![№ 39 МЛ КММ Химия пәні мұғалімі: Дәулетияр Ш.Б. Сабақтың тақырыбы: Заттардың агрегаттық күйі. Оқу мақсаты. 7.1.1.4. Бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсіндіру.](http://fsd.compedu.ru/html/2017/12/19/i_5a394799d8af0/img_phpehvWGT_7.1-Zattardy--agregatty-kj_0.jpg)
№ 39 МЛ КММ Химия пәні мұғалімі: Дәулетияр Ш.Б.
Сабақтың тақырыбы:
Заттардың агрегаттық күйі.
Оқу мақсаты. 7.1.1.4.
- Бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсіндіру.
![Сабақ мақсаты. Заттардың әртүрлі агрегаттық күйде кездесетінін білу және қатты, сұйық , газтәрізді заттардың құрылымын бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіру Ойлау дағдылары.Білу, түсіну Бағалау критерийі Барлық оқушы; заттардың әртүрлі агрегаттық күйде кездесетінін біледі. заттардың агрегаттық күйлерін ажырата алады. Оқушылардың көпшілігі; Температураға байланысты заттардың агрегаттық күйлері өзгеретінін біледі, ажыратады. Кейбір оқушылар; қатты, сұйық және газтәрізді заттардың құрылымын кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіре алады .](http://fsd.compedu.ru/html/2017/12/19/i_5a394799d8af0/img_phpehvWGT_7.1-Zattardy--agregatty-kj_1.jpg)
Сабақ мақсаты.
- Заттардың әртүрлі агрегаттық күйде кездесетінін білу және қатты, сұйық , газтәрізді заттардың құрылымын бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіру
Ойлау дағдылары.Білу, түсіну
Бағалау критерийі
- Барлық оқушы; заттардың әртүрлі агрегаттық күйде кездесетінін біледі. заттардың агрегаттық күйлерін ажырата алады.
- Оқушылардың көпшілігі; Температураға байланысты заттардың агрегаттық күйлері өзгеретінін біледі, ажыратады.
- Кейбір оқушылар; қатты, сұйық және газтәрізді заттардың құрылымын кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіре алады .
![Тілдік мақсаттар. Аморфтық,кристалдық, конденсация, сублимация, сублимация, десублимация. Құндылықтарға баулу . Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. Пәнаралық байланыс. Физика Алдыңғы білім Қоспа, қосылыс,физикалық құбылыс, химиялық құбылыс, химиялық реакциялар](http://fsd.compedu.ru/html/2017/12/19/i_5a394799d8af0/img_phpehvWGT_7.1-Zattardy--agregatty-kj_2.jpg)
Тілдік мақсаттар.
Аморфтық,кристалдық, конденсация, сублимация, сублимация, десублимация.
Құндылықтарға баулу .
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу.
Пәнаралық байланыс. Физика
Алдыңғы білім Қоспа, қосылыс,физикалық құбылыс, химиялық құбылыс, химиялық реакциялар
![Ұйымдастыру кезеңі: (3 мин ) Амандасу.Сыныпты түгелдеу. Психологиялық ахуал тудыру Әрбір адам-туысым, досым жұрағат Әрбір сабақ -үйрену,ұғу,ұлағат Әрбір ісің –тірлік, тірек, адамдық Әрбір сөзің-шындық, бірлік, адалдық «Тілек орындаушы қалпақ» әдісі арқылы топқа бөлу.](http://fsd.compedu.ru/html/2017/12/19/i_5a394799d8af0/img_phpehvWGT_7.1-Zattardy--agregatty-kj_3.jpg)
Ұйымдастыру кезеңі: (3 мин )
Амандасу.Сыныпты түгелдеу.
Психологиялық ахуал тудыру
Әрбір адам-туысым, досым жұрағат
Әрбір сабақ -үйрену,ұғу,ұлағат
Әрбір ісің –тірлік, тірек, адамдық
Әрбір сөзің-шындық, бірлік, адалдық
«Тілек орындаушы қалпақ» әдісі арқылы топқа бөлу.
![Оқушылар бөлінген топтары бойынша орналасады .І- топ « Қатты заттар» ІІ-топ «Сұйық заттар» ІІІ-топ «Газдар» «Миға шабуыл» әдісі арқылы алдыңғы сабақта өтілген тақырыпты пысықтау .7 мин І-топ. «Қатты заттар» Химиялық құбылыс мәні, оның халық шаруашылығындағы маңызы. ІІ-топ. «Сұйық заттар» Физикалық құбылыстар мәні және маңызы. ІІІ-топ. Газдар Химиядық реакциялардың белгілері, мәні, ерекшеліктері. Мысал келтір. Әр топ постер арқылы өздеріне берілген тапсырмаларды қорғайды, бірін-бірі өзара «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды.](http://fsd.compedu.ru/html/2017/12/19/i_5a394799d8af0/img_phpehvWGT_7.1-Zattardy--agregatty-kj_4.jpg)
Оқушылар бөлінген топтары бойынша орналасады
.І- топ « Қатты заттар» ІІ-топ «Сұйық заттар» ІІІ-топ «Газдар»
«Миға шабуыл» әдісі арқылы алдыңғы сабақта өтілген тақырыпты пысықтау .7 мин
І-топ. «Қатты заттар»
Химиялық құбылыс мәні, оның халық шаруашылығындағы маңызы.
ІІ-топ. «Сұйық заттар»
Физикалық құбылыстар мәні және маңызы.
ІІІ-топ. Газдар
Химиядық реакциялардың белгілері, мәні, ерекшеліктері.
Мысал келтір.
Әр топ постер арқылы өздеріне берілген тапсырмаларды қорғайды, бірін-бірі өзара «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды.
![Жұптық жұмыс. «Ойлан.Жұптас.Бөліс ». әдісі. Оқулықтағы берілген мәтінмен танысу. 1,4,8-жұптар Заттардың қатты күйі. 2,5,9-жұптар Заттардың сұйық күйі 3,6,7-жұптар Заттардың газ тәрізді күйі. Тақырыпшаларын оқып мәнін түсінеді.Тақырыпшалары бірдей жұптар бірігіп ортақтасып 3-топ құрып постер арқылы қорғайды. Қалыптастырушы бағалау. Түрлі –түсті карточкалар. жасыл-өте жақсы, қызыл-толықтырулар керек, сары-әлі де оқу керек.](http://fsd.compedu.ru/html/2017/12/19/i_5a394799d8af0/img_phpehvWGT_7.1-Zattardy--agregatty-kj_5.jpg)
Жұптық жұмыс. «Ойлан.Жұптас.Бөліс ». әдісі.
Оқулықтағы берілген мәтінмен танысу.
1,4,8-жұптар Заттардың қатты күйі.
2,5,9-жұптар Заттардың сұйық күйі
3,6,7-жұптар Заттардың газ тәрізді күйі.
Тақырыпшаларын оқып мәнін түсінеді.Тақырыпшалары бірдей жұптар бірігіп ортақтасып 3-топ құрып постер арқылы қорғайды.
Қалыптастырушы бағалау. Түрлі –түсті карточкалар. жасыл-өте жақсы, қызыл-толықтырулар керек, сары-әлі де оқу керек.
![Жеке тапсырма «Мен не білдім?» Берілген заттар: қант, ауа, су буы, сынап, ас тұзы бөлме температурасында қандай агрегаттық күйде болады? Қатты, сұйық, газ тәрізді заттарға анықтама беріңіз . Бағалау критерийлері заттардың агрегаттық күйін анықтай алады; − қатты заттардың анықтамасын жаза алады; − сұйық заттардың анықтамасын жаза алады; − газ тәрізді заттардың анықтамасын жаза алады. Дескриптор заттардың агрегаттық күйін анықтайды; − қатты заттардың анықтамасын жазады; − сұйық заттардың анықтамасын жазады; − газ тәрізді заттардың анықтамасын жазады](http://fsd.compedu.ru/html/2017/12/19/i_5a394799d8af0/img_phpehvWGT_7.1-Zattardy--agregatty-kj_6.jpg)
Жеке тапсырма «Мен не білдім?»
Берілген заттар: қант, ауа, су буы, сынап, ас тұзы бөлме температурасында қандай агрегаттық күйде болады? Қатты, сұйық, газ тәрізді заттарға анықтама беріңіз .
Бағалау критерийлері
заттардың агрегаттық күйін анықтай алады;
− қатты заттардың анықтамасын жаза алады;
− сұйық заттардың анықтамасын жаза алады;
− газ тәрізді заттардың анықтамасын жаза алады.
Дескриптор
заттардың агрегаттық күйін анықтайды;
− қатты заттардың анықтамасын жазады;
− сұйық заттардың анықтамасын жазады;
− газ тәрізді заттардың анықтамасын жазады
![Төмендегі сұрақтарға жауап бере отырып алған білімдерін қорытындылау. «Біліміңді тексер» 3-топқа тапсырмалар беріледі, (7-мин). І-топ. «Қатты заттар» 1.Заттардың қандай агрегаттық күйлері болады? 2.Үш бағанадан тұратын қатты, сұйық, газтәрізді кесте сызып тұрмыста кездесетін 5 заттың агрегаттық күйлеріне мысал келтір ІІ-топ. «Сұйық заттар» 1. Су 120 градуста сұйық бола ала ма? 2.Үш бағанадан тұратын қатты, сұйық, газтәрізді кесте сызып тұрмыста кездесетін 5 заттың агрегаттық күйлеріне мысал келтір ІІІ-топ. Газдар Сұйықтар көлемін, пішінін сақтай ала ма? 2.Үш бағанадан тұратын қатты, сұйық, газтәрізді кесте сызып тұрмыста кездесетін 5 заттың агрегаттық күйлеріне мысал келтір. ҚБ . Басбармақ , Жұлдызша, төртбұрыш, үшбұрыш](http://fsd.compedu.ru/html/2017/12/19/i_5a394799d8af0/img_phpehvWGT_7.1-Zattardy--agregatty-kj_7.jpg)
Төмендегі сұрақтарға жауап бере отырып алған білімдерін қорытындылау.
«Біліміңді тексер» 3-топқа тапсырмалар беріледі, (7-мин).
І-топ. «Қатты заттар»
1.Заттардың қандай агрегаттық күйлері болады?
2.Үш бағанадан тұратын қатты, сұйық, газтәрізді кесте сызып тұрмыста кездесетін 5 заттың агрегаттық күйлеріне мысал келтір
ІІ-топ. «Сұйық заттар»
1. Су 120 градуста сұйық бола ала ма?
2.Үш бағанадан тұратын қатты, сұйық, газтәрізді кесте сызып тұрмыста кездесетін 5 заттың агрегаттық күйлеріне мысал келтір
ІІІ-топ. Газдар
Сұйықтар көлемін, пішінін сақтай ала ма?
2.Үш бағанадан тұратын қатты, сұйық, газтәрізді кесте сызып тұрмыста кездесетін 5 заттың агрегаттық күйлеріне мысал келтір.
ҚБ . Басбармақ , Жұлдызша, төртбұрыш, үшбұрыш
![«Басбармақ» әдісі арқылы оқушылар бүгінгі тақырып бойынша түсініктерін көрсетеді. 1.Тақырыпты жақсы түсіндім. 2.Түсінбеген жерлерім кездеседі.](http://fsd.compedu.ru/html/2017/12/19/i_5a394799d8af0/img_phpehvWGT_7.1-Zattardy--agregatty-kj_8.jpg)
«Басбармақ» әдісі арқылы оқушылар бүгінгі тақырып бойынша түсініктерін көрсетеді.
1.Тақырыпты жақсы түсіндім.
2.Түсінбеген жерлерім кездеседі.
![Топтық жұмыс «Миға шабуыл» кезінде өткен тақырыптағы білімдерін қорытындылайды, Жұптық жұмыс «Ойлан.Жұптас,Бөліс» арқылы ой бөлісіп тақырыпты талқылайды ,жеке жұмыс жасау арқылы алған білімдерін қорытады. Тапсырмалардың күрделігі біртіндеп артады. Қалыптастырушы бағалау: Оқушының сабақты қалай меңгергеннін «Мен-саған,сен-маған», және әр тапсырма соңында берілген бағалау критерилері арқылы бағаланады.](http://fsd.compedu.ru/html/2017/12/19/i_5a394799d8af0/img_phpehvWGT_7.1-Zattardy--agregatty-kj_9.jpg)
Топтық жұмыс
«Миға шабуыл» кезінде өткен тақырыптағы білімдерін қорытындылайды,
Жұптық жұмыс «Ойлан.Жұптас,Бөліс» арқылы ой бөлісіп тақырыпты талқылайды ,жеке жұмыс жасау арқылы алған білімдерін қорытады.
Тапсырмалардың күрделігі біртіндеп артады.
Қалыптастырушы бағалау:
Оқушының сабақты қалай меңгергеннін
«Мен-саған,сен-маған», және әр тапсырма соңында берілген бағалау критерилері арқылы бағаланады.