«Осенний фестиваль знаний 2024»

Қалдықпен бөлу есептерін шығару

Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Қалдықпен бөлу және оны тексеру жайында түсінік беру; қалдық әрқашанда бөлгіштен кем болатынын білгізу;

Сабақтың дамытушылығы: оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін; ой - өрісін, есте, сақтау қабілеттерін дамыту; салыстыру және қорытынды жасай білуге дағдыландыру;

Сабақтың тәрбиелігі: ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, білімді болуға, ақыл – ой белсенділігін арттыруға, жауапкершілікке тәрбиелеу.

Олимпиады: Литературное чтение 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Математика 3 сынып

Сабақтың тақырыбы: Қалдықпен бөлу

Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Қалдықпен бөлу және оны тексеру жайында түсінік беру; қалдық әрқашанда бөлгіштен кем болатынын білгізу;

Сабақтың дамытушылығы: оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін; ой - өрісін, есте, сақтау қабілеттерін дамыту; салыстыру және қорытынды жасай білуге дағдыландыру;

Сабақтың тәрбиелігі: ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, білімді болуға, ақыл – ой белсенділігін арттыруға, жауапкершілікке тәрбиелеу.

Көрнекілігі: кестелер, сызбалар.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ - жауап, өзіндік, жұптық жұмыс.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. «Алақан» жаттығуы.

- Көршілеріңе бұрылып, алақандарыңды біріктіріп, жүректеріңнің жылуын беріңдер.



ІІ. а). Үй жұмысын тексеру: №

ә). Өткенді пысықтау: ауызша жұмыс. (1)

2) «Кім жылдам?» 2 мысықтың неше аяғы бар? 5 тышқанның неше құлағы бар? 7 торғайдың неше қанаты бар?



ІІІ. Жаңа материалды түсіндіру:

Мақсат қою кезеңі. Қалдықпен бөлу және оны тексеру жайында түсінік беру

ІҮ. Оқулықпен жұмыс: № 1. Ұжымдық талдау.

№1. Кестені пайдаланып, есептер құрастыр және оларды шығар.

Бағасы Саны Құны



? 4 80 теңге



20 теңге? 80 теңге

20теңге 4?



Бұлар кері есептер болып табыла ма? Неліктен?

№2. Өзіндік жұмыс. Түсіндіре отырып, орындату.

506 + 204 = 710 -------- -832 – 456 = 376 ------------- 920 + 80 = 1000

716 – 509 = 207 --------- 603 – 39 = 564 ---------------1000 – 222 = 778

125 + 305 = 430 --------- 158 – 72 = 86 -----------------675 – 92 = 583



№3. Тақтада түсіндіріп. Амалдарды орында:

2 ∙ 5 + 5 = 15 --------------9 ∙ 2 – 7 = ------------(28 – 2): 2 = -------------15 + 2: 2 =

2 + 2 ∙ 6 = -----------------(3 – 0): 3 = -----------5: (15 – 10) = ------------(18 – 9): 3 =

Ү. Білімдерін тексеру.

№4. Есеп шығару. Мазмұнын оқытып, талдау жасай отырып орындату.



№ 4 (а).

а). 31 асықты балаларға 4 асықтан қалай бөліп беруге болады? Неше бала асықтар алады? Түсіндір. 31 – дің ішінде төрт - төрттен неше рет болады? Барлық асықтар балаларға бөліп берілді ме? Неліктен? Тексер.

Жазуды оқы:

31: 4 = 7 (қалд. 3)

31 – бөлінгіш, 4 – бөлгіш, 7 – бөліндінің мәні, 3 – қалдық.

Тексеру: 7 ∙ 4 + 3 = 31.



№ 4 (ә).

ә). Егер 16 орындықты әр қатарға 5 орындықтан қойса, неше қатар шығады? Неше орындық артылып қалады? Бөлінгішті, бөлгішті, бөліндінің мәнін және қалдықты атап көрсет.

16: 5 = 3 (қалд. 1)

16 – бөлінгіш, 5 – бөлгіш, 3 – бөліндінің мәні, 1 – қалдық.

Тексеру: 3 ∙ 5 + 1 = 16.



№5. Өздік жұмыс.

а). 40 - қа дейінгі 4 - ке бөлінетін сандарды өсу ретімен жаз.

4; 8; 12; 16; 20; 24; 28; 32; 36; 40;

ә). Санды 4 - ке бөлгенде қандай қалдықтар қалуы мүмкін?

Мысал келтір.

3 - ке бөлгенде қандай қалдықтар қалуы мүмкін? 2 - ге бөлгенде ше?



№ 6. Теңдеу құрып, оны шеш:

а). Тоғжанның ойлаған санын 4 есе кеміткенде 5 шықты. Сол санды тап.

ә). Мағжанның ойлаған санын 4 есе арттырғанда 16 шықты. Сол санды тап.

Х: 4 = 5 х ∙ 4 = 16

Х = 5 ∙ 4 х = 16: 4

Х = 20 х = 4

20: 4 = 5 4 ∙ 4 = 16

5 = 5 16 = 16



№7. Өзіндік жұмыс. а = 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 деп алып, 3 ∙ а және 4 ∙ а өрнектерінің мәндерін тап.

3 ∙ а ---------------4 ∙ а

3 ∙ 1=3 -----------4 ∙ 1=4

3 ∙ 2= 6 ----------4 ∙ 2=8

3 ∙ 3 = 9 ---------4 ∙ 3=12

3 ∙ 4= 12 ---------4 ∙ 4=16

3 ∙ 5 = 15 --------4 ∙ 5=20

3 ∙ 6 = 18 --------4 ∙ 6=24

3 ∙ 7= 21 ---------4 ∙ 7=28

3 ∙ 8 = 24-------- 4 ∙ 8=32

3 ∙ 9= 27 ---------4 ∙ 9=36

3 ∙ 10 = 30------- 4 ∙ 10=40



ҮІ. Шығармашылық жұмыс.

ҮІІ. Үйге тапсырма: № 4, 10. 85 бет.

ҮІІІ. Сабақты қорыту: « Кел, ойнайық!

Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Осенний фестиваль знаний 2024»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее