«Весенне-летний фестиваль знаний 2024»

І. Жансүгіров "Күйші" поэмасы

Тақырыбы: «Күйші»

Мақсаты: 1. Дастандағы ақынның көркемдік қуаты, психологиялық сезімі күй құдіретімен сабақтастығы.

2. Оқушылардың тіл байлықтарын, танымдылықтарын дамыту.

3. Өнерді бағалауға тәрбиелеу

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: Сатылай кешенді талдау

Сабақтың тәсілі: сұрақ-жауап, түсіндіру

Сабақтың көрнекілігі:

Сабақтың барысы

І Ұйымдастыру кезеңі

1. Амандасу, сабаққа дайындалу

2. Үй тапсырмасын тексеру (сұрақ-жауап)

3. Сабақ тақырыбын, мақсатын анықтау

ІІ Қайталау

Ақынның өмірі мен ақындық жолы жайлы айтыңдар.

ІІІ Жаңа сабақ

1 Б.Тақырыбы: күй өнері

Идеясы: Күй өнерінің құдіреті

Әдеби тегі: Проза

Жанры: Дастан

2 Б. Экспозициясы: Күйшінің өнерін көрсетуі

Дамуы: Қарашаш ханымның күйшіні қалап алуы

Шарықтау шегі: Күйші мен Қарашаш ханшаның бірін-бірі ұнатуы

Шиеленіс: Ханшаның күйшіні үйіне жібергісі келмеуі

Шешім: Күйшінің еркіндік алуы

3 Б. Негізгі кейіпкерлері: Кенесары, ханның қарындасы Қарашаш пен күйші

4 Б. Теңеу: «күйшінің сұп-суық болды көңілі мұз құйғандай»

Қарашаш – өжет, қайсар, ерлік мінезі әрі ақыл парасат иесі.

Аю қыз ашуланып сарқ-бұрқ етті,

Наркескен қыз қолында жарқ-жұрқ етті.

Сілкініп қаһарлы қыз түрегелді,

Шаңқ етіп жатқан елді ду көтерді.

Күйшінің шеберлігі дастанда қалай суреттелген?

Күйшінің қошеметке көңілі тасып,

Бес бармақ маймаң қақты перне басып,

Толқытып, тоқсан күйді дүрілдетті,

Көңілді бірде шымшып, бірде қысып.

Қарашаштың бейнесін оның күйді тыңдағандағы көңіл күйі арқылы баяндаңдар.

ІV Бекіту.

«Күйші өнері» жайлы өз ойларыңды ортаға салыңдар.

ІҮ Рефлексия

Мен нені білдім.

Ү Үй тапсырмасы

ҮІ Бағалау

Олимпиады: Викторина "Безопасность — значит жить!" 1 - 11 классы

Содержимое разработки




Мерзімі:

Тақырыбы: «Күйші»

Мақсаты: 1. Дастандағы ақынның көркемдік қуаты, психологиялық сезімі күй құдіретімен сабақтастығы.

2. Оқушылардың тіл байлықтарын, танымдылықтарын дамыту.

3. Өнерді бағалауға тәрбиелеу

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: Сатылай кешенді талдау

Сабақтың тәсілі: сұрақ-жауап, түсіндіру

Сабақтың көрнекілігі:

Сабақтың барысы

І Ұйымдастыру кезеңі

1. Амандасу, сабаққа дайындалу

2. Үй тапсырмасын тексеру (сұрақ-жауап)

3. Сабақ тақырыбын, мақсатын анықтау

ІІ Қайталау

Ақынның өмірі мен ақындық жолы жайлы айтыңдар.

ІІІ Жаңа сабақ

1 Б.Тақырыбы: күй өнері

Идеясы: Күй өнерінің құдіреті

Әдеби тегі: Проза

Жанры: Дастан

2 Б. Экспозициясы: Күйшінің өнерін көрсетуі

Дамуы: Қарашаш ханымның күйшіні қалап алуы

Шарықтау шегі: Күйші мен Қарашаш ханшаның бірін-бірі ұнатуы

Шиеленіс: Ханшаның күйшіні үйіне жібергісі келмеуі

Шешім: Күйшінің еркіндік алуы


3 Б. Негізгі кейіпкерлері: Кенесары, ханның қарындасы Қарашаш пен күйші


4 Б. Теңеу: «күйшінің сұп-суық болды көңілі мұз құйғандай»


Қарашаш – өжет, қайсар, ерлік мінезі әрі ақыл парасат иесі.

Аю қыз ашуланып сарқ-бұрқ етті,

Наркескен қыз қолында жарқ-жұрқ етті...

Сілкініп қаһарлы қыз түрегелді,

Шаңқ етіп жатқан елді ду көтерді.



Күйшінің шеберлігі дастанда қалай суреттелген?

Күйшінің қошеметке көңілі тасып,

Бес бармақ маймаң қақты перне басып,

Толқытып, тоқсан күйді дүрілдетті,

Көңілді бірде шымшып, бірде қысып...


Қарашаштың бейнесін оның күйді тыңдағандағы көңіл күйі арқылы баяндаңдар.

ІV Бекіту.

«Күйші өнері» жайлы өз ойларыңды ортаға салыңдар.

ІҮ Рефлексия

Мен нені білдім...

Ү Үй тапсырмасы


ҮІ Бағалау



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Весенне-летний фестиваль знаний 2024»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее