«Зимний фестиваль знаний 2025»

Ақпаратты ұсыну

Ақпаратты беруші және қабылдаушы арналарына мысал келтіру.

ақпаратты беруші мен қабылдаушыны біледі.

Басым бөлігі: ақпаратты беруші мен қабылдаушыны ажырата алады.

Кейбір оқушылар : ақпарат тасымалдаушы және қабылдаушы арналарын қолдана алады

Олимпиады: Информатика 1 - 11 классы

Содержимое разработки



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2.1

Ақпаратты ұсыну


ММектеп:

Күні:


Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6


Қатысқандар: Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы


Ақпаратты тасымалдау


Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.1.3 – ақпаратты беруші және қабылдаушы арналарына мысал келтіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы:ақпаратты беруші мен қабылдаушыны біледі.

Басым бөлігі: ақпаратты беруші мен қабылдаушыны ажырата алады.

Кейбір оқушылар : ақпарат тасымалдаушы және қабылдаушы арналарын қолдана алады

Бағалау критерийі

  • ақпаратты беруші мен қабылдаушыны білді

  • ақпаратты беруші мен қабылдаушыны ажырата алды

  • ақпарат тасымалдаушы мен қабылдаушы арналарын қолдана алды.

Ойлау дағдылары

Қолдану, талдау, жинақтау

Тілдік мақсаттар


Сабақтың тілдік мақсаттары:

Сабақ барысында тиісті термонология мен тілді пайдалана алады

Пәндік лексика және терминология

Термин сөздермен танысады.

флеш жады -Флешка-flash drive

Дискет-диск-disk

Қатты диск-жесткий диск-hard drive

Оптикалық диск-оптический диск-optical disk

Ақпарат-информация-informasion

Құндылықтарға баулу


Қарым қатынас жасау қабілеті; Мейірім және айналасындағыларға қамқорлық көрсету;

Пән аралық байланыс

орыс тілі, ағылшын тілі, қазақ тілі

Алдыңғы білім


Ақпаратты тасымалдағыштарды айта біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин















3 мин



Сабақтың ортасы

6 мин

Ұйымдастыру

1.Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу.

2.Ынтымақтастық атмосферасын құрамын.

Оқушыларды «Шаттық шеңбер» әдісі бойымен тұрғызып «Жүректен-жүрекке» әдісі арқылы бір-біріне жақсы тілек айтқызамын.


Топқа біріктіру: «Мозайка» әдісі арқылы 2 топқа бөлемінн. Суреттерді біріктіре отырып құрастырылған суреттің мазмұнын ашады және түсінік береді.

1- топ: Қабылдаушы

2-топ: Тасымалдаушы



Оқушылардан алдыңғы білімді пысықтау мақсатында «Ыстық орындық»» әдісі арқылы пысықтаймын.

  1. Сымсыз желі дегеніміз не?

  2. Сымсыз желінің сымды желіден қандай артықшылығы бар?

  3. Сымсыз желінің қандай топологиясын білесіңдер?

4. Қандай жағдайда сымсыз Wi-Fi желісіне

жалғауға болады?



1тапсырма: жұптық тапсырма

«Көршіңе әңгімеле» әдісі арқылы кітаптан оқушыларға мәтінді бөліп беремін.

«Кім жылдам» әдісі арқылы тапсырмалар таратылады

Мәтінді оқып бір – біріне түсіндіреді, баяндайды және

сұрақтар қояды.

Анықтаңыз.

Ақпарат беруші: ____________________

Ақпарат қабылдаушы: _________________


Дескриптор

  • Ақпарат берушіні анықтайды;

  • Ақпарат қабылдаушыны анықтайды







кеспе қағаздар









АКТ

















Оқулық Информатика

6 сынып Атамұра

35-бет


Вербальды бағалау

жарайсың, кереметсің, т.б.





10 мин













7минут











Сергіту сәті

5 мин



2-тапсырма: Топтық тапсырма. «Ойлан,жұптас, ой бөліс» әдісі

Bilimland.kz порталы арқылы "Ақпаратты тасымалдау» видеоролигін көреді.Топ ішінде талқылайды.Әр топ берілген тақырыбы бойынша топ болып постермен жұмыс жасайды..

Дескриптор

  • Ақпаратты беруші мен қабылдаушыны ажырата алады.

  • Ақпарат қабылдаушыны анықтайды.



3-тапсырма

3-Тапсырма Практикалық жұмыс.

Компьютермен жеке жұмыс

.Әр оқушы компьютерден екінші компьютерге ақпаратты көшіруді, тасымалдауды көрсетеді



Дескриптор:

  • Ақпарат тасымалдаушы және қабылдаушы арналарын қолдана алады

  • Ақпарат тасығыштармен жұмыс жасай алады.

  • Оларды практика жүзінде көрсете алады



«Бұзық телефон» ойыны оқушылар өздерінің қасындағы оқушылардың құлағына ақпарат айтады соңғы оқушы ақпаратты толық немесе бұзып алады



https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/6-synyp/lesson/aqparat-zhane-aqparattyq-zhuje

А4 форматтағы қағаз Маркер









Флешка, дискет













Оқушылар бір-бірінің құлағына сөздер айтады

жұмыс дәптері

Сабақтың соңы

4 мин









Үйге тапсырма







2 мин





«Сұрақ –жауап»әдісі арқылы сабақты бекіту:

  1. Ақпарат тасымалдау үдерісі қалай орындалады?

  2. Ақпарат беруші нысанды қалай атайды?

  3. Ақпарат қабылдаушы нысанды қалай атайды?

  4. Ақпарат арналары дегеніміз не?

5. Ақпарат арналарының қандай түрлерін білесіңдер




2.1 Апаратты тасымалдау

37 бет 2.1 кестені орындау








Рефлексия: «БББ» (білемін – білгім келеді – білдім) кестесі

БББ - кестесі

Білемін

Білдім

Білгім келеді







АКТ







Оқу, 2.1 кестені орындау







БББ - кестесі

Білемін

Білдім

Білгім келеді







Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?



Бағалау-Сіз оқушылардың матиериалдық игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?



Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Алдыңғы білімді бүгінгі жаңа тақырыппен ұштастыру мақсатында «Ыстық орындық» әдісі бойынша орындыққа отырған оқушы оқушы , сұрақтарға жылдам жауап береді.

Барлық оқушыларға бірінші тапсырманы орындау барысында жаңа білімді меңгеру мақсатында «Көршіңе әнгімеле» әдісін қолданамын.Оқушылар бір-біріне кітаптан үзінділерді айтады ,тасымалдайды

Оқушылардың басым бөлігі екінші тапсырманы орындау барысында «Ойлан, жұптас,ой бөліс» әдісін қолдана отырып оқушыларға Bilimland.kz сайтынан бейне ролик көрсетіп,роликтен көргендерін постерге жасатамын.

Кейбір оқушыларға үшінші тапсырманы орындау барысында, компьютермен жұмыс істеуде ақпаратты көшіру, тасымалдау жұмыстарын орындату арқылы оқушының ойын қозауға, дамытуға үйретемін



«Bербальды» бағалау әдісі - оқушылардың басынан, арқасынан сыйпау арқылы пәнге қызығушылығын арттыру мақсатында , жақсы сөздер айту.

«Бес бармақ» бағалау әдісі – оқушылардың жақсы,өте жақсы,орташа деп бағалау арқылы пәнге деген қызығушылығын арттыру




- Техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау.

-Оқушылардың компьютер алдында дұрыс отыруын қадағалау;

Монитор мен оқушы арасындағы арақашықтықты бақылау;


Жалпы бағала

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге

назар аудару қажет?



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Зимний фестиваль знаний 2025»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее