«Осенний фестиваль знаний 2024»

14 саны мен цифры

Математика

Сабақтың тақырыбы: 14 саны мен цифры.

Сабақтың мақсаты: 14 санының таңбасымен таныстыру. 14 санының құрамын анықтау.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік: Құрамын анықтау арқылы санауға үйрету.

Түзете–дамытушылық: Балалардың жылдамдықтарын, ойшылдық, сауаттылық қасиеттерін дамыту

Тәрбиелілік: шығармашылық еңбек етуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, жаздыру, сұрақ-жауап,сергіту сәті, ойын, талдау.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

I апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы).

Қызығушылықты ояту: 1, 2, 3 Сынып іші тып-тыныш Жалқаулықты тастаймыз Сабақты біз бастаймыз!

III. Жаңа сабақ. - Қазір жылдың қай мезгілі? - Қыс мезгілінде қанша ай бар? - Бір аптада қанша күн бар? - Оларды ата? - Бүгін қандай күн? Ойын: «1-ден 13-ке дейін санау».

Оқу қызметінде 1-ден 13-ке дейін санауды білдік. Ол үшін 3, 6, 9 санын айтпаймыз, қолымызды шапалақтаймыз. - Балалар, математика еліне немен саяхатқа барсақ болады? Математика еліне біз сиқырлы әуе шарларымен барамыз.

Достық білім шапағат, Жүрсін бізге жол бастап Сиқырлы шарды қосайық Математика еліне саяхатқа барайық.

- Ой, балалар қараңдаршы біз математика еліне келдік. Мұнда сандар, түрлі геометриялық пішіндер бар екен. Қараңдаршы, бауырсақ ертегісінің кейіпкерлері бар екен.

Мен сендерге қазір есеп жұмбақ жасырамын. Қоян бауырсақ ұрлады, Қасқыр қарап қалмады Қоян салды тоғзын Көрі атасы ұрларды ұстады. Ата қапты ашты неше бауырсақ тапты. Балалар: 9 бауырсақ Одан кейін қасқырдан бір бауырсақты алып салды. Барлығы қанша бауырсақ болды? Балалар: 10 бауырсақ болды. Олай болса оқу қызметімізде 14 санын бүгін өтеміз. 14 санының алдында қандай сан тұр 13 саны тұр. 14 саны екі таңбалы сан екен. 14 цифры екі сан арқылы жазылады екен.

IY.Сергіту сәті.

Тура және кері санату. 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12, 13,14..

,.. 14,13,12,11,10,9,8,7,6,5,4,3,2,1

Үй тапсырмасын сұрау. (Үй құрастыру) Кубизм стратегиясы бойынша, текше лақтыру арқылы сұрақтарға жауап беру 1.11-5 = 4.12-2-5= 2.9+5= 5.6+4+2=

3.7+4= 6.5+5-6=

Балалардан 12 санының құрамын жылдам толтыруды өтініңіз.Топтарға немесе жұптарға алдын ала дайындалған заттарды беріңіз. Бұл үйреншікті үйшіктер, шыршалар немесе жай ғана сандар қосындысы ретіндегі теңдіктер болуы мүмкін. 2–10 сандарының құрамын тез айтып шыққандарың тəрізді 14 санының құрамын да бір таңбалы екі санмен жылдам жазуға тырысыңдар. Тапсырманың орындалу нəтижесін тексергенде балалар айтылған уақытта орындап үлгермегендігі анықталады.

II апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы).

Оқып білім аламыз

Біздер зерек баламыз Математика пәнінде, Тапқыр, алғыр боламыз.

Балалар 1-ден 14-ке дейінгі сандарды бүгінгі математика оқу қызметімізде толық білу үшін тапсырмаларды орындауымыз керек. Алақандарыңдағы гүлді көрсетіңдерші, оны теріс қарай айналдырайық. Артында 1 және 4 саны тұр. Дәптерге бауырсақтар берілген сол бауырсақты санап және мынадай жапсырмалар қолданып жапсырмалар арқылы бауырсақты санап жапсырамыз. Бауырсаққа сәйкес цифрды карандашпен қоршаймыз. Балалар тапсырмаларды орындап болсаңдар, бағалап шығамын. Тура және кері санату. Келесі тапсырманы орындау үшін қоянның тапсырмасын орындаймыз. 14 цифрын дәптерге орындаймыз. 14 саны екі таңбалы цифрдан тұрады. Бірінші ауада жазып үйренейік. Сосын мен тақтаға жазып көрсетемін. Балалар 14 цифрын жазады. Жоғарыдан бастап төменнен үзбей жазамыз. Санның құрамын анықта. Сандардың құрамын алдымыздағы тұрған тарелкелерден бауырсақтарды дөңгелектерге орналастырамыз. 14 құрамының саны 9 пен 5 тің қосындысы 14 ке тең.

IY.Сергіту сәті.

«Поезд» құрастыру ойыны.

Шарты: Вагондарға сандар жазылады.Сол санның шешуін тауып вагонға тіркеу керек.Мысалы: 0+0, 1+2, 2+5, 3+7

-«3» санын (саусақпен көрсету)

-«7» санын (саусақпен көрсету)

-«10» санын (саусақпен көрсету)

III апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы).

Жаңаны ашу.

Осыдан кейін өткен сабаққа ұқсас үйренген тəсілін екі таңбалы санға бір таңбалы санды қосуға жəне осыған ұқсас азайту тəсілінеауыстырады. Дидактикалық ойын «Көршісін тап» 1 2 3, 3 4 5, 6,7,8 9,10 «Суретті құрастыр» Балалар 1-ден 14-ке дейін санамақ айтайық. Түлкінің тапсырмасын орындаймыз. Санды анықта. Суреттерден өрнек құрастыр. Шығармашылық жұмыс. 1. 14 санын мозаикалардан құрастырып жазады. 2. 14 санын жіппен жазады. 3. 14 санын баспа әдісімен жазады. 4. Қарбыздың дәнін орналастырады. IY.Сергіту сәті.

IV апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Тауық қанша балапан шығарды? 14

IY.Сергіту сәті.

«Не жоқ?» ойыны. Мұғалім тақтада ілініп тұрған сандардың есте сақтауын өтінеді. Сосын бала көзін жұмған уақытта мұғалім бір санды алып қояды. Жоғалған санды табу керек.

VI. Қорытынды.Сұрақ-жауап арқылы тақырыпты қорытындылау.

VII. Бағалау: Балаларды жеке-жеке мадақтау.

Күтілетін нәтиже: 14 санның құрамын анықтау арқылы 14 санды айтып, жазып үйренуі.

Олимпиады: Математика 1 - 11 классы

Содержимое разработки

Математика

Сабақтың тақырыбы: 14 саны мен цифры.

Сабақтың мақсаты: 14 санының таңбасымен таныстыру. 14 санының құрамын анықтау. 

Сабақтың міндеттері:

Білімділік: Құрамын анықтау арқылы санауға үйрету.

Түзете–дамытушылық: Балалардың жылдамдықтарын, ойшылдық, сауаттылық қасиеттерін дамыту

Тәрбиелілік: шығармашылық еңбек етуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, жаздыру, сұрақ-жауап,сергіту сәті, ойын, талдау.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

I апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы).

Қызығушылықты ояту: 1, 2, 3
Сынып іші тып-тыныш
Жалқаулықты тастаймыз
Сабақты біз бастаймыз!

III. Жаңа сабақ. - Қазір жылдың қай мезгілі?
- Қыс мезгілінде қанша ай бар? - Бір аптада қанша күн бар?
- Оларды ата? - Бүгін қандай күн?
Ойын: «1-ден 13-ке дейін санау».

Оқу қызметінде 1-ден 13-ке дейін санауды білдік. Ол үшін 3, 6, 9 санын айтпаймыз, қолымызды шапалақтаймыз.
- Балалар, математика еліне немен саяхатқа барсақ болады?
Математика еліне біз сиқырлы әуе шарларымен барамыз.

Достық білім шапағат,
Жүрсін бізге жол бастап
Сиқырлы шарды қосайық
Математика еліне саяхатқа барайық.

- Ой, балалар қараңдаршы біз математика еліне келдік.  Мұнда сандар, түрлі геометриялық пішіндер бар екен.  
Қараңдаршы, бауырсақ ертегісінің кейіпкерлері бар екен.  

Мен сендерге қазір есеп  жұмбақ жасырамын.   
Қоян бауырсақ ұрлады,
Қасқыр қарап қалмады
Қоян салды тоғзын
Көрі  атасы ұрларды  ұстады.
Ата қапты ашты неше бауырсақ тапты.
Балалар: 9 бауырсақ
Одан кейін қасқырдан бір бауырсақты алып салды.
Барлығы қанша бауырсақ болды?
Балалар: 10 бауырсақ болды.
Олай болса оқу қызметімізде 14 санын бүгін өтеміз. 14 санының алдында қандай сан тұр 13 саны тұр. 14 саны екі таңбалы сан екен. 14 цифры екі сан арқылы жазылады екен.

IY.Сергіту сәті.

Тура және кері санату. 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12, 13,14........

,............ 14,13,12,11,10,9,8,7,6,5,4,3,2,1

Үй тапсырмасын сұрау. (Үй құрастыру)
Кубизм стратегиясы бойынша,
текше лақтыру арқылы сұрақтарға
жауап беру
1.11-5 = 4.12-2-5=
2.9+5= 5.6+4+2=

3.7+4= 6.5+5-6=

Балалардан 12 санының құрамын жылдам толтыруды өтініңіз.Топтарға немесе жұптарға алдын ала дайындалған заттарды беріңіз. Бұл үйреншікті үйшіктер, шыршалар немесе жай ғана сандар қосындысы ретіндегі теңдіктер болуы мүмкін. 2–10 сандарының құрамын тез айтып шыққандарың тəрізді 14 санының құрамын да бір таңбалы екі санмен жылдам жазуға тырысыңдар. Тапсырманың орындалу нəтижесін тексергенде балалар айтылған уақытта орындап үлгермегендігі анықталады.

II апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы).

Оқып білім аламыз

Біздер зерек баламыз
Математика пәнінде,
Тапқыр, алғыр боламыз.

Балалар 1-ден  14-ке  дейінгі сандарды бүгінгі математика оқу қызметімізде толық білу үшін тапсырмаларды орындауымыз керек. Алақандарыңдағы гүлді көрсетіңдерші, оны теріс қарай айналдырайық. Артында 1 және 4 саны тұр. Дәптерге  бауырсақтар  берілген   сол  бауырсақты  санап  және  мынадай жапсырмалар  қолданып  жапсырмалар  арқылы  бауырсақты  санап  жапсырамыз.  Бауырсаққа  сәйкес  цифрды   карандашпен  қоршаймыз.
Балалар  тапсырмаларды  орындап  болсаңдар, бағалап  шығамын.
Тура  және  кері  санату.
Келесі  тапсырманы  орындау  үшін  қоянның  тапсырмасын  орындаймыз.
14  цифрын  дәптерге  орындаймыз.  14 саны  екі  таңбалы  цифрдан  тұрады. Бірінші  ауада  жазып  үйренейік.    Сосын  мен  тақтаға  жазып  көрсетемін.  
Балалар  14  цифрын  жазады.  Жоғарыдан  бастап  төменнен  үзбей  жазамыз.

Санның  құрамын  анықта.   Сандардың  құрамын  алдымыздағы  тұрған  тарелкелерден  бауырсақтарды  дөңгелектерге  орналастырамыз.
14  құрамының  саны  9 пен  5 тің  қосындысы  14 ке  тең.  

IY.Сергіту сәті.

«Поезд» құрастыру ойыны.

Шарты: Вагондарға сандар жазылады.Сол санның шешуін тауып вагонға тіркеу керек.Мысалы: 0+0, 1+2, 2+5, 3+7

-«3» санын (саусақпен көрсету)

-«7» санын (саусақпен көрсету)

-«10» санын (саусақпен көрсету)

III апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы).

Жаңаны ашу.

Осыдан кейін өткен сабаққа ұқсас үйренген тəсілін екі таңбалы санға бір таңбалы санды қосуға жəне осыған ұқсас азайту тəсілінеауыстырады. Дидактикалық ойын «Көршісін тап» 1 2 3, 3 4 5, 6,7,8 9,10 «Суретті  құрастыр»
Балалар  1-ден 14-ке  дейін  санамақ  айтайық.
Түлкінің  тапсырмасын  орындаймыз.
Санды  анықта.
Суреттерден  өрнек  құрастыр. Шығармашылық  жұмыс.
1.    14  санын  мозаикалардан  құрастырып  жазады.
2.    14 санын  жіппен  жазады.
3.    14 санын  баспа  әдісімен  жазады.
4.    Қарбыздың  дәнін   орналастырады.
IY.Сергіту сәті.

IV апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Тауық қанша балапан шығарды? 14

IY.Сергіту сәті.

«Не жоқ?» ойыны. Мұғалім тақтада ілініп тұрған сандардың есте сақтауын өтінеді. Сосын бала көзін жұмған уақытта мұғалім бір санды алып қояды. Жоғалған санды табу керек.

VI. Қорытынды.Сұрақ-жауап арқылы тақырыпты қорытындылау.

VII. Бағалау: Балаларды жеке-жеке мадақтау.

Күтілетін нәтиже: 14 санның құрамын анықтау арқылы 14 санды айтып, жазып үйренуі.











Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Осенний фестиваль знаний 2024»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее