СЦЕНАРИЙ ТВОРЧЕСКОГО УРОКА
Предмет: Английский язык
Тема: London Sightseeing tour
Класс: 6
Учебно-методическое обеспечение: УМК М. З. Биболетовой, Английский язык для 5, 6 классов
Время реализации занятия: 45 минут
Цель урока:
- Формировать лексические навыки говорения;
- Воспитывать познавательный интерес к предмету, расширяя знания по страноведению;
- Учить использовать словарный запас по теме для ответов на вопросы, а также правильно и грамотно оформлять письменные высказывания.
Задачи урока:
развивающий аспект: развитие языковых способностей, развитие воображения, фантазии, развитие логического мышления, внимания,
памяти, лингвистических способностей учащихся, желания общаться на английском языке, познавательной активности учащихся.
воспитательный аспект: воспитание чувства дружбы, поддержание у детей интереса к изучению английского языка как средству межличностного общения,
формирование навыков и умений интеллектуального труда.
учебный аспект: активизировать изученные лексические единицы по теме «Достопримечательности Лондона», обучить элементам письма на основе изучаемой темы, совершенствовать навыки устной речи, совершенствовать произносительные навыки, закрепить материал предыдущих уроков.
Тип урока: обобщающий, нетрадиционный.
Форма урока: урок-путешествие;
Оборудование: учебник, презентация, компьютер, проектор, экран, учебный фильм, флаг Великобритании, аудиозаписи, карточки для индивидуальной работы, плакат, билеты для путешествия.
План проведения урока:
Этапы урока | Временная реализация |
| 5 минут |
| 2 минуты |
| 5 минут |
| 5 минут |
| 7 минут |
| 3 минуты |
| 3 минуты |
| 5 минут |
| 5 минут |
| 5 минут |
Ход урока:
Начальный этап. Организационный момент. - Introduction
Teacher: Good afternoon! I’m very glad to see you. Sit down please. I’m Tatyana Alexandrovna. Today we have a special lesson; we'll speak about different sights, esp. sights of London, that’s why we go on London sightseeing tour. You will answer my questions and find out a lot of interesting information. This trip will show you your knowledge on the topic “Faces of London”. I hope the lesson will be interesting for you and you will enjoy it. And now let's start.
Teacher: Every year a lot of people visit London. Can you think of any reason for traveling to London? Today I’ve received an invitation. My friends invite us to visit them. Do you want to travel with me?
Pupils: Yes, certainly.
Teacher: So, are you ready to travel? OK, let’s have a trip to London. Have you got tickets? Show, me you tickets, please. Отлично, Все готовы к полету! Итак, пристегните ремни, через минуту мы отправимся в страну туманов, страну изменчивой погоды – Великобританию – Great Britain. Эта страна находится на острове, поэтому нам придется перелететь океан.
Great, close your eyes. Let’s go! ( звук аэропорта – аудиоприложение [1 - 2])
Фонетическая зарядка. – Phonetic activities.
Teacher: So, boys and girls, welcome to London! Ну что ребята отправляемся осматривать достопримечательности. Let’s start our trip. But stop. Гуляя по Лондону мы будем встречать англичан и, чтобы нам не было стыдно за наш английский, давайте подкорректируем наше произношение. Let’s correct our pronunciation, so listen and repeat after me:
[w] – what, what’s your name? Where, where are you from?
[l] - London, old, tell, tell me please
[dз] – Age, that’s my age, Jenny
Teacher: Very good. Теперь мы готовы встретить любого англичанина и ответить на любые вопросы. Ну что же, пора начать наш тур по Лондону, а поскольку мы туристы мы все должны заполнить туристическую карту.
Заполнение туристической карты. Практика навыков письма. - Writing
So, put down your name, surname, age, city and country. (Приложение к уроку)
And now, let’s visit London!
4. Просмотр презентации по теме урока
Презентация
Слайд 1- 15: (Приложение к уроку) Teacher: London is one of the largest cities in the world. London is more than two thousand years old. The most famous sights of London are Tower Bridge, Big Ben, Trafalgar square, St. Paul’s Cathedral, and Tower of London; there are a lot of parks and gardens in London.
Teacher: Today we will visit 3 interesting places in London. You can see them in your tourist cards, they are: Hyde Park, Tower of London and Big Ben.
Teacher: At first, let’s visit Hyde Park. (Звук парка – аудиоприложение [4])
5.Чтение с извлечением информации. Работа с книгой + Аудирование –Reading, Listening
Teacher: My dear boys and girls let`s work with our books.
Open you books at page 81 ex 10. Please, find out and read aloud all the information about Hyde Park from this text.
Teacher: And now, let’s fill our tourist cards. What is Hyde Park famous for?
Pupils: Hyde Park is the largest green area and it is very popular because it is so close to centre.
Teacher: You are right. Now let’s listen the information about Hyde Park. (Аудиоприложение [5])
6. Физкультминутка (Let`s have a rest).
Teacher: And now a little musical pause! Now let's have a short rest. Stand up, please. Let's sing a song. (Учащиеся выполняют движения под музыку).
Clap Clap, Clap, your hands. Clap your hands together. (Дети хлопают в ладоши). Stamp, Stamp, stamp your feet, stamp your feet together. (Дети топают ногами). Nod, nod, nod your heads. Nod your heads together. (Дети кивают головами). Dance, dance, dance a dance, dance a dance together. (Дети танцуют) (Аудиоприложение [3]).
7. Чтение с общим охватом содержания. Работа с книгой. - Reading for the main idea.
Teacher: And now, let’s visit Tower of London.
Teacher: My dear boys and girls let`s work with our linguistic and cultural guide.
Open you books at page 196. Please, find out and read aloud all the information about Tower of London.
Задание на контроль понимания прочитанного фрагмента:
Agree or disagree:
Tower of London is a big shop now;
It was a fortress and later a prison;
There are a lot of interesting collections there.
Teacher: And now, let’s fill our tourist cards. What is Tower of London?
8. Работа с книгой. Аудирование/ Listening and reading for detail.
Teacher: And now, boys and girls, let’s visit Big Ben. What is “Big Ben”? Do you know? So, open your books at page 192 and read about it aloud. OK, what is “Big Ben”?
Pupil 1: Big Ben is the famous clock in London.
Teacher: Right you are! So, listen to me please. The big clock on the tower of the Palace of Westminster in London is often called Big Ben. But Big Ben is really the bell of the clock. It is the biggest clock bell in Britain. It weighs 13.5 tons.
The clock tower is 318 feet high. You have to go up 374 steps to reach the top. So the clock looks small from the pavement below the tower.
But its face is 23 feet wide. It would only just fit into some classrooms.
The minute-hand is 14 feet long. Its weight is equal to that of two bags of coal. The hour-hand is 9 feet long.
The clock bell is called Big Ben after Sir Benjamin Hall. He had the job to see that the bell was put up.
Sir Benjamin was a big man. One day he said in Parliament, "Shall we call the bell St. Stephen's?" St. Stephen's is the name of the tower.
But someone said for a joke, "Why not call it Big Ben?" Now the bell is known all over the world by that name.
Teacher: And now, let’s fill our tourist cards. What is Big Ben?
9. Рассказ о достопримечательностях с опорой на туристическую карту. – Speaking.
Teacher: And now, our trip came to the end. Let’s summarize all the information about London. Tell me, please, all the interesting facts that you have just learnt about sights of London, you should use your tourist’s cards.
10. Просмотр фильма. Подведение итогов. – The Conclusion of the lesson.
Teacher: Well. It’s time to return. Let’s have a look at the faces of London again. Look at the screen, please. (Видеоприложение – Фильм о Лондоне)
Close your eyes, now open your eyes, you are at home. What is our result? How well do you know Great Britain?
I think you’ve learned many interesting things at the lesson, because we have a good and very interesting trip today.
Thank you for your working today. Your marks are:
Your home task is: ex.22, 23, p. 85. The lesson is over. Good bye.