Пәні: Логика – ойлау өнері
Сыныбы: 2 сынып
Мұғалім: Туленова Жанна Даукеновна
Сабақтың өткізу мерзімі: 02.12.2017ж
Сабақтың тақырыбы: Математикалық лабиринттер
Сабақтың мақсаты: Математикалық лабиринттердің шешу жолдарын
табуға үйрету
Міндеттері:
Әртүрлі деңгейлі тапсырмаларды орындауға, шешу үшін дұрыс, тиімді тәсіл қолдануға үйрету;
Тапсырмаларды орындау барысында кездесетін лабиринттерді дұрыс жүріп өтуге дағдыландыру;
Логикалық тапсырмаларды орындауда шапшаңдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру
ІІ. Ой ашар
Үстел теңселмей тұру үшін неше аяқ жеткілікті?
20 жастағы адам 8 жыл бұрын нешеде болды?
Мойны ұзын жануардың аты неше әріп?
1 айда неше апта?
Үш үстелдің аяғы нешеу?
ІІІ. Математикалық лабиринттер
Таблицаға 1 – 20 дейінгі сандар жазылу керек. Мұндағы торкөздер саны – 16. Таблицаға қандай сандар жазылмаған? Оларды жаз.
8 | 4 | 14 | 2 |
| 1 | 13 | 4 | 9 |
13 | 18 | 10 | 16 | 8 | 18 | 2 | 16 | |
19 | 1 | 5 | 20 | 19 | 5 | 14 | 17 | |
6 | 11 | 17 | 9 | 3 | 15 | 10 | 7 |
Қандай баспа әріптерін көріп тұрсыңдар?
Мұражайдың І залында 35 сурет, ал ІІ залда 39 сурет бар еді. І залдан ІІ залға 4 сурет апарды, ал ІІ залдан 5 суретті алып тастады. Әр залды неше суреттен қалды?
Лабиринттегі фигуралар
Суреттен неше фигура көріп отырсыңдар?
Оларды ата.
Үстелде жатқан фигуралардың орналасуын айып бер.
Б
есбұрышты сана
Шартты белгілерді есте сақта!
Түрі өзгереді
Формасы өзгереді
Көлемі өзгереді
а) Белгі бойынша өзгерт
Т Ф К Ф


Ф Т К Т
ә) Өзіңді тексер!
К Ф К Т
Сызықтарды қолмен ұстамай қай цифр қай әріпке сәйкес екенін көзбен анықтаңдар
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| ||||||
О | Ң | У | Ы | Р | А | Қ |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| ||||||
М | Б | Ы | О | Д | А |
|
Сөйлемдерді мұқият оқы. Оларды аяқта. Таңдауыңды меңзермен көрсет.
(Л.ә. №4. 34бет)
Ақиқаттың арбасы алысқа ... Құлын өспей, құлагер ... Әлін білмеген ... Көппен көрген ұлы ... Семіздікті қой ... Оқу – инемен құдық ... | той. көтерер. қазғандай. жетеді. атанбас. әлек. |
Р
оботтың айнадағы суретін сал. (Л.ә. №5. 34бет )
ІV. Қызықты лабиринттер
Реттеуге арналған жаттығу
Ағалы-інілі Берік, Серік және Керім бір мектептің әртүрлі сыныбында оқиды. Беріктің жасы Керімнен үлкен емес, ал Серік Беріктен үлкен емес. Үлкен, ортаншы және кенже балалардың аттарын ата.
Заңдылықты анықтау (Қ.м. №3. 56бет)
Кестелерге жетпей тұрған сандарды жаз
0 | 2 | 4 |
|
|
|
|
2 | 6 | 12 | 20 | 24 | 30 | 38 |
|
|
|
10 | 8 | 11 | 9 | 12 | 10 | 13 |
|
|
Комбинаторлық есептер (Қ.м. №4 60бет)
Еңбекке баулу сабағында бұйымдар жасау үшін әр түсті 2 бет қағаз қажет. Қағаздарды цифрмен белгіле.
1 2 3 4
Мүмкін нұсқаларды жаз
Сандық есептеулер (Қ.м. №2 86бет)
55 ұпай жинау үшін қандай нысанаға тигізу керек? Боя
Қызықты лабиринттер (Қ.м. №6. 80бет)
Кім қай доппен ойнады? Қарындашпен сызық жүргізбей-ақ анықта.
Тышқанға лабиринттен өтуге көмек керек. Бірақ ол жолай барлық ірімшікті жинап алуы тиіс және бір дәлізден екі рет өтпеуі керек.
(Қ.м. №6. 91бет)
Математикалық лабиринт (Қ.м. №4. 48 бет)
Қоянға сүйікті асы – сәбізге жетуге көмектес. Қоянның жолында кездескен сандардың бәрін қосқанда шыққан санды жаз.
IV. Қорытынды
Осы жылдың соңғы цифры қандай сандардың қосындысына тең?
Қай ай «к» әрпіне аяқталады?
Осыдан 5 күн бұрын нешесі болды?
3 тышқанның неше құлағы бар?
Жастық үшін көйлек.
Дүйсенбіден 2 күннен кейін қай күн?
Сәрсенбі мен жұманың арасында қай күн?
Ең соңынан қай күн?
5 күнді атын атамай қалай атаймыз?
Әрпі аз қай күн?
Бәрінен бұрын қай күн келеді?
Демалыстың алдында қай күн?