Қысқа мерзім жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2.2 Ақпарат және оны өңдеу | Мектеп: Мұнайлы, Қызылтөбе № 2 орта мектеп | ||||
Күні: 2017ж. | Мұғалімнің аты-жөні: Муринова А.Т. | ||||
Сынып: 5 | Қатысқандар: 14 | Қатыспағандар:1 | |||
Сабақтың тақырыбы | Жобалық жұмыс | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Төменгі деңгей(білу, түсіну, қолдану) Жоғарғы деңгей(талдау,жинақтау, бағалау)
| ||||
Сабақтың мақсаты | 5.2.2.2. Растрлық кескіндерді құру және өңдеу Барлық оқушылар: 1.Компьютерлік графика және оның түрлері туралы мәлімет алады. 2. Біліп үйренгендерін қолданып практикалық түрде берілген тапсырмаларды орындайды. Оқушылардың басым бөлігі: Түсінеді,талдайды,білімін өзгертілген жағдайда қолданады:графикалық редакторды пайдалана отырып, сурет салып өңдеуді үйренеді. Кейбір оқушылар: Білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: Оқып үйренгендерін практикада қолдана алады. | ||||
Бағалау критерийі | Растрлық кескінді құрады; Растрлық кескінді өңдейді; | ||||
Тілдік мақсаттар | Модельдеудің мүмкіндігі туралы жеткізе білу; Пәндік лексика мен терминология: 1.Екі өлшемді графика; 2.Үш өлшемді графика; Сұхбатқа/хатқа арналған пайдалы сөздер:
| ||||
Құндылықтарға баулу |
| ||||
Пәнаралық байланыс | Ағылшын тілі, бейнелеу өнері, геометрия. | ||||
Алдыңғы білім
| Оқушылар нені біледі? - Ақпараттың түрлерін білу; - Ақпаратты ажырата білу; - Күнделікті өмірдегі ақпараттың түрлеріне мысал келтіре білу; | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 13 | Оқушыларды «Шаттық шеңберіне» орналастыру; - әртүрлі кескіндер арқылы үш топқа бөлу; І топ: «Төртбұрыш» ІІ топ: «Үшбұрыш» ІІІ топ: «Жұлдызша» - Оқушылармен бірге сабақ мақсатын анықтау мақсатында үш топқа әр түрлі сұрақ беріледі; («Ортадағы қаламсап» әдісі арқылы жүргізіледі) Ақпарат дегеніміз не? Қандай түрлерін білесіңіздер? Күнделікті өмірдегі ақпараттың түрлеріне мысал келтіре білу? Бейне көрсетілім (Растрлық гарафика,артықшылықтары мен кемшіліктерін) | білу Оқулық, көрсетілім
| |||
Сабақтың ортасы
Растрлық графика 23 | №1 тапсырма(ТЖ): Ребусты шешіңдер ,, ,,, Графика
,,,,,,,,
Компьютерлік графика
Екі өлшемді графика Үш өлшемді графика
Вектрлық графика
3D графика
Фракталды графика
Дескриптор: Ребустың жауабы арқылы жаңа сабақтың тақырыбы анықталады. Компьютерлік графикадан түсінік алады;
№2 тапсырма(ТЖ): СТО «Т кестесі» Артықшылығы Кемшілігі
Дескриптор: Графиканың артықшылығы мен кемшілігін жазады;
№3 тапсырма(Ж) : 1.Paint графикалық редакторды іске қосу. 2.
3. 4. Ерекшелеу, көшіру батырмаларының көмегімен сурет бөлігін көшіріп біріктіру. 5.Суретті «Есепшот» атауымен сақтау.
Дескриптор: Сандық ақпараттың мысалы болып табылатын кескінді салу. Есепшоттың суретін салу.
№ 4 тапсырма (Ж) Графикалық ақпараттың мысалы болып табылатын кескінді салу. «Қыс бейнесі» тақырыбында сурет салу. Суретті «Қыс» атауымен сақтау.
Дескриптор: Білім алушы - сурет сызықтарының қалыңдығы мен түсін таңдайды; үшбұрыш, дөңгелек және т.б. стандартты фигураларды салу үшін құралдарды қолданады; ауыстыру амалын қолданып растрлық кескінді өңдейді; көшіру амалын қолданып растрлық кескінді өңдейді; өшіру амалын қолданып растрлық кескінді өңдейді.
| АКТ Үлестірме қағаздары флипчат Тілдік мақсатқа түсінік беру қолдану түсіну талдау Үлестірме қағаздар ДК | |||
Сабақтың соңы 9 мин | Кейінгі тапсырма Компьтерлік графика туралы қосымша мәлімет іздеу. Кері байланыс: Формативті сұрау: Мұғалім Неге? Қалай? Қайтіп? -деген қосымша нақтылау сұрақтарын қояды. -Ол несімен ұқсас әлде айырмашылығы қандай? -Мінездемесі қандай......? -Ондағы негізгі идеясы, тұжырымдасасы қандай? -Сіз қандай идея немесе қосымша мағлұмат қосар едіңіз? -Сіз қандай қорытынды жасай аласыз? -Сіз не істеуді ұсынасыз? -Қандай әдістер мен тәсілдерді қолдануға болады? Қалыптастырушы бағалау жүреді. (жұлдызшалар мен кесте толтыру,мадақтау сөздер арқылы) Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы: Поезд тәсілімен стикер жабыстыру арқылы
1-вагонға; Бүгін не үйрендің? 2-вагонға; Бүгінгі сабақта не ұнадыма? 3- вагонға; Бүгінгі көңіл-күйің қандай болды? 4-вагонға; Басқаларға көмегің тидіма?
| Оқушыларға үй тапсырмасын орындауға нұсқау жасау Жинақтау
Бағалау |