Пәні:Шет тілі
Күні: | 1 қараша 2017 ж. | |
Оқытушы: | Аманова Ф.Т | |
Топ: | 3 БШ-15 б/б | |
Жаңа сабақ тақырыбы: | Лексиканы оқыту әдістері. Лексиканы оқыту барысында қолданылатын жаттығулар түрлері. | |
Мақсаты: | Оқушыларға шетел тілдері сабақтарында лексиканы оқыту әдістерін, лексиканы оқыту барысында қолданылатын жаттығулар түрлері туралы жалпы мәліметтер беру; Тағамдар, жануарлар, жалпы ағылшын тіліндегі зат есімдер туралы білімдерін арттыру. Танымдық қабілеттерін, оқу, тыңдау, сөйлеу қабілеттерін дамыту, лексикалық қорларын молайту. | |
Міндеттері: | Оқушылардың еске сақтау, спецификалық дыбыстарды айта білу қабілеттерін, ойлау қабілетін дамыту, шапшаң жауап беру дағдысын қалыптастыру. Елдермен танысу арқылы бірлікке, достыққа, өзге елдердің мәдениетін сыйлауға тәрбиелеу. | |
Күтілетін нәтиже: | Тақырыпты толық меңгереді. Жаңа ақпаратты қабылдайды. Ойлау, сөйлеу мәдениеті дамиды. Пәнге қызығушылығы, белсенділігі артады. Тақырыпқа байланысты жаңа сөздерді үйренеді. Шетел тілі сабақтарында лексиканы оқыту әдістерін және жаттығуларды біледі. | |
Дереккөздер: | 1.Шет тілін оқыту әдістемесі. 2.Практикалық ағылшын тілі 3. Интернет желісі. | |
Сабақ түрі: | Сайыс сабақ |
|
Көрнекі құралдар: | Интерактивті тақта, интернет беттерінен алынған материалдар, суреттер, видеоролик, маркер, бағалау парақтары. |
|
Пәнаралық байланыс: | Қазақ тілі, Орыс тілі. |
|
Сабақтың кезеңдері: | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Ұйымдастыру.
| І part 1.Organization moment: greeting the students. 2.Dividing the class into groups. 3.Checking-up homework 1.Good morning! How are you? 2.What is the weather like today? 3.Who is on duty today? 4. Who is absent? 5. Before beginning our lesson I`ll divide you into 3 groups with yellow, green and red cards. Please choose cards and take your seats according to your colours.
| Карточкалар, түрлі-түсті қағаздар, слайд. |
Үй тапсырмасын тексеру. | Лексиканы оқыту мазмұны. Карточкалар арқылы сұрау.
| Слайд,карточка, сұрақтар. |
Жаңа сабақ жоспары: | Тілді меңгеруде ең маңыздысы – лексика. Басқа білім салаларының ішінде лексиканың бірінші орын алу себебі мынада кейбір сөйлеушінің сөзінде граматикалық қателер кездескенімен адамдар арасында қатынас болуы мүмкін. Айтушының не айтқысы келгенін тыңдаушы түсінеді. Лексиканы меңгеру үшін түрлі әдіс - тәсілдер пайдаланылады. Нақты мағыналы сөздерді суреттер, зат, макет арқылы түсіндірген жөн. Абстрактілі мағыналы сөзді түсіндіру үшін аударманы қолдану және тіл көрнекілігі арқылы түсіндіру қажет. Ал тіл көрнекілігі дегеніміз – сөздің мағынасын контекст арқылы, синонимдер мен антонимдер, сөздің құрамдас бөліктерін талдау арқылы түсіндіру. Контексттерде грамматикалық құрылым, ондағы жаңа сөзбен басқа сөздердің барлығы оқушыларға бұрыннан таныс болуы қажет. Сонда оқушының назары жаңа сөздерге аударылады. Шет тілінің сөзін үйретудің негізгі түрі –оны туған тілге аудару, оның аудармасын білу. Аударманы қолданудың жетістігі- сөздің туған тілден аудармасын жылдам тауып, оның мағынасын есте сақтауға мүмкіндік беруі. Сөзді үйретудің бсқа бір түрі-көрнекілікті пайдалану. Көрнекілік сыртқы (заттың немесе суреттің) және ішкі (тілдік) болып бөлінеді. Тілдік көрнекілік шет тілін оқытуда кеңінен қолданылуы керек. Олар мыналар:
Олай болса жоғарыда айтылған лексикалық жаттығуларды ойын барысында қолданып көрейік. Ойынның атауы «Полиглот» 3 топ болып жарысып, өзінің атауы айтып тұрғандай ойын тапсырмаларын 3 тілге аударасыздар.
1.Алма-Apple: Answer the questions, сұрақтарға жауап бер: How are you? What`s your name? How old are you? Who are you? I live in Zhanaozen. What season is it now? What season is after autumn? How many days are there in the week? What day is it today? 2.Қияр-Cucumber: Name colours, түстерді ата. 3.Жүзім-Grapes: Name vegetables and fruits, жемістер мен көкөністерді ата. 4.Сәбіз-Carrot: Name numbers, сандарды ата: 25, 132, 2015, 1.5, 200.5, 2753000. 5.Алмұрт-Pear: Name the members of the family, Жанұя мүшелерін ата. 6.Қызанақ-tomato: Names of professions, мамандық аттарын ата. 7.Апельсин-orange: Name domestic and wild animals, жабайы және үй жануарларын ата.
Сайымыз әлі алда сәл демалып алайық. Топтың бір студенті шығып сергіту сәтін орындатады.
| Слайд, суреттер, мәтін, шет тілін оқыту әдістемесі.
Слайд
Слайд
Бейнеролик
Карточкалар
Бейнеролик
Карточкалар
Постер, суреттер, стикерлер. |
Кері байланыс: | And now boys and girls think a little and tell me, where can you use the knowledge which you have got today? Everyone says his opinion. | |
Бағалау: | Puts summative assessment. | |
Үйге тапсырма: | Speak about the theme using the information which you have learnt. |
3