Тема: Festive time
Цели урока:
Обучающие:
Введение новых лексических единиц по теме «Праздничные приготовления».
Отработка произносительных навыков.
Развивающие:
Развивать умение строить монологические высказывания
Развивать навыки поискового чтения
Развивать навыки аудирования
Воспитательные:
Повышать интерес к изучению английского языка.
Воспитывать уважение к традициям других народов.
Тип урока: урок усвоения новых знаний
Ход урока:
Организационный момент.
1. Приветствие
- Good morning, boys and girls!
- How are you today?
- What date is it today, Sergey?
- What day of the week today, Alina?
- Who is absent today, Nastya?
- Are you ready to start our lesson?
- Very good!
Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности учащихся.
(Учитель демонстрирует картинки с изображением различных праздников)
- What can you see on this picture?
- What's going on here?
- What do you think, what will we do at the lesson today? What we are going to speak about the lesson?
Актуализация знаний.
Фонетическая зарядка
Look at the blackboard. You see a poem about New Year. Listen to me.
New Year Day! New Year Day!
Let us sing.
And let us play!
Father Frost bring many toys
For little girls And little boys!
Repeat after me line by line.
Read the first line, Alina.
Read the next line, Nastya.
Dima, read all poem.
Do you like this poem?
II. Основная часть.
Презентация грамматического материала.
Today we’re going to read about making preparations for a party.
- Open your books at page 46 and look at the pictures. What are this people doing? They are preparing for the holiday.
- Look at exercise 1. You should fill in make or do.
It can be hard to decide when to use make or do in English. We usually use make when we create or construct something. For example...(Учитель записывает словосочетания на доске.)
make a dress – сделать (сшить) платье
make a cup of coffee – сделать (приготовить) чашку кофе.
We use do for general activities. For example:
do a homework – делать домашнюю работу
do the washing up – умываться
Работа по учебнику
Упр. 1a (c. 46).
(Ученики самостоятельно выполняют задание, а затем слуша-
ют аудиозапись и проверяют свои ответы.
3.Отработка новой лексики.
- Let’s play. Someone of you will be actors and show you different actions from exercise 1. You should name it. (учитель приглашает по одному ученику из класса, показывает ему картинку с действием которое он должен изобразить, остальные – его называют)
Физкультминутка
4. Поисковое чтение.Упр. 2а (c. 46).
Where is from Rosa?
What holiday are all members of Rosa’s family preparing for?
What is her mother preparing?
Where’s her daddy?
Why is Steve washing the grapes?
Упр. 2b (c. 46).
(Ученики читают текст, самостоятельно выполняют задание,
затем слушают аудиозапись и проверяют свои ответы.
5. Закрепление.
- Finish my suggestion.
- I clean my room and do the … (dusting)
- I should by some food. I do the… (shopping)
- I don’t like coffee make me ….(tea), please.
- Be quiet! I make a … (phone call ).
III. Заключительная часть.
Домашнее задание
Today we have spoken, read, done grammar exercises. I’m pleased with your work. Thank you. Now write down your homework please.
Упр.1(в), стр.46 ( 1группа), WB: упр. 1,стр.29( 2 группа) – письменно, упр.2, стр.46 – читать, учить слова.
2. Итог урока.
- What was the topic of our lesson?
- What do you know about Spanish New Year traditions?