«Зимний фестиваль знаний 2025»

Литосфералық катаклизмдер (зілзалалар)

литосфералық катаклизм туралы түсінік беру. өзін-өзі ұстау ережелеры туралы ақпарат беру

Олимпиады: География 5 - 11 классы

Содержимое разработки

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қ.О.М. Күні: 19.10.17ж Мұғалімнің аты-жөні Туремуратова А сынып :7 Қатысқандар: 23 Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Литосфералық катаклизмдер (зілзалалар)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

1. Литосфералық катаклизмдердің түрлерін білу.

2. Олардың себеп-салдарын, таралуын түсіндіру.

3. Литосфералық катаклизмдер барысында өзін өзі ұстау ережелерін түсіндіру (жергілікті компонент негізінде).

Ойлау дағдысының деңгейі

Білу, түсіну.

Сабақтың мақсаты


Литосфералық катаклизмдерді оқып, литосфералық катаклизмдер кезінде өзін өзі ұстау ережелерін қолдана алуды үйренеді

Бағалау критерийі

  1. Литосфералық катаклизмдердің кемінде 4 түрін біледі.

  2. Әр литосфералық катаклизмнің 2 себеп-салдарын атайды.

  3. Өз аймақтарында таралуын түсіндіреді.

  4. Литосфералық катаклизмдер барысында өзін өзі ұстау ережелерін түсіндіреді (жергілікті компонент негізінде).

Тілдік мақсаттар

Айтылым; оқушылар тақырыпты талқылайды.

Тыңдалым; оқушылар топта бір-бірін тыңдайды, бейнематериалды тыңдайды.

Жазылым; кластер құру, элементтерді жазу.

Оқылым; оқушылыр мәтінді оқиды.

Термин сөздер;

Қазақша Орысша Ағылшынша

литосфера литосфера lithosphere

магмалық жыныстар магматические породы magmatic pocks

шөгінді жыныстар осадочные породы sedimentary pocks

магмалық жыныстар магматические породы magmatic pocks

жер қыртысы земная кора crust

мұхиттық жер қыртысы океаническая кора oceanic crust

материктық жер қыртысы континентальная кора continental crust

Құндылықтарға баулу

Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана; Ұлттық қауіпсіздігі және еліміздің бүкіләлемдік өңірлік мәселелерді шешуге жаhандық тұрғыдан қатысуы құндылықтары арқылы оқушыларды Қазакстан патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, ашықтыққа тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Физика

Алдыңғы білім

Жер ғаламшарының пайда болуын біледі, жердің құрылысымен құрамын ажыратады.



Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы

5 минут








5 минут

Ұйымдастыру кезеңі- оқушыларды түгелдеу, оқушылар назарын сабаққа аудару.

Сыныпта жақымды психологиялық ахуал орнату үшін «Шаттық шеңбері» тренингі өткізіледі.«Смарт- бейджик» әдісі арқылы сыныпты топтастырады, топ басшысын сайлайды.


«Миға» шабуыл әдісі арқылы тақырыптың мақсатын ашу.

Қолайлы жұмыс ортасы қалыптастырылады. Жағымды жаңалық немесе жақсы тілектер айту ұсынылады (мұғалімнің жоспары бойынша).

(К) Ой қозғау. Суреттерге не ортақ?

Оқушылар жеке ойланады, бірнеше оқушы жауап береді.

Сабақтың тақырыбы анықталады. Оқу мақсаттары (ОМ) мен жетістік критерийлері таратылады. ОМ жету жолындағы әрекеттер дәптерге (тақтаға) жазылады




Интербелсенді тақта, бейджиктер













Бейнематериал






Сабақтың ортасы


8 минут

К) «Жер сілкінісі, күші, салдарлары» тақырыбындағы бейнематериал көрсетіледі.

Көрсетілімнің алдында нұсқаулық беріледі. Бейнематериалды көрместен бұрын, тыңдалым мен көрсетілім алдында, фотосуреттердегі катаклизм түрлерін ауызша атайды.

Бейнематериалды көру барысында жасалынатын әрекеттер:

  1. 6-сыныпта оқып білген түсініктерді ой елегінен өткізіп, жер сілкінісін тудыратын факторларға мән беру

  2. Маңызды ақпараттарды жазып отыру.


Бейнематериалды көріп болғаннан кейін, тыңдалым мен көрсетілімнен кейін: терминдерді еске түсіре отырып, дәптерге жазу ұсынылады.


Кері байланыс: Бейнематериал бойынша түсініксіз сұрақтар бар ма? Сұрақ болса, талқыланады. Сұраққа жауап беруді білім деңгейі жоғары оқушыларға ұсыну қажет.


(С) Литосфералық катаклизм ұғымдарына қатысты жалпы таратылған мәтіндермен өз беттерінше танысады. Ұғымдарды, терминдерді дәптерге көшіріп жазады.


(Д) Тектоникалық қозғалыстар әсерінен пайда болған литосфералық катаклизмдерді жіктейді.


(Ф) Қалыптастырушы бағалау (ҚБ) тапсырмалары орындалады.


1-тапсырма. Мәтінді оқиды. Мәтінді, бейнематериалды және 6-сыныптағы білімдерін пайдаланып, тектоникалық қозғалыстар әсерінен пайда болған литосфералық катаклизмдерді жіктейді.

Бағалау: дұрыс жауаптар тақтаға шығарылады, оқушы өзін өзі бағалайды.

Кері байланыс: Қай катаклизм біздің аймақта кездеседі? Ақпаратты қабылдауы баяулау оқушыдан сұрау ұсынылады. Аталған оқушы жауап беруге қиналса, оқу дағдылары жоғарылау оқушы жауап берген жөн.

(К) Мұғалім литосфералық катаклизмдер жиі байқалатын аймақтар туралы ақпарат береді (слайд бойынша).

(Ж) Оқушылар литосфералық катаклизм жиі болатын 4-5 елдерді картадан анықтайды (ауызша).


Бағалау: өзара бағалау жүреді – жұпта бір-бірін бағалайды. Әр материктер, мұхиттар бойынша елдер тізімі көрсетіледі (слайд).




(Ж) Литосфералық катаклизмдердің пайда болуының себеп – салдарын анықтайды.


2-тапсырма. «Мен – саған, сен – маған» жаттығуы. Жұптық жұмыс. 1-оқушы литосфералық катаклизмді атайды, 2-оқушы бір пайда болу себебін атайды. 2-оқушы катаклизмді атайды, 1-оқушы бір салдарын атайды. Келесі жұп бірінші жұп атамаған себеп пен салдарды атайды.


Бағалау: өзара бағалау жүреді – жұпта бір-бірін бағалайды


Кері әсер (№ 9 слайд бойынша):Не себептен слайдта Аустралия көрсетілмеген? Оқушылар жауап береді. Жауаптарын түсіндіреді.

Күтілетін жауап:

Оқушылар алдыңғы оқу жылында таныс болғандықтан, «бұл материкте литосфералық катаклизмдер (жер сілкінісі мен вулканизм) байқалмайды» деп жауап беруі мүмкін.


(К) «Жер сілкінісі кезіндегі қауіпсіздік ережелері» бейнематериалы көрсетіледі.


Бейнематериалды көрер алдында алдағы орындалар ҚБ жұмысына қатысты бағалау критерийлері таратылады.





Критерий

Дескриптор


Бағалау:



Білімді бекіту үшін географиялық диктант жүргізіледі. Оқушылар жұпта бірін бірі бағалайды. 3-тапсырма.

Қорытындылау. Оқу мақсаттарына қайта оралу ұсынылады.

Үй тапсырмасы: ҚБ 3-тапсырмасы. 5-6 оқушыдан тұратын топтарда Алматы қаласы тұрғындарына арналған өзін-өзі ұстау ережесі және өзімен бірге қажетті заттарды алу туралы тізімі жазылған жадынама құрастырады. Жадынаманы АКТ-ны қолдана отырып түрлі формада ұсынуға болады.

Жадынама критерийлері беріледі («Үй тапсырмасы» парақшасында).


Кері әсер. «Басбармақ» әдісі бойынша.



9 минут

Тапсырма: Литосфера құрамындағы тау жыныстарын анықтайды, талқылайды. «Кластер құру» әдісін қолдану.

Тау жыныстары









Критерий

Дескриптор

Литосфера құрамындағы тау жыныстарын кластерге салып талқылайды.

  • Тау жыныстарының түрлерін ажыратады.

  • Кластер құрады.

  • Тау жыныстарының қай топқа кіру себебін талқылайды.

  • Пікір алмасады.


Бағалау:




Мадақтау, смайликтермен бағалау. Кері байланыс.





8 минут

Тапсырма:

«Жауабын маған көрсет» әдісі

Картамен жұмыс

Аймақтар бойынша катаклизмдер жиі байқалатын елдер:

Еуразия Швейцария, Ресей, Қазақстан, Непал, Қытай, Италия, Жапония

Африка Кения, Эфиопия, Камерун, Марокко, Мозамбик

Солтүстік Америка Мексика, АҚШ, Коста-Рика, Гаити (Орталық Америка)

Оңтүстік Америка Чили, Боливия, Перу, Колумбия

Тынық мұхиты Жаңа Зеландия, Гавай аралдары (АҚШ), Папуа-Жаңа Гвинея



Критерий

Дескриптор

Литосфераның заттық құрамындағы элементтерді таңбалармен сәйкестендіреді.

  • Заттық құрамындағы элементтерді біледі.

  • Литосфераның заттық құрамын ажыратады.

  • Элементтердің таңбасын біледі.

  • Дұрыс сәйкестендіреді.


Бағалау

«Шырша» әдісі бойынша.

100 % орындалды







Сабақтың соңы


7 минут





Рефлексия


Үйге тапсырма

2 минут

Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы, термин сөздерді жаттау.



Қосымша ақпарат

Саралау





Бағалау

Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпа-раттық –коммуникациялық технологияларды қолдану

А деңгейдегі тапсырмада оқушылар мәтінмен жұмыс істей отырып литосфера құрылысымен құрамын ажыратты.Осы тапсырманы орындау кезінде құрылысын жақсы біледі, ал құрамын анықтаған кезде қиындық туса түсіндірме жұмыстарын алып барамын.


В деңгейдегі тапсырмада оқушылар литосфера құрамындағы тау жыныстарын кластерге салып талқылады, пікір алмасты, кластер құрудың тиімділігін айтып өз көмегімді беремін.


С деңгейдегі тапсырмада оқушылар литосфераның заттық құрамындағы элементтерді таңбасымен сәйкестендіреді.Тапсырманы толық орындай алғардықтан бұл деңгейдегі оқушыларды шығармашылыққа жетелеймін.

Бағдаршам

Смайликтер

Кері байланыс әдісі арқылы бағалау

АКТ қолдану барысында қауіпсізжік ережелерімен таныстырылады.


Үй тапсырмасы

Ой қозғау

1 Жер қыртысында басым неше элемент бар 8 атап шық

2 Мантияның тереңдігі қанша км - 2900

3 Ядроның температурасы қанша-40000С радиусы қанша 3500км

4 Мантия грек тілінен аударғанда қандай мағына береді

5Жердің кішірейтілген дәл үлгісі \Глобус\

6 Экватор шеңберінің ұзындығы қанша-40000 мын











Термин сөздер;



Қазақша Орысша Ағылшынша

литосфера литосфера lithosphere

магмалық жыныстар магматические породы magmatic pocks

шөгінді жыныстар осадочные породы sedimentary pocks

жер қыртысы земная кора crust

мұхиттық жер қыртысы океаническая кора oceanic crust

материктық жер қыртысы континентальная кора continental crust





















lithosphere

magmatic pocks

sedimentary pocks

crust

oceanic crust



continental crust

























7 класс география пәні бойынша сабақ

Цунами (жапон. 津波 /t͡sɯnä́mí/) — мұхит түбіндегі жер сілкінуден пайда болатын сұрапыл толқын. Биікт. ашық мұхитта 1 метрден аспайды; құрлықтағы тар шығанақтарда 50 метрге дейін барады. Толқынының таралу жылдамдығы 400 — 800 км/сағатқа дейін. Мысалы: адамзат тарихындағы Цунамимен байланысты ең ірі апат - 2005 ж. Оңт.-Шығыс Азияда болды.

Индонезия жағасындағы жер сілкіну күші 8,9 баллға жетіп, соның нәтижесінде биіктігі 10 метрден астам цунами тарады. Таудай су толқындары жолындағы елді мекендерді шайып әкетті. Цунамидің жойқын күшінен 300000 адамның өмірі қиылды. Ғаламат су толқындары жер сілкінудің эпицентрінен 6000 км қашықтықтағы Африка жағалауына дейін жетті.

Цунами негізінен Тынық мұхит жағалауында (Ресейдің қиыр шығысында, Жапонияда, Оңт.- Шығыс Азияда, Оңт. Америкада) жиі қайталанады. 20 ғасырдыңдың 40 — 50-жылдарында АҚШ-та, Жапонияда және КСРО-да халықты алдын ала сақтандыратын Цунами қызметі құрылды. Болжам Цунами толқынының жер сілкіну эпицентрінен таралу жылдамдығын есепке алуға негізделген.





Цунами дегеніміз не?

Жерасты жер сілкінулері цунами деп аталатын орасан зор толқындардан болады. Бұл толқындар сағатына 800 км жылдамдықпен қозғалады, ашық тенізде көрінбеуі де мүмкін. Алайда судың таяз жерінде 30 метр биіктікке дейінгі алып су қабырғаларына айналып, жолындағының бәрін қирата отырып, құрлыққа қарай бағыт алады. Оның алдын алу жүйесі Тынық мұхиты бассейнінде 1948 жылы әзірленді, цунамидың көпшілігі осы жерде болады. Толқын соққысына дейін бірнеше сағат ішінде адамдар қауіпті аудандардан шығарылып, цунами зардаптарын азайтуға болады. [1]



















Швейцария, Ресей, Қазақстан, Непал, Қытай, Италия, Жапония

Мексика, АҚШ, Коста-Рика, Гаити (Орталық Америка)

Чили, Боливия, Перу, Колумбия

Жаңа Зеландия, Гавай аралдары (АҚШ), Папуа-Жаңа Гвинея







































«Жауабын маған көрсет» әдісі



Картамен жұмыс

Аймақтар бойынша катаклизмдер жиі байқалатын елдер:

Еуразия Швейцария, Ресей, Қазақстан, Непал, Қытай, Италия, Жапония

Африка Кения, Эфиопия, Камерун, Марокко, Мозамбик

Солтүстік Америка Мексика, АҚШ, Коста-Рика, Гаити (Орталық Америка)

Оңтүстік Америка Чили, Боливия, Перу, Колумбия

Тынық мұхиты Жаңа Зеландия, Гавай аралдары (АҚШ), Папуа-Жаңа Гвинея

Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Зимний фестиваль знаний 2025»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее