінім...» жүрекшесін ұстап тұрып сәттілік тіледі.


Топқа бөлу.

Оқушылар өздеріне ұнаған түстерінен жүрекшелер таңдап алады. Ондағы «Білім» және «Тәрбие» деген сөздері бойынша екі топқа бөлініп отырады.

«Менің саған тілейтінім...» жүрекше


Түрлі түсті қағаздар


Ортасы 25 минут


Білу


























Түсіну






































Қолдану



Өткен сабақты бекіту

«Стикерлі диолог» әдісі

(Ж.Ж)Оқушыларға сұрақтар жазылған стикерлер таратылады. Оқушылар жауабын стикерге жазады.Сұрағын қасындағы жұбына қою арқылы жауабын тексереді. Бәрі жауап берген соң жұптарының жауабын бағалайды.

  • Мектеп қандай орын?

  • Мектеп қандай болуы керек?

  • Мектептегі негізгі тұлға кім?

  • Мектепті кім басқарады?

  • Мектебіміз қашан ашылды?

  • Мектебіміз қалай аталады?

  • Мектепте кімдер жұмыс істейді?

  • Мектепке не үшін келеміз?

  • Кітапхана қайда орналасқан?

Мектептің сұлбасындағы сөйлемдерді оқып, не жазылғанын оқып, табады.

  • Сыныптан мұғалімнің рұқсатынсыз шығуға болмайды;

  • Сабақ үстінде артық сөйлеуге болмайды;

  • Сынып ішінде жүгіруге болмайды;

  • Сынып ішін таза ұстау керек;

  • Сыныптағы мүліктерді сындыруға болмайды

Сынып ережелері.

Бұл ережелерді біз күнделікті орындап жүрміз бе?


Проэкторлы тақтадан топтық ережелердің бейне жазбасын көрсету.

Мектеп-оқушылардың білім алатын оқу орны және қоғамдық орын. Себебі мұнда оқушылар, мұғалімдер және т.б мамандық иелері қызмет істейді. Мектепте бәріне ортақ ережелер болады.Сол ережелерді барлығымыз сақтай біліуіміз керек.

Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.

Жаңа сабақты түсіндіру.

Проэкторлы тақтадан мектеп ережелерінің суреттерін көрсете отырып, жаңа сабақты түсіндіремін.

  1. Оқушының сабаққа кешікпей келуі.

Оқушының сабаққа кешікпей келуі үлкен жауапкершілікке жатады. Оқушы сабақ басталатын уақыттан 10-15 минут бұрын келуі тиіс.

  • Сендер күнделікті осы ережені сақтап жүрсіңдер ме?

  • Не себепті сабаққа кешігіп келесің? Ойлан.

  1. Сабақ беруге келген мұғаліммен сәлемдесу.

Оқушылар мұғаліммен сәлемдесу үшін орындарынан тұрады. Мұғалім «Сәлеметсіңдер ме, балалар!» деп басын изегенде оқушылар орындарына қайта отырады.

  1. Мұғалім сұрақ қойған кезде қол көтеріп жауап беру.

Сабақта қойылған сұраққа жауап бергің келсе шуламай қолымызды көтереміз.

  1. Партада дұрыс отыру керек.

Парта дұрыс отыру деген денені тік ұстап отыруымыз керек. Қисық отырсақ сүйектеріміз қисық бітуіміз мүмкін.

  1. Сабақ кезінде мұғалімді мұқият тыңдау.

Сабақ кезінде басқа іспен айналысу білім алуға кедергі келтіреді. Ол сонымен қатар өзіне ғана емес, жанындағы оқушыларға да кедергі келтіреді.

  1. Үзіліс кезіндегі ережелерді сақтау.

Үзіліс кезінде досыңмен мектеп ішінде серуендеп, әңгімелес, сырлас, ешкімді мазақтама, біреуді итеріп, алыспа, жерге

қоқыс тастама, өзіңнен кішілере қамқор бол.


Мағынаны тану.

«Тәртіп бар жерде тәрбие бар» деген мақалдың мағынасын

қалай түсінесіңдер?


(Т.Ж) «Сөзді жазып аяқта» тапсырмасы

Берілген сөйлемдегі сөздерді орнына қойып, аяқтап жазады.

Сабақта ынталы, байсалды және зейінді бол.

Жазу жазғанда үлгеруге тырыс, айтылған сөзді бөлмей тыңда.

Жауап бергің келсе, қолыңды көтер.

Математикадан санайды, қоңырауда демалады.

Сабақта ұқыпты бол, тыныш отыр.

Егер досың жауап берсе, жауабын сен бағала.

Досыңа көмектескің келсе, жауабын сен жанына келіп түсіндір.

Қоңыраудың соғылғаны, сабақтың аяқталғаны.

Қоңырау соғылса, сабаққа дайындалып, мұғалімді күт.

Қоңырауда басқалардың мазасын алып,айғайлама.


Дескриптор:

1.Тірек сөздер ішінен керектісін тауып, қолдана алады.

2. Мектеп ережесін дұрыс құрап, жаза алады.

3. Сөйлемдегі сөздерді орындарына қоя алады.

Стикер




























Слайд















































Тірек сөздер


«Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды






































































Топтар бір-бірінікін «Басбармақ» арқылы бағалайды


Сергіту сәті

2 минут

Сергіту сәті

«Мен де» ойыны. Егер мен дұрыс қылық айтсам мен де деп айтады, ал еген бұрыс айтсам үндемейсіңдер.

Мен мектепке жинақы киініп келемін;

Мен мектеп жабдықтарын күтіп ұстаймын;

Мен мектепке уақытылы келемін;

Мен мектепке кіргенде барлығын итеріп, басып озуға тырысамын;

Мен сыныпқа кіргенде әрдайым сәлемдесемін;

Мен мектептегі ересек адамдармен ешқашан амандаспаймын;

Мен әрқашан көрсетілген көмекке алғыс айтамын;

Мен әрқашан досымның ойыншығын тартып аламын;

Мен әрқашан сөйлеп тұрғанның сөзін бөлемін:

Мен әрқашан үстелімнің үстін жинақы ұстаймын;

Мен әрқашан досыма көмектесемін;

Мен әрқашан дәлізде жүгіремін.



Сабақты қорытындылау

«Кір жайғыш» әдісі

«Білім» тобы сынып, топтық ережелер ішінен мектеп ережелерін тауып, іледі

«Тәрбие» тобы суреттерін тауып іледі



















.


















Топтар бір-«Басбармақ»

арқылы бір-бірін бағалайды

Аяқталуы 7 минут

«Сынақ» әдісінде тест тапсырмалары

  1. Оқушы мектепке келген кезде ең бірінші не істеуі керек?

а) бірден сыныпқа кіреді

ә) сырт киімін шешіп, аяқ киімін ауыстырады;

б) бірінші асханаға кіреді

2. Қандай заттарды мектепке алып келуге болмайды?

а) қауіпті заттар;

ә) ұялы телефон

б) оқу құралдары

3. Қандай белгі сабақтың басталғанын білдіреді?

а) қоңырау;

ә) қоңыраулы сағат;

б)сағат;

4. Сабаққа кіруге қоңырау соғылғанда оқушы не істеуі керек?

а) сыныпқа кіріп, мұғалімнің келгенін күтеді;

ә) басқа оқушылармен әңгімелеседі;

б) өз білімін тексереді.

5. Мұғалім сыныпқа келген кезде оқушы не істеуі керек?

а) орнынан тұрады;

ә) достарына сұрақтар қояды;

б) сыныптан шығады.

Жауаптарын тексеру үшін тақтадан дұрыс жауаптарын көрсетем, әр оқушы өзінікін тексереді

Дескриптор:

  1. Тапсырмаларды оқи алады, түсінеді.

  2. Дұрыс жауабын белгілей алады.

  3. Өзін-өзі тексере алады.

Тест тапсырмалары жазылған парақтар


Тексеру үшін слайдтан көрсету





















«Басбармақ»

арқылы

өз-өздерін бағалау

Кері байланыс

3 минут

Балаларға тақтадағы шеңбердің жан-жағына алдарындағы түрлі түсті алақандарды жапсырту

Егер сабақ ұнаса - сары түсті

Егер сабақ ұнамаса – қызыл түсті

Егер сабақ қызықсыз болса – көк түсті.

Егер бүгінгі сабақ барлығына ұнаған болса, күлімдеген күн бейнесі шығады.

Түрлі түсті алақан бейнелері

Үйге тапсырма: 29-31 бет оқу. Жұмыс дәптеріндегі 4-тапсырма

Саралау – Сізқосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз?

Сіз қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау–оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

Қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімдіболды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен?



Сабақта мақсатыма жеттім

Барлық оқушыларым ектеп ережелерін жақсы меңгеріп шықты.

Сыныптың ахуалы өте жақсы.Себебі барлық оқушылар өздерін еркін ұстап, берілген тапсырмаларды орындап отырды.

Саралауда қолданған әдістерім тиімді болды.


Уақытты тиімді пайдаландым. Сабағымды қырық минутта аяқтадым.



Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: «Стикерлі диолог» әдісі.

2: «Кір жайғыш» әдісі, кері байланыс

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Бейне көрсетілім.

2: Сынақ әдісі

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Мектеп ережелерінің кейбіреуін орындамай жүрген балаларды мектеп талабына төселдіру мақсатында бүгінгі өтілген мектеп ережелерінің орындалуын күнделікті талап етіп отыруды жоспарыма енгіземін.




Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Весенне-летний фестиваль знаний 2024»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее