«Осенний фестиваль знаний 2024»

Зат есімнің тәуелденуі

Қазақ тілі 3-сынып

Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің тәуелденуі

Сабақтың мақсаты: Зат есімнің тәуелденуі туралы түсінік беру

Күтілетін нәтижелері: Зат есімдерді тәуелдей алады. Сөйлемнің ішінде қолдана алады. Мәтіндердің ішінен тәуелдік жалғауларды таба алады.

Сабақтың түрі: сыни ойлау сабағы

Әдіс-тәсілдері. Сәттілік тілеу, «Ой қозғау» тәсілі, топтық жұмыс, семантикалық карта, графикалық диктант, өзін-өзі бағалау, «Бәйтерек» ағашы, рефлексия

Ресурстар: қоржын, интерактивті тақта, қима қағаздар, кесте, бағалау парақшалары, стикерлер, бәйтерек ағашы

Сабақтың кезеңдері:

Әдіс тәсілдер

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Қызығушылықты ояту

Шаттық шеңбері

Шеңбер құру

Жылы лебіздерін айттыру

Шеңбер

Топқа бөлу

Сандар арқылы топқа бөлемін

Оқушылар топқа бөлінеді

Қоржындағы тапсырма

Балалар біз қазақ тілінен қандай тақырыпты өтіп жатырмыз? Олай болса мына қоржынның ішінде жасырылған сұрақтар бар, сол сұрақтарды алып, жауап берейік

  • Зат есім дегеніміз не?
  • Негізгі және туынды зат есім дегеніміз не? (негізгі түбірден болған зат есімді негізгі з.е дейміз. Түбір сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалған з.е туынды з.е дейміз. м\ы: ана, жер, көз, іскер, кезекші)Мысал келтір.
  • Жалқы және жалпы зат есім дегеніміз не? Мысал келтір
  • Қазақ тілінде неше жалғау бар? (қ.т 4 жалғау бар. Олар: септік, тәуелдік, көптік, жіутік)
  • Зат есімнің тәуелденуі дегеніміз не?(заттың біреуге тән екенін білдіретін жалғауларды тәуелдік жалғаулар д.а.). Кітап сөзін тәуелде.
  • Тәуелдік жалғауы неше жақта тәуелденіп қолданылады? Тәуелдік жалғауының неше түрі бар? (Т.ж үш жақта тәуелденеді І-жақ, ІІ-жақ, ІІІ-жақ. Жекеше және көпше)
  • Тәуелдің жалғауының жекеше түрінің жалғауын атаңдар?(-м, -ім, -ым, ың, -ің, -ң, ыңыз, -іңіз,-ңіз, -сы, -сі, -ы, -і)
  • Тәуелдікжалғауының көпше түрінің жалғауларын атаңдар(-мыз,-міз, -ымыз, -іміз, -ың,-ің,-ыңыз,- іңіз,-сы,-сі,-і,-ы)

Оқушыларға сұрақ қояды

Оқушылар қоржындағы сұрақтарды алып, жауап береді

Мағынаны тану

Топпен жұмыс

І-топ: Берілген сөйлемнен тәуелдік жалғауы жалғанып тұрған сөздерді табу.

Ата-бабаларымыз ана тілімізді шұрайлы да көрікті қалпында кейінгі ұрпақтарына аманат ете білген.

Балалар бұл сөйлемде не туралы айтылған? (Ата-бабамыз өзіміздің анамаздың ақ сүтінен бойымызға дарыған тілімізді құрметтеп оны шұбарламауға және тіліміздің мәртебесін көтеріпата-бабамыздың аманатын орындауымыз керек)

ІІ-топ: Берілген сөйлемнен тәуелдік жалғауы жалғанып тұрған сөздерді табу.

Аққу.

Аққу адам аяғы жептейтін жердегі көлдердің қалың қамысына ұя салады. Олар – өте сезімтал, сақ құс. Балапандарын ата-енесі бірге өсіріп жетілдіреді.

Аққу қандай құс? (махаббаттың, пәктіктің белгісі, бақыттың бастамасы, жақсылықтың жаршысы деп есептейді. Әрі киелі құс төресі санап, оған еш уақытта оқ атпайды)

ІІІ-топ: Берілген мақалдан тәуелдік жалғауы жалғанып тұрған сөздерді табу.

Байлықтың атасы – еңбек, анасы – жер. (Байлыққа қол жеткізгің келсе ерінбей, аянбай еңбектенуіміз керек. Ал сендердің еңбектерің не? Иа әрине оқып, білім алу)

ІҮ-топ: Ел, Отан сөздерін жекеше, көпше түрде тәуелдеп жаз. (Ел,Отан туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер?).

Сонымен балалар бүгін біз з.е тәуелденуін ары қарай жалғастырамыз, соған байланысты топпен жұмыс жасаймыз.

Әр топ өздеріне берілген тапсырма бойынша өз беттерімен орындайды.

Оқулықпен жұмыс.

І-топ:52-жат,. Жұмбақты оқып шешуін табу, тәуелденген сөздерді тауып үш жақта тәуелдеп жазу.(ауыз, тері, жүрек)

ІІ-топ: 53-жат,. Жақшадағы сөздерге тиісті тәуелдік жалғауын жалғап жазу.

ІІІ-топ:54-жат,. Өлеңді көшіріп жазу. Тәуелденген сөзді тауып сөз құрамына талдау(Балаларың, халқың, келбетіңе)

ІҮтоп: 56-жат,. Ребусты шешіп. Жауабын тәуелдеп жаз (Шағала).

Жаттығу жұмыстарын беру.

Оқулықтағы жаттығуларды орындау

Сергіту сәті

Сағат бойынша достар табу

1. Қолын қысыңыз

2. Арқасынан қағыңыз

3. Күлімсіреңіз

4. Қол бұлғаңыз

5. Көзіңіздіқысыңыз

6. Дауыстап есімін айтыңыз

7. Біртілекайтыңыз

8. Послать воздушный поцелуй

9. Массаж жасаңыз

10. Басынан сипаңыз

11. Құшақтаңыз

12. Қол ұстасып 3 рет секіріңіз

Оқушыларға сағат тілі бойынша 12 досының атын жазады тапсырады.

Оқушылар орындайды

Ой толғаныс

Семантикалық карта, графикалық диктант

І-топ: Семантикалық карта

Негізгі з.е

Туынды з.е

Жалқы з.е

Жалпы з.е

Тәуелдік з.е

Балам

Кітап

Биші

Көл

Зайсан

ІІ-топ: Семантикалық карта

Негізгі з.е

Туынды з.е

Жалқы з.е

Жалпы з.е

Тәуелдік з.е

Қалам

Әнші

Құлагер

Тау

Үйлеріңіз

ІІІ, ІҮ-топ: графикалық диктант

Барлық топтарға тапсырма беріледі, қорытынды жасату.

Кестені толтырады, қорытынды жасайды.

Қорытынды

Шеңбер құру

Шеңберге тұрып бүгінгі сабағымызды қорытындылайық. Жалпы зат есім туралы білгенімізді ортаға салайық.

Шеңберге тұрғызып қорытынды жасатады.

Оқушылар білгендерін ортаға салып қорытындылайды.

Үйге тапсырма.

160-бет, 51-жаттығу

51-жаттығуды орындау ұсынылады

Оқушылар күнделіктеріне жазып, жаттығуды орындап келеді

Бағалау

Өзін-өзі бағалау

Оқушының аты-жөні.

Қоржынның сұрағы

Топтық жұмыс

Оқулықпен жұмыс (жаттығу жұмысы)

Кестемен жұмыс (семантикалық карта немесе графикалық диктант)

қорытынды

баға

Әр оқушыға бағалау парағы арқылы бағалауды ұсынады.

Әр оқушы өзін –өзі бағалайды.

Кері байланыс

«Бәйтерек» ағашы

Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңді, ұсыныстарыңды стикерге жазып бәйтерек ағашына жабыстырыңдар

Стикер тарату

Стикерлерге сабақтан алған әсерлерін, ұсыныстарын жазады

Олимпиады: Литературное чтение 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Қазақ тілі 3-сынып

Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің тәуелденуі

Сабақтың мақсаты: Зат есімнің тәуелденуі туралы түсінік беру

Күтілетін нәтижелері: Зат есімдерді тәуелдей алады. Сөйлемнің ішінде қолдана алады. Мәтіндердің ішінен тәуелдік жалғауларды таба алады.

Сабақтың түрі: сыни ойлау сабағы

Әдіс-тәсілдері. Сәттілік тілеу, «Ой қозғау» тәсілі, топтық жұмыс, семантикалық карта, графикалық диктант, өзін-өзі бағалау, «Бәйтерек» ағашы, рефлексия

Ресурстар: қоржын, интерактивті тақта, қима қағаздар, кесте, бағалау парақшалары, стикерлер, бәйтерек ағашы

Сабақтың кезеңдері:

Әдіс тәсілдер

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Қызығушылықты ояту

Шаттық шеңбері

Шеңбер құру

Жылы лебіздерін айттыру

Шеңбер

Топқа бөлу


Сандар арқылы топқа бөлемін

Оқушылар топқа бөлінеді

Қоржындағы тапсырма

Балалар біз қазақ тілінен қандай тақырыпты өтіп жатырмыз? Олай болса мына қоржынның ішінде жасырылған сұрақтар бар, сол сұрақтарды алып, жауап берейік

  • Зат есім дегеніміз не?

  • Негізгі және туынды зат есім дегеніміз не? (негізгі түбірден болған зат есімді негізгі з.е дейміз. Түбір сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалған з.е туынды з.е дейміз. м\ы: ана, жер, көз, іскер, кезекші)Мысал келтір.

  • Жалқы және жалпы зат есім дегеніміз не? Мысал келтір

  • Қазақ тілінде неше жалғау бар? (қ.т 4 жалғау бар. Олар: септік, тәуелдік, көптік, жіутік)

  • Зат есімнің тәуелденуі дегеніміз не?(заттың біреуге тән екенін білдіретін жалғауларды тәуелдік жалғаулар д.а.). Кітап сөзін тәуелде.

  • Тәуелдік жалғауы неше жақта тәуелденіп қолданылады? Тәуелдік жалғауының неше түрі бар? (Т.ж үш жақта тәуелденеді І-жақ, ІІ-жақ, ІІІ-жақ. Жекеше және көпше)

  • Тәуелдің жалғауының жекеше түрінің жалғауын атаңдар?(-м, -ім, -ым, ың, -ің, -ң, ыңыз, -іңіз,-ңіз, -сы, -сі, -ы, -і)

  • Тәуелдікжалғауының көпше түрінің жалғауларын атаңдар(-мыз,-міз, -ымыз, -іміз, -ың,-ің,-ыңыз,- іңіз,-сы,-сі,-і,-ы)

Оқушыларға сұрақ қояды

Оқушылар қоржындағы сұрақтарды алып, жауап береді

Мағынаны тану

Топпен жұмыс

І-топ: Берілген сөйлемнен тәуелдік жалғауы жалғанып тұрған сөздерді табу.

Ата-бабаларымыз ана тілімізді шұрайлы да көрікті қалпында кейінгі ұрпақтарына аманат ете білген.

Балалар бұл сөйлемде не туралы айтылған? (Ата-бабамыз өзіміздің анамаздың ақ сүтінен бойымызға дарыған тілімізді құрметтеп оны шұбарламауға және тіліміздің мәртебесін көтеріпата-бабамыздың аманатын орындауымыз керек)

ІІ-топ: Берілген сөйлемнен тәуелдік жалғауы жалғанып тұрған сөздерді табу.

Аққу.

Аққу адам аяғы жептейтін жердегі көлдердің қалың қамысына ұя салады. Олар – өте сезімтал, сақ құс. Балапандарын ата-енесі бірге өсіріп жетілдіреді.

Аққу қандай құс? (махаббаттың, пәктіктің белгісі, бақыттың бастамасы, жақсылықтың жаршысы деп есептейді. Әрі киелі құс төресі санап, оған еш уақытта оқ атпайды)

ІІІ-топ: Берілген мақалдан тәуелдік жалғауы жалғанып тұрған сөздерді табу.

Байлықтың атасы – еңбек, анасы – жер. (Байлыққа қол жеткізгің келсе ерінбей, аянбай еңбектенуіміз керек. Ал сендердің еңбектерің не? Иа әрине оқып, білім алу)

ІҮ-топ: Ел, Отан сөздерін жекеше, көпше түрде тәуелдеп жаз. (Ел,Отан туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер?).


Сонымен балалар бүгін біз з.е тәуелденуін ары қарай жалғастырамыз, соған байланысты топпен жұмыс жасаймыз.

Әр топ өздеріне берілген тапсырма бойынша өз беттерімен орындайды.

Оқулықпен жұмыс.

І-топ:52-жат,. Жұмбақты оқып шешуін табу, тәуелденген сөздерді тауып үш жақта тәуелдеп жазу.(ауыз, тері, жүрек)

ІІ-топ: 53-жат,. Жақшадағы сөздерге тиісті тәуелдік жалғауын жалғап жазу.

ІІІ-топ:54-жат,. Өлеңді көшіріп жазу. Тәуелденген сөзді тауып сөз құрамына талдау(Балаларың, халқың, келбетіңе)

ІҮтоп: 56-жат,. Ребусты шешіп. Жауабын тәуелдеп жаз (Шағала).

Жаттығу жұмыстарын беру.

Оқулықтағы жаттығуларды орындау

Сергіту сәті

Сағат бойынша достар табу


1. Қолын қысыңыз

2. Арқасынан қағыңыз

3. Күлімсіреңіз

4. Қол бұлғаңыз

5. Көзіңіздіқысыңыз

6. Дауыстап есімін айтыңыз

7. Біртілекайтыңыз

8. Послать воздушный поцелуй

9. Массаж жасаңыз

10. Басынан сипаңыз

11. Құшақтаңыз

12. Қол ұстасып 3 рет секіріңіз



Оқушыларға сағат тілі бойынша 12 досының атын жазады тапсырады.

Оқушылар орындайды

Ой толғаныс

Семантикалық карта, графикалық диктант

І-топ: Семантикалық карта


Негізгі з.е

Туынды з.е

Жалқы з.е

Жалпы з.е

Тәуелдік з.е

Балам






Кітап






Биші






Көл






Зайсан






ІІ-топ: Семантикалық карта


Негізгі з.е

Туынды з.е

Жалқы з.е

Жалпы з.е

Тәуелдік з.е

Қалам






Әнші






Құлагер






Тау






Үйлеріңіз






ІІІ, ІҮ-топ: графикалық диктант




Барлық топтарға тапсырма беріледі, қорытынды жасату.




Кестені толтырады, қорытынды жасайды.









Қорытынды

Шеңбер құру

Шеңберге тұрып бүгінгі сабағымызды қорытындылайық. Жалпы зат есім туралы білгенімізді ортаға салайық.

Шеңберге тұрғызып қорытынды жасатады.

Оқушылар білгендерін ортаға салып қорытындылайды.

Үйге тапсырма.


160-бет, 51-жаттығу

51-жаттығуды орындау ұсынылады

Оқушылар күнделіктеріне жазып, жаттығуды орындап келеді

Бағалау

Өзін-өзі бағалау

Оқушының аты-жөні.

Қоржынның сұрағы

Топтық жұмыс

Оқулықпен жұмыс (жаттығу жұмысы)

Кестемен жұмыс (семантикалық карта немесе графикалық диктант)

қорытынды

баға









Әр оқушыға бағалау парағы арқылы бағалауды ұсынады.

Әр оқушы өзін –өзі бағалайды.

Кері байланыс

«Бәйтерек» ағашы

Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңді, ұсыныстарыңды стикерге жазып бәйтерек ағашына жабыстырыңдар

Стикер тарату

Стикерлерге сабақтан алған әсерлерін, ұсыныстарын жазады


Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Осенний фестиваль знаний 2024»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее