«Весенне-летний фестиваль знаний 2024»

Кинетикалық энергия. Потенциалдық энергия.

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

7.4А Энергия

Мектеп: «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі»КММ

Күні: 4.04.2018ж.

6.04.2018ж.

Мұғалімнің аты-жөні:Елубаева Галия Қурмагазыевна

Сынып: 7 «Г,Д,Е,Ж»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Кинетикалық энергия.

Потенциалдық энергия.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.3.3-кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдану.

7.2.3.4-жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергияның формуласын қолдану.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:Энергияның анықтамасын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: Механикалық энергияның екі түрін ажыратады.

Кейбір оқушылар:Кинетикалық және потенциалдық энергияның формуласын қолданып есептер шығарады.

Бағалау критерийі

  • Кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолданады
  • Есеп шығаруда жоғары көтерілген дене үшін

потенциалдық энергияның формуласын

қолданады

Тілдік мақсаттар

Энергия,жұмыс,масса,кинетикалық энергия терминдерін меңгереді.

Диалогтар мен жазу үшін қолданылытын тіркестер:

  • Қозғалыстағы денелерде болатын энергия -..
  • Кинетикалық энергия –..

Құндылықтарға баулу

Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу құндылығы бойынша энергияны меңгеріп, білімін арттыру.

Пәнаралық байланыс

Математика, технология, дене шынықтыру

Алдыңғы білім

Жұмыс,қуат ұғымдарын меңгере отырып есеп шығара біледі.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылармен амандасу,түгендеу.

Оқушылардың қызығушылығын арттыру үшін «Санамақ әдісін пайдаланып 3 топқа бөлемін.Топ басшыларына бағалау критерилері туралы түсіндіру.

Сыныпта жағымды ахуал туғызу үшін «Тілек шамы тренигін ұйымдастырамын (2 мин)

Үй тапсырмасын тексеру: «Қарлы кесек» әдісі (2 мин)

1 топ. Жел.

1.Механикалық жұмыс формуласы

2.Жұмыстың өлшем бірлігі

2 топ. Су.

1.Қуат дегеніміз не ?

2.Векторлық шамаларды ата?

3.топ. Күн.

1. Жұмысты өлшейтін құралдың аты?

2. 1Кв/сағ қанша Дж бар?

1,2,3сандары

Қима қағаздар

Сабақтың ортасы

1-тапсырма.Топтық жұмыс (постер қорғау,әр топқа жеке тақырып беріледі). Оқулықпен жұмыс.

1-топ.ЖЕР бетіндегі тіршілік көзі – энергия.

2-топ.Дененің істейтін жұмысының жылдамдыққа,массаға тәуелділігі.

3-топ.Жоғары лақтырылған дене қандай энергияға ие болады.

Қ.Б.Тапсырманы толық шеңбер, жарты шеңбер сектор арқылы бағалайды.(әр топ бірін-бірі бағалайды).

2-тапсырма. «Суреттер сөйлейді»

3-тапсырма.

a) Массасы 4 кг еркін түсіп келе жатқан дененің жылдамдығы жолдың бір бөлігінде 2-

ден 8 м/с-қа артты. Осы жолдағы кинетикалық энергияның өзгерісін табыңыз.

b) «Союз» сериялы ғарышкеменің массасы 6,6 т болса, оның орбита бойымен 7,8 м/с

жылдамдықпен қозғалғандағы кинетикалық энергиясы қандай?

c) Массасы 9 г оқ винтовка ұңғысынан 750 м/с жылдамдықпен шығады. Оның

кинетикалық энергиясы қандай?

d) 9 м/с жылдамдықпен қозғалатын 6 кг дененің кинетикалық энергиясы неге тең?

Дескриптор Білім алушы

- кинетикалық энергия формуласын есеп шығаруда қолданады.

4-тапсырма.

a) Жер бетінен 3,5 м биіктікке көтерілген массасы 6 кг дененің потенциалдық

энергиясын анықтаңыз.

b) Массасы 450 кг денені 50 см биіктікке көтергендегі потенциалдық энергияны

анықтаңыз.

c) Қандай биіктікте массасы 2 т жүктің потенциалдық энергиясы 10 кДж-ға тең?

Дескриптор Білім алушы

- потенциалдық энергияның формуласын қолданады.

Постер

Суреттер

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы.

Сабақтың соңы

Кері байланыс: «Табыс баспалдағы»

Үй тапсырмасы: Күн, жел, су, атом энергисынын тиімді пайдалану тақырыбына эссе жазу.

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Әр тапсырманы орындау барысында оқушыларға дұрыс жауабын көрсету Жекелей жұмыста жоғары деңгейлі оқушылар үшін қосымша тапсырма беру

Олимпиады: Физика 7 - 11 классы

Содержимое разработки

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

7.4А Энергия

Мектеп: «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі»КММ

Күні: 4.04.2018ж.

6.04.2018ж.

Мұғалімнің аты-жөні:Елубаева Галия Қурмагазыевна

Сынып: 7 «Г,Д,Е,Ж»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Кинетикалық энергия.

Потенциалдық энергия.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.3.3-кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдану.

7.2.3.4-жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергияның формуласын қолдану.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:Энергияның анықтамасын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: Механикалық энергияның екі түрін ажыратады.

Кейбір оқушылар:Кинетикалық және потенциалдық энергияның формуласын қолданып есептер шығарады.

Бағалау критерийі

  • Кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолданады

  • Есеп шығаруда жоғары көтерілген дене үшін

потенциалдық энергияның формуласын

қолданады

Тілдік мақсаттар

Энергия,жұмыс,масса ,кинетикалық энергия терминдерін меңгереді.

Диалогтар мен жазу үшін қолданылытын тіркестер:

  • Қозғалыстағы денелерде болатын энергия - ........

  • Кинетикалық энергия  – ........

Құндылықтарға баулу




Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу құндылығы бойынша энергияны меңгеріп, білімін арттыру.

Пәнаралық байланыс

Математика, технология, дене шынықтыру

Алдыңғы білім

Жұмыс,қуат ұғымдарын меңгере отырып есеп шығара біледі.


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы



Оқушылармен амандасу,түгендеу.

Оқушылардың қызығушылығын арттыру үшін «Санамақ әдісін пайдаланып 3 топқа бөлемін.Топ басшыларына бағалау критерилері туралы түсіндіру.

Сыныпта жағымды ахуал туғызу үшін «Тілек шамы тренигін ұйымдастырамын (2 мин)

Үй тапсырмасын тексеру: «Қарлы кесек» әдісі (2 мин)

1 топ. Жел.

1.Механикалық жұмыс формуласы

2.Жұмыстың өлшем бірлігі


2 топ. Су.

1.Қуат дегеніміз не ?

2.Векторлық шамаларды ата?


3.топ. Күн.

1. Жұмысты өлшейтін құралдың аты?

2. 1Кв/сағ қанша Дж бар?


1,2,3сандары









Қима қағаздар

Сабақтың ортасы



































































1-тапсырма.Топтық жұмыс (постер қорғау,әр топқа жеке тақырып беріледі). Оқулықпен жұмыс.

1-топ.ЖЕР бетіндегі тіршілік көзі – энергия .

2-топ.Дененің істейтін жұмысының жылдамдыққа,массаға тәуелділігі.

3-топ.Жоғары лақтырылған дене қандай энергияға ие болады.

Қ.Б.Тапсырманы толық шеңбер, жарты шеңбер сектор арқылы бағалайды.(әр топ бірін-бірі бағалайды).

2-тапсырма. «Суреттер сөйлейді»


3-тапсырма.

a) Массасы 4 кг еркін түсіп келе жатқан дененің жылдамдығы жолдың бір бөлігінде 2-

ден 8 м/с-қа артты. Осы жолдағы кинетикалық энергияның өзгерісін табыңыз.

b) «Союз» сериялы ғарышкеменің массасы 6,6 т болса, оның орбита бойымен 7,8 м/с

жылдамдықпен қозғалғандағы кинетикалық энергиясы қандай?

c) Массасы 9 г оқ винтовка ұңғысынан 750 м/с жылдамдықпен шығады. Оның

кинетикалық энергиясы қандай?

d) 9 м/с жылдамдықпен қозғалатын 6 кг дененің кинетикалық энергиясы неге тең?

Дескриптор Білім алушы

- кинетикалық энергия формуласын есеп шығаруда қолданады.

4-тапсырма.

a) Жер бетінен 3,5 м биіктікке көтерілген массасы 6 кг дененің потенциалдық

энергиясын анықтаңыз.

b) Массасы 450 кг денені 50 см биіктікке көтергендегі потенциалдық энергияны

анықтаңыз.

c) Қандай биіктікте массасы 2 т жүктің потенциалдық энергиясы 10 кДж-ға тең?

Дескриптор Білім алушы

- потенциалдық энергияның формуласын қолданады.


Постер





























Суреттер



































Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы.

Сабақтың соңы


Кері байланыс: «Табыс баспалдағы»


Үй тапсырмасы: Күн, жел, су, атом энергисынын тиімді пайдалану тақырыбына эссе жазу.


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Әр тапсырманы орындау барысында оқушыларға дұрыс жауабын көрсету Жекелей жұмыста жоғары деңгейлі оқушылар үшін қосымша тапсырма беру






Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Весенне-летний фестиваль знаний 2024»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее