Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:5.4 B Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы | Бұрыш |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: | 5.3.1.2. бұрыштың градустық өлшемін табуға, бұрыштарды салыстыруға берілген есептерді шығару; |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Бұрыштарды салыстырады Басым бөлігі: бұрыштардың түрлерін біледі. Кейбір оқушылар:Бұрыштың градустық өлшемін табуға, бұрыштарды салыстыруға берілген күрделі есептерді шығарады. |
Бағалау критерийі | 1.Бұрыштың түрлерін ажыратады. 2.Бірнеше бөлікке бөлінген бұрыштарды транспортир көмегімен салады,анықтайды. 3. Бұрыштардың өмірдегі қолданысын,маңызын бағалайды. |
Тілдік мақсаттар | Негізгі сөздер: транспортир, градус ,бұрыш, сүйір, доғал,жазыңқы. Сөз тіркестер: транспортир шкаласы, градус өлшемі. Сыныптағы диалог үшін қажетті сөз тіркестері:бұрыш, төбе, бұрыштың градустық өлшемі. |
Құндылықтарға баулу
| Жауапкершілік, сыйластық, өзара түсіністік құндылықтарды қалыптастыру,тәжірибеде қолдана алу, зерттеу. «Мәңгілік Ел» идеясының «Тарих,мәдениет пен тіл» құндылығы. |
Пәнаралық байланыс | Сызу, тарих. |
Алдыңғы білім | Бұрыш, бұрыштың шамасы, бұрыштың түрлері, транспортирмен бұрыштарды өлшеу және салу. |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин |
Оқушыларды 5 топқа бөлеміз: «Сүйір», «Доғал», «Тік» , «Жазыңқы» «Толық бұрыш» «Жазыңқы» бұрыш топтары. Оқушылар үстел үстінен градустық өлшемдері жазылған карточкаларды алады. Сол градус өлшемдері бойынша топқа бірігеді. Бұрыш тақырыбы бойынша сұрақтар. (карточкаларының артында сұрақтар бар әдісін қолданамыз.) Бағалау критерийі: Оқушының қажеттілігін анықтаймын. Қалыптастырушы бағалау: Қалыптастырушы бағалау: смайликтер арқылы бағалау
|
Градустық өлшемдері жазылған карточкалар
| |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 4 мин
6 мин
5 мин
Сергіту сәті: 4 мин | Кім жылдам? Жұптық жұмыс «Плюс+» «минус-» әдісі «+»-дүрыс жауапқа; «-»-қате жауапқа қою
1. Сүйір А.
2. Доғал В.
3. Тікбұрыш С.
4. 90 -қа тең А. толық 5. 360 -қа тең В. Тікбұрыш 6. 180 -қа тең С. жазыңқы 7. Доғал А. 130 8. Сүйір В 110 9. Тікбұрыш С 150
Бағалау критерийі:
Қалыптастырушы бағалау: стикерлер арқылы бағалау Оқулықпен жұмыс. «Ойлан-жұптас-бөліс» стратегиясы арқылы №12 Бағалау критерийі:
Қалыптастырушы бағалау: стикерлер арқылы бағалау
«Кім жылдам» ойыны №1
А D D В
250 С
35º А 20º В С О О
Бағалау критерийі:
Қалыптастырушы бағалау: смайликтер арқылы бағалау - өте жақсы; -жақсы; -қанағатты. Оқушылар орындарынан тұрып бұрыштарды көрсетеді(жаттығу жасау) | Үлестірме материалдар, смайликтер
Оқулық «Математика» 5 сынып А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, З.Ә.Жұмағұлов. Алматы «Мектеп» 2017
| |||||||||||||||||||||||||||
8 мин
5 мин
Сабақтың соңы 3 мин
| Деңгейлік тапсырмалар
А В С
О Д
Қалыптастырушы бағалау: стикерлер арқылы бағалау
В- деңгейі №2
Егер – NKE жазыңқы бұрышы болса, EKL бұрышы неше градус? F L Е N K
С- деңгейі №3 0 ОС сәулесі – АОВ жазыңқы бұрышының биссектрисасы. EОF бұрышы – тік бұрыш. 0 BОF = 250
А Е С
В
O F
Шешуі:
EОC=BОF AОE =AОF- EОF =1450 -900 =550
Қалыптастырушы бағалау: стикерлер арқылы бағалау
Дұрыс тұжырымда» әдісі
«Сіз қаншалықты сенесіз?» Мұнда дұрыс жəне дұрыс емес тұжырымдар, түйінді сөздер беріледі.
Бағалау критерийі: Бұрыш тақырыбындағы ережелерін толық біледі
Қалыптастырушы бағалау:
|
Үлестірме материалдар, смайликтер
| |||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс | «Бағалау ағашы» Алма – бүгінгі сабақтан түйгенім өте көп, маңызды болды. Гүл – бүгін сабақта түсінбеген сұрақтарым бар, оқуым керек. Жапырақ – бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды.
|
КРИТЕРИЙ | ДЕСКРИПТОР |
1.Бұрыштың түрлерін ажыратады. 2.Бірнеше бөлікке бөлінген бұрыштарды транспортир көмегімен салады,анықтайды. 3. Бұрыштардың өмірдегі қолданысын,маңызын бағалайды
| 1. Бұрыштың анықтамасын және элементтерін біледі. (1) бұрыштардың түрлерін ажырата алады.(1) 2. транспортирдің көмегімен бұрыштарды өлшей алады.(1) берілген бұрыштарды сала алады.(1) 3.Бұрыштың градустық өлшемін табады, бұрыштарды салыстырады (1) берілген күрделі есептерді шығарады.(1)
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз ? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |
Оқушылар бірлесе отырып топпен жұмыс жасайды. Олар бір – біріне көмек көрсету арқылы есептерді бірлесіп шығарады. Ал баяулау келе жатқан оқушыларға озық оқушылардың жеткен жетістігіне жету үшін үйде толықтырулар жасауларын сұранамын. | Оқушылардың топтық жұмыстарға қатысуын бақылау, дұрыс бағыт беру үшін кері байланыс жасау және қалыптастырушы бағалау жұмыстарын беру арқылы жеке оқудағы жетістіктеріне көздерін жеткізу. Әрбір оқушыны назардар тыс қалдырмай жеке қадір-қасиетін сезіну үшін іс-әрекетіне қарай мадақтау алады.
| Сыныпта парта мен орындықтардың оқушы денсаулығына зиян келтірмейтіндей етіп орналастырылуына басты назар аударамын. Сызу және жазу құралдарымен қауіпсіз жұмыс жасау техникасын ескертемін. | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса,неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кездерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. | ||
| |||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқыту мен оқуға қатысты) ? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |