Комунальний заклад «Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №21 Маріупольської міської ради Донецької області»
Сучасний урок математики
з використанням інноваційних технологій
на тему
Методична розробка уроку-мандрівки
вчителя математики
Хараман Світлани Михайлівни
м. Маріуполь, 2018р.
Зміст
Опис методики проведення уроку ……………………………………… 3
Розробка уроку …………………………………………………………….. 5
Список використаних джерел ……………………………………………. 27
Додатки …………………………………………………………………… 28
Опис методики проведення уроку
Сучасний урок –це твір мистецтва,
де педагог уміло використовує всі можливості
для розвитку особистості учня.
М. Ебнер - Стенбах
Урок математики за темою «Арифметичні дії з раціональними числами» для учнів 6 класу, розроблений з використанням інноваційних технологій та взаємодії учнів та вчителя, в основі якої є успіх, пов’язаний з почуттям радості,емоційного піднесення, які відчуває людина у процесі виконаної роботи. Урок тоді буде продуктивним, коли учитель може створити ситуацію успіху. Якщо допомогти дитині бодай раз досягнути позитивного результату та отримати задоволеннято від праці, можна змотивувати його на майбутню діяльність. Праця є головною на уроці. До речі, той, хто багато , напружено й захоплено працює, втомлюється менше за того, хто, нудьгуючи, чекає на дзвоник.
Найважливіший результат уроку – створення такої атмосфери, щоб кожен учень повірив у свої можливості і в ході індивідуальної або групової роботи з бажанням брався за творчу роботу.
Данний урок є невід’ємною ланкою при вивченні основної теми «Раціональні числа та дії з ними».
Оскільки результативним є заняття лише творчої співпраці учителя з учнем, намагаємося одразу ж створити цей контакт. Для цього на початку уроку використано цікавий елемент вітання.
З метою здійснення диференційованого підходу до учнів, з акцентом на можливість учням відчути впевненість у своїх силах та успішно впоратися з завданням, було об’єднання в групи і пари.
Наступним кроком є встановлення зв’язку теми нового уроку зі змістом попереднього, тому доцільною є актуалізація опорних знань, проведена у вигляді фронтального опитування.
Для створення ситуації успіху на уроці постійно використовуються такі прийоми: авансування успішного результату, персональна винятковість, мобілізація активності.
Розробка уроку доповнена презентацією, що робить урок ефективним. Презентація на різних етапах уроку допомагає унаочнити навчальний матеріал.
Моя мета , як вчителя, не тільки дати учням знання з предмета, а й виховувати патріота нашої незламної Батьківщини, який любить рідне місто,
поважає традиції та мову квітучої України. Тому в ході пояснення використано матеріал, який пов’язує тему уроку з важливими місцями рідного Маріуполя.
Для узагальнення і систематизації знань використано інтерактивні, ігрові, інформаційно-комунікаційні технології, технологія ефективної педагогічної взаємодії та технологію співпраці.
Завершенням уроку є рефлексія, в ході якої використано елемент тренінгу, що дає можливість створити неформальне, невимушене спілкування. Цей метод навчання набуває все більшої популярності й поширення.
Упродовж заняття спостерігаються зв’язки математики з українською літературою, географією, історією, хімією та художньою культурою.
На згадку про урок кожен учень отримає пам’ятку.
Тема: Арифметичні дії з раціональними числами
Мета уроку:
- систематизувати та узагальнити знання учнів за темою раціональні числа; відпрацювати вміння виконувати арифметичні дії І ступеня з раціональними числами;
- сприяти розвитку уваги, логічного мислення, вміння працювати разом;
- виховувати в учнів дружелюбність, культуру математичного мовлення, інтерес до предмету, почуття любові та поваги до рідного міста, Батьківщини.
Завдання уроку:
Предметні:
- створити умови для самостійного формулювання правил, організувати діяльність учнів за сприйняттям, осмисленням і первинним закріпленням нових знань і способів діяльності.
Метапредметні:
регулятивні
- формувати вміння самостійно формулювати завдання: визначати його мету, планувати алгоритм виконання, коригувати роботу у ході її виконання;
комунікативні
- формувати вміння діалогічного мовлення; слухати і розуміти інших, висловлювати свою точку зору і аргументовано її відстоювати за допомогою фактів і додаткових відомостей, працювати в парах, домовлятися і приходити до спільного рішення;
особистісні
- формувати: вміння шанобливого ставлення до однолітків і відповідального ставлення до навчальної праці.
Методичне забезпечення: оцінювальний аркуш, картки з числами, картки із завданням, кодові картки, плакати «Групи раціональних чисел», «Візок», «Магічні числа», «Розкодуй слово», презентація, пам’ятка.
Обладнання: ноутбук, проектор, екран
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Вид уроку: урок - мандрівка.
Методи: проблемно-інформаційний, диференційного підходу,фронтальне опитування, елементи гри «Подорож містом», «Знайомство з визначними місцями», «Магічні квадрати», «Розкодуй слово», «Одна голова – добре, а дві – ліпше». взаємоконтроль, самоконтроль, робота в парах, командах, прийом рефлексії.
Технології: інтерактивні, співпраці, інформаційно-комунікаційні, ігрові.
Очікуваний результат: учень знає поняття «Раціональні числа»; вміє самостійно додавати та віднімати раціональні числа, планувати алгоритм виконання завдання, коригувати роботу у ході її виконання;
дотримується правил безпеки життєдіяльності під час роботи, санітарно-гігієнічних вимог;оцінює результат своєї діяльності; виявляє інтерес до предмету, почуття любові та поваги до рідного міста, Батьківщини.
Структура уроку з хронометражем.
Організаційний етап | 3 хв. | Вітання. |
Перевірка домашнього завдання | 2 хв. | Аналіз виконання домашнього завдання |
Актуалізація опорних знань | 5 хв. | Фронтальне опитування. І. «Розташуй числа» Подорож до Азовського моря. |
Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок |
27 хв. | ІІ. «Магічні квадрати». Мандрівка до річок ІІІ. «Розкодуй слово» Путівник річками ІV. « Одна голова – добре, а дві – ліпше» Фізкультхвилинка Відвідування морського порту V. Один за всіх і всі за одного. Знайомство з заводами-велетнями |
Підсумки уроку. | 2 хв. | Оцінювання учнів. |
Рефлексія. | 5 хв. | Притча. Аналіз роботи на уроці. |
Домашнє завдання. | 1 хв. |
|
Хід уроку.
1. Організаційний етап.
Звернути увагу, щоб діти сиділи у класі в три ряди по 7 осіб у кожному. Бажано, щоб останнім сидів «сильний» учень.
Вступне слово вчителя: (слайд 2)
В дитинстві відкриваєш материк,
котрий назветься потім — Батьківщина.
Л. Костенко
Учитель: Шановні діти! Цими прекрасними словами видатної української письменниці мені хотілося б розпочати свій урок. (Слайд 3). Сьогодні ми всі разом спробуємо, розв’язуючи цікаві завдання, не тільки ще раз впевнитися в силі чисел, а й за допомогою чисел здійснити подорож за значущими місцями нашого рідного міста – Маріуполя, частинки нашої великої та неподоланної держави – України.(Слайд 3).
2. Формулювання мети і задач уроку: (слайд 4)
Учитель:
- На попередніх уроках ми навчилися виконувати арифметичні дії з раціональними числами, тому головна мета нашого уроку: вдосконалити вміння виконувати дії з раціональними числами.
Реалізуємо ми цю мету за допомогою розв’язування нестандартних вправ та мандрівки по одному з найкращих міст України – Маріуполю.
- За кожне виконане завдання ви будете отримувати бали, які ми будемо фіксувати в оціночній табличці. (ДОДАТОК 1) (Слайд 5).
Табл.1. Оцінювальна таблиця
№ | Завдання | Кількість балів |
1. | «Розташуй числа» |
|
2. | «Магічні квадрати» |
|
3. | «Розкодуй слово» |
|
4. | «Одна голова – добре, а дві – ліпше» |
|
5. | «Один за всіх і всі за одного» |
|
| Всього |
|
3. Перевірка домашнього завдання. (слайд 6).
Учитель: А перед тим, як почати нашу мандрівку – перевіримо домашнє завдання.
По одному учню з кожного ряду по черзі роблять аналіз виконання домашнього завдання учнями свого ряду.
4. Актуалізація опорних знань. (Взаємоконтроль, гра «Подорож містом», самоконтроль) (Слайд 7).
Учитель:
- І так, вирушаємо у подорож! Розв’язуючи це завдання, ми з вами опинимося на найулюбленішому місці не тільки дітей, а й дорослих.
Кожен з вас отримає картку з раціональними числами. На дошці є плакат «Групи раціональних чисел». (ДОДАТОК 2) Ваше завдання: по черзі підходити зі своєю карткою і прикріпляти її до відповідної групи. Будьте уважні,одне й теж число може опинитися в різних групах!
Учні класу отримують картки з раціональними числами випадковим чином Після виконання завдання перевіряють за допомогою слайду (Слайд 7)
Картки: Табл.2. «Раціональні числа» (ДОДАТОК 2)
7,5 | -35 | 3, 87 | 45 | 0 | 218 | -6 | -22,9 |
Відповідь: Табл.3. «Групи раціональних чисел» (ДОДАТОК 2)
Додатні | 7,5; 3, 87; 45; 218; . |
Від’ємні | -35; ; -6; -22,9. |
Дробові | 7,5; 3, 87; ; . |
Цілі | -35; 45; 0; 218; -6; -22,9. |
Натуральні | 45; 218. |
Учитель:
Ви дуже добре впорались із цим завданням. Як ви думаєте, на якому найулюбленішому місці не тільки дітей, а й дорослих ми зараз опинимося?
Авжеж, на теплому та лагідному Азовському морі. (Слайд 8).
Розповідь учня, який заздалегідь підготував інформацію.
Азо́вське або Озі́вське мо́ре — внутрішнє море басейну Атлантичного океану, сполучене з Чорним морем Керченською протокою (Босфор Кіммерійський в давнину, завширшки 4,2 км), між Україною та Росією. Площа водного дзеркала 39 тисяч км², об'єм 320 км3, середня глибина 8 м, максимальна 13,5 м, середня солоність 13,8‰, найбільша у затоці Сиваш — до 25 ‰, середня температура води +11 °C; рибальство: хамса, лящ, оселедець, кілька, судак, бички, осетрові. Азовське море — наймілкіше у світі. Береги Азовського моря низовинні. Берегова лінія хоч і має плавні вигини, але порізана чисельними затоками.
5. Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок
І. Магічні квадрати.(слайд 9)
Учитель:
- Рушаємо далі, шановні мандрівники! Наступна гра «Магічні квадрати».
Клас розбити на 2 варіанти, кожен з яких повинен розгадати магічний квадрат та розшифрувати числа у порядку зростання (1 варіант) та порядку зменшування (2 варіант).
- Впишіть у порожні клітинки квадрата такі числа, щоб суми чисел кожної вертикалі, горизонталі і діагоналі дорівнювала одна одній.
Табл.4 «Магічні квадрати». (ДОДАТОК 3)
1 | -2 | 11 |
12 | 2 | -4 |
-3 | 10 | 3 |
9 | -3 | 4 |
-4 | 3 | 8 |
5 | 7 | -2 |
Учитель:
Відповіді розташуйте у порядку зростання (зменшування) та розкодуйте ключове слово.
Два учні (різних варіантів), які виконають правильно завдання першими підходять до дошки, де міститься таблиця з кодами та розкодовують слово.
ІІ. Розкодуй слово. (слайд 10).
Відповідь: Табл. 5 «Розкодуй слово» (ДОДАТОК 4).
Зменшування
8 | 7 | 5 | 4 | -3 |
р | і | ч | к | а |
Зростання
-7 | 1 | 3 | 10 | 12 |
р | і | ч | к | а |
Учитель:
Дорогі учні, скажіть, будь ласка, які ви знаєте річки нашого міста?
Так. Із багатьох річок України в Маріуполі є дві - Кальчик та Кальміус. (Слайд 11).
Проходячи через декілька районів Донецької області, Кальміус досягає міста Маріуполь, де стає частиною Азовського моря. Загальна довжина Кальміусу становить трохи більше 200 км. Середнє значення ширини річки складає близько 10-15 м, за виключенням центра міста Донець, через який проходить Кальміус. Тут відстань від берега до берега становить до 400 м.
Не дивлячись на не дуже видатні розміри, Кальміус має 4 лівих притока та 5 правих.
Також води річки широко використовуються у народному господарстві, на основі Кальміусу побудовано 4 водосховища.
«Кальміус» має тюркське походження і означає злиття двох слів: волос та ріг. Під словом «Волос» мають на увазі невелику ширину річки, а «ріг» - направлення її течії.
По руслу річки знаходяться 17 пам’ятників природи, археології, архітектури. Один з них — вихід порід — виявляється унікальним. У всьому світі таких лише два, один - тут, другий - в Аргентині.
Ка́льчик — річка, права притока Кальміусу (басейн Азовського моря).
(слайд 12).
Довжина 88 км, площа басейну 1263 км². Долина трапецієподібна, завширшки до 3 км, завглибшки до 40 м. Річище помірно звивисте, завширшки до 10 м, завглибшки - 1,5 м. Похил річки 2,4 м/км. Живлення мішане. Замерзає (у верхній і середній течії) із середини грудня, скресає наприкінці лютого. Гідрологічні пости біля села Кременівка і міста Маріуполь. Для водопостачання м. Маріуполя на Калці споруджено Старокримське водосховище, є ставки. Воду Кальчика використовують також для зрошування.
Найбільше місто на Кальчику — Маріуполь. На цій річці знаходиться 5 сільських населених пунктів, серед яких 2 - в Запорізькій області і 3 - в Донецькій області, а також смт. Старий Крим.
Багато істориків вважають, що саме Кальчик є тією річкою Калка, де відбулася Битва на Калці між військами русько-половецькими й монгольськими.
ІІ. Одна голова – добре, а дві – ліпше.(Слайд 13).
Учитель:
- Чи подобається вам подорож? Рухаємось далі. Гра «Одна голова – добре, а дві – ліпше».
Тепер попрацюємо в парах. Ваш сусід по парті – це ваш напарник.
Ваше завдання: кожна пара ряду отримає приклад на 6 дій. (ДОДАТОК 5)Далі за ланцюжком ви маєте виконати обчислення за діями (перша пара виконує 1 та 2 дію і передає приклад другій парі тощо).
Табл.6. «Знайди значення виразу»
Ряд 1 | 12 – (20,5 -15,39) – (15,62+ 3,31 + 11,58) |
Ряд 2 | -8,543 – (-3,52 + 7,133 – 1,48) – (4,006 + 0,5) |
Ряд 3 | -(8,31 + 6,27) + (-8,44 + 31,67 – 0,15) – 1,34 |
Той учень, що сидить (бажано – найсильніший, на останній парті, отримує приклад та одночасно з напарниками виконує обчислення.
Після виконання завдання один з ряду виходить перед класом з результатом, записує розв’язування і відповідь. (паралельно відповіді з’являються на екрані).
Якщо ряд виконав обчислення правильно, то кожен з цього ряду отримує 6 балів. Якщо допущені помилки, але деякі дії виконані правильно, кількість балів дорівнює кількості абсолютно правильно виконаних дій.
Фізкультхвилинка. (Слайд 14).
Учитель:
Наші ряди схожі на окремі кораблі, які завжди хочуть потрапити в одне місце – морський порт. (Слайд 15).
Учень робить доклад:
ВАТ «Маріупольський морський державний торгівельний порт» — морський порт, розташований у місті Маріуполі, є найбільшим портом Східної України та на Азовському морі.
Здійснює перевезення морем вугілля, металу, продукції машинобудування, руди, зерна з Донецької, Луганської, Харківської та сусідніх областей України, Росії. Сьогодні порт входить до четвірки провідних портів України. Його потужність дозволяє переробляти більш ніж 12 млн. тон вантажів щорічно. Це найбільший та найрозвинутіший порт Азовського моря, який називають «морськими воротами Донбасу».
Територія порту становить 67,6 га. Довжина причальної лінії — 3,2 км. Порт забезпечує переробку навалочних, насипних, генеральних, важковагових, негабаритних, наливних вантажів. Має 16 причалів, які обладнані сучасним устаткуванням. Навігація триває протягом усього року. Важковагові, негабаритні вантажі перевантажуються за допомогою плавкранів вантажопідйомністю 100 та 150 тон. Порт має спеціальний полігон для прийому суден-ліхтеровозів, що дає змогу завантажувати та розвантажувати їх на закритій акваторії порту. Порт перевалює мазут за варіантом «борт-борт», забезпечуючи екологічну безпеку цих робіт.
Але через будівництво Росією мосту з Криму на Тамань через Керченську протоку російською владою в односторонньому порядку були встановлені такі технічні характеристики мосту, які істотно (приблизно на 30%) обмежать рух великотонних суден. Відтак, за умови побудови мосту, з 2018 р. порти Азовського моря втратять можливість завантажувати судна типу Panamax, оскільки Росія встановлює усадку 8 метрів (нині 14 метрів).
ІІІ. Один за всіх і всі за одного. (Слайд 16)
Учитель: - Наступна подорож «Знайомство з визначними місцями».
Ваше завдання: на екрані для кожної ряду відповідно з’явиться 1 завдання. Один представник ряду вирішує рівняння біля дошки, в той час решта вирішує на місцях. Далі ви маєте визначити з чисел на ваших картках найближче раціональне число, що розташовується на координатному промені ліворуч від отриманого значення.
Табл. 7. «Розв’яжи рівняння» (ДОДАТОК 6).
Ряд 1 | При якому значенні змінної різниця виразів 0,5(7-3y) і 0,4(6-4y) дорівнює 1,9 |
Ряд 2 | При якому значенні змінної різниця виразів 3(0,5x-1,8) і (-2,5x+1) дорівнює -4,8 |
Ряд 3 | При якому значенні змінної різниця виразів 3(m-1,4) і 15(m-1,1) дорівнює 6,3 |
Той, хто правильно розв’язав приклад – 1 бал, правильно розв’язав приклад і правильно обрав число – 2 бали.
Учитель: (Слайд 17)
Принцип такої роботи, яку ви зараз продемонстрували, лежить в основі тих могутніх підприємств, які знаходяться на території нашого славного міста. Може хтось здогадався про що буде мова?
Так. Це велетні чорної металургії, два найбільших заводи України – Маріупольські металургійні комбінати: імені Ілліча та Азовсталь.
Розповідь учителя:
У Маріуполі діють 56 промислових підприємств різних форм власності. Промисловість міста багатогалузева з перевагою важкої індустрії.
Провідною галуззю є чорна металургія. Її питома вага в загальноміському обсязі промислового виробництва становить 93,5%.
ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» — найбільше підприємство Приазов'я та Донецької області, одне з найбільших експортерів України, розташоване у місті Маріуполі. Має повний металургійний цикл, забезпечує сировиною (переважно агломератом) інші металургійні підприємства України. Комбінат експортує свою продукцію в понад 50 країн світу.
Роком заснування металургійного комбінату вважається 1897-й, коли в Маріуполі був змонтований і видав першу продукцію трубний цех Нікополь-Маріупольського гірнично-металургійного товариства, згодом завод під назвою «Нікополь». У 1899 році у Маріуполі було збудовано ще один металургійний завод «Провіданс». Розміщення заводів в Маріуполі було обумовлене вигідним географічним розташуванням (близькість сировинних і паливних ресурсів, наявність морського торговельного порту, ресурси робочої сили — селян із навколишніх сіл).
У 1919 році заводи було об'єднано і названо Маріупольським об'єднанням державних металургійних заводів. У 1924 році заводу надано ім'я Ілліча.
Комбінат ім. Ілліча в 2000—2010 роках був колективною власністю товариства орендарів (близько 37 000 працівників),де працювало до 95 000 робітників. Ці роки головою правління комбінату був народний депутат, Герой України -
В. С. Бойко.
1 липня 2010 року акціонери меткомбінату імені Ілліча на загальних зборах прийняли рішення про входження в Метінвест Холдинг.
Продукція комбінату сертифікована міжнародними класифікаційними товариствами: Регістром Ллойда (Велика Британія, Німеччина), Американським бюро судноплавства, Морським регістром судноплавства (Росія), Німецьким сертифікаційним центром ТЦУ тощо. Виробляє гарячекатаний і холоднокатаний сталевий лист широкого сортаменту, у тому числі для суднобудування, труби (нафтопровідні, бурильні, газо- та водопровідні). Єдине підприємство України, яке виробляє оцинкований лист та автомобільні балони для скраплених газів.
Металургійний комбінат «Азовсталь» був побудований у 1933 році.
(Слайд 18)
ЧАТ «Металургійний комбінат «Азовсталь» входить до Металургійного дивізіону групи Метінвесту та є одним з найбільших Металургійних підприємств України. Висока якість продукції МК «Азовсталь» визнано більш ніж у 70 країнах світу.
У склад металургійного комбінату «Азовсталь» входять: коксохімічне виробництво, доменний і конвертерний цехи, прокатний комплекс у складі обжимного, товстолистового, рельсобалочного і крупносортного прокатного цехів і цеху рельсових скріплень. За рівнем валового доходу «Азовсталь» посідає третє місце серед металургійних підприємств України. Щорічно виробляється 6 млн тонн чавуну, 7 млн тонн сталі, 4,5 млн тонн прокату.
Комбінат є провідним в Україні виробником високоякісного товстолистового прокату завтовшки від 6 до 200 мм і завширшки 1500 – 3300 мм для судобудування, энергетичного і спеціального машинобудування, мостобудування, виготовлення труб великого діаметру для магістральних газо- і нафтопроводів у північному виконанні, висоководних споруд. Весь об’єм товстолистового прокату, який виробляється, проходить 100% ультразвуковий контроль. Саме на «Азовсталі» засвоєно промислове виробництво товстолистового прокату зі сталі категорії міцності Х70 та Х80.
«Азовсталь» – єдиний в Україні виробник залізничних рель сів широкої колії і рельсових скріплень до них.
6. Підведення підсумків.
Підрахунок балів. Виставлення оцінок.
Запитання до класу:
1. З якими числами ми сьогодні працювали на уроці?
2. Які дії виконували з числами?
7. Рефлексія. (Слайд 19)
Учитель пропонує всім дітям вийти із-за парт та, утворити коло, взявши один одного за руки, уважно послухати одну цікаву притчу.
Притча: Йшов мудрець, а назустріч йому 3 людини, які везли під гарячим сонцем візки з камінням для будівництва. Мудрець зупинився і задав кожному питання. У першого запитав «Що ти робив цілий день? І той з усмішкою відповів, що цілий день возив важке каміння. У другого мудрець запитав: «А що ти робив цілий день?» І той відповів: «А я виконував свою роботу». А третій посміхнувся, його обличчя засвітилося радістю і задоволенням: «А я брав участь у будівництві храму».
Учитель:
Діти, давайте ми з вами спробуємо оцінити кожен свою роботу на уроці. Візьміть, будь ласка, кожен прямокутник, якій відповідає вашій роботі на уроці та приклейте його до візка.(ДОДАТОК 7).
Хто возив каміння? (приклеює червоні прямокутники)
Хто виконував свою роботу? (приклеює жовті прямокутники)
Хто будував храм? (приклеює зелені прямокутники)
8. Домашнє завдання. (Слайд 20)
§4 п.29-36, стор.284 – 285 №1 - №12, ознайомитися з пам’яткою. (ДОДАТОК 8).
Список використаних джерел.
Бабенко С.П. Усі уроки математики. 6 клас. – Харків: Вид. група «Основа»: «Тріада +», 2009. – 432 с.
Мерзляк А. Г., Полонський В. Б., Якір М. С., Математика: підручник для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – Харків: Гімназія, 2014. – 400 с.
Паращич В. В. Сучасний російсько-український та українсько-російський словник. – Харків: ТОРСІНГ ПЛЮС, 2008. – 640 с.
Під редакцією Субрись Л. В., Поліщук С. В., Хомко Г. В.Математика.6 клас. Робочий зошит поетапного формування знань. – Маріуполь. Вид. група «Університет», 2014. -68 с.
Інтернет ресурси:
https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/navchalni-programi;
ppt.znanio.ru/buy-now/;
https://uk.wikipedia.org/wiki/.
ДОДАТОК 1
до конкурсу методичних розробок
« Сучасний урок математики
з використанням інноваційних технологій»
на тему «Арифметичні дії
з раціональними числами»
Таблиця 1. Оцінювальна таблиця
№ | Завдання | Кількість балів |
1. | «Розташуй числа» |
|
2. | «Магічні квадрати» |
|
3. | «Розкодуй слово» |
|
4. | «Одна голова – добре, а дві – ліпше» |
|
5. | «Один за всіх і всі за одного» |
|
| Всього |
|
ДОДАТОК 2
до конкурсу методичних розробок
« Сучасний урок математики
з використанням інноваційних технологій»
на тему «Арифметичні дії
з раціональними числами»
.
Таблиця 2. Раціональні числа
7,5 | -35 | 3, 87 | 45 | 0 | 218 | -6 | -22,9 |
Таблиця 3. Групи раціональних чисел
Додатні |
|
Від’ємні |
|
Дробові |
|
Цілі |
|
Натуральні |
|
ДОДАТОК 3
до конкурсу методичних розробок
« Сучасний урок математики
з використанням інноваційних технологій»
на тему «Арифметичні дії
з раціональними числами»
Таблиця 4. Магічні квадрати
1 | -2 | 11 |
12 | 2 | -4 |
-3 | 10 | 3 |
9 | -3 | 4 |
-4 | 3 | 8 |
5 | 7 | -2 |
Таблиця 4.1. Код слова
-4 | -3 | 1 | 3 | 4 | 5 | 7 | 8 | 10 | 12 |
а | р | к | ч | і | ч | К | а | і | р |
ДОДАТОК 4
до конкурсу методичних розробок
« Сучасний урок математики
з використанням інноваційних технологій»
на тему «Арифметичні дії
з раціональними числами»
Таблиця 5. Розкодуй слово».
Зменшування
8 | 7 | 5 | 4 | -3 |
р | і | ч | к | а |
Зростання
-7 | 1 | 3 | 10 | 12 |
р | і | ч | к | а |
ДОДАТОК 5
до конкурсу методичних розробок
« Сучасний урок математики
з використанням інноваційних технологій»
на тему «Арифметичні дії
з раціональними числами»
Таблиця 6. Знайди значення виразу
Ряд 1 | 12 – (20,5 -15,39) – (15,62+ 3,31 + 11,58) |
Ряд 2 | -8,543 – (-3,52 + 7,133 – 1,48) – (4,006 + 0,5) |
Ряд 3 | -(8,31 + 6,27) + (-8,44 + 31,67 – 0,15) – 1,34 |
ДОДАТОК 6
до конкурсу методичних розробок
« Сучасний урок математики
з використанням інноваційних технологій»
на тему «Арифметичні дії
з раціональними числами»
Таблиця. 7. Розв’яжи рівняння
Ряд 1 | При якому значенні змінної різниця виразів 0,5(7-3y) і 0,4(6-4y) дорівнює 1,9 |
Ряд 2 | При якому значенні змінної різниця виразів 3(0,5x-1,8) і (-2,5x+1) дорівнює -4,8 |
Ряд 3 | При якому значенні змінної різниця виразів 3(m-1,4) і 15(m-1,1) дорівнює 6,3 |
ДОДАТОК 7
до конкурсу методичних розробок
« Сучасний урок математики
з використанням інноваційних технологій»
на тему «Арифметичні дії
з раціональними числами»
Малюнок1. Візок
ДОДАТОК 8
до конкурсу методичних розробок
« Сучасний урок математики
з використанням інноваційних технологій»
на тему «Арифметичні дії
з раціональними числами»
ПРАВИЛА ДІЙ З РАЦІОНАЛЬНИМИ ЧИСЛАМИ.
Щоб додати два від’ємних числа, треба додати їх модулі і поставити перед одержаним числом знак «-».
Наприклад: -2 + (-7) = -9.
Щоб додати два числа з різними знаками, треба від першого модуля доданків відняти менший модуль і поставити перед знайденим числом знак того доданка, модуль якого більший.
Наприклад: -7 + 7 = 0; 5 + (-3) = 2; -8 + 1 = -7.
Щоб від одного числа відняти друге, треба до зменшуваного додати число, протилежне від’ємнику:
а - b = а + (-b)
Наприклад: 5 - 9 = 5 + (-9) = -4; -2 - 5 = -2 + (-5) = -7; -З - (-7) = -3 + 7 = 4.
Добуток двох чисел з однаковими знаками дорівнює добутку їх модулів. Добуток двох чисел із різними знаками дорівнює добутку їх модулів, взятому зі знаком «-».
Наприклад: -4 ∙ (-3) = 12; 2 ∙ (-5) = -10.
Частка двох чисел з однаковими знаками дорівнює частці від ділення їх модулів. Частка двох чисел із різними знаками дорівнює частці від ділення їх модулів, взятій зі знаком «-».
Наприклад: -8 : (-2) = 4; 6 : (-3) = -2; -18 : 6 = -3.
24