«Весенне-летний фестиваль знаний 2024»

"Механикалық жұмыс және қуат"

  • Механикалық жұмыс және қуат ұғымының физикалық мағынасын түсінеді.
  • Мұғалімнің көмегімен механикалық жұмыс және қуат ұғымының физикалық мағынасын салыстырып, анықтай алады.

Механикалық жұмыс және қуат формуласын есептер шығаруда қолдана біледі.

Олимпиады: Физика 7 - 11 классы

Содержимое разработки

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспарлаудың тарауы: Жұмыс және қуат

Күні:

Сынып: 7

Мектеп: «№19 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Терликбаева Алма Нурсултановна

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Механикалық жұмыс және қуат

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары

7.2.3.1 механикалық жұмыс ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;

7.2.3.7 –қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;

7.2.3.8 механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты:

  • Механикалық жұмыс және қуат ұғымының физикалық мағынасын түсінеді.

  • Мұғалімнің көмегімен механикалық жұмыс және қуат ұғымының физикалық мағынасын салыстырып, анықтай алады.

  • Механикалық жұмыс және қуат формуласын есептер шығаруда қолдана біледі.

Бағалау критерийі

1.Механикалық жұмыс пен жұмыс түрлерін салыстырады.

2.Жұмыс және қуаттың неге тәуелді екенін біледі .

3.Жұмыс және қуат формулаларын есептер шығаруда қолданады.

Тілдік мақсаттар:

Болжамдар айту жəне оларды сөйлемде дұрыс қолдану; белгілі бір сұрақтарды ашу жəне түсіндіру.Жұмысқа келтірілген мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттай және жүйелілей алады.Жұмысты арттыру әдісі туралы өз пікірлерін береді және негіздей алады.

Негізгі терминдер: жұмыс,механикалық жұмыс,орын ауыстыру, қуат, Ватт,Джоуль.

Құндылықтарға баулу

Сабақ кезінде адамгершілікке баулу,тәрбиелеу, жауапкершілікті үйрету

Пәнаралық байланыс

Есептер шығаруда математика пәнімен байланыстырсақ, тәжірибе жасауда геометрия пәнімен байланыстыруға болады.

Алдыңғы білім

Кері итеруші күш.

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин












2 мин


4 мин






12 мин
















1 мин







Сабақтың ортасы

15 мин





















1. Сәлемдесу

2.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу.

– Балалар, шаттық шеңберіне жиналайық!

Шеңберге тұрайық, достарымызбен қол ұстасайық!

Барлығымыз жақсы көңіл-күйде бір-бірімізге тілегімізді айтайық! Бір-бірімізге қарап күлкімізді сыйлайық!

Қол алысып, қәне, біз,

Достасайық бәріміз.

Айтарым бар сендерге,

Тез тұрыңдар шеңберге.

Қандай жақсы бір тұру,

Достарменен бір жүру!

Қандай жақсы дос болу!

Топқа бөлу. Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлінеді.

Белсенді оқыту:«Сұрақ-жауап» әдісі

Үй тапсырмасын сұрау үшін симантикалық карта пайдаланып, өткен тарау бойынша қайталау жұмысын жүргізу.

Бағалау Жұптардың бір-бірін тексеруі , смайликтер беру арқылы және мұғалім өзі оқушылардың жұмысын бағалап кетеді.

Қызыл смайлик - жеткіліксіз

Сары смайлик- жақсы

Жасыл смайлик- өте жақсы


Жаңа тақырып меңгерту.

Белсенді оқыту: «Жигсо» әдісі

1.Топтық жұмыс.Топтарға мәтін беріледі. Берілген мәтінді әр топ оқып, өзара талқылап, топта түсіндіреді. Түсінгенін топ болып қорғайды. Топ пікірлерін ортаға салады.

Жұмысты орындауға 5 минут, қорғауға 5минут уақыт беріледі.

Бағалау: «Бағдаршам» әдісі. Топтың жұмысын бағалауда жасыл,сары,қызыл карточкаларын пайдаланады

Қызыл карточка- жеткіліксіз, түсінбедім

Сары карточка- жартылай түсіндім

Жасыл карточка- барлығы түсінікті


Сергіту сәті

Орнымыздан тұрайық,
Алақанды созайық.
Оңға қарай иіліп,
Солға қарай иіліп,
Бір отырып, бір тұрып,
Сәл тынығып алайық.


Білім дағдысы:«Білу»

Белсенді оқыту: « Дифференциациаланған тапсырмалар»


Тапсырма: Әр түрлі деңгейде берілген тапсырмалардың орта деңгей тапсырмаларын түгелдей, жеткілікті деңгей тапсырмаларының екеуін, жоғары деңгей тапсырмаларының біреуін орындау керек.


Орта деңгейдегі есептер:

1.Балалар бір сабақ бойы есептер шығарып, әр түрлі жаттығулар орындап, жұмыс істеді. Осы істелген жұмыс механикалық жұмысқа жата ма?


2.Денеге 2Н күшпен әрекет етіп, оны 4м қашықтыққа жылжытты. Атқарылған жұмысты тап.

Жеткілікті деңгейдегі есептер:

1.Машина 20м/с жылдамдықпен бірқалыпты қозғалып келеді. Егер оның моторының тарту күші 2 кН болса,онда ол 10 с-та қанша жұмыс атқарады.


2. Бір сағатта 18000 кДж жұмыс өндірген двигательдің қуатын анықтаңдар


3. Дене екі күштің әрекетінен Х осінің бойында қозғалады. 10м жолдағы тең әрекетті күштің жұмысын анықтаңдар.

F1=4H

F2=6H


Овал 7Прямая со стрелкой 9Прямая со стрелкой 8

X


Прямая со стрелкой 6


Жоғары деңгейдегі есептер: 2.Трактордың тарту күші 25 кН. Ол платформаны 7,2 км/сағ жылдамдықпен сүйретіп келді. Трактор 10 минутта қандай жұмыс атқарды.



Кері байланыс: «Пікір алмасу»

Бағалау «Өзін-өзі бағалау»

Оқушы жұмысын бағалауда жасыл,сары,қызыл карточкаларын пайдаланады

Қызыл карточка- жеткіліксіз

Сары карточка- жақсы

Жасыл карточка- өте жақсы



Презентация,

Интербелсен-ді тақта, 7-сынып оқу-лық,дәптер,қа-лам, геометриялық фигуралар













А4 мәтін

маркер



Қосымша1








Қосымша2































Сабақтың соңы

1 мин



2 мин


Үйге тапсырма:§31 оқу; №2 есеп шығару



Рефлексия Бағалау ағашы




Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.

Қабілеті жоғары оқушы-ларға қосымша тапсырма беруді жоспарлаймын.(Ме-татану).Мысалы,жобалық,

зерттеу жұмыстары.Ойлау тәжірибесіндегі көшбас-шылықты арттыру.Уақыт-ты тиімді пайдалана оты-рып, саралауды сабақтың кез-келген кезеңінде көбі-рек қолдануды. Саралау тапсырмаларды іріктеуді,белгілі бір оқушыдан күтілетін нә-тижені,оқушыға жеке қол-дау көрсетуде,оқу материа-лы мен ресурстарды оқу-шылардың жеке қабілет-терін ескере отырып әзір-леуді қамту.Қорыта айт-қанда,оқушылардың әртүр-лі қажеттіліктерін қанағат-тандыруға бағытталған жоспарлы жаттығуларды реттеу.






Сабқ кезінде оқушылар механикалық жұмыс тақырыбы бойынша меха-никалық жұмыс ұғымы-ның физикалық мағына-сын түсінді, салыстырып және анықтай алды, фор-муласын есептер шығару-да қолдана білді. Жұмыс-тың неге тәуелді екенін біледі Жұмысқа келтіріл-ген мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипат-тай және жүйелілей алды. Осылардың барлығын іске асыруда белсенді оқыту-дың «Жигсо», «Өз деңгейіңді тап!», «Сұрақ-жауап», «Ойлан-

жұптас -топтас», «Серіктесті оқыту» әдіс-тәсілдерін және оқушылардың жетістігін бағалауда кері байланыс түрлерін Пікір алмасу», бағалау критерийі мен дескрипторлар қолдандым.

Анықтау:

-Басқа пәндерде оқушылардың оқуы пы-сықталатынын немесе жақсаратынын;

-Оқуды жақсарту үшін ақпараттық-коммуникациялық технологиялар қай жерде қолдану тиімді әрі денсаулыққа зиян еместігін;

-Оқушыларға білім беру бағдарламасы аясында «құндылықтар» қалай оқытылатынын.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақта сабақ жоспарлау-дың қағидаттары орындал-ды.Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды.Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді,сабақта сара-лау дұрыс жүргізілді, са-бақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландым,сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ.




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1.«Жигсо» стратегиясының көмегімен мәтін мазмұнындағы проблемаларды анықтап, сипаттап, проблемаларды шешу жолын анықтады. «Ойлан-жұптас-топтас» стратегиясының көмегімен физика заңдарының негізінде логикалық тұжырым, математикалық амалдар арқылы меңгерген білімдері жүйеленіп, тереңдей түсті.

2.Сол стратегиялардың тиімділігінен уақытты үнемді пайдаланамын. Сабақ қойылған мақсатқа жетеді

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқыту мен оқуға қатысты) ?

1.Оқушылардың өздеріне зерттеп келу,қойылған іздеу сұрақтарына жауаптардың түрлілігі.

2.Топқа өздеріне күнделікті тапсырманы орындап қана қоймай, деректерді өңдеу, жетістікке жеткізу.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері /қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарды не нәрсеге назар аудару қажет?

Ынтымақтастықта жұмыс жасай алады. Соның нәтижесінде қойылған мақсатыма жете аламын деп ойлаймын.


















Қосымша1

Физика 7-сынып

Бөлім

Тақырып

Механикалық жұмыс және қуат

Жұмыс. Қуат

Оқу мақсаты

7.2.3.1 механикалық жұмыс ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;

7.2.3.7 –қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;

7.2.3.8 механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолдану;

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийлері

1.Механикалық жұмыс пен жұмыс түрлерін салыстырады.

2.Жұмыс және қуаттың неге тәуелді екенін біледі .

3.Жұмыс және қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолданады.

Тапсырма

Механикалық жұмыс - күштің түсірілген нүктесінің орын ауыстыру бағытына проекциясының осы орын ауыстыру шамасына көбейтіндісіне тең күш әсерінің өлшемі.

Біз қоршаған ортада қандай да бір күшпен (тартылыс, серпімділік, тебіліс т.б.) біріне-бірі әсер етуші денелерді кездестіреміз. Сонда денелер тек күштердің әсерінен орын ауыстырады. Олай болса, күштердің денелердің орын ауыстыруымен байланысты әсеріне сипаттама беру қажет болады. Механикада мұндай сипаттамаға физикалық шама алынады және күштің орын ауыстыру бойымен бағытталған құраушысы неғұрлым көп, әрі күш түскен нүкте алысырақ жылжыса, онда ол шама соғұрлым үлкен болады. Бұл шама физикада жұмыс деп аталады.

{\displaystyle A=Fs\cos \alpha \,\!}Түзу сызықты қозғалыс кезінде күш тұрақты және орын ауыстыру бойымен бағытталған жағдайда жұмыс күші мен оның түскен нүктесінің орын ауыстыруының көбейтіндісіне пропорционал болады,


Бағалау критерийі

Дескриптор

Механикалық жұмысты анықтайды

Жұмыстың неге тәуелді екенін біледі

Қуатты анықтайды


1.Формуланы түрлендіреді,қолданады

2. Жұмысты есептейді

3.Қуатты есептейді















Қосымша2

Физика 7-сынып

Бөлім

Тақырып

Механикалық жұмыс және қуат

Жұмыс. Қуат

Оқу мақсаты

7.2.3.1 механикалық жұмыс ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;

7.2.3.7 –қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;

7.2.3.8 механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолдану;

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийлері

1.Механикалық жұмыс пен жұмыс түрлерін салыстырады.

2.Жұмыс пен қуаттың неге тәуелді екенін біледі .

3.Жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолданады.

Тапсырма


Орта деңгейдегі есептер:

1.Балалар бір сабақ бойы есептер шығарып, әр түрлі жаттығулар орындап, жұмыс істеді. Осы істелген жұмыс механикалық жұмысқа жата ма?


2.Денеге 2Н күшпен әрекет етіп, оны 4м қашықтыққа жылжытты. Атқарылған жұмысты тап.

Жеткілікті деңгейдегі есептер:

1.Машина 20м/с жылдамдықпен бірқалыпты қозғалып келеді. Егер оның моторының тарту күші 2 кН болса,онда ол 10 с-та қанша жұмыс атқарады.


2. Бір сағатта 18000 кДж жұмыс өндірген двигательдің қуатын анықтаңдар


3. Дене екі күштің әрекетінен Х осінің бойында қозғалады. 10м жолдағы тең әрекетті күштің жұмысын анықтаңдар.

F1=4H

F2=6H


Овал 7Прямая со стрелкой 9Прямая со стрелкой 8

X


Прямая со стрелкой 6


Жоғары деңгейдегі есептер: 2.Трактордың тарту күші 25 кН. Ол платформаны 7,2 км/сағ жылдамдықпен сүйретіп келді. Трактор 10 минутта қандай жұмыс атқарды.



Бағалау критерийі

Дескриптор

1.Механикалық жұмыс пен жұмыс түрлерін салыстырады.

2.Жұмыстың неге тәуелді екенін біледі .

3.Жұмыстың формулаларын есептер шығаруда қолданады.

1.Формулаларды түрлендіреді,қолда

нады

2. Жұмысты және қуатты есептейді

3.Х.Б.Ж.-ға келтіреді



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Весенне-летний фестиваль знаний 2024»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее